φυσιγγια

Προφανώς,δεν ειχε άλλο!
Εδώ δεν είχε φυσίγγια...
"Να φοβάσαι τον κυνηγό με το ΕΝΑ όπλο!"
Του είχε γίνει δεύτερη φύση,προέκταση του!
Και έριχνε οπου ΠΙΣΤΕΥΕ ότι το φυσιγγι θα έπιανε τόπο!
Παρεμπιπτόντως,τι μου θύμησες!!
Υπήρχαν τα πρώτα καρτερία στην περιοχή που λες,τα οποία τα έπιαναν από της 11:30-12:00,το αργότερο!
Λέμε για καρτερια που έριχνες ΌΣΑ φυσίγγια μπορούσες να κουβαλήσεις,χωρίς υπερβολή!
15:30,αυτό που άκουγες ήταν μια συνεχόμενη βοή από τις τουφεκιές!
Απίστευτο πράμα!
Είχα γνωρίσει ένα παλικάρι που ερχόταν με ένα μπαικαλ πλαγιοκανο,τα πιτσιρίκια του(2)και δύο κουτιά φυσίγγια .
Έσπαγε τα κουτιά σε μια σανίδα που είχε στηρίξει στη λούφα του,τα έριχνε ,όταν τα έριχνε κι έφευγε....
Ότι ώρα κι αν ήταν...
Τα πιτσιρίκια,....απορταριζαν!🙂
Κάθε μέρα γινόταν αυτό!
Ήταν το πρώτο μέρος σε απογευματινό που είδα τσίχλες να ανεβαίνουν μπουλουκιαστες σαν σε μπασιματα!
Τέλη Γενάρη,γύρω στα 25 χρόνια πίσω...
ετσι ειναι γιαννη,εχεις δικιο,η αναγκη τον ειχε κανει δεινο σκοπευτη,κανενα φυσιγγι χαραμισμενο,οσο για τα καρτερια αυτα,ισως εχεις ακουσει για τον αγιο λοφο,ενα απογευμα σταματησα να ντουφεκαω,χαζευα τα τσιχλοκοτσυφια που ανεβαιναν,σαν ψαρονια,τι καρτερια και θεσεις?,οπου και να ησουν περναγαν πουλια,μιλαω για το 89,90...
 
ενα απογευμα σταματησα να ντουφεκαω
Ακριβώς!!
Κάθησα σε μια πέτρα,άναψα τσιγάρο,το όπλο πιο πέρα και τις χαζευα να περνάνε κορδόνι!
Κορεσμός!
Δεν ήθελα άλλο!
Τουλάχιστον,έχουμε να θυμόμαστε και τέτοιες μέρες!🙂
 
Ακριβώς!!
Κάθησα σε μια πέτρα,άναψα τσιγάρο,το όπλο πιο πέρα και τις χαζευα να περνάνε κορδόνι!
Κορεσμός!
Δεν ήθελα άλλο!
Τουλάχιστον,έχουμε να θυμόμαστε και τέτοιες μέρες!🙂
Εσείς οι παλαιότεροι ζήσατε κυνηγετικές περιόδους χαρισάμενες...εμείς οι νεότεροι μόνο από ιστορίες θα τα βιώνουμε άντε και κανά βιντεάκι στο youtube με βολές σε περιστεροϊδή στην Αργεντινή. Πουλιά έχει μεν αλλά όσο πάνε και λιγοστεύουν , μακάρι να ανακάμψουν κάποτε οι πληθυσμοί.
 
Ακριβώς!!
Κάθησα σε μια πέτρα,άναψα τσιγάρο,το όπλο πιο πέρα και τις χαζευα να περνάνε κορδόνι!
Κορεσμός!
Δεν ήθελα άλλο!
Τουλάχιστον,έχουμε να θυμόμαστε και τέτοιες μέρες!🙂
Αξέχαστες στιγμές!!!! Τοτε τα φυσηγγια είχαν μεγάλη ποιότητα!! Ολλες η μαρκεσ κυνηγούσα με ρουμελιοτη/ σπυροπουλο.. Sokol/sidna ολλο το χρόνο με υγρασιες κρύα παγετό.. κανενας δεν παραπονιόταν όπως κάνουμε τωρα ( και έχουμε δικιο) ποιότητα 0 στα περισσοτερα
 
η αναγκη τον ειχε κανει δεινο σκοπευτη,

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί η ανάγκη να σε κάνει δεινό σκοπευτή.
Αν αυτό ίσχυε, τότε αυτοί που βρίσκονται σε ανάγκη θα ήταν πάντα οι καλύτεροι, όμως αυτό δε συμβαίνει.

Ο άνθρωπος ήταν χαρισματικός σκοπευτής και παράλληλα σε άσχημη οικονομική κατάσταση. Τα δύο δε σχετίζονται πιστεύω.
 
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί η ανάγκη να σε κάνει δεινό σκοπευτή.
Αν αυτό ίσχυε, τότε αυτοί που βρίσκονται σε ανάγκη θα ήταν πάντα οι καλύτεροι, όμως αυτό δε συμβαίνει.

Ο άνθρωπος ήταν χαρισματικός σκοπευτής και παράλληλα σε άσχημη οικονομική κατάσταση. Τα δύο δε σχετίζονται πιστεύω.
Δεν είναι εντελώς ασύνδετα...
Είναι που λέμε"κάνεις την ανάγκη,φιλότιμο".
 
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί η ανάγκη να σε κάνει δεινό σκοπευτή.
Αν αυτό ίσχυε, τότε αυτοί που βρίσκονται σε ανάγκη θα ήταν πάντα οι καλύτεροι, όμως αυτό δε συμβαίνει.

Ο άνθρωπος ήταν χαρισματικός σκοπευτής και παράλληλα σε άσχημη οικονομική κατάσταση. Τα δύο δε σχετίζονται πιστεύω.
Ότι οπλο και να έχεις όταν ρίχνεις χρόνια (από παιδί)σε πολλά θυραματα την άκρη θα την βρεις εδώ κυνηγούσαμε με μπαικαλ 3/1 τσοκ από τα 5 μέτρα μεχρει όπου βλέπαμε ήταν τόσα πολλά τα πουλια που δεν σε ένοιαζε αν χάσεις και 5/10
 
Ότι οπλο και να έχεις όταν ρίχνεις χρόνια (από παιδί)σε πολλά θυραματα την άκρη θα την βρεις εδώ κυνηγούσαμε με μπαικαλ 3/1 τσοκ από τα 5 μέτρα μεχρει όπου βλέπαμε ήταν τόσα πολλά τα πουλια που δεν σε ένοιαζε αν χάσεις και 5/10
Ναι Ηλία, αυτό το καταλαβαίνω και συμφωνώ. Αν ένα όπλο το έχεις μάθει για χρόνια τότε θα είσαι καλός σκοπευτικά μαζί του.
Η "ανάγκη" πουθενά δεν κολλάει. Είναι συναισθηματική σκέψη.
 
Ναι Ηλία, αυτό το καταλαβαίνω και συμφωνώ. Αν ένα όπλο το έχεις μάθει για χρόνια τότε θα είσαι καλός σκοπευτικά μαζί του.
Η "ανάγκη" πουθενά δεν κολλάει. Είναι συναισθηματική σκέψη.
Ένταξη μερικοί άνθρωπο το έχουν πως να το κάνουμε πέστο ταλέντα πέστο οπως θες….άλλοι από την πολλοί εξάσκηση φτάνουν σε ένα καλό επίπεδο
 
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί η ανάγκη να σε κάνει δεινό σκοπευτή.
Αν αυτό ίσχυε, τότε αυτοί που βρίσκονται σε ανάγκη θα ήταν πάντα οι καλύτεροι, όμως αυτό δε συμβαίνει.

Ο άνθρωπος ήταν χαρισματικός σκοπευτής και παράλληλα σε άσχημη οικονομική κατάσταση. Τα δύο δε σχετίζονται πιστεύω.
Τον έκανε πιο προσεκτικό και η στενότητα ήταν και κίνητρο να μάθει καλύτερα το όπλο.
 
Μοιάζει να είναι η γιάφκα του Νίκου αυτή!
Και 8άστερο; Σίγουρα!
Νικ δύναμη ... Μας ξενάγησε στα ψαρευτικά, στα ιδιογομωτικά, τα είπαμε, μας φίλεψε το πιο νόστιμο κοτόπουλο σύμφωνα με τον μικρό (και εμένα), γεμίσαμε και 10 φυσίγγια Α1, 1.6x32 #8,5 με drago (νομίζω)😂 και δώσαμε ραντεβού για δοκιμές.
Νίκο ευχαριστούμε για όλα !!!!
 
Back
Top