φυσιγγια

Στο χωριό μου κυνηγαω από 15/9 μέχρι του Αγίου Νικολάου 6/12. Τον Αύγουστο ανεβάζω τα φυσιγγια που θα χρειαστώ και τα δευτερα αρβύλα. Το Δεκ τα φέρνω όλα Αθήνα και είναι αποθηκευμένα σε συρτάρι κάτω από την τηλεόραση στο σαλόνι. (είμαι λίγο 🙄εμμονικος γιατί το υπνοδωμάτιο έχει υγρασία από τις αναπνοές για 8 ώρες κάθε μέρα χαχα)
Έχω ελάχιστα φυσιγγια γενικά. Τώρα πχ έχω 1,5 κουτί τσιχλοφυσιγγα
ΥΓ το Σεπτ που θα βγάλω για πούλημα εδώ κάποια καναδέζικα imberial kai alla, να θυμιθητε το μυνημα αυτό 😏
 
Παίδες, στο ντουλάπι- συρτάρι - κομοδίνο- οπουδήποτε αποθηκεύει ο καθένας τα φυσίγγια του πετάξτε μέσα αυτά τα φακελάκια με τις μπίλιες από κουτιά παπουτσιών και θα ξεγνιάσετε από υγρασίες.😉
 
Παίδες, στο ντουλάπι- συρτάρι - κομοδίνο- οπουδήποτε αποθηκεύει ο καθένας τα φυσίγγια του πετάξτε μέσα αυτά τα φακελάκια με τις μπίλιες από κουτιά παπουτσιών και θα ξεγνιάσετε από υγρασίες.😉
Έχω σε όλα τα μεταλλικά κουτιά που αποθηκεύω τα φυσίγγια μου τέτοια. Τα έχω για ψυχολογικούς μόνο λόγους. Κρατάνε μόνο κάποιους μήνες. Μετά, αφού κορεστούν είναι για πέταμα.

Αντίθετα, υπάρχουν κάποια άλλα μεταλλικά με την ίδια προσροφητική ουσία μέσα που όταν κορεστούν τα βάζεις στο φούρνο, στεγνώνουν μετά από κάποιες ώρες και είναι έτοιμα για χρήση πάλι.

maxresdefault.jpg
 
Παίδες, στο ντουλάπι- συρτάρι - κομοδίνο- οπουδήποτε αποθηκεύει ο καθένας τα φυσίγγια του πετάξτε μέσα αυτά τα φακελάκια με τις μπίλιες από κουτιά παπουτσιών και θα ξεγνιάσετε από υγρασίες.😉
Όταν έχεις 18 κούτες τι βάζεις?
 
Έχω σε όλα τα μεταλλικά κουτιά που αποθηκεύω τα φυσίγγια μου τέτοια. Τα έχω για ψυχολογικούς μόνο λόγους. Κρατάνε μόνο κάποιους μήνες. Μετά, αφού κορεστούν είναι για πέταμα.

Αντίθετα, υπάρχουν κάποια άλλα μεταλλικά με την ίδια προσροφητική ουσία μέσα που όταν κορεστούν τα βάζεις στο φούρνο, στεγνώνουν μετά από κάποιες ώρες και είναι έτοιμα για χρήση πάλι.

View attachment 75806
Δεν τα ήξερα αυτά ενδιαφέρον.
 
Υπάρχουν και χειρότερα.Ακουσα κάτι για 10.000+
4.300 φυσιγγια διαφορα , 4 κουτια ρεμικτον νιτρο μαγνουμ 6αρια , 2 κουτια φεντεραλ μαγνουμ , 6αρια και 4αρια , 5 κουτια ρεμικτον απλα 6αρια και 7,5 , πολλα λαμπρο μπλε σε 8αρι ,7αρι , 6αρι , 5αρι ,4αρι , πολλα ντεμι μαγνουμ λαμπρο 7,5 , 7 , 6 , 5 ,4 , μπιτουρμπο 6αρια , καφε 6αρια , ολα των Αφων Λαμπρου με σκαγια λαυριου ,10 κουτια 3αλφα 5αρια , ροτβαι πλας 5αρια , τορτορα της τοτε μαγιονκι κιτρινα της σειρας αποδημητικων 7/8 , και πολλα αλλα που δεν θυμαμε φυσιγγια που δεν ριχνωντε ευκολα , γιατι δεν ειναι για τσιχλες , ριχνω το χρονο απο αυτα , γυρω στα 50 με 60 φυσιγγια σε περδικα , φασσα , αλλα δεν καιγομαι να τα ριξω , οσα ριξω τα υπολιπα θα τα εχω συλογη , για αναμνησης
 
Back
Top