προβλημα BAIKAL SUPER POSE

καλησπερα εχω την baikal 153 δεν εχω απολυτος κανενα προβλημα εδω και 8 χρονια που την εχω στην κατοχη μου.Φετος που απαγορεψαν τυο κυνηγι ειπα να γραφτω σκοπευτηριο να ξεδωσω.Τους εβλεπα ολους με super pose και λεω θα παρω ενα και εγω πηρα ενα baikal em27 c1 την πρωτη φορα που εριξα μου εδωσε κατι κλωτσιες αξεχαστες.μου λεγανε δεν επωμιζω καλα και το πηρε ο φιλος και μολις εριξε 2-3 μου το εφερε πισω το πηγα σε οπλουργο το μακρυνε γιατι λεει ηταν κοντο βαλαμε και ενα πελμα καλο.σημερα πηγα και εριξα παλι αλλα παλι τα ιδια ποιο λιγο αλλα παλι ποναω στον ομω.του το ειπα στον οπλουργο και μου λεει δεν επωμιζεις σωστα κανε προπονισεις στο σπιτι οπως σου εδειξα.Το εχει παθει κανεις?εδωσα 100 στον μαστορα και 60 πηρα το πελμα
Έχω 7 χρόνια ακριβώς αυτό το όπλο. Το χρησιμοποιώ κυρίως για κυνήγι και λίγο στο σκοπευτήριο. Με βεβαιότητα σου λέω ότι με φυσίγγια μέχρι 33gr που χρησιμοποιώ (συνήθως 30-32gr) είναι ελάχιστο το λάκτισμα. Με σκοπευτικά 28gr είναι....φλόμπερ.
Δεν μπορώ να φανταστώ τι πρόβλημα έχει το τουφέκι. Με πρώτη ματιά θα έλεγα ότι φταίει η επώμιση (Κοντάκι ή χειριστής ή και τα δύο). Θέλει ψάξιμο.
 
εχω ριξει με 28 με 24 αν βαλω και 32 παει χαχαχαχαχ
Κοίτα...Άμα σου στείλω ένα κουτί δικά μου και τα ρίξεις σερί,δεν θα ξαναπαραπονεθεις για τίποτα.Μονο μην τα ρίξεις σκοπευτήριο,στην έναρξη και να βάλεις κανένα δέντρο για κόντρα στην πλάτη.
 
Κοίτα...Άμα σου στείλω ένα κουτί δικά μου και τα ρίξεις σερί,δεν θα ξαναπαραπονεθεις για τίποτα.Μονο μην τα ρίξεις σκοπευτήριο,στην έναρξη και να βάλεις κανένα δέντρο για κόντρα στην πλάτη.
θα ψαχνουμε τον ωμο μετα
 
οχι μονο στον ωμο ποναει η κλειδα
Νομίζω ότι το κοντάκι δε σου έρχεται ακόμα σωστά. Πιθανώς αυτό να σε αναγκάζει να το επωμιζεις και λάθος, να το βάζεις πολύ ψηλά (έχεις μακρύ λαιμό; ) και ίσως με λάθος γωνία/πιτς με αποτέλεσμα τα κλωτσιδια στην κλείδα.
Για μένα πρέπει να ψάξεις κάποιον που να ασχολείται με τα κοντάκια και να σε δει, δεν ξέρω στο σκοπευτήριο που πας αν έρχεται κάποιος δάσκαλος σκοποβολής να σε κοιτάξει, αυτός θα καταλάβει.
Τους κώνους και τους αυλούς μην τους πειράξεις. Αν το κοντάκι έρθει όπως πρέπει δε θα κλωτσά το όπλο σου.
 
καλησπερα εχω την baikal 153 δεν εχω απολυτος κανενα προβλημα εδω και 8 χρονια που την εχω στην κατοχη μου.Φετος που απαγορεψαν τυο κυνηγι ειπα να γραφτω σκοπευτηριο να ξεδωσω.Τους εβλεπα ολους με super pose και λεω θα παρω ενα και εγω πηρα ενα baikal em27 c1 την πρωτη φορα που εριξα μου εδωσε κατι κλωτσιες αξεχαστες.μου λεγανε δεν επωμιζω καλα και το πηρε ο φιλος και μολις εριξε 2-3 μου το εφερε πισω το πηγα σε οπλουργο το μακρυνε γιατι λεει ηταν κοντο βαλαμε και ενα πελμα καλο.σημερα πηγα και εριξα παλι αλλα παλι τα ιδια ποιο λιγο αλλα παλι ποναω στον ομω.του το ειπα στον οπλουργο και μου λεει δεν επωμιζεις σωστα κανε προπονισεις στο σπιτι οπως σου εδειξα.Το εχει παθει κανεις?εδωσα 100 στον μαστορα και 60 πηρα το πελμα
Μιχάλη καλησπέρα, εκτός από την τοποθέτηση σου εξέτασε και ρύθμισε το pich. Δεν παίζει ρόλο μόνο το πέλμα αλλά η συνολική παραμετροποίηση του κοντακιού στον σωματότυπο σου. Ένας γνωστης οπλουργος ξέρει πως ακριβώς θα σε μετρήσει. Νομίζω ότι είναι θέμα διαστάσεων κοντακιου (τα Baikal έχουν σωματομετρικά μικρά κοντάκια για τον ελληνικό μέσω όρο - έχω παιδευτει πολύ να φέρω το Baikal πλαγιόκανο μου).
 
καποιον καλο οπλουργο εχεται να μου πειτε απο εμπειρια να το δει και εκεινος ειμαι κερατσινι αττικης
Πολύ καλός είναι ο @ΓΙΑΝΝΗΣ. για να δει και να σου φέρει το κοντάκι όπως πρέπει, αν είναι θέμα κοντακιού όπως κι εγώ υποθέτω. Είναι σχετικά κοντά σου
 
καλησπερα εχω την baikal 153 δεν εχω απολυτος κανενα προβλημα εδω και 8 χρονια που την εχω στην κατοχη μου.Φετος που απαγορεψαν τυο κυνηγι ειπα να γραφτω σκοπευτηριο να ξεδωσω.Τους εβλεπα ολους με super pose και λεω θα παρω ενα και εγω πηρα ενα baikal em27 c1 την πρωτη φορα που εριξα μου εδωσε κατι κλωτσιες αξεχαστες.μου λεγανε δεν επωμιζω καλα και το πηρε ο φιλος και μολις εριξε 2-3 μου το εφερε πισω το πηγα σε οπλουργο το μακρυνε γιατι λεει ηταν κοντο βαλαμε και ενα πελμα καλο.σημερα πηγα και εριξα παλι αλλα παλι τα ιδια ποιο λιγο αλλα παλι ποναω στον ομω.του το ειπα στον οπλουργο και μου λεει δεν επωμιζεις σωστα κανε προπονισεις στο σπιτι οπως σου εδειξα.Το εχει παθει κανεις?εδωσα 100 στον μαστορα και 60 πηρα το πελμα
Έχω το πλάγιο μονοσκανδαλο , έχει βάρος 3425 γρμ το ίδιο περίπου θα είναι και το ποζε σου.Ειμαι αριστερόχειρας και το όπλο είναι ίσιο προς ελάχιστα δεξί ,με τα rc32 που ρίχνω δεν με έχει χτυπήσει ποτέ . Μήπως ο ώμος σου έχει πάθει κάποια κάκωση από πριν και δεν έχει περάσει και νιώθεις πάλι το χτύπημα;
 
οχι μονο στον ωμο ποναει η κλειδα
τοτε δεν σου καθεται το κοντακι καλα πρεπει να το δεις και σε καποιον αλλο μαστορα εχω το ιδιο τουφεκι και ριχνω και μαγκνουμ χωρις τετοια προβληματα η αλλιως δες αν εχει καποιο ελατωμα το κοντακι !!!
 
Θεωρω εντελως λαθος να πειραξεις κωνους και αυλους για το θεμα της ανακρουσης

Εαν δεν ειχες τα σημαδια και απλα ηθελες να μειωσεις την ανακρουση ωστε να εχεις καλυτερο ελεγχο ειδικα στην δευτερη σου βολη -θα φαινοταν αμεσως εαν ειχες θεμα απλα στο πιτς- τοτε ισως να δεχομουν αυτη την προταση

Η καταπονηση στον ωμο σου ερχετε απο λαθος επομιση
Λαθος επομιση δεν σημαινει να μην σπας δισκακια
Εαν εσυ προσαρμοζεσαι σε αυτην μια χαρα θα τα σπας αλλα θα σπας και τον ωμο σου

προφανως δεν κλειδωνεις σωστα το οπλο στον ωμο σου

Αν σε δει καποιος σκοπευτης να επομιζεις πιστευω οτι θα φανει αυτο το προβλημα

απο κει και περα θα πρεπει να βελτιωσεις την επομιση σου ωστε να ειναι πρωτον σωστη και ακολουθως σταθερη

ετσι θα μπορεσεις να δεις ποιες ειναι η αληθινες αναγκες σου στα μετρα του κοντακιου σου
 
καλησπερα εχω την baikal 153 δεν εχω απολυτος κανενα προβλημα εδω και 8 χρονια που την εχω στην κατοχη μου.Φετος που απαγορεψαν τυο κυνηγι ειπα να γραφτω σκοπευτηριο να ξεδωσω.Τους εβλεπα ολους με super pose και λεω θα παρω ενα και εγω πηρα ενα baikal em27 c1 την πρωτη φορα που εριξα μου εδωσε κατι κλωτσιες αξεχαστες.μου λεγανε δεν επωμιζω καλα και το πηρε ο φιλος και μολις εριξε 2-3 μου το εφερε πισω το πηγα σε οπλουργο το μακρυνε γιατι λεει ηταν κοντο βαλαμε και ενα πελμα καλο.σημερα πηγα και εριξα παλι αλλα παλι τα ιδια ποιο λιγο αλλα παλι ποναω στον ομω.του το ειπα στον οπλουργο και μου λεει δεν επωμιζεις σωστα κανε προπονισεις στο σπιτι οπως σου εδειξα.Το εχει παθει κανεις?εδωσα 100 στον μαστορα και 60 πηρα το πελμα
Να πω και μια σαχλαμάρα γιατί κάτι μου θυμίζει από τα νιάτα μου.
Τότε είχα μία καραμπίνα Franchi και αγόρασα και ένα Baikal SP (Το πρώτο μου. Τότε είχαν αυλό 18,2, τώρα 18,4). Έχοντας συνηθίσει το γλυκό κλώτσημα της καραμπίνας, στη πρώτη ντουφεκιά με το SP μου έφυγε το σαγόνι. Ακόμη το θυμάμαι! Και μετά κάθε τόσο μελάνιαζε ο ώμος μου. Μέχρι που έμαθα να επωμίζω πιο συνειδητά και πιο ΣΦΙΧΤΑ.
Αποτέλεσμα: α) Δεν με ενοχλούσε πιά
β) Αύξησα θεαματικά την ευστοχία μου!!!
Μήπως, λέω μήπως;......
 
Μια φορά μου έχει τύχει να ρίξω με ένα πλάγιο Τσέχικο έναν ντουμπλε με Δ.Υ 36γρ και μου έφυγαν τσαουλια και μια γέφυρα.Θα έλεγα να δεις την κάννη πρώτα και μετά το κοντάκι μιας και το έχεις φέρει στο περιπου.
Το 3.25 m92 s και ρελι του θανατα καραπατιμενο δε πειραξε το ρωσακι σου φταιξε αψαχαχαχα
 
Το.μονο θεμα καθαρα του οπλου που ενδεχετε να εχει για να κλωτσαει τοσο εινα να κοπηκαν πιο βαθεις οι πατουρες θαλαμης και να παιζει μεσα το φυσιγγι αλιως αυτο που ειπε ο doctor @Dr V το βαζει ψιλα και παταει μονο η μυτη του πελματος την κλειδα ... Πανε στο μαστορα να σου κοιταξει τις πατουρες μηπως ειναι παραπανω κατεβασμενες και για τετια δουλεια η παπατσαρουχα η κουρκουλο η βγαλρ τις κανες απο τη βαση βαλε δυο φυσιγγια στις θαλαμες και μετα ακουμπα ενα χαρακα απο πανω και δες αν αφηνει κενο αν αφηνει βουαλλα
 
μιλησα με τον ψυλακη και μου ειπε θελει λιγο πιτσ και λιγο φαγωμα να γινει ποιο στενο το πελμα
Αυτά τα "λίγο" με βάζουν σε σκέψεις, όταν το όπλο χοντροβαράει.
Το είδε το όπλο και εσένα ή τηλεφωνικά έγινε η διάγνωση ;
 
Back
Top