Ψήφισμα για την πρόταση της ΚΣΕ

Συμφωνείτε με την πρόταση της ΚΣΕ για την αλλαγή της νομοθεσίας περί ΑΚΚΟ;

  • Συμφωνώ απόλυτα

    Votes: 4 3,8%
  • Συμφωνώ μερικώς

    Votes: 2 1,9%
  • Ούτε συμφωνώ, ούτε διαφωνώ

    Votes: 3 2,9%
  • Διαφωνώ μερικώς

    Votes: 8 7,7%
  • Διαφωνώ απόλυτα

    Votes: 87 83,7%

  • Total voters
    104
  • Poll closed .
ΠΟΤΕ φιλε, ποτε ποτε ποτε!!!!!
Έκαναν παράκληση και εδω για χρονιά να δίνουμε πίσω πληροφορίες και οι πιο πολλοί το γράφαμε...και βγήκε πέρσι και λέει . Αν δεν δόσεις πίσω πληροφορία του χρόνου δεν σου δίνω άδεια κυνηγίου . Αυτό το λέω για να μην νομίζουμε στην Ελλάδα ότι έξω είναι όλοι σωστοί και εμείς οι λάθος , άπλα σε κάποια θέματα δεν ανοίγουμε τα μάτια μας και κινούμαστε σαν το κοπάδι ....
 
Έκαναν παράκληση και εδω για χρονιά να δίνουμε πίσω πληροφορίες και οι πιο πολλοί το γράφαμε...και βγήκε πέρσι και λέει . Αν δεν δόσεις πίσω πληροφορία του χρόνου δεν σου δίνω άδεια κυνηγίου . Αυτό το λέω για να μην νομίζουμε στην Ελλάδα ότι έξω είναι όλοι σωστοί και εμείς οι λάθος , άπλα σε κάποια θέματα δεν ανοίγουμε τα μάτια μας και κινούμαστε σαν το κοπάδι ....
Γιωργο μου και δελτια να μας δωσουν να συμπληρωνουμε ειμαι σιγουρος οτι τα στειχεια που θα αναφερουμε δεν θα εχουν καμμια σχεση με την αληθεια!!Και κατι για να γελασουμε...βλεπω τη δημοσιογραφο που κανει ρεπορταζ στο δρομο και ρωτα τον κοσμο που ειναι εξω γιατι δεν ακολουθει τις οδηγιες να μενει στο σπιτι...και απαντα ο συνταξιουχος που λιαζεται στο παρκο!! μα φυσικα κοπελα μου τις οδηγιες ακολουθω γιαυτο ειμαι εδω γιατι χειροτερος κορονοιος απο τη γυναικα μου δεν υπαρχει!!!κοκκαλο η ρεπορτερ!!!
 
Γιωργο μου και δελτια να μας δωσουν να συμπληρωνουμε ειμαι σιγουρος οτι τα στειχεια που θα αναφερουμε δεν θα εχουν καμμια σχεση με την αληθεια!!Και κατι για να γελασουμε...βλεπω τη δημοσιογραφο που κανει ρεπορταζ στο δρομο και ρωτα τον κοσμο που ειναι εξω γιατι δεν ακολουθει τις οδηγιες να μενει στο σπιτι...και απαντα ο συνταξιουχος που λιαζεται στο παρκο!! μα φυσικα κοπελα μου τις οδηγιες ακολουθω γιαυτο ειμαι εδω γιατι χειροτερος κορονοιος απο τη γυναικα μου δεν υπαρχει!!!κοκκαλο η ρεπορτερ!!!
Το θέμα είναι να είμαστε ειλικρινείς ... τον είδα τον μπάρμπα στην τηλεόραση και έκλαιγα ρε φίλε απο τα γελια ! .sarcastic.
 
Μερικές φορές αναρωτιέμαι πως γίνεται οι απλοί πολίτες να έχουν μια άποψη και η ηγεσία τους ακριβώς την αντίθετη. Ξέρουν κάτι που εμείς αγνοούμε; Και αν ναι γιατί δεν μοιράζονται αυτή τη γνώση μαζί μας; Μήπως δεν υπηρετούν τα συμφέροντα των κυνηγών αλλά τα δικά τους;
 
Μερικές φορές αναρωτιέμαι πως γίνεται οι απλοί πολίτες να έχουν μια άποψη και η ηγεσία τους ακριβώς την αντίθετη. Ξέρουν κάτι που εμείς αγνοούμε; Και αν ναι γιατί δεν μοιράζονται αυτή τη γνώση μαζί μας; Μήπως δεν υπηρετούν τα συμφέροντα των κυνηγών αλλά τα δικά τους;
160.000 άδειες πλέον ετησίως. Χάριν της συζήτησης, ας πουμε ότι όλοι βγάζουν τοπικές άδειες με μέσο όρο τα 100€. Μιλάμε ότι η επιχείρηση ΚΣΕ διαχειρίζεται ακόμα και τώρα στους δύσκολους καιρούς στην "ξεφτίλα" 16 εκατομμύρια ευρώ. Με πολύ μετριοπαθείς υπολογισμούς έτσι; Δεν καταλαβαίνουμε ότι εμείς είμαστε η δύναμη τους και ότι από τα @@ μας κρέμονται. Ας τους κάνουμε "πέρα"... Αν ξεκινήσει ένα μαζικό κίνημα κατά της έκδοσης αδειών μέσω ΚΣ και χάσουν το ζεστό παραδάκι, ίσως αλλάξει κάτι. Τις συμμετοχές στις ΓΣ των συλλόγων μας κι αυτά, τα ακούω βερεσέ. Το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι και αν ανακατευτείς με τα πιτουρα (ΚΣ) θα σε φάνε οι κότες!!!
Ανάγκη αυτοί μας έχουν, όχι εμείς αυτούς! Δεν είδα κάποια προσφορά τους προς τη θήρα, την πανίδα, τη χλωρίδα, την οικονομία. Εμείς είμαστε ανά την Ελλάδα που ξεπαραδιαζόμαστε σε άδειες, βενζίνες, φυσίγγια, παρελκόμενα και στηρίζουμε μια ολόκληρη μικρό-οικονομία. Με την πρόταση τους αυτή, έριξαν δημόσια τις μάσκες τους με περισσό θράσος θα έλεγα.
 
Μερικές φορές αναρωτιέμαι πως γίνεται οι απλοί πολίτες να έχουν μια άποψη και η ηγεσία τους ακριβώς την αντίθετη. Ξέρουν κάτι που εμείς αγνοούμε; Και αν ναι γιατί δεν μοιράζονται αυτή τη γνώση μαζί μας; Μήπως δεν υπηρετούν τα συμφέροντα των κυνηγών αλλά τα δικά τους;
γιατι οι περισοτεροι που περνουν αποφασης ειναι ασχετοι
 
Τι δεν καταλαβενουμε? Όταν πληρώνουμε την άδεια κυνηγίου περνούμε μία απόδειξη που γράφει αναλυτικά τι πληρώνουμε! Το ότι κυνηγάμε ακόμα οφείλεται στην κάποια καλή οργάνωση που έχουμε.ας το διαλύσουν λοιπόν γιατί πιστεύουν κάποιοι ότι θα τους βγει φτηνά..... σεζόν δεν θα προλάβουν να βγάλουν... Και το βλέπουμε άμεσα με τον covid 19 ποσο άχτι μας έχουν τα κρατικοδιετα κοματοσκυλα .τι γράφεται ρεε συγκρίνετε τη ομοσπονδιακή θηροφυλακη με το άφαντο δασαρχείο? Δεν ξέρω τι να πω απορώ με αυτά που διαβάζω...
 
Τι δεν καταλαβενουμε? Όταν πληρώνουμε την άδεια κυνηγίου περνούμε μία απόδειξη που γράφει αναλυτικά τι πληρώνουμε! Το ότι κυνηγάμε ακόμα οφείλεται στην κάποια καλή οργάνωση που έχουμε.ας το διαλύσουν λοιπόν γιατί πιστεύουν κάποιοι ότι θα τους βγει φτηνά..... σεζόν δεν θα προλάβουν να βγάλουν... Και το βλέπουμε άμεσα με τον covid 19 ποσο άχτι μας έχουν τα κρατικοδιετα κοματοσκυλα .τι γράφεται ρεε συγκρίνετε τη ομοσπονδιακή θηροφυλακη με το άφαντο δασαρχείο? Δεν ξέρω τι να πω απορώ με αυτά που διαβάζω...
Ποια ομοσπονδιακή θηροφυλακή; Αυτή που η ΞΕ έβγαλε σε αναστολή παρόλο που έχει ήδη εισπράξει από όλους μας τα απαραίτητα για τη λειτουργία της;
 
Μάλιστα ! Ούτε μια πρόταση που να οδηγεί προς την βελτίωση της κυνηγετικής παιδείας ,ούτε μια πρόταση που να χρειάζεται να βάλουν ένα € ,ουσιαστικά προτάσεις που σε βάθος χρόνου οδηγούν την δραστηριότητα να είναι για λίγους που θα έχουν μια Α οικονομική δυνατότητα,και αφού το παραπάνω σενάριο πάρει σάρκα και οστά η άδεια θα φτάσει κάνα 350€ .
 
Μάλιστα ! Ούτε μια πρόταση που να οδηγεί προς την βελτίωση της κυνηγετικής παιδείας ,ούτε μια πρόταση που να χρειάζεται να βάλουν ένα € ,ουσιαστικά προτάσεις που σε βάθος χρόνου οδηγούν την δραστηριότητα να είναι για λίγους που θα έχουν μια Α οικονομική δυνατότητα,και αφού το παραπάνω σενάριο πάρει σάρκα και οστά η άδεια θα φτάσει κάνα 350€ .
Ερώτηση για σκέψη ,ποιος ο λόγος να υπάρχουν σύλλογοι με αποθέματα από την δική μας τσέπη της τάξεως των 200,000€ .
 
Είναι θεμιτό να απαιτούμε για όλα πειστικές εξηγήσεις σίγουρα, αλλά συγχρόνως νομίζω πρέπει να δείχνουμε εμπιστοσύνη σε όλες τις βαθμίδες της οργάνωσης των κυνηγών.
Αντί να αμφισβητούμε, είναι προτιμότερο προηγουμένως, να ζητάμε λεπτομερείς εξηγήσεις. Τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης μπορούν να βοηθήσουν σε τέτοιο διάλογο.
Αυτή είναι η οργάνωσή μας, αυτή έχουμε, ότι προβλήματα προκύπτουν πρέπει να συζητούνται ανοιχτά. Κατά την άποψή μου πρέπει να ανοιχθεί μόνιμη επικοινωνία με κάποιο γραφείο τύπου της ΚΣΕ ώστε να γίνεται έγκυρη και συνεχής ενημέρωση για όσα ερωτήματα δημιουργούνται. Επίσης τέλος, όσοι ενδιαφερόμαστε πραγματικά για το κυνήγι (να υπάρχει "λειτουργική φύση" και θηράματα και να κυνηγάμε ελέυθερα σε δημόσια γή) πρέπει να συμμετέχουμε ενεργά στους συλλόγους μας, αλλιώς παραμένει στους συλλόγους μεγάλο ποσοστό συναδέλφων, που σκέφτονται και πράττουν κοντόφθαλμα και ιδιοτελώς.
Αν νομίζουμε ότι μόνο με τα καταβαλλόμενα χρήματα μπορούν να λυθούν όλα τα θέματα, η άποψή μου είναι απολύτως διαφορετική!
Αν δεν εμπιστευόμαστε τα όργανά μας, την κρίσιμη στιγμή είναι σίγουρο πως δεν θα μπορέσουν να λειτουργήσουν!!!(αυτό το τελευταίο ισχύει γενικώς :) )
 
Γιώργο σύμφωνα με την δική μου οπτική δεν νομίζω η συμμετοχή 1,2,5... παραπάνω ατόμων με διαφορετικες ιδέες ή προτάσεις μπορεί να σωθεί η κατάσταση.
Όπως και με την πολιτική η συμμετοχή κάποιων εντιμων και με ιδέες και λύσεις για καλύτερη ζωή δεν φτάνουν.
Το σύστημα είναι σάπιο και σε καταπίνει.
Θέλει επαναστατικές λύσεις και να ξεβολευτουμε για κάποια χρονακια.
Θέλουμε;;;;
Δεν νομίζω.
 
Back
Top