Χειροποίητα, custom made κοντάκια και εργασίες ξύλου και μέτρων από τον Γιάννη

Status
Not open for further replies.
Με γεια Νικόλα! Πες μας εντυπώσεις διαστάσεις πριν με τώρα.
Ευχαριστω πολυ Νικολι εντυπωσεις απο την πρωτη επαθη που ειχα με το κοντακι ηταν οτι ηταν τοσο οικειο λες κ το ειχα χρονια εκανα ξερες επωμησεις κ μεγαλη ευτηχια βλεπα την εικονα που ηθελα να δω καθος ημουν επωμισμενος μετα στον πινακα (sorry που δεν υπηρχε φωτορεπορταζ)αλλα ειχα αλλου το μυαλο μου φανταζεστε που επισης εκτος απο τον ΜαστΓιαννη ηταν κ ο αλλος ο Γιαννης jdp που μπορουν πιστοποιησουν τα λεγομενα μου οι πρωτες τουφεκιες ηταν λιγο ατσαλες απο κακες επωμησεις δηκες μου αλλα κ παλι οι τουφεκιες πηγαν ελαχιστα πανω κ κατω απο εκει που εστιαζαν τα ματια μου,το αριστερα κ πανω που ειχα απο το πλαστικο κ ηταν το κυριοτερο προβλημα που ειχα ειχε εξαφανιστη διαμαγιας(απ τα χερια του Γιαννη δηλ.;))μετα στην επομενες τουφεκιες στον αλλο πινακα ηταν λες κ εριχνες μονοβολα κ το ενα περναγε μεσα στο αλλο μετα ριξαμε πιατακια οπως ειπε ο Μαστορας που μας παρακολουθουσες ειπες οτι τα πηγα πολυ καλα ,παντος τα πιατα που εχασας υξερα οτι εφτεγα εγω οχι το κοντακι
τωρα απο διαστασεις δεν εκανα μετρησεις αλλα να πω νουμερα αλλα αλαξε το cast off κατα πολυ το υψος στου χτενιου σιγουρα, το εργοστιακο ηταν 44/50 με φλατζεςπου ειχα φτιαξει το ειχα κατεβαση λιγο αλλα κ παλι δεν ηταν το επιθημητο
μηκος κ το pits εμηναν ιδια με το εργοστασικο
κ αλλαξε κατα πολυ η λαβη καθοτι εχω παιδικα χερακια .exciting.
 
Ευχαριστω πολυ Νικολι εντυπωσεις απο την πρωτη επαθη που ειχα με το κοντακι ηταν οτι ηταν τοσο οικειο λες κ το ειχα χρονια εκανα ξερες επωμησεις κ μεγαλη ευτηχια βλεπα την εικονα που ηθελα να δω καθος ημουν επωμισμενος μετα στον πινακα (sorry που δεν υπηρχε φωτορεπορταζ)αλλα ειχα αλλου το μυαλο μου φανταζεστε που επισης εκτος απο τον ΜαστΓιαννη ηταν κ ο αλλος ο Γιαννης jdp που μπορουν πιστοποιησουν τα λεγομενα μου οι πρωτες τουφεκιες ηταν λιγο ατσαλες απο κακες επωμησεις δηκες μου αλλα κ παλι οι τουφεκιες πηγαν ελαχιστα πανω κ κατω απο εκει που εστιαζαν τα ματια μου,το αριστερα κ πανω που ειχα απο το πλαστικο κ ηταν το κυριοτερο προβλημα που ειχα ειχε εξαφανιστη διαμαγιας(απ τα χερια του Γιαννη δηλ.;))μετα στην επομενες τουφεκιες στον αλλο πινακα ηταν λες κ εριχνες μονοβολα κ το ενα περναγε μεσα στο αλλο μετα ριξαμε πιατακια οπως ειπε ο Μαστορας που μας παρακολουθουσες ειπες οτι τα πηγα πολυ καλα ,παντος τα πιατα που εχασας υξερα οτι εφτεγα εγω οχι το κοντακι
τωρα απο διαστασεις δεν εκανα μετρησεις αλλα να πω νουμερα αλλα αλαξε το cast off κατα πολυ το υψος στου χτενιου σιγουρα, το εργοστιακο ηταν 44/50 με φλατζεςπου ειχα φτιαξει το ειχα κατεβαση λιγο αλλα κ παλι δεν ηταν το επιθημητο
μηκος κ το pits εμηναν ιδια με το εργοστασικο
κ αλλαξε κατα πολυ η λαβη καθοτι εχω παιδικα χερακια .exciting.
Μπράβο Νικόλα είναι τεράστιο πράγμα να μείνεις ικανοποιημενος από μια τέτοια ενέργεια... συγχαρητήρια και στον μάστορα για την δουλειά του!
 
Χαίρομαι Νικόλα που έμεινες ευχαριστημένος ο Μαστρογιάννης ξέρει να φτιάχνει τα ξύλα στα όπλα.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση στα κοντάκια του ειναι οι εφαρμογές στο χέρι και ο χρόνος που απαιτείται για να γίνουν σωστά.
Επιτρέψτε μου να σας πω τι εννοώ. Τον περασμένο Οκτώβριο που αγόρασα το δίκαννο πήγα για δοκιμές με φυσίγγια 30γρ Νο8. Έριξα 5 και ηταν αρκετά για να φύγουν 2 μικρά κομμάτια ξύλου σε μέγεθος κομμένου νυχιού αριστερά και δεξιά στις πάνω εφαρμογές που ειναι οι κάννες, ούτε οι ψάθες της μερκελ στο χέρι ηταν καλό φτιαγμένες που πάλι δεν έδωσα σημασία. Όταν έφτιαξα το νέο κοντάκι στο Γιάννη του ανέφερα τα παραπανω να τα προσέξει και να μην συμβούν στο καινούργιο. Μίλησα με τον Γιάννη στο τηλέφωνο λέγοντας του ότι θα πάω στα Χανιά για δοκιμές και θα το κάψω στις τουφεκιές να τεστάρω τις εφαρμογές του :) και μου απαντά χαριτολογώντας μην ρίξεις πολλές θα έχει ζέστη και μπορεί να πιαστεί ώμος σου .sarcastic.
Έριξα 50 φυσίγγια στην πούλα μου, μετά έριξε μια πούλα ο Ευριπιδη, ο Γιάννης Χανίων και ο Βίκτωρας, ο Μυρος δεν έριξε γιατί έκανες τις δοκιμές του με την μπερεττα του. Μετά απο τα πιατάκια πήγαμε στον πίνακα και ρίξαμε πάνω από 10 φυσίγγια ιδιογόμωσης χειμωνιάτικο σεταπ για λαγό.
Εγώ σταμάτησα να ρίχνω γιατί πιάστηκε ο ώμος μου :D κάτι ήξερε ο μάστορας.
Οι επαφές των ξύλων είναι όπως ήρθαν απο τον μάστορα μετά από 140+ φυσίγγια σε 2 ώρες.
Το μόνο που συνέβη ήταν να ψάχνουμε τον αορτηριούχο της κάννης με τις βίδες που τον βρήκε ο Βίκτωρας αν θυμάμαι καλά.
 
Καλοριζικο Νικολα...να το γουσταρεις...
Ειπαμε,,,μαστρο-Γιαννης= Εγγυηση....
Πραγματικά στεναχωρεθηκα που δεν <εκατσε> να κανω ενα κοντακι στον μαστρο-Γιαννη :(
Ας ελπισουμε το...επομενο...γεροί να ειμαστε, και να είναι...:)
 
Νικόλα εύχομαι ολόψυχα να σου κάνει όλα τα γούστα και να φτιάχνεσαι κάθε φορά που το επωμίζεις! Γιάννη για άλλη μια φορά μπράβο. Το μεράκι και η αγάπη σου για αυτό που κάνεις φαίνεται σε κάθε σου δημιουργία!
 
Ευχαριστω πολυ Νικολι εντυπωσεις απο την πρωτη επαθη που ειχα με το κοντακι ηταν οτι ηταν τοσο οικειο λες κ το ειχα χρονια εκανα ξερες επωμησεις κ μεγαλη ευτηχια βλεπα την εικονα που ηθελα να δω καθος ημουν επωμισμενος μετα στον πινακα (sorry που δεν υπηρχε φωτορεπορταζ)αλλα ειχα αλλου το μυαλο μου φανταζεστε που επισης εκτος απο τον ΜαστΓιαννη ηταν κ ο αλλος ο Γιαννης jdp που μπορουν πιστοποιησουν τα λεγομενα μου οι πρωτες τουφεκιες ηταν λιγο ατσαλες απο κακες επωμησεις δηκες μου αλλα κ παλι οι τουφεκιες πηγαν ελαχιστα πανω κ κατω απο εκει που εστιαζαν τα ματια μου,το αριστερα κ πανω που ειχα απο το πλαστικο κ ηταν το κυριοτερο προβλημα που ειχα ειχε εξαφανιστη διαμαγιας(απ τα χερια του Γιαννη δηλ.;))μετα στην επομενες τουφεκιες στον αλλο πινακα ηταν λες κ εριχνες μονοβολα κ το ενα περναγε μεσα στο αλλο μετα ριξαμε πιατακια οπως ειπε ο Μαστορας που μας παρακολουθουσες ειπες οτι τα πηγα πολυ καλα ,παντος τα πιατα που εχασας υξερα οτι εφτεγα εγω οχι το κοντακι
τωρα απο διαστασεις δεν εκανα μετρησεις αλλα να πω νουμερα αλλα αλαξε το cast off κατα πολυ το υψος στου χτενιου σιγουρα, το εργοστιακο ηταν 44/50 με φλατζεςπου ειχα φτιαξει το ειχα κατεβαση λιγο αλλα κ παλι δεν ηταν το επιθημητο
μηκος κ το pits εμηναν ιδια με το εργοστασικο
κ αλλαξε κατα πολυ η λαβη καθοτι εχω παιδικα χερακια .exciting.

Επειδή έτυχε να είμαι εκεί μόλις το έριχνε η χαρά του Νικόλα δεν περιγράφετε .sarcastic..shake hands..shake hands..shake hands.

με έβαλε σε σκέψεις να προχωρήσω και εγώ για το ποζε think

το έπιασα και καμία σχέση με το πλαστικό της sx3 που έχω ρίξει πολλές φορές

Νικόλα καλότυχο φίλε να το χαρείς όσο δεν πάει.shake hands..shake hands..shake hands.
τα πρωτα τσορτσιλ τα δικα μου δεν ειδες που πηγαν θελει ηρεμιαααααα
 
voilà το εργο του καλητεχνη μιλα μονο του οπως ειπε κ ο ιδιος για να κανω χαλαρες επομησεις.love..big smile.
free screenshot tool


screenshot tools
image sharing sites
pc screen shot
Μάλλον εμαθες οτι περνούσα απο κει σήμερα και επιτέλους το άνοιξες αυτο το ....μαμημένο το πακέτο ..yel..yel.
Πατριώτη εκανες το βήμα και ελπίζω να ησυχάσεις .
Η λαβή και η ψαθα καψούρα! Μπράβο στο μάστορα .
Αιντε και καλά ντουμανιάσματα τώρα.
Απ οτι ειδα σήμερα βελανίδι υπάρχει στα ψηλά.Οι καριόλες μένει να έρθουν .;)
 
Τωρα το δα και το ψαχνα
voilà το εργο του καλητεχνη μιλα μονο του οπως ειπε κ ο ιδιος για να κανω χαλαρες επομησεις.love..big smile.
free screenshot tool

Καλοριζικο το πανεμορφο Νικολα. Ακομα μια φορα συγχαρητηρια στον Γιαννη για την δουλεια του!! Τωρα το δα αλλιως θα εγραφα πιο νορις! Τερμα τα βασανα
voilà το εργο του καλητεχνη μιλα μονο του οπως ειπε κ ο ιδιος για να κανω χαλαρες επομησεις.love..big smile.
free screenshot tool


screenshot tools
image sharing sites
pc screen shot
 
Κατά τον Μάρτιο μηνα "σκόνταψα" πάνω σ ενα berettaki s686s του 1983 σε πολυ καλη για να μην πω άριστη λειτουργικη κατασταση (σφιχτο και στιβαρό). Κάνες 75cm με σταθερα τσοκ 1 και 3.ριγα 5-6 mm!!
Tουφεκια ακρως δηλητηριωδης..Χειρισμός και κουνημα πολυ καλό. ΞΎΛΑ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ..
Ετσι ξεκίνησαν τα όργανα...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top