Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κώστα εγω προσωπικά και πολλοί άλλοι που γνωρίζω όταν βλέπουμε τον ευρωμικτη που παλιά ήταν σφαγείο , βγάζουμε σπυριά με τις άπειρες φόλες που μας έχει χαρισει. Τελείως υποκειμενικο τελικά το θέμα φυσιγγι!!!! Αν σου πάνε τα συγκεκριμένα μην ψαχνεσαι και πολύ για άλλα!
Τι να σου πω για αυτο το φυσιγγι καθε φορα με εκπλησει περισσοτερο,το εχω σαν δευτερη επιλογη βεβαια λογω του οτι με το δικανο με κουραζει αν ριξω πολλα.
Δεν ειναι τοσο μαλακο.
Αλλα οποτε το βαζω ειναι δηλητηριο.
Ουτε ζωντανα,ουτε αιματα ουτε τιποτα.
 
Βρε παιδιά, αυτά τα Japan Skeet της NSI ( Νο9μισι φυσικά), τα έχει "σφάξει" κανείς σας, να μας πει (ή να μας δείξει με φωτό) τα εξ ων συντίθενται (δηλ. μπαρούτι, συγκεντρωτήρας κτλ.)...;
Έχω ρίξει δυο κουτάκια πρόπερσι στις μικρούλες (κελαηδότσιχλες) σε απογευματινά, μια χαρούλα μου καθίσανε...!
Ρωτάω διότι, λόγω της εξαιρετικά συμφέρουσας τιμούλας τους, σκέφτομαι σοβαρώς να προβώ σε μαζική τους παραγγελιά...
Κατά πάσα πιθανότητα, πρόκειται περί του γνωστού Due Skeet της ίδιας εταιρείας (ακριβώς το ίδιο δηλαδή), απλώς το ονόμασαν Japan Skeet προς τιμήν των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο...
 
Last edited:
Βρε παιδιά, αυτά τα Japan Skeet της NSI ( Νο9μισι φυσικά), τα έχει "σφάξει" κανείς σας, να μας πει (ή να μας δείξει με φωτό) τα εξ ων συντίθενται (δηλ. μπαρούτι, συγκεντρωτήρας κτλ.)...;
Έχω ρίξει δυο κουτάκια πρόπερσι στις μικρούλες (κελαηδότσιχλες) σε απογευματινά, μια χαρούλα μου καθίσανε...!
Ρωτάω διότι, λόγω της εξαιρετικά συμφέρουσας τιμούλας τους, σκέφτομαι σοβαρώς να προβώ σε μαζική τους παραγγελιά...
Κατά πάσα πιθανότητα, πρόκειται περί του γνωστού Due Skeet της ίδιας εταιρείας (ακριβώς το ίδιο δηλαδή), απλώς το ονόμασαν Japan Skeet προς τιμήν των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Σκοπευτικά-φυσίγγια.64/post-628305
;) :cool: :)
Τέλεια είναι Νικόλαε ... Για όσους δεν αγχώνονται από τα λίγα γραμμάρια ... :rolleyes:
 
Βρε παιδιά, αυτά τα Japan Skeet της NSI ( Νο9μισι φυσικά), τα έχει "σφάξει" κανείς σας, να μας πει (ή να μας δείξει με φωτό) τα εξ ων συντίθενται (δηλ. μπαρούτι, συγκεντρωτήρας κτλ.)...;
Έχω ρίξει δυο κουτάκια πρόπερσι στις μικρούλες (κελαηδότσιχλες) σε απογευματινά, μια χαρούλα μου καθίσανε...!
Ρωτάω διότι, λόγω της εξαιρετικά συμφέρουσας τιμούλας τους, σκέφτομαι σοβαρώς να προβώ σε μαζική τους παραγγελιά...
Κατά πάσα πιθανότητα, πρόκειται περί του γνωστού Due Skeet της ίδιας εταιρείας (ακριβώς το ίδιο δηλαδή), απλώς το ονόμασαν Japan Skeet προς τιμήν των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο...
Κοίτα και τα 24γρ σκιτ σιρις2, δεν ξέρω αν είναι πιο ακριβά.Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την σειρά2 στα 28γρ, από τα κορυφαία 28γρ που έχω ρίξει! Επιπρόσθετα και τα 24γρ σκιτ μου έχουν δώσει τσίχλες και στο περπατητό και στο καρτέρι.Στο καρτέρι σε ψηλωμένες έριχνα και τραπ!
 
Βρε παιδιά, αυτά τα Japan Skeet της NSI ( Νο9μισι φυσικά), τα έχει "σφάξει" κανείς σας, να μας πει (ή να μας δείξει με φωτό) τα εξ ων συντίθενται (δηλ. μπαρούτι, συγκεντρωτήρας κτλ.)...;
Έχω ρίξει δυο κουτάκια πρόπερσι στις μικρούλες (κελαηδότσιχλες) σε απογευματινά, μια χαρούλα μου καθίσανε...!
Ρωτάω διότι, λόγω της εξαιρετικά συμφέρουσας τιμούλας τους, σκέφτομαι σοβαρώς να προβώ σε μαζική τους παραγγελιά...
Κατά πάσα πιθανότητα, πρόκειται περί του γνωστού Due Skeet της ίδιας εταιρείας (ακριβώς το ίδιο δηλαδή), απλώς το ονόμασαν Japan Skeet προς τιμήν των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο...
Έχω τα τραπ πολύ μαλακά είναι για δίκανο μάννα και δουλεβει και στα αυτογεμοι μια χαρά λογηκα θα είναι το ίδιο μόνο τα σκάγια θα αλλάζουν
 
Κοίτα και τα 24γρ σκιτ σιρις2, δεν ξέρω αν είναι πιο ακριβά.Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την σειρά2 στα 28γρ, από τα κορυφαία 28γρ που έχω ρίξει! Επιπρόσθετα και τα 24γρ σκιτ μου έχουν δώσει τσίχλες και στο περπατητό και στο καρτέρι.Στο καρτέρι σε ψηλωμένες έριχνα και τραπ!
Σωστά, έτσι είναι. Πέρυσι τα δούλεψα αρκετά και τα δυο (24 & 28 γρ.) στις τσίχλες με πολύ καλά αποτελέσματα (χώρια το σκοπευτήριο όπου τα έχω ξεσκίσει). Δυστυχώς ήταν λίγα τα πουλιά, είχαμε και το λοκντάουν (... :rolleyes: ...:cool: ...;) ), και δεν τα ευχαριστήθηκα όσο θα ήθελα !!!:(
Πάντως πήρα και μια φάσσα, με το 28αρι (σε απόσταση 30+ μέτρα)!!!
IMG_20210906_093646.jpg
 
Last edited:
Κοίτα και τα 24γρ σκιτ σιρις2
Ωραιες τουφεκιες με ακαριαιες καταβολές...

Θα τα ανέβαζα ένα σκαλι πιο πανω απο τα κίτρινα skeet που έτυχε κ δοκίμασα ίδιες μέρες....
Εμπειρία από αλλα σκητοφυσιγγα δεν έχω,αυτά ήταν τα πρωτα μου.....
Στο καρτέρι σε ψηλωμένες έριχνα και τραπ!
Τραποφυσιγγο δεν έχω ρίξει ποτε, αλλά θα έρθει κ η ώρα του.....

Και?? Πως σου φάνηκαν??δυσκολακι??
 
Ωραιες τουφεκιες με ακαριαιες καταβολές...

Θα τα ανέβαζα ένα σκαλι πιο πανω απο τα κίτρινα skeet που έτυχε κ δοκίμασα ίδιες μέρες....
Εμπειρία από αλλα σκητοφυσιγγα δεν έχω,αυτά ήταν τα πρωτα μου.....

Τραποφυσιγγο δεν έχω ρίξει ποτε, αλλά θα έρθει κ η ώρα του.....

Και?? Πως σου φάνηκαν??δυσκολακι??
Δυσκολάκι για κάποιες που έρχονταν κοντά κυρίως.Για πιο μακρινές βολές καλό!
 
Το έχει δουλέψει κάνεις συνάδελφοι;;;;;;;......
View attachment 35982
Φίλε το βασικό μου φυσίγγιο για φάσσα με καλό καιρό από Αυγούστο έως Νοεμβρίο! Εγώ τα έχω βρει πολύ καλά μαζί του! Πάντα σε νούμερο 6 κ 7!
 
Σήμερα με υγρασία είπα να δοκιμάσω τα σούπερ τορτο σε νούμερο 9. Περπάτησα δύο ώρες, διαλεχτες τουφεκιές για να τις βρίσκω και παρόλα αυτά έχασα 3 γμτ. Το σκυλάκι είναι απαραίτητο. Εξι πουλάκια όλα μονοτουφεκια.
δηλαδη κωστα σου αρεσαν ?γρηγορο το λες?
 
δηλαδη κωστα σου αρεσαν ?γρηγορο το λες?
Δεν τα έχω ξανά ρίξει και φέτος επειδή είδα τη δουλειά ( ότι θα ψάχνουμε φυσιγγακια και θα έχουν πάει η τιμές πάνω με αμφίβολη ποιότητα όπως έχει τύχει και σε άλλη τσιχλοχρονια) φόρτωσα νωρίς Hit 8 και lambro super tordo. Και από τους δύο τύπους τα μισά τα πήρα σε νούμερο 7 και τα άλλα μισά σε νούμερο 9. Είναι νωρίς να πω ότι είναι φοβερό φυσίγγι απλά μου έκανε εντύπωση το 6 στα 6 γιατί δεν είμαι και κανένας σκοπευταρας. Με τσοκ 4* έριξα και σε μια ψηλομενη έτσι γιατί πέρασε σε σημείο που ήταν καθαρό κάτω και θα την έβρισκα ακόμα και τραυματισμένη. Η τσίχλα φάνηκε ότι έπεσε τραυματισμένη αλλά την βρήκα ξερή στο σημείο που έπεσε. Το βρήκα εξαιρετικά γρήγορο φυσίγγι.
 
Δεν τα έχω ξανά ρίξει και φέτος επειδή είδα τη δουλειά ( ότι θα ψάχνουμε φυσιγγακια και θα έχουν πάει η τιμές πάνω με αμφίβολη ποιότητα όπως έχει τύχει και σε άλλη τσιχλοχρονια) φόρτωσα νωρίς Hit 8 και lambro super tordo. Και από τους δύο τύπους τα μισά τα πήρα σε νούμερο 7 και τα άλλα μισά σε νούμερο 9. Είναι νωρίς να πω ότι είναι φοβερό φυσίγγι απλά μου έκανε εντύπωση το 6 στα 6 γιατί δεν είμαι και κανένας σκοπευταρας. Με τσοκ 4* έριξα και σε μια ψηλομενη έτσι γιατί πέρασε σε σημείο που ήταν καθαρό κάτω και θα την έβρισκα ακόμα και τραυματισμένη. Η τσίχλα φάνηκε ότι έπεσε τραυματισμένη αλλά την βρήκα ξερή στο σημείο που έπεσε. Το βρήκα εξαιρετικά γρήγορο φυσίγγι.
Για το Hit 8 τι λες;
 
Να πω κάτι και για τα oscar double mix που τα είχα κακολογισει προ ημερων. Τότε με νότια και υγρασία εκλασαν μεντες. Σήμερα με ξεροβορι έδωσαν ρεστα με ακαριαιες και καθαρές καταβολες.
Το ακριβώς αντίθετο με τα NSI Sipe (τα καινούργια είναι κόκκινα). Προ ημερών με νοτιά έσφαζαν κυριολεκτικά. Σήμερα με βοριά, ...άστα.
Χρησιμοποίησα MB light 30 gr με μέτρια αποτελέσματα.
 
Το ακριβώς αντίθετο με τα NSI Sipe (τα καινούργια είναι κόκκινα). Προ ημερών με νοτιά έσφαζαν κυριολεκτικά. Σήμερα με βοριά, ...άστα.
Χρησιμοποίησα MB light 30 gr με μέτρια αποτελέσματα.
Νομίζω ο Λάμπης από την Κύπρο είχε γράψει ότι δεν ριχνουμε φυσίγγια με sipe με βορια!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top