Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Απο αποδοση το ΟSKAR SUPER NITRO 33gr τι λεει βρε παιδια γεμιζει με G3000 b&p.Μου εκαναν μια καλη προσφορα μη φαμε καμμια φολα λογω οτι ο ανθρωπος που τα κατασκευαζει ειναι μικρου βεληνεκους.Τι συμβουλεύεται.
Φίλε μου ενα πακέτο πήρα να το δοκιμάσω. εμένα φέτος δεν με άφησε ευχαριστημένο..ίσως να έτυχε αλλά δεν νομίζω ότι θα του δώσω άλλη ευκαιρία.
 
Το ίδιο έκανα και εγώ. Μέχρι που με κρέμασε. Και τώρα ξαναψάχνομαι. Φτου κι απ΄την αρχή...
Δύο φορές μέχρι τωρα στα χρόνια που κυνηγάω και δεν θα διστάζω να τα ονοματισω. Euromix και navaro 30. Ενώ πήγαιναν τις τσιχλες γαζί , σε επόμενες αγορές απλά δεν...
 
Δύο φορές μέχρι τωρα στα χρόνια που κυνηγάω και δεν θα διστάζω να τα ονοματισω. Euromix και navaro 30. Ενώ πήγαιναν τις τσιχλες γαζί , σε επόμενες αγορές απλά δεν...
Τσίχλα: Τordo 30 ,mezzo 30, LK Omega 30 &
J&B Fast 30....

Tρυγόνι: J&B Super 33gr & LK Concord 33

Aγριοπερίστερα Οκτώβρη: LK Winner 36 & ξανά J&B Super 33...

Παπί: 1 και μοναδικό LK ALFA 34 όταν είχε τη G3000 και στηνόταν με Ηλιόπουλος 22...ΘΑΝΑΤΟΣ!!

Τα καλά να γράφονται...όλα τα παραπάνω φυσίγγια μου έμειναν στο μυαλό ως τα πολύ καλά, σε σχέση τιμής & απόδοσης....
 
Απ'ότι μαθαίνω καλά τα πάει κ το 34άρι στον πορτοκαλί κάλυκα.
Το έριχνα πριν 4 χρονάκια με τον πατέρα μου(32γρ).Πολύ καλό ειδικά εμένα μου πήγαινε πολύ καλά με το μποζέ.Ώσπου την επόμενη χρονιά φόλα...Το έριχνε,επίσης,ένας κολλητός μου με τον πατέρα του και το απέρριψαν...Το 34άρι δεν το έχω ρίξει ποτέ.
 
Last edited:
Έτσι και το ναβάρο 32
Δεν το έριξα ποτε. Τα 30 τα δούλεψα 3 χρόνια σερί από καύσωνα μέχρι παγο και μόνο τα σκάγια αλλαζα. Σκοτωστρες κανονικες! Κασονια επί κασονιων επαιρνα. Μέχρι που το τελευταίο κασονι είχε χρεπια μέσα. Να αρπάζει η τσιχλα 2 τουφεκιές , να φεύγει γυμνη απο πούπουλα και να πάει σαν να μην συνέβη τιποτα!!!
 
Το έριχνα πριν 4 χρονάκια με τον πατέρα μου.Πολύ καλό ειδικά εμένα μου πήγαινε πολύ καλά με το μποζέ.Ώσπου την επόμενη χρονιά φόλα...Το έριχνε και ένας κολλητός μου κι αυτός με τον πατέρα του και το απέρριψαν και αυτοί...
Όταν γεμιζόταν τελευταία σε κόκκινο κάλυκα ναι...φόλα....;) τώρα πάλι ακούω το αντίστροφο...τέλος πάντων.
 
Τα κομάντος με το κουτάκι παραλλαγής που είχα ρίξει μερικά κουτάκια πριν 3 χρόνια καλά πήγαιναν.
G3000 είχαν τότε αρκετά καλα αν κ σκληρα φυσίγγια...
Τώρα δεν ξέρω με τι γεμίζονται..

Γιατί γενικά με αυτά που ακουμε κ βλεπουμε εχουμε χάσει την μπάλα κ το τόπι μαζι...

Στο τέλος φοβάμαι μην βρουν κ κανα βαρέλι μαυρη ξεχασμένο από το '21 κ μας μπουρλοτιασουνε....... :rolleyes:
 
Last edited:
Εγώ νόμιζα πως έλεγε για τα j&b που δουλευονται κ αρκετά στην Ευβοια...

Το έριξες του Τριμη?
Του τριμη το κομάντος έχει ακόμα g3000 μέσα,και το καλό είναι ότι άλλαξε κάλυκα και έβαλε σεντιτ με καψουλι 2000, πήρα μια κούτα 20αρα τον Σεπτέμβρη και έχω ρίξει μέχρι στιγμής 7 κουτιά σε τσίχλες και σιταριθρες και φυσάνε, τα έχει 6.00€
 
Εγω δεν μπωρο να καταλαβω την επηβολι τον ισπανικον υλικον στα τσιχλοφυσηγγα με το ζωρι ...καλα και αγια αυτα τα υλικα αλλα μπροστα στην b&p & nobelsport απεχουν πολυ..( προσωπικη αποψη)
Τα έχω πει και εγω αυτά από την εποχή που σταμάτησαν την εισαγωγή MB
 
Παιδιά, όλες οι σύγχρονες πυρίτιδες έχουνε εξελιχθεί τόοοοοσο πολύ τα τελευταία χρόνια με τη βοήθεια της τεχνολογίας και της επιστήμης, ώστε να δουλεύουν σε όλους τους καιρούς εξίσου αξιόπιστα κι αποτελεσματικά... Ακόμη και οι μονοβασικές μπαρούτες, πλέον καθίστανται τροποποιημένες, αφού υπόκεινται όλες σε ζελατινοποίηση και έτσι παραμένουν ανεπηρέαστες στις δύσκολες καιρικές συνθήκες (π.χ. υψηλή υγρασία)... Για τις διβασικές, φυσικά ούτε λόγος: δουλεύουν παντού και πάντα...

Το ζήτημα, λοιπόν, και η ουσία είναι αλλού: στις ορθές δοσολογίες και στον ιδανικό συνδυασμό όλων των πρώτων υλών που συναποτελούν το τελικό προϊόν, το φυσίγγι... Αυτό βέβαια προϋποθέτει και αλλεπάλληλους ποιοτικούς ελέγχους σε διάφορα στάδια της παραγωγής, αλλά κυρίως στο τελικό προϊόν φυσικά... Αυτά για να γίνουν στο ακέραιο, σαφώς προϋποθέτουν περίσσιο μεράκι και σοβαρότητα εκ μέρους του κατασκευαστή...

Εάν διασφαλιστούν τα ανωτέρω, μην κολλάτε στο όνομα του μπαρουτιού, μην σας απασχολεί καθόλου αυτό...

Και όταν αντιμετωπίζετε δύσκολες καιρικές συνθήκες (υψηλή υγρασία, ψωλόκρυο), παίξτε μόνο με τα σκάγια, κάνοντας το εξής απλούστατο: χρησιμοποιείστε λίγο πιο χονδρά σκάγια απ' ό,τι συνήθως, πάντα στο ίδιο φυσίγγι, δίχως να το αλλάξετε... Έτσι θα είστε απόλυτα καλυμμένοι... Σας το εγγυώμαι...

Μην κουράζεστε άδικα...
 
Last edited:
Παιδιά, όλες οι σύγχρονες πυρίτιδες έχουνε εξελιχθεί τόοοοοσο πολύ τα τελευταία χρόνια με τη βοήθεια της τεχνολογίας και της επιστήμης, ώστε να δουλεύουν σε όλους τους καιρούς εξίσου αξιόπιστα κι αποτελεσματικά... Ακόμη και οι μονοβασικές μπαρούτες πλέον, καθίστανται τροποποιημένες, αφού υπόκεινται όλες σε ζελατινοποίηση και έτσι παραμένουν ανεπηρέαστες στις δύσκολες καιρικές συνθήκες (π.χ. υψηλή υγρασία)... Για τις διβασικές φυσικά ούτε λόγος: δουλεύουν παντού και πάντα...

Το ζήτημα, λοιπόν, και η ουσία είναι αλλού: στην ορθές δοσολογίες και στον ιδανικό συνδυασμό όλων των πρώτων υλών που συναποτελούν το τελικό προϊόν, το φυσίγγι... Αυτό βέβαια προϋποθέτει και αλλεπάλληλους ποιοτικούς ελέγχους σε διάφορα στάδια της παραγωγής, αλλά κυρίως στο τελικό προϊόν φυσικά... Αυτά για να γίνουν στο ακέραιο, σαφώς προϋποθέτουν περίσσιο μεράκι και σοβαρότητα εκ μέρους του κατασκευαστή...

Εάν διασφαλιστούν τα ανωτέρω, μην κολλάτε στο όνομα του μπαρουτιού, μην σας απασχολεί καθόλου αυτό...

Και όταν αντιμετωπίζετε δύσκολες καιρικές συνθήκες (υψηλή υγρασία, ψωλόκρυο), παίξτε μόνο με τα σκάγια, κάνοντας το εξής απλούστατο: χρησιμοποιείστε λίγο πιο χονδρά σκάγια απ' ό,τι συνήθως, πάντα στο ίδιο φυσίγγι, δίχως να το αλλάξετε... Έτσι θα είστε απόλυτα καλυμμένοι... Σας το εγγυώμαι...

Μην κουράζεστε άδικα...
Νικόλα, όσα γράφεις νομίζω επικυρώνονται και από τον δάσκαλο. Δες από το 5' λεπτό και μετά, πολύ χρήσιμη στατιστική πληροφορία.

 
Του τριμη το κομάντος έχει ακόμα g3000 μέσα,και το καλό είναι ότι άλλαξε κάλυκα και έβαλε σεντιτ με καψουλι 2000, πήρα μια κούτα 20αρα τον Σεπτέμβρη και έχω ρίξει μέχρι στιγμής 7 κουτιά σε τσίχλες και σιταριθρες και φυσάνε, τα έχει 6.00€
Είναι πανω απο δεκαετία που είχα παρει απο αυτον το κόκκινο 32γρ(εχω ακόμα,και θα το "παρουσιασω" κάποια στιγμη) κ το μπλε 33γρ...το πρώτο σε καλυκα fiem κ το δευτερο σε Nobel sport..
Ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές κ με το πρωτο να είναι ιδιαίτερα μαλακο...

Έκτοτε δεν έχω ξαναπαρει κ από ότι έχω δει γεμίζει κ με 11αρακια.....

Και μπράβο του που κρατάει καλές τιμές ακόμα κ με g3000 κιόλας...

Πως τα είδες από ανάκρουση?
Γιατί έχω προσεξει ότι όσα εμπορικά έχω ρίξει με g3000 την είχαν την ζωηραδα τους......

Αλλά μάλλον έτυχε......
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top