Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δύο φορές μέχρι τωρα στα χρόνια που κυνηγάω και δεν θα διστάζω να τα ονοματισω. Euromix και navaro 30. Ενώ πήγαιναν τις τσιχλες γαζί , σε επόμενες αγορές απλά δεν...
Είπα να μην ονοματίσω, αλλά μιας και τα "έδωσες", να πω ότι δούλευα πολύ τα πρώτα για τις βολικές συνθήκες και για τα πιο δύσκολα τα ανυπέρβλητα για μένα (μου είχαν ταιριάξει πάρα πολύ) τα neo velox 33gr. Τα σταμάτησα όμως μόνο λόγω κόστους.
Τώρα ψάχνω τα 30άρια. Δοκίμασα τα navaro 30gr και μου άρεσαν πάρα πολύ. Όμως οι συνάδελφοι στο forum με πληροφόρησαν ότι τα έχει χαλάσει. Εγώ τυχαία χρησιμοποίησα τα παλιά (λαχανί κάλυκας). Άντε βρες τα πάλι.
 
Είναι πανω απο δεκαετία που είχα παρει απο αυτον το κόκκινο 32γρ(εχω ακόμα,και θα το "παρουσιασω" κάποια στιγμη) κ το μπλε 33γρ...το πρώτο σε καλυκα fiem κ το δευτερο σε Nobel sport..
Ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές κ με το πρωτο να είναι ιδιαίτερα μαλακο...

Έκτοτε δεν έχω ξαναπαρει κ από ότι έχω δει γεμίζει κ με 11αρακια.....

Και μπράβο του που κρατάει καλές τιμές ακόμα κ με g3000 κιόλας...

Πως τα είδες από ανάκρουση?
Γιατί έχω προσεξει ότι όσα εμπορικά έχω ρίξει με g3000 την είχαν την ζωηραδα τους......

Αλλά μάλλον έτυχε......
Από ανάκρουση μαλακό μπορώ να πω,και από σκοτωματα πολύ καλό, μόνο που με τέτοιο καιρό 20+ βαθμούς κελσίου είχα λίγα αίματα, αλλά θανάτους ακαριαίος, όχι ζωντανά πουλιά, πρωϊ όμως είναι ψύχρα και είναι ξουραφι.hunter.
 
Του τριμη το κομάντος έχει ακόμα g3000 μέσα,και το καλό είναι ότι άλλαξε κάλυκα και έβαλε σεντιτ με καψουλι 2000, πήρα μια κούτα 20αρα τον Σεπτέμβρη και έχω ρίξει μέχρι στιγμής 7 κουτιά σε τσίχλες και σιταριθρες και φυσάνε, τα έχει 6.00€
μια διευκρίνηση επειδή όπως είπα το γουστάρω πολύ αυτό το φυσίγγι και ακόμα καλύτερα την τιμή που έγραψες των €6,,ύστερα απο επικοινωνία με τον Γιώργο η τωρινή τιμή είναι στα €7


στα €6 έχει τα 28γρ και στα €6,5 τα 30γρ csb
 
Νικόλα, όσα γράφεις νομίζω επικυρώνονται και από τον δάσκαλο. Δες από το 5' λεπτό και μετά, πολύ χρήσιμη στατιστική πληροφορία.

Δεν με βρίσκει και πολύ σύμφωνο η ποσόστωση του δάσκαλου. Υπάρχουν και φυσίγγια μούφες, ιδιαίτερα σε περίοδο αυξημένης ζήτησης, όπως τώρα.
 
Δεν με βρίσκει και πολύ σύμφωνο η ποσόστωση του δάσκαλου. Υπάρχουν και φυσίγγια μούφες, ιδιαίτερα σε περίοδο αυξημένης ζήτησης, όπως τώρα.

Και επίσης τα στατιστικά αφορουν ("καθαρές") αστοχίες κ οχι περιπτωσεις σκαγιασμενων θηραμάτων που δεν παρεδωσαν πνευμα..
και που είναι σίγουρο ότι ωφειλονται στα φυσιγγια, άρα κ το 5% που δίνεται ειναι λίγο....

Φυσικά υπάρχει κ η λάθος επιλογή πυρομαχικων βάση των καιρικών συνθηκών, που κ αυτό είναι δυνατόν να φέρει παρομοια αποτελέσματα...

Πχ στα τρυγόνια με ζέστη καλούμαστε να ρίξουμε ελαφριές κ γλυκές γομωσεις ενώ στις τσίχλες(που είναι κ μικρότερο θήραμα) σε δυσκολες καιρικές συνθήκες θα χρειαστούμε φυσιγγια με περισσοτερο "νευρο".....


Αν κάναμε το αντίθετο η αν τα αφήναμε όλα ίδια τι επιπτώσεις θα είχαμε?

Δυστηχως....όλα δεν κάνουν για όλα.........
 
Και επίσης τα στατιστικά αφορουν ("καθαρές") αστοχίες κ οχι περιπτωσεις σκαγιασμενων θηραμάτων που δεν παρεδωσαν πνευμα..
και που είναι σίγουρο ότι ωφειλονται στα φυσιγγια, άρα κ το 5% που δίνεται ειναι λίγο....

Φυσικά υπάρχει κ η λάθος επιλογή πυρομαχικων βάση των καιρικών συνθηκών, που κ αυτό είναι δυνατόν να φέρει παρομοια αποτελέσματα...

Πχ στα τρυγόνια με ζέστη καλούμαστε να ρίξουμε ελαφριές κ γλυκές γομωσεις ενώ στις τσίχλες(που είναι κ μικρότερο θήραμα) σε δυσκολες καιρικές συνθήκες θα χρειαστούμε φυσιγγια με περισσοτερο "νευρο".....


Αν κάναμε το αντίθετο η αν τα αφήναμε όλα ίδια τι επιπτώσεις θα είχαμε?

Δυστηχως....όλα δεν κάνουν για όλα.........
Εεεετσι!!!
 
μια διευκρίνηση επειδή όπως είπα το γουστάρω πολύ αυτό το φυσίγγι και ακόμα καλύτερα την τιμή που έγραψες των €6,,ύστερα απο επικοινωνία με τον Γιώργο η τωρινή τιμή είναι στα €7


στα €6 έχει τα 28γρ και στα €6,5 τα 30γρ csb
Πω πω!!!!! Πήραν και αυτά;;; μάλιστα,δεν γλίτωσε τίποτα από τον COVID.hair..big smile..pray to God.
 
Του τριμη το κομάντος έχει ακόμα g3000 μέσα,και το καλό είναι ότι άλλαξε κάλυκα και έβαλε σεντιτ με καψουλι 2000, πήρα μια κούτα 20αρα τον Σεπτέμβρη και έχω ρίξει μέχρι στιγμής 7 κουτιά σε τσίχλες και σιταριθρες και φυσάνε, τα έχει 6.00€
Το έφτασε 7.00€ τώρα ;)
 
Παιδιά, όλες οι σύγχρονες πυρίτιδες έχουνε εξελιχθεί τόοοοοσο πολύ τα τελευταία χρόνια με τη βοήθεια της τεχνολογίας και της επιστήμης, ώστε να δουλεύουν σε όλους τους καιρούς εξίσου αξιόπιστα κι αποτελεσματικά... Ακόμη και οι μονοβασικές μπαρούτες, πλέον καθίστανται τροποποιημένες, αφού υπόκεινται όλες σε ζελατινοποίηση και έτσι παραμένουν ανεπηρέαστες στις δύσκολες καιρικές συνθήκες (π.χ. υψηλή υγρασία)... Για τις διβασικές, φυσικά ούτε λόγος: δουλεύουν παντού και πάντα...

Το ζήτημα, λοιπόν, και η ουσία είναι αλλού: στις ορθές δοσολογίες και στον ιδανικό συνδυασμό όλων των πρώτων υλών που συναποτελούν το τελικό προϊόν, το φυσίγγι... Αυτό βέβαια προϋποθέτει και αλλεπάλληλους ποιοτικούς ελέγχους σε διάφορα στάδια της παραγωγής, αλλά κυρίως στο τελικό προϊόν φυσικά... Αυτά για να γίνουν στο ακέραιο, σαφώς προϋποθέτουν περίσσιο μεράκι και σοβαρότητα εκ μέρους του κατασκευαστή...

Εάν διασφαλιστούν τα ανωτέρω, μην κολλάτε στο όνομα του μπαρουτιού, μην σας απασχολεί καθόλου αυτό...

Και όταν αντιμετωπίζετε δύσκολες καιρικές συνθήκες (υψηλή υγρασία, ψωλόκρυο), παίξτε μόνο με τα σκάγια, κάνοντας το εξής απλούστατο: χρησιμοποιείστε λίγο πιο χονδρά σκάγια απ' ό,τι συνήθως, πάντα στο ίδιο φυσίγγι, δίχως να το αλλάξετε... Έτσι θα είστε απόλυτα καλυμμένοι... Σας το εγγυώμαι...

Μην κουράζεστε άδικα...
Κι'όμως αγαπητέ η πραγματικότητα είναι διαφορετική .
Πόσες φορές αλλάζοντας φυσίγγι περνάς απο την κόλαση στον παράδεισο .
Πόσες φορές ένα φυσίγγι με μια αλλαγή συνθηκών (να σηκώσει αέρα ) αχρηστεύεται ;
Κουραστήκαμε να τα ξαναγράφουμε .
Το ferrari δεν είναι ίδιο με scoda .
Κάποιες εταιρείες μάλιστα συστήνουν για τα φυσίγγια τους τις ιδανικές συνθήκες χρήσης τους .
 
Κυριοι καλησπερα.
Ηθελα να μοiραστω τις εντυπωσεις μου σχετικα με το Lambro A1 Speciale 32 noymero 7.
Σκετη απογοητευση!!!
Θερμοκρασια 11 βαθμοι,σχετικα υψηλα ποσοστα υγρασιας τις πρωινες ωρες αλλα οσο περνουσε η ωρα στεγνωνε η ατμοσφαιρα.
Τα πουλια πεφτανε σχεδον ολα ζωντανα.
Τουφεκιες σε λογικες αποστασεις.
Σε αλλαγη τοπου βαζω Euromix 31 7/8 πεφτανε ξερα.
Δεν ξερω τι μπορει να εφταιξε αλλα απογοητευτηκα πληρως.
 
Κυριοι καλησπερα.
Ηθελα να μοiραστω τις εντυπωσεις μου σχετικα με το Lambro A1 Speciale 32 noymero 7.
Σκετη απογοητευση!!!
Θερμοκρασια 11 βαθμοι,σχετικα υψηλα ποσοστα υγρασιας τις πρωινες ωρες αλλα οσο περνουσε η ωρα στεγνωνε η ατμοσφαιρα.
Τα πουλια πεφτανε σχεδον ολα ζωντανα.
Τουφεκιες σε λογικες αποστασεις.
Σε αλλαγη τοπου βαζω Euromix 31 7/8 πεφτανε ξερα.
Δεν ξερω τι μπορει να εφταιξε αλλα απογοητευτηκα πληρως.
Κώστα ποίο είναι αυτό το Τσίχλα?
 
Κυριοι καλησπερα.
Ηθελα να μοiραστω τις εντυπωσεις μου σχετικα με το Lambro A1 Speciale 32 noymero 7.
Σκετη απογοητευση!!!
Θερμοκρασια 11 βαθμοι,σχετικα υψηλα ποσοστα υγρασιας τις πρωινες ωρες αλλα οσο περνουσε η ωρα στεγνωνε η ατμοσφαιρα.
Τα πουλια πεφτανε σχεδον ολα ζωντανα.
Τουφεκιες σε λογικες αποστασεις.
Σε αλλαγη τοπου βαζω Euromix 31 7/8 πεφτανε ξερα.
Δεν ξερω τι μπορει να εφταιξε αλλα απογοητευτηκα πληρως.
Είναι πολύ χοντρό για τσίχλα το νο7, έχει σαφώς πολύ λιγότερα σκάγια η κατανομή από νο8 και νο9, πιθανώς να σου έκανε κενά, να τις έπαιρνε ένα σκάγι, το οποίο δε φτάνει για να τη ρίξει επαρκώς αν δεν είναι σε ζωτικό σημείο. Ενώ στο Euromix τα 8άρια που είναι η μισή γόμωση, καλύπτουν καλύτερα τα κενά του 7. Φαντάζομαι ότι είναι ένα πολύ πιθανό σενάριο αυτό. Για δοκίμασε το ίδιο φυσίγγι σε νο8 την επόμενη φορά. Εμένα μου δούλεψε υποδειγματικά στα μπασίματα το νο8 του, σε περπατητό θα το έβαζα και σε νο9 εύκολα, μην το φοβηθείς το ότι πέφτεις δύο νούμερα κάτω απ' το 7.
 
Είναι πολύ χοντρό για τσίχλα το νο7, έχει σαφώς πολύ λιγότερα σκάγια η κατανομή από νο8 και νο9, πιθανώς να σου έκανε κενά, να τις έπαιρνε ένα σκάγι, το οποίο δε φτάνει για να τη ρίξει επαρκώς αν δεν είναι σε ζωτικό σημείο. Ενώ στο Euromix τα 8άρια που είναι η μισή γόμωση, καλύπτουν καλύτερα τα κενά του 7. Φαντάζομαι ότι είναι ένα πολύ πιθανό σενάριο αυτό. Για δοκίμασε το ίδιο φυσίγγι σε νο8 την επόμενη φορά. Εμένα μου δούλεψε υποδειγματικά στα μπασίματα το νο8 του, σε περπατητό θα το έβαζα και σε νο9 εύκολα, μην το φοβηθείς το ότι πέφτεις δύο νούμερα κάτω απ' το 7.
DrV καλησπερα.
Δεν αποκλειεται αυτο που λες,απλα δεν εγινε μια δυο τρεις φορες.Εγινε πολλες παραπανω.
Οσο αφορα τα Euromix αν δεν ειχαν αυτο το παραπανω κλωτσημα κατ εμε,ειναι κορυφη!
 
Είναι πολύ χοντρό για τσίχλα το νο7, έχει σαφώς πολύ λιγότερα σκάγια η κατανομή από νο8 και νο9, πιθανώς να σου έκανε κενά, να τις έπαιρνε ένα σκάγι, το οποίο δε φτάνει για να τη ρίξει επαρκώς αν δεν είναι σε ζωτικό σημείο. Ενώ στο Euromix τα 8άρια που είναι η μισή γόμωση, καλύπτουν καλύτερα τα κενά του 7. Φαντάζομαι ότι είναι ένα πολύ πιθανό σενάριο αυτό. Για δοκίμασε το ίδιο φυσίγγι σε νο8 την επόμενη φορά. Εμένα μου δούλεψε υποδειγματικά στα μπασίματα το νο8 του, σε περπατητό θα το έβαζα και σε νο9 εύκολα, μην το φοβηθείς το ότι πέφτεις δύο νούμερα κάτω απ' το 7.
Εγώ είχα δύο κουτάκια σε νο9. Έριξα 10 φυσίγγια σε καρακαξες με ζεστη πολύ και μου αρεσε. Τα υπόλοιπα 40 τα έριξα σε περπατητο, μπασιμο πρωινο και απογευματινό καρτερι και δούλεψαν καλά και σε μακρινές βολες. Αν ήταν πιο φτηνά σιγουρα θα τσιμπαγα μια δεκάδα κουτια!
 
DrV καλησπερα.
Δεν αποκλειεται αυτο που λες,απλα δεν εγινε μια δυο τρεις φορες.Εγινε πολλες παραπανω.
Οσο αφορα τα Euromix αν δεν ειχαν αυτο το παραπανω κλωτσημα κατ εμε,ειναι κορυφη!
Κώστα εγω προσωπικά και πολλοί άλλοι που γνωρίζω όταν βλέπουμε τον ευρωμικτη που παλιά ήταν σφαγείο , βγάζουμε σπυριά με τις άπειρες φόλες που μας έχει χαρισει. Τελείως υποκειμενικο τελικά το θέμα φυσιγγι!!!! Αν σου πάνε τα συγκεκριμένα μην ψαχνεσαι και πολύ για άλλα!
 
DrV καλησπερα.
Δεν αποκλειεται αυτο που λες,απλα δεν εγινε μια δυο τρεις φορες.Εγινε πολλες παραπανω.
Οσο αφορα τα Euromix αν δεν ειχαν αυτο το παραπανω κλωτσημα κατ εμε,ειναι κορυφη!
To GM3 είναι δύναμη ατελείωτη
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top