Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ας αποφασισουμε, θελουμε πολυ αποτελεσματικα δυναμιτακια ή νορμαλ ασφαλη και ανετα φυσιγγια
Συγνώμη,μια ερώτηση, αν κατάλαβα χαρακτηρίζεις δυναμιτακια τα 32αρια αν κατάλαβα καλά, κ ασφαλή νορμάλ τα 28αρια;;;γτ δν κατάλαβα..
 
Συγνώμη,μια ερώτηση, αν κατάλαβα χαρακτηρίζεις δυναμιτακια τα 32αρια αν κατάλαβα καλά, κ ασφαλή νορμάλ τα 28αρια;;;γτ δν κατάλαβα..
οχι ,οχι δεν συγκρινα γρ, τη δυναμη , την αποτελεσματικοτητα και την ασφαλεια μονο.
εγω χρησιμοποιω 32&33γρ μονο αλλα σε μαλακες γομωσεις ακομα και το χειμωνα
 
To λακτησμα εχει σχεση ΜΟΝΟ με την ταχυτητα τα γραμμαρια κ το βαρος του οπλου αυτα εκ της φυσικης. Η ασφαλεια εχει σχεση με τις πιεσεις.Γνωριζετε τις πραγματικες πιεσεις των φυσιγγειων που αναφερεστε?Το να λεμε και να ξαναλεμεειναι ευκολο.ΚΑΛΟ φυσιγγι ειναι αυτο που σου ταιριζει ΑΛΛΑ κ ασφαλες οταν γνωριζεις τις πιεσεις του κ ειναι συμβατες με το οπλο..Σαφως ενα 34 γραμ.μπορει να ειναι ελαφροτερου λακτισματος αν εχει ταχ. 375 μ/δευτ. απο ενα 32γρ.με ταχ415 μ/δευτ
 
To λακτησμα εχει σχεση ΜΟΝΟ με την ταχυτητα τα γραμμαρια κ το βαρος του οπλου αυτα εκ της φυσικης. Η ασφαλεια εχει σχεση με τις πιεσεις.Γνωριζετε τις πραγματικες πιεσεις των φυσιγγειων που αναφερεστε?Το να λεμε και να ξαναλεμεειναι ευκολο.ΚΑΛΟ φυσιγγι ειναι αυτο που σου ταιριζει ΑΛΛΑ κ ασφαλες οταν γνωριζεις τις πιεσεις του κ ειναι συμβατες με το οπλο..Σαφως ενα 34 γραμ.μπορει να ειναι ελαφροτερου λακτισματος αν εχει ταχ. 375 μ/δευτ. απο ενα 32γρ.με ταχ415 μ/δευτ
Πολύ σωστά... λανθασμένα κάποιες φορές συνδεουμαι το λάκτισμα με τα bar...
 
Εκτός από τα φυσίγγια του κου Μητσάκου που αναφέρομαι στο ανάλογο τόπικ χρησιμοποίησα στην τσίχλα και τα Oscar nitro 32gr του κου Ατσόνιου τα οποία αγόρασα πέρυσι και σε δοκιμές του Σεμπέμβρη δεν με ενθουσίασαν οπότε έμειναν στην ντουλάπα
στα μπασίματα αποφάσισα να τα ρίξω να φύγουν και με ενθουσίασαν πολύ πολύ ευχάριστα
γρήγορο και αποτελεσματικότατο μου έδειξε ότι ο Γώργος ξέρει να φιάχνει ΚΑΛΟ φυσίγγι συνεχίζοντας μια παράδοση ποιότητας που βρήκε στον χώρο που βρίσκεται από τον προκάτοχο του
είναι σίγουρα μέσα στις φετινές προτιμήσεις μου ένα καλό και πάνω απ΄όλα ΕΛΛΗΝΙΚΟ φυσίγγι :)
 
Εγω εκτος απο τα Express 32 του Δορκα που εριξα μια κουτα σε ν8 και ειναι σταθερη αξια στις μακρινες τουφεκιες, αν κ στην υγρασια εκανε λιγο νερα,
εριξα και τα αγαπημενα μου Ωμεγα του Αγγελοπουλου σε ν9... Πιο γρηγορο απο τα εξπρες και με μια αλλαγη στο συγκεντρωτηρα εχουν γινει κ ελαφρως πιο σφιχτα σε σχεση με οτι ηταν παλια...
Με τα 3 αστρα καπνιζουν οι τσιχλες ανετα στα 40 μετρα, με το LF κανεις εργα... Ομολογω πως το χαρηκα πιο πολυ απο το Εξπρες σαν συνολο, στην υγρασια ηταν αισθητα ανωτερο αν και πιο σκληρο σε αισθηση...


Εδω στα 35 μετρα με τη Μ2 και τσοκ Kicks 3 αστρα... Ωμεγα ν9

gif upload
 
σήμερα έριξα ένα κουτάκι από την καινούργια παρτίδα imperial spain που έφερε ο καλκαντζάκος και κάτι δεν μου άρεσε,βρήκα το φυσίγγι πολύ ξερό στο λάκτισμα πολύ δυνατό καμία σχέση με το προηγούμενο που έριχνα περσι

κατέβηκα στο αμάξι και έφερα ένα να το ανοίξω,,,δοσολογία σκάγια πυρίτιδα ίδια αλλά ο συγκεντρωτήρας διαφορετικός Z2M αντί του Α21 που έβαζε

5422
 
Αυτό κ στο ωμέγα... επειδή είδα τα αποτελέσματα από το κανονάκι, ίδια ακριβώς αποτέλεσματα με τον Aquila 22 κ ένα κλικ πιο σφιχτά... Δοσολογία ίδια...
Μια χαρά....
Πάντος τα βύσματα του Τασκώφ έχουν σχετικά πιο "κοντά πτερύγια σε ύψος" από τα υπόλοιπα βύσμα και δν κόβονται καθόλου την ώρα της βολής διότι είναι από σκληρό πλαστικό... ;) γεμίζω με Τασκώφ και πράγματι βγάζουν πολύ καλές κατανομές....

Για μ'ένα από τα καλύτερα εμπορικά είναι του Αγγελόπουλου...γενικά τα φυσίγγια του..!! :)
 
Εκτός από τα φυσίγγια του κου Μητσάκου που αναφέρομαι στο ανάλογο τόπικ χρησιμοποίησα στην τσίχλα και τα Oscar nitro 32gr του κου Ατσόνιου τα οποία αγόρασα πέρυσι και σε δοκιμές του Σεμπέμβρη δεν με ενθουσίασαν οπότε έμειναν στην ντουλάπα
στα μπασίματα αποφάσισα να τα ρίξω να φύγουν και με ενθουσίασαν πολύ πολύ ευχάριστα
γρήγορο και αποτελεσματικότατο μου έδειξε ότι ο Γώργος ξέρει να φιάχνει ΚΑΛΟ φυσίγγι συνεχίζοντας μια παράδοση ποιότητας που βρήκε στον χώρο που βρίσκεται από τον προκάτοχο του
είναι σίγουρα μέσα στις φετινές προτιμήσεις μου ένα καλό και πάνω απ΄όλα ΕΛΛΗΝΙΚΟ φυσίγγι :)
Εγγυημένα φυσιγγάρες τα Alectoris Club του Μητσάκου. Για τα Oscar το ξέρεις από τον Αύγουστο ότι "ξύνομαι" να τα δοκιμάσω κάποια στιγμή... ;)
 
σήμερα έριξα ένα κουτάκι από την καινούργια παρτίδα imperial spain που έφερε ο καλκαντζάκος και κάτι δεν μου άρεσε,βρήκα το φυσίγγι πολύ ξερό στο λάκτισμα πολύ δυνατό καμία σχέση με το προηγούμενο που έριχνα περσι

κατέβηκα στο αμάξι και έφερα ένα να το ανοίξω,,,δοσολογία σκάγια πυρίτιδα ίδια αλλά ο συγκεντρωτήρας διαφορετικός Z2M αντί του Α21 που έβαζε

View attachment 5422
Παύλο τα Πυργιώτικα τα Baldinini τι λένε; Είχα δει μια φώτο σου με δαύτα.
 
Εγγυημένα φυσιγγάρες τα Alectoris Club του Μητσάκου. Για τα Oscar το ξέρεις από τον Αύγουστο ότι "ξύνομαι" να τα δοκιμάσω κάποια στιγμή... ;)
Σιγά τα φυσίγγια τα Αλεκτορ μια τα βγάζει πολύ καλά και την άλλη οι χειρότερες μαπεs του εμπορίου τελείως αναξιόπιστοs μακριά..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top