Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και ο καλύτερος σκοπευτής είναι αδύνατον να τα έχει καλά με όλα τα φυσίγγια..
Δεν υπάρχει κανένα φυσίγγι εμπορίου που να μην έχουν ακουστεί κ επιτυχίες κ αποτυχίες..Το ίδιο και στα όπλα..
Για αυτο κ δεν θέλω να προτείνω σε κανέναν κ αν το κάνω γίνεται με βαριά καρδιά..
Μου λέει ένας πεσμου πιο φυσίγγι είναι καλό για να πάρω δέκα κουτιά..
Τι να του πω εγώ??
οτι αυτο το φυσιγγι δεν εχει βγει ακομη στην παραγωγη,ειναι σε πειραματικο σταδιο
 
Έριξα μερικά fantom σε διαφανή καλυκα με κόκκινο κουτί που έγραφαν winner , μάλλον 32 γρ σε ν9... Μου φάνηκαν σχετικά αργά στις πολύ μακρινες βολές αλλά όταν τα βρήκα πήγαιναν μπάλα τελείως κ έκαναν πολύ δυνατά σκοτώματα... Πολύ μακρινες τουφεκιες...
Επίσης τα 28αρια του ρουμελιωτη με csb6 πολύ γρήγορα κ με δυνατά σκοτωματα κ αυτά ... Στις πολυ ψηλωμενες θέλουν σφιχτά τσοκ...
Το ίδιο παρατήρησα και εγώ πέρυσι με τα 32αρια. Μου είχαν φανεί αργά αλλά τα πουλιά που έπερνα ήταν σαν τσαλακωμένα.
 
Το κωμικό της όλης υπόθεσης παιδιά είναι ότι αρχίζουν τα σπασίματα και τα κυνηγομαγαζα πλην μερικών εξαιρέσεων τσίμπησαν τα φυσίγγια από 20 έως 50 λεπτά απάνω.Συγκεκριμενα προμηθευτικα δορκας εξπρές 32 και λαμπρό Σπόρτινγκ,πριν 20ημερου από γνωστό μαγαζί της Αθήνας προς 6.40 και 5.50 έκαστο.Σημερα είδα το express 6.80και το Lampro 5.80.Μηπως όλοι μας θα πρέπει να στραφούμε σε άλλες λύσεις ακομα και ιδιογομοση για παραδειγματισμό τις οποιας αισχροκέρδειας εις βαρος μας
 
Εντύπωση μου έκανε σήμερα που καθάρισα το όπλο μετά από 1.5-2 κουτιά φυσίγγια που έριξα από τα 28 και τα 30 του ρουμελιώτη το πιστόνι είχε μια σχετική μαυρίλα η οποία καθαρίστηκε σχεδόν αμέσως και η κάννη ήταν σαν να έριξα 2-3 φυσίγγια....σχεδόν καθαρή ....
 
πήρα 5 κουτιά OSCAR nitro 32gr,από κούτα που πήρε συμφορουμίτης,τα οποία είναι σε γαλάζιο πάφυλα αντί του λευκού λόγω έλλειψης από τον κατασκευαστή
τα φώτα σας οι γνώστες έτσι πληροφοριακά


screen shot
βύσμα Ηλιόπουλος 22;;;;;;; σύμφωνα με το Κένταυρος που είδα

πυρίτιδα D20;;;;
σκάγια 8αρια ωραία ομοιόμορφα σφαιρικά που δεν τα φωτογράφισα
τιμή 6 ευρώ στην κούτα 6,20 στο κουτί
γρ 32 όπως λέει ο κατασκευαστής μιας και υλικά δεν ζύγισα
 
Τα σπορτινγκ φαντομ πανε μπάλα και έχουν μεγάλες ταχύτητες. Τα εριξα με το 80αρι σε κουρουνες και επεφταν θρούμπες.
Επισης εριξα και το 28αρι του ρουμελιωτη. Και αυτό μου έδωσε καθαρά σκοτωματα σε τσιχλες.
Και τα δύο έδωσαν πολύ καλά σκοτωματα σε ήπιο καιρό.
 
Σήμερα έριξα σ ένα απογευματινό για πρώτη φορά τα 30αρια του Ρουμελιώτη σε νο.9 με το 3 άστρα της 350 όπως και επίσης ο φίλος με το prosport.εμενα μου περάσανε 6 πουλάκια και κράτησα τα 4 και ο φίλος έριξε 6 φυσίγγια και πήρε 5 πουλάκια.να σημειώσω ότι το απόγευμα ήτανε τραγική η κατάσταση με πολύ νοτια και πολύ υγρασία και το φυσιγγι δούλεψε αψογα
 
Τα σπορτινγκ φαντομ πανε μπάλα και έχουν μεγάλες ταχύτητες. Τα εριξα με το 80αρι σε κουρουνες και επεφταν θρούμπες.
Επισης εριξα και το 28αρι του ρουμελιωτη. Και αυτό μου έδωσε καθαρά σκοτωματα σε τσιχλες.
Και τα δύο έδωσαν πολύ καλά σκοτωματα σε ήπιο καιρό.

Ποιο σου φάνηκε ποιο γρήγορο, σφιχτό και γνκ αν προτίμησες κάποιο;
 
Ποιο σου φάνηκε ποιο γρήγορο, σφιχτό και γνκ αν προτίμησες κάποιο;
Τέτοια με ρωτάς και θα με κυνηγάει και ο Αντωνης και ο Αντρέας! χαχαχαχ
Εχω ρίξει 3 κουτια γενικά οπότε θέλω λίγο ακόμα χρόνο να βγάλω συμπεράσματα.
Το Ρουμελιώτης ίσως είναι ένα κλίκ ποιο γρήγορο. Το φάντομ είναι πιο σέρτικο και θα δουλέψει και χειμώνα καλύτερα ίσως.
Και τα δύο με το πάτημα είχαν ανταπόκριση στον στόχο.
Περιμένω να σφίξει ο καιρός να φανούνε όλα στην πίστα.

* Πόσο πιο ανθρώπινο είνα να μιλάς με τον κατασκευαστή ρε παιδία και να κάνεις και λίγο καλαμπούρι!
Ο remington ποτέ δεν μ΄απαντά.sarcastic.
 
Τέτοια με ρωτάς και θα με κυνηγάει και ο Αντωνης και ο Αντρέας! χαχαχαχ
Εχω ρίξει 3 κουτια γενικά οπότε θέλω λίγο ακόμα χρόνο να βγάλω συμπεράσματα.
Το Ρουμελιώτης ίσως είναι ένα κλίκ ποιο γρήγορο. Το φάντομ είναι πιο σέρτικο και θα δουλέψει και χειμώνα καλύτερα ίσως.
Και τα δύο με το πάτημα είχαν ανταπόκριση στον στόχο.
Περιμένω να σφίξει ο καιρός να φανούνε όλα στην πίστα.

* Πόσο πιο ανθρώπινο είνα να μιλάς με τον κατασκευαστή ρε παιδία και να κάνεις και λίγο καλαμπούρι!
Ο remington ποτέ δεν μ΄απαντά.sarcastic.

Σσωραίος. Σε ευχαριστώ φιλαράκι.
 
Τις τελευταίες μέρες δοκίμασα για πρώτη φορά το gorilla red στα 32 γραμμάρια. Το φυσίγγι ήταν καταπληκτικό πραγματικά. Ακόμα και το Σάββατο που είχε νοτιά και μάλιστα είχε βρέξει και το βράδυ όλα τα πουλιά έπεσαν με 1-2 μόνο να πέσουν ζωντανά αλλά όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αίματα υπήρχαν βέβαια σε κάποια πουλιά. Σήμερα το πρωί έκανα και κάποια μακρινά σκοτώματα 35-40 μέτρα με το cremator mid range και τα πουλιά έπεσαν ξερά. Γενικά εάν το βρω ξανά σε νορμάλ τιμή και όχι 7+ θα τρέξω να το αγοράσω.
Άλλο ένα φυσίγγι που ήταν χάρμα ιδέσθαι ήταν ιδιογόμωση csb στα 28 γραμμάρια 1,35-688. Το Σάββατο που ήταν ο πιο δύσκολος καιρός έκανα το πιο μακρινό σκότωμα ενώ και τα κοντινά τα κεραυνοβολούσε καθότι πολύ συγκεντρωτικό. Για τους δύσκολους καιρούς θα είναι η πρώτη μου επιλογή.
Τέλος, έριξα και 1 κουτί bornaghi 32 gr. στα κοντινά μέχρι 30 μέτρα όλα καλά αλλά στα μακρινά έμενα πίσω σε σχέση με τα άλλα 2 καθότι πιο αργό. Αν το μάθει κάποιος αξίζει πιστεύω αν και δεν είδα κάτι το σπουδαίο και στα 7 ευρώ περίπου για εμένα δεν αξίζει.
Να σημειώσω ότι έδωσα στον Ηλία και μερικά Ζώτος super κόκκινο στα 33 γραμμάρια, όπως του είπα αυτά είναι για δύσκολους καιρούς και πραγματικά έκανε μερικά πολύ ωραία και καθαρότατα σκοτώματα. Ζωηρό πολύ για τα γούστα μου, αλλά αν ξαναπάω προς τα εκεί θα πάρω ένα κουτάκι να το έχω. Πιο χειμώνα όμως γτ όπως είπα κλωτσάει.
 
Τις τελευταίες μέρες δοκίμασα για πρώτη φορά το gorilla red στα 32 γραμμάρια. Το φυσίγγι ήταν καταπληκτικό πραγματικά. Ακόμα και το Σάββατο που είχε νοτιά και μάλιστα είχε βρέξει και το βράδυ όλα τα πουλιά έπεσαν με 1-2 μόνο να πέσουν ζωντανά αλλά όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αίματα υπήρχαν βέβαια σε κάποια πουλιά. Σήμερα το πρωί έκανα και κάποια μακρινά σκοτώματα 35-40 μέτρα με το cremator mid range και τα πουλιά έπεσαν ξερά. Γενικά εάν το βρω ξανά σε νορμάλ τιμή και όχι 7+ θα τρέξω να το αγοράσω.
Άλλο ένα φυσίγγι που ήταν χάρμα ιδέσθαι ήταν ιδιογόμωση csb στα 28 γραμμάρια 1,35-688. Το Σάββατο που ήταν ο πιο δύσκολος καιρός έκανα το πιο μακρινό σκότωμα ενώ και τα κοντινά τα κεραυνοβολούσε καθότι πολύ συγκεντρωτικό. Για τους δύσκολους καιρούς θα είναι η πρώτη μου επιλογή.
Τέλος, έριξα και 1 κουτί bornaghi 32 gr. στα κοντινά μέχρι 30 μέτρα όλα καλά αλλά στα μακρινά έμενα πίσω σε σχέση με τα άλλα 2 καθότι πιο αργό. Αν το μάθει κάποιος αξίζει πιστεύω αν και δεν είδα κάτι το σπουδαίο και στα 7 ευρώ περίπου για εμένα δεν αξίζει.
Να σημειώσω ότι έδωσα στον Ηλία και μερικά Ζώτος super κόκκινο στα 33 γραμμάρια, όπως του είπα αυτά είναι για δύσκολους καιρούς και πραγματικά έκανε μερικά πολύ ωραία και καθαρότατα σκοτώματα. Ζωηρό πολύ για τα γούστα μου, αλλά αν ξαναπάω προς τα εκεί θα πάρω ένα κουτάκι να το έχω. Πιο χειμώνα όμως γτ όπως είπα κλωτσάει.
Γαϊδούρι είναι και κλωτσαει ρε φιλε:D:D:D Ακόμα και για μένα το λάκτισμα ήταν έντονο οφείλω να ομολογήσω!
 
https://www.facebook.com/endraseishop/posts/1150274585133191
Ο Ψωμάς στη Χαλκίδα ξαναβγάζει φυσίγγια, πολύ καλή τιμή δεδομένων των υλικών και του ανταγωνισμού, προσωπικά θα ήθελα πιο ψηλό πάφυλα.
Αν περάσω από κει σίγουρα θα τσιμπήσω μερικά
Γιατρε σε τι νουμερα το βγαζει?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top