Φυσίγγια για τρυγόνι

Κώστα μου κάνει εντύπωση γιατί η συγκεκριμένη εταιρεία γεμίζει τα περισσότερα φυσίγγια της με GT αλλά βέβαια και GIOVANI πιστεύω ότι θα έκαναν της δοκιμές τους και ο δεύτερος θα πάει καλύτερα ,εκτός αν είναι θέμα κόστους!!! Εγώ πάντως έφτιαξα μόλις τώρα από τρία δοκιμαστικά με Θώδη 22, SG 22 και GT21!!! GIOVANI δυστυχώς δεν έχω........
Στα φυσίγγια της οικονομικής ζώνης τον τελευταίο χρόνο βλέπω giovanni.και το Α1 speciale 34gr με giovanni το στήνει.
 
Καλησπέρα σε όλους. Τι μου προτείνεται μεχρι 30μετρα για δικαννακι baikal με αυλο 18.2 σταθερά τσοκ 3*-1* ( ορτυκια, τρυγόνια). Μου αρέσουν ελαφριες γομωσεις στο δικαννακι λογο στενου αυλου βάζω 10αρι τα wolf 30γρ διασποράς στο δεξί καννη με3 * και στο αριστερό 1* Λάμπρο κιτρινο διασπορας με 36γρ( εχει 67χιλ κάλυκα δεν κλωτσάει πολύ) πάλι 10αρι. Και στα δύο είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με το 30γρ όταν πέφτουν τα πουλιά 99% ζωντανά εχουν με 2-3 σκάγια μέσα και πάλι ζώντανα αλλά με το Λάμπρο κιτρινο 36γρ όλα πεφτουν νεκρα 99%. Γιατί γίνεται αυτο στο 30γρ λόγο ελαφριάς γομωσης ή το 30γρ ανοιγει περισσότερο απο το 36γρ και τα πουλιά πεφτουν με τα περιφερειακά σκάγια. Ποιο απο τα ανοίγει περισσότερο το 30γρ 10αρι ή το 36γρ 10αρι(μεχρι 20μ). Περιμένω απόψεις?
 
Last edited:
Καλησπέρα σε όλους. Τι μου προτείνεται μεχρι 30μετρα για δικαννακι baikal με αυλο 18.2 σταθερά τσοκ 3*-1* ( ορτυκια, τρυγόνια). Μου αρέσουν ελαφριες γομωσεις στο δικαννακι λογο στενου αυλου βάζω 10αρι τα wolf 30γρ διασποράς στο δεξί καννη με3 * και στο αριστερό 1* Λάμπρο κιτρινο διασπορας με 36γρ( εχει 67χιλ κάλυκα δεν κλωτσάει πολύ) πάλι 10αρι. Και στα δύο είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με το 30γρ όταν πέφτουν τα πουλιά 99% ζωντανά εχουν με 2-3 σκάγια μέσα και πάλι ζώντανα αλλά με το Λάμπρο κιτρινο 36γρ όλα πεφτουν νεκρα 99%. Γιατί γίνεται αυτο στο 30γρ λόγο ελαφριάς γομωσης ή το 30γρ ανοιγει περισσότερο απο το 36γρ και τα πουλιά πεφτουν με τα περιφερειακά σκάγια. Ποιο απο τα ανοίγει περισσότερο το 30γρ 10αρι ή το 36γρ 10αρι(μεχρι 20μ). Περιμένω απόψεις?
Αν δεν ηταν ακριβα θα σου ελεγα να βαλειs για δοκιμη μια φορα SELLIER BELLOT RED HARE ( τα χαρτινα ) γιατι τα ρωσσικα οπλα με 18,2
τα ορεγονται αρκετα .
 
Καλησπέρα σε όλους. Τι μου προτείνεται μεχρι 30μετρα για δικαννακι baikal με αυλο 18.2 σταθερά τσοκ 3*-1* ( ορτυκια, τρυγόνια). Μου αρέσουν ελαφριες γομωσεις στο δικαννακι λογο στενου αυλου βάζω 10αρι τα wolf 30γρ διασποράς στο δεξί καννη με3 * και στο αριστερό 1* Λάμπρο κιτρινο διασπορας με 36γρ( εχει 67χιλ κάλυκα δεν κλωτσάει πολύ) πάλι 10αρι. Και στα δύο είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με το 30γρ όταν πέφτουν τα πουλιά 99% ζωντανά εχουν με 2-3 σκάγια μέσα και πάλι ζώντανα αλλά με το Λάμπρο κιτρινο 36γρ όλα πεφτουν νεκρα 99%. Γιατί γίνεται αυτο στο 30γρ λόγο ελαφριάς γομωσης ή το 30γρ ανοιγει περισσότερο απο το 36γρ και τα πουλιά πεφτουν με τα περιφερειακά σκάγια. Ποιο απο τα ανοίγει περισσότερο το 30γρ 10αρι ή το 36γρ 10αρι(μεχρι 20μ). Περιμένω απόψεις?
Επισηs δεν ξερω αν κυκλοφορει ακομη το DORKAS TRADITIONAL 2001 με 34 gr. σκαγια ( μαλλινοταπο ) . Εκαναν πολυ ωραια πραγματα τα Σοβιετικα οπλα με 18,2 αυλουs με αυτο .
 
Επισηs δεν ξερω αν κυκλοφορει ακομη το DORKAS TRADITIONAL 2001 με 34 gr. σκαγια ( μαλλινοταπο ) . Εκαναν πολυ ωραια πραγματα τα Σοβιετικα οπλα με 18,2 αυλουs με αυτο .
Είναι εντάξει το διασπορας 30γρ 10αρι τελικά μεχρι 30μ ή θα έχει πολλά κενά στην βολή και να αυξήσω λίγο την γομωση τι λέτε???
 
Είναι εντάξει το διασπορας 30γρ 10αρι τελικά μεχρι 30μ ή θα έχει πολλά κενά στην βολή και να αυξήσω λίγο την γομωση τι λέτε???
Eδω στο topic με τα φυσιγγια και την ιδιογομωση εχει παιδια που θα σε κατευθυνουν πολυ καλα .Κατα την γνωμη μου τα 30 μετρα για φυσιγγιο
διασποραs μου φαινονται αρκετα . Πιο πολυ πλησιαζειs μετρα μισοταπαs νομιζω .
 
.hair. Ε εντάξει αλλά Ελα να πάρεις πουλια με δικαννακι με αυλο 18.2 με φισιγγια 36γρ και πανω με Με ελαφριές γομωσεις περνώ περισσότερα πουλιά απο τι βαριες γομωσεις ή φταίω εγώ στην σκοπευση ή τα φισιγγια πηγαίνουν μπάλα( βαριές γομωσεις) ή ανοίγουν περισσότερα τα φισιγγια με βαριές γομωσεις και τα πουλιά περνανε απο τα κενα?
 
.hair. Ε εντάξει αλλά Ελα να πάρεις πουλια με δικαννακι με αυλο 18.2 με φισιγγια 36γρ και πανω με Με ελαφριές γομωσεις περνώ περισσότερα πουλιά απο τι βαριες γομωσεις ή φταίω εγώ στην σκοπευση ή τα φισιγγια πηγαίνουν μπάλα( βαριές γομωσεις) ή ανοίγουν περισσότερα τα φισιγγια με βαριές γομωσεις και τα πουλιά περνανε απο τα κενα?
Θα το ξαναπουμε άλλη μία φορά.....
Στενοί αυλοι.....θέλουν λίγα γραμμάρια ειδικά στα ψιλά σκάγια γιατί στο στόχο πανε πιο πολλα σκάγια όπως πρεπει, στρογγυλά και όμορφα...... Στα πολλα γραμμάρια τα σκάγια θα στραπατσαριστουν για να περασουν από τον στενό αυλό.
Το έχω το ντουφεκι και στα λίγα γραμμάρια βαράει σε μεγάλες αποστάσεις.
Ενα φυσίγγι που πηγαινα για περπατητο ήταν το μεζο το μισοταπο, 30γρ.και μου άρεσε επίσης και το μισοταπο του φαντομ ν. 8.5.
Επίσης παρε ενα χαρτόνι 1χ1 και κάνε μια δοκιμή τα φυσίγγια που σε ενδιαφέρουν στα μέτρα που θές!
 
.hair. Ε εντάξει αλλά Ελα να πάρεις πουλια με δικαννακι με αυλο 18.2 με φισιγγια 36γρ και πανω με Με ελαφριές γομωσεις περνώ περισσότερα πουλιά απο τι βαριες γομωσεις ή φταίω εγώ στην σκοπευση ή τα φισιγγια πηγαίνουν μπάλα( βαριές γομωσεις) ή ανοίγουν περισσότερα τα φισιγγια με βαριές γομωσεις και τα πουλιά περνανε απο τα κενα?
Να ρωτήσω; Ρίχνεις τέτοια εποχή με 36γραμμάρια; Και με baikal που έχει άυλους 18.2; Τα θέλει ο κωλος σου μου φαινεται .sarcastic.. Λογικα ο ώμος σου θα είναι μαυρος......εγώ είχα ίδιο δικανο με άυλους 18.4 και το βαρύτερο που έβαζα ήταν 34 γραμμάρια. Εγώ πιστευω ότι αλλοιώνονται πολύ οι ντουφεκιές σου και μετά τα 25 μέτρα τα σκάγια έχουν γίνει άμμος και γιαυτο έχεις τραυματισμένα, δοκίμασε κάτι πιο ελαφρύ. Αν θέλεις υποχρεωτικά διασποράς πάρε ένα κουτάκι του lambrou τα tordo dispersante και θα με θυμηθείς;)
 
.hair. Ε εντάξει αλλά Ελα να πάρεις πουλια με δικαννακι με αυλο 18.2 με φισιγγια 36γρ και πανω με Με ελαφριές γομωσεις περνώ περισσότερα πουλιά απο τι βαριες γομωσεις ή φταίω εγώ στην σκοπευση ή τα φισιγγια πηγαίνουν μπάλα( βαριές γομωσεις) ή ανοίγουν περισσότερα τα φισιγγια με βαριές γομωσεις και τα πουλιά περνανε απο τα κενα?
Αγαπητέ φίλε, χωρίς κανένα μα κανένα ύφος-ίχνος ειρωνείας ή πειράγματος, επειδή βλέπω ότι συνεχώς μας ρωτάς πρακτικά τα ίδια πράγματα σχετικά με φυσίγγια και νιώθω ότι πιο πολύ παιδεύεσαι στο κυνήγι παρά ευχαριστιέσαι. Ξεκίνα πρώτα με τη σωστή επώμιση, τη σωστή σκόπευση και να δεις εάν το κοντάκι ταιριάζει επάνω σου και άσε τα φυσίγγια για το τέλος.
Δε γίνεται να κυνηγάς με διασποράς Νο10 το τρυγόνι, όσα γραμμάρια και να είναι, και να έχεις παράπονα. Με τέτοια φυσίγγια, μέχρι τα 25μ πραγματικά και ξαναλέω χωρίς να θέλω να σε πειράξω πέφτουν με κλειστά μάτια.
Άρα μάλλον φίλε μου κάτι κάνεις εσύ λάθος ;) :)
 
.hair. Ε εντάξει αλλά Ελα να πάρεις πουλια με δικαννακι με αυλο 18.2 με φισιγγια 36γρ και πανω με Με ελαφριές γομωσεις περνώ περισσότερα πουλιά απο τι βαριες γομωσεις ή φταίω εγώ στην σκοπευση ή τα φισιγγια πηγαίνουν μπάλα( βαριές γομωσεις) ή ανοίγουν περισσότερα τα φισιγγια με βαριές γομωσεις και τα πουλιά περνανε απο τα κενα?
Καθαρά λάθος σκοπευσης, μια χαρά σκοτώνουν και οι βαριές γομωσεις αλλά και οι ελαφριές στο μπαικαλ!επίσης το 10αρι δεν έχει καμία δουλειά για καρτέρι τρυγονιου! Συναδελφικα πάντα :)
 
.hair. Ε εντάξει αλλά Ελα να πάρεις πουλια με δικαννακι με αυλο 18.2 με φισιγγια 36γρ και πανω με Με ελαφριές γομωσεις περνώ περισσότερα πουλιά απο τι βαριες γομωσεις ή φταίω εγώ στην σκοπευση ή τα φισιγγια πηγαίνουν μπάλα( βαριές γομωσεις) ή ανοίγουν περισσότερα τα φισιγγια με βαριές γομωσεις και τα πουλιά περνανε απο τα κενα?
Σιγουρα θα εχει και στα μερη σου εναν καλο οπλουργο .Μια επισκεψη να δει τα μετρα του οπλου επανω σου καθωs και τιs κλισειs του κοντακιου.
Και αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα απο εσενα να επεμβει . Ειναι γερο και αξιοποιστο το BAIKAL και αξιζει . Και να του πειs να κοιταξει και
το PITCH ( την γωνια κλισηs του πελματοs ) στον ωμο σου γιατι ειναι παρα πολυ σπουδαιο . Μπορει μετα να δειs οτι ηταν αλλοι λογοι και οχι τα
τοσο τα φυσιγγια .
 
.hair. Ε εντάξει αλλά Ελα να πάρεις πουλια με δικαννακι με αυλο 18.2 με φισιγγια 36γρ και πανω με Με ελαφριές γομωσεις περνώ περισσότερα πουλιά απο τι βαριες γομωσεις ή φταίω εγώ στην σκοπευση ή τα φισιγγια πηγαίνουν μπάλα( βαριές γομωσεις) ή ανοίγουν περισσότερα τα φισιγγια με βαριές γομωσεις και τα πουλιά περνανε απο τα κενα?
Ριχνε πιο μπροστα..μεγαλυτερη προσκοπευση.Ζορισε τον εαυτο σου στη μεγαλυτερη προσκοπευση (ιδιως στο τρυγονι και τη φασσα) και δε θα χασεις.
 
Κουβέντα να γίνεται!!
Τη Νο σκάγια ρίχνεται στην έναρξη;;
Σκέφτομαι φέτος,για 1η φορά να ρίξω Νο:8,5 στην έναρξη....
Είναι ιδανική αυτή η διάμετρος σκαγίου για το τρυγόνι, σε νορμάλ αποστάσεις από
0 ως 35-40m κ με τη τσοκάρισμα προτιμάται ...;;;
 
Καλησπέρα σε όλους. Τι μου προτείνεται μεχρι 30μετρα για δικαννακι baikal με αυλο 18.2 σταθερά τσοκ 3*-1* ( ορτυκια, τρυγόνια). Μου αρέσουν ελαφριες γομωσεις στο δικαννακι λογο στενου αυλου βάζω 10αρι τα wolf 30γρ διασποράς στο δεξί καννη με3 * και στο αριστερό 1* Λάμπρο κιτρινο διασπορας με 36γρ( εχει 67χιλ κάλυκα δεν κλωτσάει πολύ) πάλι 10αρι. Και στα δύο είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με το 30γρ όταν πέφτουν τα πουλιά 99% ζωντανά εχουν με 2-3 σκάγια μέσα και πάλι ζώντανα αλλά με το Λάμπρο κιτρινο 36γρ όλα πεφτουν νεκρα 99%. Γιατί γίνεται αυτο στο 30γρ λόγο ελαφριάς γομωσης ή το 30γρ ανοιγει περισσότερο απο το 36γρ και τα πουλιά πεφτουν με τα περιφερειακά σκάγια. Ποιο απο τα ανοίγει περισσότερο το 30γρ 10αρι ή το 36γρ 10αρι(μεχρι 20μ). Περιμένω απόψεις?
Επειδη ειναι στενο το οπλο ριξε 32 γρ 7αρακι με συγκεντρωτηρα για να εχεις λιγοτερα σκαγια και πιο φονικα και οχι 10αρακι και ουτε διασπορας γιατι πολλα και ψιλα σκακια θα τα βγαζεις κιμα πιστευω οτι θα εχεις το καλυτερο αποτελεσμα για τρυγονα μιλαμε .Εγω προσωπικα ριχνω 9αρια αυστηρα αλλα αλλες προδιαγραφες το οπλο .
 
Κουβέντα να γίνεται!!
Τη Νο σκάγια ρίχνεται στην έναρξη;;
Σκέφτομαι φέτος,για 1η φορά να ρίξω Νο:8,5 στην έναρξη....
Είναι ιδανική αυτή η διάμετρος σκαγίου για το τρυγόνι, σε νορμάλ αποστάσεις από
0 ως 35-40m κ με τη τσοκάρισμα προτιμάται ...;;;
Μια χαρά νουμερο το βρισκω εγω. Συνηθως χρησιμοποιείς πιο χοντρά ή πιο ψιλα σκάγια στο τρυγόνι;
Εγω πάντως πέρυσι όσα βάρεσα τα χτύπησα με κάτι 28αρια 8 νούμερο και πάντα 1* πάνω.....αφού σκέφτομαι να του πατήσω καμία ηλεκτροκολληση να μην παιδεύομαι και σφίγγω-ξεσφιγγω κάθε φορά που καθαρίζω το όπλο χαχαχα
 
Back
Top