Φυσίγγια για τρυγόνι

Εχεις δοκιμασει καποιος σε πρωινα ντου το tordo διασπορας του Ναυπλιώτη;
Τα 32γρ? Στο πράσινο κουτί?
Ναι με κατι ορτυκια πανω
Τι ειδατε ρε παιδια ανοιγει οπως να ναι;ή καθολου;
Είναι αργό για διασπορας, μπορεί με ζεστό καιρό να του δουλέψει, δεν έχει δέσει καλά αυτό το set up, εγώ δεν το εμπιστεύομαι, μπορεί να πέρνει ζωντανά πουλιά και για τρυγόνια δεν είναι για δοκιμές.
Επιτρέψτε μου μια μικρή διόρθωση, αυτό είναι το Classic Διασποράς, με πυρίτιδα 206.
Εγώ το έριχνα φέτος, αλλά και παλαιότερα, στις τσίχλες με το Baikal με σταθερό full choke. Εντάξει ήταν για τις ήπιες καιρικές συνθήκες που έχουμε εδώ κάτω. Ίσως είναι λίγο αργό, δεν ξέρω, αλλά για τις αποστάσεις που ρίχνεις διασποράς (μέχρι τα 25 μ. περίπου) δεν έχει μεγάλη σημασία (προσωπική γνώμη). Μαλακό είναι πάντως, επίτηδες το φτιάχνουν έτσι νομίζω, με μειωμένη δόση, για να ρίχνεται άνετα από ελαφριά και παλαιά όπλα.
Το Tordo Διασποράς ήταν με πυρίτιδα Gm3 και έβγαινε μόνο σε Νο 8,5 σκάγια. Και αυτό το είχα ρίξει στις τσίχλες παλαιότερα αρκετά, και μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Αυτό ήταν πιο δυνατό (ίδια δόση πυρίτιδας με το κανονικό Tordo με συγκεντρωτήρα).
Και τα δυο ήταν με διασπορέα Gualandi, που δεν ανοίγει υπερβολικά την τουφεκιά. Πολλοί τα θεωρούν ημιδιασποράς, εγώ αυτό ακριβώς θέλω, γιατί δεν κυνηγώ μπεκάτσα, και διασποράς φυσίγγια ρίχνω μόνο με σταθερό φουλ τσοκ.
 
εμαινα πρωσοπικαααα μου αρεση το φθηνω και καλοοοο.think. δηλαδη του ρουμελιωτη ;);) φρουυυ και αρωματα αστα για τους ιταλουςςςς ΠΧ να πλερωσουμε ενα απλο ΝΣΙ για τσιχλα 9,50 ευρω το κουτι.hair. ωπιος εχη το χρημα εας τα δωαση μαγκιατουυυ ρουμελιωτηςς και ολα οκ οκκκ
 
εμαινα πρωσοπικαααα μου αρεση το φθηνω και καλοοοο.think. δηλαδη του ρουμελιωτη ;);) φρουυυ και αρωματα αστα για τους ιταλουςςςς ΠΧ να πλερωσουμε ενα απλο ΝΣΙ για τσιχλα 9,50 ευρω το κουτι.hair. ωπιος εχη το χρημα εας τα δωαση μαγκιατουυυ ρουμελιωτηςς και ολα οκ οκκκ
9 εχει το σιπε και 8.50 το gm3 μισό € διαφορα από του Ρουμελιώτη το 32
 
Last edited:
εμένα το sipe της NSI πολύ καλο
Εγω παντως μια φορα το δοκιμασα σε τρυγωνια και δεν μου αρεσε καθολου...πανε χρονια βεβαια πανω απο πενταετια δεν ξερω αν το εχει αλλαξει τωρα...Ηταν σε κιτρινο καλυκα με χαμηλο παφυλα...
 
Εγω παντως μια φορα το δοκιμασα σε τρυγωνια και δεν μου αρεσε καθολου...πανε χρονια βεβαια πανω απο πενταετια δεν ξερω αν το εχει αλλαξει τωρα...Ηταν σε κιτρινο καλυκα με χαμηλο παφυλα...
Έχει αλλάξει αυτά που αναφέρεις ήταν όντος μάπα τώρα έχουν κόκκινο κάλυκα
 
Έχει αλλάξει αυτά που αναφέρεις ήταν όντος μάπα τώρα έχουν κόκκινο κάλυκα
Δεν μπορώ να καταλάβω την μανία τησ NSI να βάζει καψουλια 688 στην σειρά που έχει για τσιχλοκοτσιφα αυτό το καψουλι είναι για συνθήκες πολύ δύσκολα
 
Back
Top