Φυσίγγια για τρυγόνι

Για έναρξη Ρουμελιώτη 32γρ και MB classic 30. Προτιμώ γενικότερα το νο 8 που θα μου δώσει πουλιά σε όλες τις αποστάσεις. Ρουμελιώτη προτείνω και 28άρι με piston skeet βύσμα.

Πουλιά να έχει και θα το βρούμε το φυσίγγι.
 
Δυστυχως δεν το εχω....Πρεπει να ειναι νεα σοδιά....
Εχω ομως του Ρουμελιωτη το κοκκινο στα 30 γραμμαρια και το πρασινο στα 32 γραμμαρια....
Που μου εδωσαν εντυπωσιακες συγκεντρωσεις και κατανομες στα 30 μετρα με τσοκ 3* αστρα μαμά .!!!

ΥΓ. Εαν θελεις....μπορω να σου ανεβασω τις δοκιμες στο ΘΕΜΑ βλητικες δοκιμες να τις δεις Διονυση !!
Εννοείται φίλε, απλά έχω καμία δεκαπενταρια κουτιά καβα από τα συγκεκριμένα που προανεφερα και είχα περιεργεια να μάθω.
 
Nsi classics n7,5 ,nsi speed n7 ,( εφόσον είσαι ευχαριστημένος εσύ με το φυσιγγι σού στην έναρξη στον τόπο πού κυνηγάς και με τον τρόπο και πού κυνηγάς μην αλλάζεις φυσιγγι, το τρυγονι δεν είναι για δοκιμές, ότι μας δουλεύει το συνεχίζουμε αφού το έχεις μάθει. )
Το 7,5 πολυ καλό.. Για το speed δεν έχω γνώμη αλλά μάλλον θα το δοκιμάσω..
 
Εγώ πάντως παίδες, και εφέτος θα τους ρίξω τα κάτωθι φουσεκάκια σε νούμερο 8μισό (μεσόταπα και σκάγια ιδιαίτερα σκληρά με 5% αντιμόνιο)!
Θα εκτοξεύονται με περίσσεια "χάρη" από τις καννούλες του Invictus Sporting μου (Caesar Guerini), 4 και 3 άστρα, μαμά τσοκ αγωνιστικά...!!! Πολύ μαλακά, σκοπευτικά φυσιγγάκια, επαγγελματικών προδιαγραφών, ό,τι πρέπει για δικαννάκια...!
Από τα συγκεκριμένα έχω κάψει αρκετά τα τελευταία χρονάκια σε Νο 8μισό στις λατρεμένες μου κυργιάρες στα έλατα και σας πληροφορώ πως έκοβαν πολύ καλά ακόμη και σε μακρινές αποστάσεις, κι ας είναι με μεσόταπα... Μάλλον λόγω των ιδιαίτερα σκληρών και ποιοτικών σκαγίων που διαθέτουνε, τα οποία δεν παραμορφώνονται από τις κάννες, παραμένουν σφαιρικά και "ρωμαλέα" και, έτσι, διατηρούν ικανοποιητικές κι επαρκείς κατανομές ακόμη και πιο μακριά απ' ό,τι ένα κοινό/συνηθισμένο μεσόταπο με απλά, ημίσκληρα σκάγια...
Screen-Shot-2019-09-12-at-11.13.33-1024x550.png
 
Last edited:
Εγώ πάντως παίδες, και εφέτος θα τους ρίξω τα κάτωθι φουσεκάκια σε νούμερο 8μισό (μεσόταπα και σκάγια ιδιαίτερα σκληρά με 5% αντιμόνιο)!
Θα εκτοξεύονται με περίσσεια "χάρη" από τις καννούλες του Invictus Sporting μου (Caesar Guerini), 4 και 3 άστρα, μαμά τσοκ αγωνιστικά...!!! Πολύ μαλακά, σκοπευτικά φυσιγγάκια, επαγγελματικών προδιαγραφών, ό,τι πρέπει για δικαννάκια...!
Από τα συγκεκριμένα έχω κάψει αρκετά τα τελευταία χρονάκια σε Νο 8μισό στις λατρεμένες μου κυργιάρες στα έλατα και σας πληροφορώ πως έκοβαν πολύ καλά ακόμη και σε μακρινές αποστάσεις, κι ας είναι με μεσόταπα... Μάλλον λόγω των ιδιαίτερα σκληρών και ποιοτικών σκαγίων που διαθέτουνε, τα οποία δεν παραμορφώνονται από τις κάννες, παραμένουν σφαιρικά και "ρωμαλέα" και, έτσι, διατηρούν ικανοποιητικές κι επαρκείς κατανομές ακόμη και πιο μακριά απ' ό,τι ένα κοινό/συνηθισμένο μεσόταπο με απλά, ημίσκληρα σκάγια...
Screen-Shot-2019-09-12-at-11.13.33-1024x550.png
Πόσο πάει το μαλλί ❓
 
Πόσο πάει το μαλλί ❓
...Nτάξει, σίγουρα ακριβούτσικα είναι, στα 9 ευρώ κυμαίνονται, αλλά πάρα πολύ ποιοτικά... Ωστόσο, νομίζω τ' αξίζουν τα λεφτά τους...
Για μερικά κουτάκια το χρόνο σε τρυγονάκια και κυργιάρες, ας πούμε ότι συμφέρουν, αλλά όχι κατά κόρον στις τσιχλίτσες, όπου συνήθως ρίχνουμε πάμπολλα... Εκεί (στις τσιχλίτσες δηλαδή), ας καταφύγουμε καλύτερα σε πολύ πιο οικονομικές λύσεις...
 
Για έναρξη Ρουμελιώτη 32γρ και MB classic 30. Προτιμώ γενικότερα το νο 8 που θα μου δώσει πουλιά σε όλες τις αποστάσεις. Ρουμελιώτη προτείνω και 28άρι με piston skeet βύσμα.

Πουλιά να έχει και θα το βρούμε το φυσίγγι.
Μανο,εχεις ξαναριξει τα MB Classic 30?
Εντυπωσεις?
Τα σκεφτομουν για εναρξη αφου με τα 32αρια τους εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.

Γενικα παντως,σκεφτομουν να ριξω φετος τα NSI Classica σε νο 8,αφου εχω ακουσει οτι ειναι πολυ συγκεντρωτικο και κυνηγαω τα τρυγονια σε "ανοιχτο" μερος.Αν εβγαινε σε 9αρι θα το επαιρνα,αλλα το αμεσως επομενο νουνμερο ειναι 9,5...
 
Μανο,εχεις ξαναριξει τα MB Classic 30?
Εντυπωσεις?
Τα σκεφτομουν για εναρξη αφου με τα 32αρια τους εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.

Γενικα παντως,σκεφτομουν να ριξω φετος τα NSI Classica σε νο 8,αφου εχω ακουσει οτι ειναι πολυ συγκεντρωτικο και κυνηγαω τα τρυγονια σε "ανοιχτο" μερος.Αν εβγαινε σε 9αρι θα το επαιρνα,αλλα το αμεσως επομενο νουνμερο ειναι 9,5...
Μείνε στο classica n8 με 4 αρι τσοκ (Δεν είναι και υπερβολικά συγκεντρωτικο, ένα πολύ καλό φυσιγγι είναι)
 
Μείνε στο classica n8 με 4 αρι τσοκ (Δεν είναι και υπερβολικά συγκεντρωτικο, ένα πολύ καλό φυσιγγι είναι)
Γενικα,ειναι ανοιχτο το μερος,καμπος και χωραφια με ξερα δεντρα κλπ,γι αυτο ειπα για 3αρι τσοκ
 
Αυτο το φυσιγγιο ριχνεις ???

View attachment 51171

Αυτο οταν το εσφαξα.....μονο Ν7 δεν ηταν....
Τα σκαγια ειχαν διαμετρο 2,10 εως 2,3 χιλιοστα...Δλδ Ν8 - Ν9... ( το Ν7 εχει διαμετρο 2,5 χιλιοστα ).
Δεν ξερω τι εχουν τα σημερινα.....Αλλα εαν ειναι ιδια....Τρυγονι το κρατας....Φασσα μονο εαν ειναι κατω
απο 30 μετρα.... δλδ 25-28 μετρα....
Που να βρεις ομως Φασσα στην Σαμο κατω απο 30 μετρα.....μονο με ταμα στην Παναγιά !!!!
Σύμφωνω αλλά φάσες έχει αρκετές εδώ στην Σάμο και έχουμε κάνει αρκετά πουλάκια τις προηγούμενες χρονιές όπως και τρυγόνια και παρά πολλά αγριοπερίστερα!!
 
Πολλά τα γραμμάρια και πολύ δυνατό φυσίγγι! Ιδιαίτερα για έναρξη και θερμοκρασίες καύσωνα! Επίσης πολύ χοντρό το σκάγιο για τρυγόνι! Με 7άρια κυνηγάμε σε κλειστά μέρη τις φάσσες! Βέβαια αν έχεις επιτυχίες και έχεις ψυχολογία με αυτό το φυσίγγι φυσικά και δεν το αλλάζεις! Εγώ προτιμώ ένα καλοστημένο φυσίγγι στα 30 - 31 γραμμάρια και νούμερο 9 αν είμαι μέσα στο λιοσπορο ή 8 αν τα κυνηγάω σε ρεματιές με ψηλά δέντρα! Αν είχα ένα φυσίγγι για όλες τις περιπτώσεις θα ήταν 31 γραμμάρια νούμερο

Πολλά τα γραμμάρια και πολύ δυνατό φυσίγγι! Ιδιαίτερα για έναρξη και θερμοκρασίες καύσωνα! Επίσης πολύ χοντρό το σκάγιο για τρυγόνι! Με 7άρια κυνηγάμε σε κλειστά μέρη τις φάσσες! Βέβαια αν έχεις επιτυχίες και έχεις ψυχολογία με αυτό το φυσίγγι φυσικά και δεν το αλλάζεις! Εγώ προτιμώ ένα καλοστημένο φυσίγγι στα 30 - 31 γραμμάρια και νούμερο 9 αν είμαι μέσα στο λιοσπορο ή 8 αν τα κυνηγάω σε ρεματιές με ψηλά δέντρα! Αν είχα ένα φυσίγγι για όλες τις περιπτώσεις θα ήταν 31 γραμμάρια νούμερο 8,5!
Είδα αρκετά δυνατό φυσσιγγι για έναρξη αλλά μου έχει δώσει αρκετά πουλιά κυρίως πέρυσι που κυνήγησα με αυτά τα φυσίγγια φυσικά όχι μόνο με τέτοια φυσσιγγια αλλά και πιο ελαφριά 30-32 σε νο8 τα οποία έκαναν και αυτά πολύ καλή δουλειά ήταν τα express32 ήταν φοβερές οι βολές στα αγριοπερίστερα και αρκετά μακρινες!!!
 
Για έναρξη Ρουμελιώτη 32γρ και MB classic 30. Προτιμώ γενικότερα το νο 8 που θα μου δώσει πουλιά σε όλες τις αποστάσεις. Ρουμελιώτη προτείνω και 28άρι με piston skeet βύσμα.

Πουλιά να έχει και θα το βρούμε το φυσίγγι.
Του Ρουμελιώτη τι είχα χρησιμοποιησει παλιότερα πολύ καλό φυσσιγγι με ακαριες βολές!!
 
Μανο,εχεις ξαναριξει τα MB Classic 30?
Εντυπωσεις?
Τα σκεφτομουν για εναρξη αφου με τα 32αρια τους εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.

Γενικα παντως,σκεφτομουν να ριξω φετος τα NSI Classica σε νο 8,αφου εχω ακουσει οτι ειναι πολυ συγκεντρωτικο και κυνηγαω τα τρυγονια σε "ανοιχτο" μερος.Αν εβγαινε σε 9αρι θα το επαιρνα,αλλα το αμεσως επομενο νουνμερο ειναι 9,5...
Ναι Θοδωρή και μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις. Γλυκειά τουφεκια ότι πρέπει για έναρξη. Το ns20 είναι με αποσπώμενο πάτο, είναι όντως συγκεντρωτικο. Έχω λίγα κουτιά και από αυτά αλλα δεν τα προτιμώ στο συγκεκριμένο κυνήγι.
 
Back
Top