Φυσίγγια για τρυγόνι

Ωραι φυσιγγια του οσκαρ με πολυ καλη τιμη βαζει ακομα ηλιοπουλο η τελος
Τν ηλιόπουλο τν έχει καβατζώσει ΜΟΝΟ ο oscar πλέον...επίσης ετοιμάζει να κυκλοφορίσει,3 νέα φυσίγγια με bior 31gr....40gr Demi....κ ένα ακόμη των 32gr με τη Ch6×32......
 
Εγω παντως με ομοσπονδιακο θυροφυλακα που μιλεισα παει για κοψειμο το τρυγωνι ετσι κι αλιως καμια 20 αρια βαραγαμε δε τρεχει και τπτ λεω αχαχαχαχαχ να νε καλα οι ντοπιαρες φασσες
Εκεί που έχει ντοπιαρες φασσες καλά ειστε. Εδώ ομως? Και τα 20 που λες εσύ εγω τα βαραγα σε 4 χρονια! Αλλά δεν ειναι το πόσα βαραγα Εγώ και τα ποσά εσυ. Και θα πουν επειδή απαγορεύεται το τρυγονι και για την προστασία του το κυνήγι των φτερωτων ανοίγει 20 Σεπτεμβρίου! Και καπως ετσι θα ξεκινήσουν από την έναρξη το κόψιμο , θα μας φάνε το Φλεβάρη και θα πάμε σε μια περίοδο σιγά σιγά 1/10 με 31/1. Μακάρι να λέω μαλακιες.
 
Εκεί που έχει ντοπιαρες φασσες καλά ειστε. Εδώ ομως? Και τα 20 που λες εσύ εγω τα βαραγα σε 4 χρονια! Αλλά δεν ειναι το πόσα βαραγα Εγώ και τα ποσά εσυ. Και θα πουν επειδή απαγορεύεται το τρυγονι και για την προστασία του το κυνήγι των φτερωτων ανοίγει 20 Σεπτεμβρίου! Και καπως ετσι θα ξεκινήσουν από την έναρξη το κόψιμο , θα μας φάνε το Φλεβάρη και θα πάμε σε μια περίοδο σιγά σιγά 1/10 με 31/1. Μακάρι να λέω μαλακιες.
Καπως ετσι γι αυτο θελουν να σταματησει και το ορτικι για να παμε στις 15σεπτεμβρι
 
Κάπως έτσι είναι διαλυμένη η κυνηγετική οικογένεια. Το ζούμε όλοι με γνωστούς
Λέει ο ένας, εγώ βγάζω άδεια για τις τσίχλες τον Οκτώβριο, λέει ο άλλος, εγώ κυνηγάω γουρούνια η λαγό από τις 15 Σεπτεμβρίου τι με νοιάζει για τον Αύγουστο.
Λένε και άλλοι, εγώ κυνηγάω παπιά μέχρι τέλος Γενάρη, τι με νοιάζει ο Φλεβάρης και τελικά βλέπει ο καθένας την πάρτη του και οχι γενικά το κυνήγι. Δυστυχώς!
 
Εγω παντως με ομοσπονδιακο θυροφυλακα που μιλεισα παει για κοψειμο το τρυγωνι ετσι κι αλιως καμια 20 αρια βαραγαμε δε τρεχει και τπτ λεω αχαχαχαχαχ να νε καλα οι ντοπιαρες φασσες
Και που το ξερει ο κουλις του το ειπε(και τι κανουν αυτοι για αυτο δεν ξςρουν οτι χωρις κυνηγι δεν εχουν λογο υπαρξης) .....τιποτα δεν θα κοψουν αντε να ριξουν λιγο την καρποση (ελπιζω)@@@
 
Εγω παντως με ομοσπονδιακο θυροφυλακα που μιλεισα παει για κοψειμο το τρυγωνι ετσι κι αλιως καμια 20 αρια βαραγαμε δε τρεχει και τπτ λεω αχαχαχαχαχ να νε καλα οι ντοπιαρες φασσες
Όλους μας πρέπει να μας νοιάζει το πιθανό κόψιμο του τρυγωνιου... Όλοι πρέπει να είμαστε μια γροθιά για να αντιμετωπίσουμε τέτοιες καταστάσεις!
 
Όλους μας πρέπει να μας νοιάζει το πιθανό κόψιμο του τρυγωνιου... Όλοι πρέπει να είμαστε μια γροθιά για να αντιμετωπίσουμε τέτοιες καταστάσεις!
Εχει κανεις την εντυπωση πως τα τρυγωνια υπαρχουν σε αυθονια αν μειωθηκαν να το κοψουν και οι γροθιες ειναι με ενωμενα δαχτυλα εγω μονο μουντζες βλεπω και καμια κινιτοπιοηση
 
Εχει κανεις την εντυπωση πως τα τρυγωνια υπαρχουν σε αυθονια αν μειωθηκαν να το κοψουν και οι γροθιες ειναι με ενωμενα δαχτυλα εγω μονο μουντζες βλεπω και καμια κινιτοπιοηση
Αν μειωθηκαν τα τρυγονια να βρουνε τις αιτιες της μειωσης, γιατι σιγουρα δεν φταιει το νομιμο κυνηγι... οποτε συμβαινει καποια μειωση θηραματος το κυνηγι ειναι παντα το ευκολο θυμα.
 
Αν μειωθηκαν τα τρυγονια να βρουνε τις αιτιες της μειωσης, γιατι σιγουρα δεν φταιει το νομιμο κυνηγι... οποτε συμβαινει καποια μειωση θηραματος το κυνηγι ειναι παντα το ευκολο θυμα.
Μπα δε τους νιαζει καθολου φιλε μου καρεκλα και ευκολες λυσεις το μηνιατικο ειναι στανταρ δεν αξιολογουντε
 
Εγώ πάντως παίδες, εφέτος θα τους ρίχνω τα κάτωθι φουσεκάκια σε νούμερο 9μισό (μισόταπα και σκάγια ιδιαίτερα σκληρά)!
Θα εκτοξεύονται με περίσσεια "χάρη" από τις καννούλες του Essex μου (Caesar Guerini), 4 και 3 άστρα...!!! :p
Από τα συγκεκριμένα είχα ρίξει αρκετά πρόπερσι σε Νο 8μισό στις κυργιάρες στα έλατα και σας πληροφορώ πως έκοβαν πολύ καλά ακόμη και σε μακρινές αποστάσεις, κι ας είναι με μισόταπα... Μάλλον λόγω των ιδιαίτερα σκληρών και ποιοτικών σκαγίων που διαθέτουνε, τα οποία δεν παραμορφώνονται από τις κάννες, παραμένουν σφαιρικά και "ρωμαλέα" και, έτσι, διατηρούν ικανοποιητικές κι επαρκείς κατανομές ακόμη και πιο μακριά απ' ό,τι ένα κοινό/συνηθισμένο μισόταπο με απλά, ημίσκληρα σκάγια...
Screen-Shot-2019-09-12-at-11.13.33-1024x550.png
 
Εγώ πάντως παίδες, εφέτος θα τους ρίχνω τα κάτωθι φουσεκάκια σε νούμερο 9μισό (μισόταπα και σκάγια ιδιαίτερα σκληρά)!
Θα εκτοξεύονται με περίσσεια "χάρη" από τις καννούλες του Essex μου (Caesar Guerini), 4 και 3 άστρα...!!! :p
Από τα συγκεκριμένα είχα ρίξει αρκετά πρόπερσι σε Νο 8μισό στις κυργιάρες στα έλατα και σας πληροφορώ πως έκοβαν πολύ καλά ακόμη και σε μακρινές αποστάσεις, κι ας είναι με μισόταπα... Μάλλον λόγω των ιδιαίτερα σκληρών και ποιοτικών σκαγίων που διαθέτουνε, τα οποία δεν παραμορφώνονται από τις κάννες, παραμένουν σφαιρικά και "ρωμαλέα" και, έτσι, διατηρούν ικανοποιητικές κι επαρκείς κατανομές ακόμη και πιο μακριά απ' ό,τι ένα κοινό/συνηθισμένο μισόταπο με απλά, ημίσκληρα σκάγια...
View attachment 28437
Δύναμη η μισόταπα Νικόλαε .
Αν συνέχιζα την σκοποβολή αυτό θα έριχνα αποκλειστικά σε compak αγώνα .
 
Εγώ πάντως παίδες, εφέτος θα τους ρίχνω τα κάτωθι φουσεκάκια σε νούμερο 9μισό (μισόταπα και σκάγια ιδιαίτερα σκληρά)!
Θα εκτοξεύονται με περίσσεια "χάρη" από τις καννούλες του Essex μου (Caesar Guerini), 4 και 3 άστρα...!!! :p
Από τα συγκεκριμένα είχα ρίξει αρκετά πρόπερσι σε Νο 8μισό στις κυργιάρες στα έλατα και σας πληροφορώ πως έκοβαν πολύ καλά ακόμη και σε μακρινές αποστάσεις, κι ας είναι με μισόταπα... Μάλλον λόγω των ιδιαίτερα σκληρών και ποιοτικών σκαγίων που διαθέτουνε, τα οποία δεν παραμορφώνονται από τις κάννες, παραμένουν σφαιρικά και "ρωμαλέα" και, έτσι, διατηρούν ικανοποιητικές κι επαρκείς κατανομές ακόμη και πιο μακριά απ' ό,τι ένα κοινό/συνηθισμένο μισόταπο με απλά, ημίσκληρα σκάγια...
View attachment 28437
Νικόλα σίγουρα η ποιότητα των σκαγιών μετρά πολύ και η μισόταπα είναι ωραίο πασπαρτού βύσμα, αλλά βοηθά και το υψόμετρο όταν πας για κυργιαρινες στο να κόβουν πιο μακριά. Τσοκ και φυσίγγια αποδίδουν αλλιώς στα ψηλά σε σχέση με πιο χαμηλα.
 
Εγώ πάντως παίδες, εφέτος θα τους ρίχνω τα κάτωθι φουσεκάκια σε νούμερο 9μισό (μισόταπα και σκάγια ιδιαίτερα σκληρά)!
Θα εκτοξεύονται με περίσσεια "χάρη" από τις καννούλες του Essex μου (Caesar Guerini), 4 και 3 άστρα...!!! :p
Από τα συγκεκριμένα είχα ρίξει αρκετά πρόπερσι σε Νο 8μισό στις κυργιάρες στα έλατα και σας πληροφορώ πως έκοβαν πολύ καλά ακόμη και σε μακρινές αποστάσεις, κι ας είναι με μισόταπα... Μάλλον λόγω των ιδιαίτερα σκληρών και ποιοτικών σκαγίων που διαθέτουνε, τα οποία δεν παραμορφώνονται από τις κάννες, παραμένουν σφαιρικά και "ρωμαλέα" και, έτσι, διατηρούν ικανοποιητικές κι επαρκείς κατανομές ακόμη και πιο μακριά απ' ό,τι ένα κοινό/συνηθισμένο μισόταπο με απλά, ημίσκληρα σκάγια...
View attachment 28437
Πολυ ομορφο φυσιγηι ρε φιλε χερεσε να το κρατας παρε μπολικα γτ βλεπω τα τρυγωνια πανε καλα οι γενες ειδη βγεικαν τα πρωτα πιτσουνια στη γυρα οποτεσε λιγο θα εχουμε και δευτερες γενες δεδωμενου και της τροφης πλεων τα σταρια κριθαρια αλωνιζοντε και θα χει μπολικη
 
Εγώ πάντως παίδες, εφέτος θα τους ρίχνω τα κάτωθι φουσεκάκια σε νούμερο 9μισό (μισόταπα και σκάγια ιδιαίτερα σκληρά)!
Θα εκτοξεύονται με περίσσεια "χάρη" από τις καννούλες του Essex μου (Caesar Guerini), 4 και 3 άστρα...!!! :p
Από τα συγκεκριμένα είχα ρίξει αρκετά πρόπερσι σε Νο 8μισό στις κυργιάρες στα έλατα και σας πληροφορώ πως έκοβαν πολύ καλά ακόμη και σε μακρινές αποστάσεις, κι ας είναι με μισόταπα... Μάλλον λόγω των ιδιαίτερα σκληρών και ποιοτικών σκαγίων που διαθέτουνε, τα οποία δεν παραμορφώνονται από τις κάννες, παραμένουν σφαιρικά και "ρωμαλέα" και, έτσι, διατηρούν ικανοποιητικές κι επαρκείς κατανομές ακόμη και πιο μακριά απ' ό,τι ένα κοινό/συνηθισμένο μισόταπο με απλά, ημίσκληρα σκάγια...
View attachment 28437
Χωρίς να έχω ρίξει το συγκεκριμένο, τα σκληρά σκάγια δεν τα θεωρώ πλεονεκτήματα στις υψηλές θερμοκρασίες του καλοκαιριού. Συνήθως (ανάλογα και το στήσιμο του φυσιγγίου βέβαια) οδηγούν σε φαινόμενα overkilling.Το νούμερο 9,5 εδώ ίσως σώζει τη κατάσταση.
Δεν θα ξεχάσω μια χρονιά από τις πρώτες που κυνηγούσα τρυγόνι με τα Lambro sporting που τότε ήταν με τον 23mm πάφυλα.Τοσο με το δικαννο όσο και την 302 τα τρυγόνια έπαιρναν σκάγια με μερικά να έχουν ολόκληρες τρύπες στη μασχάλη και να συνεχίζουν πέφτοντας αρκετά μέτρα παρακάτω.Εκεινη την χρόνια έδωσε τη κατάσταση το C7 perfecta πορτοκάλι.
 
Back
Top