Φυσίγγια για την Φάσσα

Ο χρόνος κανης ξεκινάει με το χτύπημα της βελόνας στο καψυλιο και τελειώνει με την έξοδο από την κάνη.
Ενδιάμεσα έχει
χρόνο ανταπόκρισης καψυλιου
χρόνο - διάρκεια έκρηξης του
χρόνο ανάφλεξης πυρίτιδας
χρόνο -διάρκεια έκρηξης πυρίτιδας μέσα στον κάλυκα .
χρόνο - διάρκεια καύσης πυρίτιδας έως την έξοδο , σε όλο το μήκος της κανης.

Όλοι αυτοί οι χρόνοι αθροίζονται στο Χρόνο Κανης
Και θα είναι διαφορετικός στο παράδειγμα μας για τις δυο πυριτιδες (πάντα είναι , δεν υπάρχουν απόλυτα ίδιες )
Ποσό μάλλον όταν χρησιμοποιούμε δυο τυχαία φυσίγγια που διαφέρουν σε όλα ,καψυλιο, πυρίτιδα , βύσμα , ποιότητα σκαγιών , κλείσιμο κλπ
Γι αυτό λέμε βρες ένα φυσίγγι , μάθε το και μην το αλλάζεις εύκολα
Αμ δε το αλλαζουμε εμεις αυτό είναι το θεμα
 
ο χρόνος κανης είναι απειροελάχιστος. Αλλά δεν λαμβάνεται (και σωστά ) υπόψη στα μαθηματικά μοντέλα Αρχικής ταχύτητας- Ταχύτητας θηράματος . Αν λαμβάνονταν θα φαινόταν ότι το θήραμα αλλάζει θέση ούτε 2-3 cm στα 36 μ .
Δεν είναι όμως εκεί που επηρεάζει , αλλά στην αίσθηση του σκοπευτή για την όλη εικόνα από τη σκέψη για τράβηγμα της σκανδάλης και μετά
 
Ο χρόνος κανης ξεκινάει με το χτύπημα της βελόνας στο καψυλιο και τελειώνει με την έξοδο από την κάνη.
Ενδιάμεσα έχει
χρόνο ανταπόκρισης καψυλιου
χρόνο - διάρκεια έκρηξης του
χρόνο ανάφλεξης πυρίτιδας
χρόνο -διάρκεια έκρηξης πυρίτιδας μέσα στον κάλυκα .
χρόνο - διάρκεια καύσης πυρίτιδας έως την έξοδο , σε όλο το μήκος της κανης.

Όλοι αυτοί οι χρόνοι αθροίζονται στο Χρόνο Κανης
Και θα είναι διαφορετικός στο παράδειγμα μας για τις δυο πυριτιδες (πάντα είναι , δεν υπάρχουν απόλυτα ίδιες )
Ποσό μάλλον όταν χρησιμοποιούμε δυο τυχαία φυσίγγια που διαφέρουν σε όλα ,καψυλιο, πυρίτιδα , βύσμα , ποιότητα σκαγιών , κλείσιμο κλπ
Γι αυτό λέμε βρες ένα φυσίγγι , μάθε το και μην το αλλάζεις εύκολα
μιλας τωρα για μιλισεκοντ που δεν προκειται να το καταλαβεις ΠΟΤΕ!!! αν εξαρτομασταν στις βολες μας απο τα μιλισεκοντ οτι τουφεκουσαμε θα επεφτε και δεν θα ημασταν κυνηγοι αλλα ολοι θα δουλεβαμε στη ΝΑΣΑ !!!
 
Αν έχεις κάνη, ... τύφλα να έχουν τα φυσίγγια 🤣
Ναι εχω στενη τα 550 μπαρ τα κανουν τις προκοπης 850 λειαίνουν σκληρενουν τα σκαγια και τα κατευθυνουν και λιγο φυσικα ανα ολα αυτα δε συμβουν εχω και βολια γτ δε θελω να φυγω χαμενος
 
Παίδες.... καλό το συγκεκριμένο για την φάσσα ή μήπως είναι υπερβολή τα 40€ πουλα που έχει?
View attachment 84914
Για θηράματα, όπως φάσσα, λαγός κλπ πιστεύω ότι αξίζει να έχει κανείς ποιοτικά φυσίγγια. Δεν ξέρω βέβαια αν ό,τι πληρώνεις παίρνεις σε ποιότητα αλλά γι' αυτή τη μάρκα μόνο θετικά έχω ακούσει.
 
Για θηράματα, όπως φάσσα, λαγός κλπ πιστεύω ότι αξίζει να έχει κανείς ποιοτικά φυσίγγια. Δεν ξέρω βέβαια αν ό,τι πληρώνεις παίρνεις σε ποιότητα αλλά γι' αυτή τη μάρκα μόνο θετικά έχω ακούσει.
Ναι δεν λεω....αλλα και 40€ το κουτι αϊ θινκ ιτς του ματς ( ποσο μάλιστα οταν δεν εχει πουλια)
 
Back
Top