Φυσίγγια για την Φάσσα

http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=3175
Σημερα εριξα ενα τετοιο φυσιγγι και κοντεψε να μου φυγει το
οπλο απο τα χερια..τι remington nitro εχω ριξει 42,5 gr,αυτο το πραγμα δεν το εχω ξαναδει με τον κασμα μου που ειναι κοντα 4 κιλα και αεριων..
Γιάννη, λογικό και αναμενόμενο να έχει μεγάλη ανάκρουση το Federal, αν όντως βγάζει 1500 fps, όπως λέει, δηλ. 457 m/s. Γόμωση 36 γρ. με αυτή την ταχύτητα έχει κινητική ενέργεια 2780 ποδόλιμπρες (ft.lbs), που είναι μεγαλύτερη από της σφαίρας του G3 και κάτι λιγότερο από της σφαίρας του Μ1. .what.
Συγκριτικά, το Remington Nitro Magnum, με 42,5 gr. και 1260 fps, έχει κινητική ενέργεια μόλις 2313 ft.lbs !!! .fff.
Όσο για το Rio Pichon, αλλού είχα διαβάσει για αρχική ταχύτητα 420 κι αλλού 440 m/s (για το παλιό, ... για το καινούργιο βλέπω στο site της ΚΑΛΚΟ λέει ... 405 m/s) .xm.
 
Στέλιο πολυ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου! Για την ταχύτητα του το ήξερα..το φυσιγγι αυτο λογικά θα εχει αυτη την ταχύτητα γιατι πιστευω οτι οι Αμερικανοί ειναι πολυ τυπικοί σε αυτα και γιατι αυτο το φυσιγγι πιστευω οποίος το ρίξει,καταλαβαίνει κατι διαφορετικό,απο την ανάκρουση μεχρι και τον ήχο που βγαζει.,σαν μαχητικό αεροπλάνο που περνάει απο πανω σου με φουλ γκάζια...το κακό ειναι οτι είχα παρει μερικά,και τα έριξα ολα τζάμπα...χθες το είχα τρίτο,και ρίχνω σε μια φασσα δυο και μου φεύγει,δεν σήκωνε τριτη και αμέσως ερχόταν ενα τρυγόνι τραβέρσα καμια 30αρια μετρα, και του ρίχνω μια με το federal σε 5αρι...με 5 αρι τι τρυγόνι να πάρεις...κάπως ετσι πήγαν και τα αλλα που πήρα...θα το κανω δοκιμη στον πίνακα τέλος....μιας που σε λιγο ξεκινάει ο λαγός...
 
Γιάννη έτσι όπως το περιγράφεις αυτό το φυσίγγι τρέμει το φυλλοκαρδι μου..:eek: Πολύ φοβαμε ότι θα ειναι το πρώτο αμερικάνικο φυσίγγι που...θα ξεκλειδώνει όπλα και ώμους...fff.
Μεταξύ σοβαρού και αστείου..
 
Βαγγέλη να γελάσεις θέλεις??Δεν ακούς τι λέει ο Γιαννης.και εσύ μου θέλεις και 3"...
Καλού κακού βάλε μαξιλάρι στον ώμο σου και δέσε και το όπλο από κάπου με ένα σχοινακι..Πολλά γίνονται..Αν δεν θέλεις να δεις την μπενελλι ιπταμενη .sarcastic..sarcastic.
Όπως καταλαβαίνεις χαβαλέ κάνω..Εγώ πάντως δεν θα τα έριχνα με αυτά που άκουσα..:)
 
Last edited:
Γιάννη, λογικό και αναμενόμενο να έχει μεγάλη ανάκρουση το Federal, αν όντως βγάζει 1500 fps, όπως λέει, δηλ. 457 m/s.
.shake hands. Η ανάκρουση είναι ανάλογη με την ταχύτητα και το βάρος της γόμωσης. Ταχύτητες από 380 m/s έως το πολύ 400 m/s, πιστεύω είναι οι ιδανικότερες για κυνηγετικό φυσίγγιο.
 
παντως στα περισωτερα 36αρια οι ταχητυτες ειναι ποιο κατω απο αυτες που δινονται απο τους κατασκευαστες καποια ομως ειναι ωντος γρηγορα
 
Ξεκιναει δειλα δειλα η προμηθεια χοντρων φυσιγγιων για τα γαλαζια πουλια...
Εκανα την αρχη σημερα με ενα κουτι Nobelsport 34gr No 5 (7,50€) και ενα κουτι B&P winter no 4 (5€).
Βεβαια,υπαρχει στοκ απο περσυ,οποτε θα περιμενω να δω πως θα πανε τα μπασιματα...

image upload no registration

picture share
 
Το πρωτο ειναι πολυ ωραιο κ πολυ συγκεντρωτικο... Το δευτερο ειναι λιγο βαρυ για μπασιματα κ φασσα αλλα γουστα ειναι αυτα... Θα τα πηγαινει ωραια το οπλο σου παντως... Στο Speed μην σφιξεις πολυ το τσοκ, μεχρι 3 αστρα...
 
Το πρωτο ειναι πολυ ωραιο κ πολυ συγκεντρωτικο... Το δευτερο ειναι λιγο βαρυ για μπασιματα κ φασσα αλλα γουστα ειναι αυτα... Θα τα πηγαινει ωραια το οπλο σου παντως... Στο Speed μην σφιξεις πολυ το τσοκ, μεχρι 3 αστρα...
Αρι,καλησπερα,οντως πολλοι benellaκηδες τα ιδια μου λενε,4 αστρα για τρυγονι τσιχλα και 3 αστρα για φασσα παπια,οχι πιο σφιχτα τσοκαρισματα!
Οσο για τα winter,τα εχω σε μεγαλη εκτιμηση,εχω παρει πουλια σε οριακες αποστασεις (40-42 μετρα) και με μεγαλη διατρηση!
 
Αρη βρηκα εδωστον Εβρο του Κουτουμάνου τα ΜΒ36 και καποιο άλλο που δεν το θυμάμαι ρε γαμώτο....Εσυ τα ξέρεις αφου γεμίζονται εκει κάτω.
Αξιζουν να τα δοκιμάσω το Φθινόπωρο η τον χειμώνα στη φάσσα;
 
Ξεκιναει δειλα δειλα η προμηθεια χοντρων φυσιγγιων για τα γαλαζια πουλια...
Εκανα την αρχη σημερα με ενα κουτι Nobelsport 34gr No 5 (7,50€) και ενα κουτι B&P winter no 4 (5€).
Βεβαια,υπαρχει στοκ απο περσυ,οποτε θα περιμενω να δω πως θα πανε τα μπασιματα...

image upload no registration

picture share

Πριν καμια 3-4 Χρονια, ειχα μια Beneli Nova comfort. Εκανα δοκιμη τα winter N.6, σε χαρτι στα 36μ, με τσοκ ***. Η κατανομη(Δυστυχως, δεν εχω την φωτο να την βαλω:() ηταν πολυ συγκεντωτικη! 40 cm !!! με 6αρι, και τσοκ *** στα36μ!
Φετος, λεω να κυνηγησω και με την καραμπινα του πατερα μου. Μια browning B2000. 12/70, καννη 71cm ***
Πρεπει να κανω δοκιμες επι χαρτου .....ακους φιλε airman?;););)
 
Αρη βρηκα εδωστον Εβρο του Κουτουμάνου τα ΜΒ36 και καποιο άλλο που δεν το θυμάμαι ρε γαμώτο....Εσυ τα ξέρεις αφου γεμίζονται εκει κάτω.
Αξιζουν να τα δοκιμάσω το Φθινόπωρο η τον χειμώνα στη φάσσα;
Τα γουσταρουν πολλοι κυνηγοι τα 36αρια του αλλα εγω προσωπικα δεν τα εχω ριξει κ δεν εχω αποψη... Δεν χανεις κατι να τα δοκιμασεις... Το θελουν το κρυαδακι τους παντως για να δουλεψουν σωστα αν κ εκει που θα εισαι δεν νομιζω οτι θα εχεις τετοια ελλειψη... ;)
 
το winter ειναι πολη καλο αλλα δεν κανει για αυτη την εποχη εχει mb36 με ειδικο συγκεντροτηρα για το κρυο που σφιγγει την κατανομη νομιζω ομως οτι δεν θα ειναι τοσο αποτελεσματικα αυτη την εποχη εκτος και εαν τα ριξεις σε ψηλωμενα αλλα αυτα ειναι γουστα γνωμη μου ειναι να παιξεις με τα speed nobel sport και με lambro μπλε και νομιζω θα τοις καψεις
 
Τα Winter εχουν συγκεντρωτηρα που λεγεται απο την εταιρια οτι ειναι κατασκευασμενος απο τετοιο υλικο που δεν επηρεαζεται απο τις εξωτερικες αρνητικες θερμοκρασιες κ διατηρει σωστα την ελαστικοτητα του... Απο εκει πηρε κ την ονομασια του "Winter"... Καποια αλλη πατεντα στο κυαθιο δεν εχω δει, ειναι ο κλασσικος Z2M που χρησιμοποιει η εταιρια... Σε καποια αλλα φυσιγγια ωστοσο (πχ ΒΡ Valle Special) χρησιμοποιει εναν πατενταρισμενο συγκεντρωτηρα ως προς τις εγκοπες στο ποτηρακι (αρκετες κ διαμηκεις) ο οποιος δεν πωλειται στο εμποριο κ αυξανει τη συγκεντρωση...
 
Back
Top