Φυσίγγια για ορτύκι

Σημερα εριξα τα λαμπρο τα tordo 30γρ.
Το εριξα με 4αρι τσοκ σε 18.3 αυλο και σε αποσταση 20-25 μετρα ειχε καθαρα και ακαριαια σκοτωματα.
Το διασπορας το τρια αλφα εκανε νερα αλλα μπορει να μην ταιριαζει με το τσοκ στα ιδια μετρα παντα.
 
Σημερα εριξα τα λαμπρο τα tordo 30γρ.
Το εριξα με 4αρι τσοκ σε 18.3 αυλο και σε αποσταση 20-25 μετρα ειχε καθαρα και ακαριαια σκοτωματα.
Το διασπορας το τρια αλφα εκανε νερα αλλα μπορει να μην ταιριαζει με το τσοκ στα ιδια μετρα παντα.
Αυτό το 30άρι θα το δοκιμάσω σίγουρα και 'γω, στη τσίχλα βέβαια (μακάρι να μπορούσα να έχω σκυλί όπως παλαιότερα και να το έριχνα στα ορτύκια), έχω διαβάσει εδώ και έχω ακούσει ότι είναι αρκετά συγκεντρωτικό φυσίγγιο, εσύ φίλε μου, παρατήρησε κάτι τέτοιο?
 
Αυτό το 30άρι θα το δοκιμάσω σίγουρα και 'γω, στη τσίχλα βέβαια (μακάρι να μπορούσα να έχω σκυλί όπως παλαιότερα και να το έριχνα στα ορτύκια), έχω διαβάσει εδώ και έχω ακούσει ότι είναι αρκετά συγκεντρωτικό φυσίγγιο, εσύ φίλε μου, παρατήρησε κάτι τέτοιο?

Συγγνωμη για την καθυστερηση,
δεν μου φανηκε για συγκεντρωτικο γιατι το ορτυκι το χτυπησα στα 20-25 μετρα και δεν ειχε πολλα σκαγια.
Εκτος και αν δεν το σκοπευσα καλα και το πηραν τα περιφερειακα σκαγια.
 
Τα φυσιγγια που ρίχνω δύο χρονιές τώρα στα ορτυκια είναι αυτά με μπαρουτι Α Γαλλιας.
Πολύ καλά αλλά δεν τα ξαναβρηκα.

image share
Επίσης πολύ καλά ισπανικά στα 30 γρ με πραγματικά σκαγια ν12.
Τα ρίχνω με το ελαφρύ σ/π.Επίσης σπάνια, αλλά έχω απόθεμα.

upload immagini
 
Εγω βαζω παντα πρωτο lampro direct 9,5 γιατι εχω κακή συνήθεια να του την ανάβω μόλις σηκώνεται...δευτερο η lampro tordo 30gr η συνηθως lampro Classic διασπορας( εχει διασπορεα gualanti και κόβει άνετα μεχρι 25 μετρα με τσοκ 5 η 4) .τρίτο παντα lampro tordo 30gr...το καλο με το direct ειναι οτι δεν χαλάει τα πουλια σε αποστάσεις 10-20 μετρα..αρα απο 10-15 μετρα ειμαι καλυμμένος με το direct..15-25 με το lampro Classic διασπορας,και μετα τα 25 μεχρι τα 35 αναλαμβάνει το lampro tordo το οποίο όντως ειναι πολυ συγκεντρωτικό φυσιγγι απο οτι εχω δει στον πίνακα Σπύρο..για πρωτο δεν κανει αν τουφεκας τα πουλια κάτω απο τα 15 -20 μετρα...τα κανει κιμά...εκτός αν τα αφήνεις και ρίχνεις μετα τα 20 και με ανοιχτό τσοκ...εγω τέτοια υπομονή δεν την εχω...στην Κύπρο όσοι το δουλεύουν λένε τα καλυτερα λόγια,βεβαια η Κύπρος εχει διαφορετικές θερμοκρασίες και η d20 που εχει ειναι στο στοιχείο της με ζέστη και θερμοκρασίες που κανει και εδω αυτη την εποχή...
 
Τα φυσιγγια που ρίχνω δύο χρονιές τώρα στα ορτυκια είναι αυτά με μπαρουτι Α Γαλλιας.
Πολύ καλά αλλά δεν τα ξαναβρηκα.

image share
Επίσης πολύ καλά ισπανικά στα 30 γρ με πραγματικά σκαγια ν12.
Τα ρίχνω με το ελαφρύ σ/π.Επίσης σπάνια, αλλά έχω απόθεμα.

upload immagini
Τα ισπανικά ιμπεριαλ τα 32αρια τα έριχνα κ στα τρυγόνια κ σε τσίχλα και σε ορτυκι(όταν πηγενα)Είχα πάρει από εδώ μια κούτα 10αρα.ποτε δεν με απογοητευσαν..Και για τα 30αρια έχω ακούσει καλά λόγια..Τα ρίχνει ένας φίλος με την fabarm becaccia(παλιό μοντέλο) 61εκ κύλινδρος κ γαζώνουν..Τα 32γρ έχουν 6,50€ και δεν τα ρίχνω πια..
 
Last edited:
  • Like
Reactions: jnp
ισπανικά ιμπεριαλ τα 32αρια ,τα ρίχνω στην τσίχλα,με καλά αποτελέσματα και οικονομικό σχετικά 5,5€ .Τώρα έχει αλλάξει η συσκευασία και απο πρασινο έχει γίνει μπλε.
 
Τα φυσιγγια που ρίχνω δύο χρονιές τώρα στα ορτυκια είναι αυτά με μπαρουτι Α Γαλλιας.
Πολύ καλά αλλά δεν τα ξαναβρηκα.

image share
Τα συγκεκριμένα τα έχω ρίξει παλαιότερα σε κιχλοκότσυφα αλλά ήταν γεμισμένα σε μπλέ κάλυκα με μέταλλο 12χιλ όπως τα φυσίγγια της φωτογραφία στο κουτί.
Θυμάμαι ήταν γρήγορο και αρκετά συγκεντρωτικό, έχω χρόνια να το βρω.
Τα Ισπανικά ιμπέριαλ 32 γρ, έριξα ένα κουτί πρόπερσι και δεν μου άρεσαν μου φάνηκαν αρκετά δυνατά για τα γραμμάρια τους, ασυνήθιστα δυνατά για Ισπανικό φυσίγγιο θα έλεγα.
Τα Lambro tordo 30 θα τα δοκιμάσω σίγουρα φέτος.
 
Τα Ισπανικά ιμπέριαλ 32 γρ, έριξα ένα κουτί πρόπερσι και δεν μου άρεσαν μου φάνηκαν αρκετά δυνατά για τα γραμμάρια τους, ασυνήθιστα δυνατά για Ισπανικό φυσίγγιο θα έλεγα.
Σπύρο από τα ισπανικά φυσίγγια δεν είχα ποτέ μου παράπονο.Μπορώ να πω όμως ότι και τα ιμπεριαλ και τα Ρίο και τα GB,και τα armusa στα 32γρ όλα,Είχαν το λάκτισμα τους..Ισπανικό 28γρ δεν έχω ρίξει ίσως είναι πιο μαλακά..Όμως όπως έχουμε πει η ανακρουση αντιλαμβάνεται διαφορετικά από τον καθένα μας.:)
 
Τα super kill με το ορτυκι απο εξω ζωη σε 32γρ 9/10 αναμικτα
τα εχει δοικιμασει κανεις; πρωτη φορα τα ειδα και πηρα ενα κουτι να δοκιμασω.
Λεω να τα ριξω αυριο με καραμπινα 18.3 αυλο τεσσαρι τσοκ.
 
Ακούστε κ αυτο,Η victory εχει το mini quaglia για ορτυκι ν10-12,ως εδω καλα..
Μόνο που το φυσιγγι αυτο το γεμίζει σε 20γρ κ σε cal 12!!!!!!!!!
Κατι πρωτοφανές για τα δεδομενα αυτού του διαμετρηματος.fff.
Κρίμα που δεν εισάγετε γιατι έχω απίστευτη περιέργεια..:(:)
 
Ακούστε κ αυτο,Η victory εχει το mini quaglia για ορτυκι ν10-12,ως εδω καλα..
Μόνο που το φυσιγγι αυτο το γεμίζει σε 20γρ κ σε cal 12!!!!!!!!!
Κατι πρωτοφανές για τα δεδομενα αυτού του διαμετρηματος.fff.
Κρίμα που δεν εισάγετε γιατι έχω απίστευτη περιέργεια..:(:)

Άμα βρεις και τα υπόλοιπα υλικά να σου γεμίσω ένα κουτάκι :)
 
Άμα βρεις και τα υπόλοιπα υλικά να σου γεμίσω ένα κουτάκι :)
Μάνο φυσικά ο ιδιογωμοτης γεμίζει με όσα γραμμάρια θελει,
Αλλα ίσως να ειναι το μοναδικό φυσιγγι εμπορίου με 20γρ σε Καλ.12..
ΥΓ εγώ λουκουμια Συριανα θέλω...very funny..very funny..very funny.
 
Ρε λύσσα με τα λουκούμια, έχω βαρεθεί να φέρνω λουκούμια στην Αθήνα! Λουκανικάκι και λούζα έχεις φάει από Σύρο εκεί να δεις...Και για να μην βγω τελείως off topic, δυστυχώς πλέον δεν έχω σκυλί αλλά το αγαπημένο μου φυσίγγι είναι 9άρακι με μάλλινη τάπα. Το ευχαριστιέμαι σε όλες τις αποστάσεις.
 
στο σκητ στις γυναικες η αγγλιδα Αmber Hill κατεκτησε το παγκοσμιο πρωταθλημα με φυσιγγι 21 γρ , ειδικα φτιαγμενο για την πιτσιρικα
 
  • Like
Reactions: jnp
Για που προορίζονται Κωνσταντίνε?
Ναι σου πω την αλήθεια Τάσο δεν γνωρίζω, τα είχα δει από παλιά στο midway usa, και μια που το ανέφερες τα θυμήθηκα. Υποθέσεις κάνω? σε παλιά οπλα, για εκμάθηση χρήσης κυνηγετικου οπλου σε γυναίκες και παιδιά?
 
Back
Top