Φυσίγγια για μπεκάτσα

Τελικά όταν έχει παγωνιά με διασπορεις φισιγγια έχουμε πιο ανοιχτή τουφεκια ή πιο σφικτή τουφεκια???

Αντώνη σίγουρα η κλιματολογικές συνθήκες επηρεάζουν άμεσα την ντουφεκιά, συνήθως όταν πέφτει η θερμοκρασία πέφτουν οι πιέσεις και οι ταχύτητες σε ένα φυσίγγιο και αυξάνει κατά τι η συγκέντρωση.
Ακόμα και το υψόμετρο επηρεάζει τα παραπάνω βλητικά χαρακτηριστικά ενός φυσιγγίου, όσο πιο ψηλά ανεβαίνουμε και αραιώνει η ατμόσφαιρα, τόσο λιγότερη αντίσταση συναντούν τα σκάγια κατά την πορεία τους προς τον στόχο, με αποτέλεσμα να παίρνουμε μεγαλύτερες συγκεντρώσεις και ταχύτητες από ένα φυσίγγιο.
Όλα, άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο, παίζουν ρόλο στην βλητική...
Όρεξη, χρόνο και χρήμα να έχεις να την ψάχνεις...
 
καλησπερα στην ομαδα. θα ηθελα να συζητησουμε εδω φυσιγγια για το κυνηγι της βασιλισσας. Προσωπικα το καλυτερο φυσιγγι που εχω δοκιμασει ειναι το gorilla con borra special edition techna 35gr σε νουμερο 9. φανταστικο φυσιγγι. ειναι 10αδα το συγκεκριμενο κουτι. επισης πολυ καλο το jordan το διασπορας με το διαφανο καλυκα. θα ηθελα να μου προτεινε και με μαλλινη ταπα μιας και το τουφεκι που αποκτησα προσφατα μου ειπαν οτι ριχνει πολυ καλα τα φυσιγγια με μαλλινη.
 
Αν θυμαμαι καλά μάλλον λες για το fabarm με τσοκ tula κ στις δυο κάννες..
καλά σου είπαν για τις μάλλινες, όπως επίσης μπορεις να χρησιμοποιεις κ φυσίγγια με συγκεντρωτηρα...
Οι αγορά σε γενικές γραμμές έχει καλά μαλλινοταπα κ νομίζω πως στα 32γρ θα βρεις αυτό που ζητάς....
Επειδη στην ουσία προκειται για ενα τσοκ "διασποράς" απόφυγε να χρησιμοποιεις φυσιγγια διασποράς(όπως αυτο που αναφέρεις κλπ) γιατί ενδέχεται να δωσει μεγάλες εκτροπές σκαγιων κ μπορει καποτε να κινδυνέψει ακόμα κ ο σκυλος σου....
 
Last edited:
Ναι φιλε μου για το fabarm gamma tula chok tribore. Ξερεις καποιο συγκεκριμενο φυσιγγι που εχεις δοκιμασει;
Πρόσφατα όχι, παλαιοτερα τα nsi special game 32γρ, δες και τα lambro feltro στα 32 και 34γρ..
Aν έχεις την δυνατότητα να βρεις η έχεις δει καπου ξεχασμένο κανα Δορκας 2001 πάρτο....
Αλλά όπως σου ειπα δεν νομίζω να δυσκολευτεις να βρεις κάτι που να σου αρέσει , τα μάλλινα που υπάρχουν στην αγορά δεν είναι πολλά κ ολα ειναι γεμισμενα με ποιοτικα υλικά...
 
να μου προτεινε και με μαλλινη ταπα μιας και το τουφεκι που αποκτησα προσφατα μου ειπαν οτι ριχνει πολυ καλα τα φυσιγγια με μαλλινη
Χρησιμοποιω εδω και χρονια το lambro feltro 34gr 9αρια...συνηθως ως δευτερο για σφιχτα μερη και ως πρωτο για αρκετα ανοικτα.Ειναι με tecna,λιγο σφιχτο για φυσιγγι με μαλλινη,αλλα θανατος... με οποιοδηποτε καιρο,ουτε αιματα,ουτε τραυματισμους και να χανω το πουλι...δοκιμασε το.
 
καλησπερα στην ομαδα. θα ηθελα να συζητησουμε εδω φυσιγγια για το κυνηγι της βασιλισσας. Προσωπικα το καλυτερο φυσιγγι που εχω δοκιμασει ειναι το gorilla con borra special edition techna 35gr σε νουμερο 9. φανταστικο φυσιγγι. ειναι 10αδα το συγκεκριμενο κουτι. επισης πολυ καλο το jordan το διασπορας με το διαφανο καλυκα. θα ηθελα να μου προτεινε και με μαλλινη ταπα μιας και το τουφεκι που αποκτησα προσφατα μου ειπαν οτι ριχνει πολυ καλα τα φυσιγγια με μαλλινη.
Το b&p mygra becaccia για εμένα είναι από τα καλύτερα μαλινοταπα όμως είναι λίγο ακριβά αλλά παρά πολύ καλό.
 
Σας ευχαριστω πολυ φιλοι μου για την βοηθεια. βεβαια εχω βαλει στο ματι και τα sellier bellot . καποια γνωμη?
Χάρτινα φυσηγγια σε κυνήγια με βροχές;
Προσωπικά μακριά, φουσκώνουν......την εχω πατήσει με τα συγκεκριμένα......
 
Χάρτινα φυσηγγια σε κυνήγια με βροχές;
Προσωπικά μακριά, φουσκώνουν......την εχω πατήσει με τα συγκεκριμένα......
Μετά από βροχή δεν πρέπει να μένουν στην φυσιγγιοθηκη η στο γιλέκο( κ οχι μονο τα χάρτινα..) κ να στεγνώνουν μόνα τους, ώστε να χρησιμοποιηθουν κ την επόμενη....
Βγάλσιμο κ πολυ καλο σκουπισμα...
Εκτός κ την υγρασία που μπορει να περασει στην πυρίτιδα,για τον ίδιο λόγο οξειδώνονται κ θαμπωνουν τα σκάγια στο εσωτερικό τους κ ενδέχεται να χάνουν καποιες από τις ιδιότητες τους....
 
Last edited:
Μετά από βροχή δεν πρέπει να μένουν στην φυσιγγιοθηκη η στο γιλέκο( κ οχι μονο τα χάρτινα..) κ να στεγνώνουν μόνα τους, ώστε να χρησιμοποιηθουν κ την επόμενη....
Βγάλσιμο κ πολυ καλο σκουπισμα...
Εκτός κ την υγρασία που μπορει να περασει στην πυρίτιδα,για τον ίδιο λόγο οξειδώνονται κ θαμπωνουν τα σκάγια στο εσωτερικό τους κ ενδέχεται να χάνουν καποιες από τις ιδιότητες τους....
Γενικα καλα τα συγκεκριμενα; Ειναι αποδοτικα βλητικα; Αξιζουν;
 
Γενικα καλα τα συγκεκριμενα; Ειναι αποδοτικα βλητικα; Αξιζουν;
Δεν έχω γνώμη για αυτά ρε Φώτη...
Όμως ακουω από όσους τα έχουν ρίξει καλά λόγια όπως κ ότι είναι πολυ μαλακά φυσίγγια...
Όπως κ να έχει εσυ εισαι αυτός που θα κρίνεις αν το τάδε φυσιγγι σου ταιριάζει..
Ότι κ να σου λέω εγώ κ ο καθένας δεν έχει νόημα......
 
Γενικα καλα τα συγκεκριμενα; Ειναι αποδοτικα βλητικα; Αξιζουν;
Τα είχα δοκιμάσει παλιότερα καλά ήταν αλλά όπως έγραψε και ο Γιάννης πιο πάνω είναι χάρτινα και είχα θέματα με την βροχή
Αν δεν βαριέσαι το βάλε βγάλε στο γιλέκο αξίζουν μια δοκιμή όταν έρθει με το καλό η ώρα
 
Back
Top