Φυσίγγια για μπεκάτσα

Όνομα
Λευτερης
Δεν το εχω δοκισει το mygra με το bell για να σου απαντησω αλλα υπολογιζω βασει τα δικα μου φυσιγγια περιπου στα 90 εκ στα 10 μετρα..μην μενεις με το τι μηκος εχει η καννη σου εμενα ειναι 71 και τι χω μονιμα βιδωμενο στην μπεκατσα και στην τσιχλα
Στα 10 μέτρα 90 εκ άνοιγμα ?

Περιοχή
Νεοχώρι Δομοκού - Φίλυρο Θεσσαλονίκης
Όνομα
Κωνσταντίνος
Παρά πολύ καλό διασποράς και για κοντά και για μακριά ,αυτός ο διασποράς είναι κέντημα, και για διασποράς δίνει δύναμη.ακομη καλύτερο στα 34 γρ είναι τού Ζώτου με mb36.
ο Ζώτος φοράει τον ίδιο διασπορέα;

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Μια μέρα είχα κουβέντα με 1 φίλο και μου είπε πως ρίχνει στη μπεκάτσα το
"Λάμπρο Βεντέτα" σε Νο9...κ έχει μια χαρά αποτελέσματα....βέβαια κυνηγά με 5* 4* στο ποζέ του....το θεωρώ αντρίκιο πάντως να δουλεύει κάποιος συγκεντρωτήρα στη μπεκάτσα.

elias930i

Staff member
Περιοχή
Περιστερι και Άρτα
Όνομα
Ηλιας
"Λάμπρο Βεντέτα" σε Νο9...κ έχει μια χαρά αποτελέσματα....βέβαια κυνηγά με 5* 4* στο ποζέ του....το θεωρώ αντρίκιο πάντως να δουλεύει κάποιος συγκεντρωτήρα στη μπεκάτσα.
Τι σημαίνει αντρικο ρε Κωστή? Το θέμα στο κυνήγι είναι να βαζεις ενα φυσίγγιο που θα σου δώσει άμεσες καταβολές χωρίς λαβωμενα πουλιά! Αν εσυ Ντουφεκας πρώτη βολη στα 15-20 γιατί να μην βάλεις διασπορεα στο πρώτο! Εδώ μπορεί να βάλεις στο υδρόβιο ή στην φασσα διασπορεα σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις!

Καταρχήν και για να μην παρεξηγηθω με τα παρακατω θα πω ότι δεν έχω κανένα απολυτως θέμα ακόμα κ αν κάποιοι βαράνε διασπορας 40γρ ν9 στην μπεκατσα...
Καλά κάνουν κ λόγος δεν μου πεφτει..!!
Μου έδωσες ομως πασα να ξαναπω κάτι κ συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ...
Το 2008-9 γνώρισα ένα παιδι που στην πορεια αποδεικτηκε πολυ καλός φίλος κ με σεβασμό στο θήραμα..
Με αρκετές θα έλεγα ιδιαιτερότητες στην επιλογη του εξοπλισμό του εν συγκριση με την πλειοψηφια των συναδελφων....
Κανονισαμε να παμε την επόμενη για μπεκατσα με την Ρόζα(ένα καταπληκτικό σεττερ που αργοτερα σε ηλικία 14 ετων αναγκάστηκε με δάκρυα στα μάτια να το παει στον κτηνιατρο για ευθανασία λόγω όγκου στο στήθος, μη αναστρέψιμη κατάσταση κ το ζώο υπέφερε παρά πολυ)...
Το μέρος που είχε επιλεξει ήταν μια πλαγια γεμάτη κυπαρρισια..
Ανοίγει το δικαννο (1-3 τσοκ) κ βάζει στην δεξιά ένα 32γρ ν9 κ στην αριστερή ένα 34γρ ν8..
Ρε του λέω και εδώ μέσα συγκεντρωτηρα??
Κοίτα να δεις μου λέει εγώ περσι πήρα συνολικά 17 μπεκατσες κ αυτα τα πουλια εμένα μου αρκουν ας ξεφυγει κ καμια...
Δεν του απάντησα γιατί δεν με επερνε!
Η απάντηση του ήταν ξεκαθαρη κ αποστομωτική!
Μάλιστα περσι που πιναμε τον καφέ μας με ρωτησε πως είναι τα φυσίγγια διασποράς(δλδ τι βυσματωση έχουν κ σκορπάνε)..
Κάποιος άλλος θα γέλαγε κ θα έλεγε μα καλα αυτός κυνηγάει τόσα χρόνια κ δεν ξέρει?μας κοροϊδευει?
Εγώ το θεώρησα φυσιολογικό γιατί τόσα χρόνια ξέρω πολυ καλα τα χουγια του...κ μπορώ να πω ότι ισως αυτά τα χουγια να τον έχουν κάνει πολυ καλο στις μπηχτές τουφεκιές γενικα....
Αμ το άλλο??
Έχετε δει πολλους μπεκατσοκυνηγους να έχουν το λαιμό του σκυλο τους "γυμνο"?
Ουτε ενα κουδουνάκι ίσα να ακουγεται..
Το ακουνε κ οι μπεκατσες μου λέει...
Οπτική επαφή δεν έχει κ καταλαβαίνει που περίπου μπορει να είναι ο σκυλος του..
Εν ολίγοις είναι από τους κυνηγούς που τους νοιάζει να βρουν λίγο χρόνο κ τρόπο να βγουν στο κυνήγι κ όχι με τι τρόπο θα κυνηγησουν.. Και οταν συμβεί αυτό βρίσκει τον τρόπο κ για όλα τα υπόλοιπα...πιστεψτε με..

Πολλές φορές έχω πιασει τον εαυτό μου να σκέφτομαι τον τρόπο που κυνηγάει...
Και να αναρωτιέμαι τι διαφορά μπορεί να έχει με καποιον που ρίχνει με διασποράς, χρησιμοποιεί τσοκ διασποράς η ανοιχτά τσοκ και βάζει κουδουνάκι η μπιμπερ στον σκυλο του??
Μάλλον καμμια.....
Όλοι τους καταφέρνουν να κάνουν το κεφι τους ανάλογα κ με τις νοοτροπιες κ τις απαιτήσεις που έχει ο καθένας.......

Kinigos

Moderator
Περιοχή
Ήπειρος
Όνομα
Παναγιωτης
Καταρχήν και για να μην παρεξηγηθω με τα παρακατω θα πω ότι δεν έχω κανένα απολυτως θέμα ακόμα κ αν κάποιοι βαράνε διασπορας 40γρ ν9 στην μπεκατσα...
Καλά κάνουν κ λόγος δεν μου πεφτει..!!
Μου έδωσες ομως πασα να ξαναπω κάτι κ συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ...
Το 2008-9 γνώρισα ένα παιδι που στην πορεια αποδεικτηκε πολυ καλός φίλος κ με σεβασμό στο θήραμα..
Με αρκετές θα έλεγα ιδιαιτερότητες στην επιλογη του εξοπλισμό του εν συγκριση με την πλειοψηφια των συναδελφων....
Κανονισαμε να παμε την επόμενη για μπεκατσα με την Ρόζα(ένα καταπληκτικό σεττερ που αργοτερα σε ηλικία 14 ετων αναγκάστηκε με δάκρυα στα μάτια να το παει στον κτηνιατρο για ευθανασία λόγω όγκου στο στήθος, μη αναστρέψιμη κατάσταση κ το ζώο υπέφερε παρά πολυ)...
Το μέρος που είχε επιλεξει ήταν μια πλαγια γεμάτη κυπαρρισια..
Ανοίγει το δικαννο (1-3 τσοκ) κ βάζει στην δεξιά ένα 32γρ ν9 κ στην αριστερή ένα 34γρ ν8..
Ρε του λέω και εδώ μέσα συγκεντρωτηρα??
Κοίτα να δεις μου λέει εγώ περσι πήρα συνολικά 17 μπεκατσες κ αυτα τα πουλια εμένα μου αρκουν ας ξεφυγει κ καμια...
Δεν του απάντησα γιατί δεν με επερνε!
Η απάντηση του ήταν ξεκαθαρη κ αποστομωτική!
Μάλιστα περσι που πιναμε τον καφέ μας με ρωτησε πως είναι τα φυσίγγια διασποράς(δλδ τι βυσματωση έχουν κ σκορπάνε)..
Κάποιος άλλος θα γέλαγε κ θα έλεγε μα καλα αυτός κυνηγάει τόσα χρόνια κ δεν ξέρει?μας κοροϊδευει?
Εγώ το θεώρησα φυσιολογικό γιατί τόσα χρόνια ξέρω πολυ καλα τα χουγια του...κ μπορώ να πω ότι ισως αυτά τα χουγια να τον έχουν κάνει πολυ καλο στις μπηχτές τουφεκιές γενικα....
Αμ το άλλο??
Έχετε δει πολλους μπεκατσοκυνηγους να έχουν το λαιμό του σκυλο τους "γυμνο"?
Ουτε ενα κουδουνάκι ίσα να ακουγεται..
Το ακουνε κ οι μπεκατσες μου λέει...
Οπτική επαφή δεν έχει κ καταλαβαίνει που περίπου μπορει να είναι ο σκυλος του..
Εν ολίγοις είναι από τους κυνηγούς που τους νοιάζει να βρουν λίγο χρόνο κ τρόπο να βγουν στο κυνήγι κ όχι με τι τρόπο θα κυνηγησουν.. Και οταν συμβεί αυτό βρίσκει τον τρόπο κ για όλα τα υπόλοιπα...πιστεψτε με..

Πολλές φορές έχω πιασει τον εαυτό μου να σκέφτομαι τον τρόπο που κυνηγάει...
Και να αναρωτιέμαι τι διαφορά μπορεί να έχει με καποιον που ρίχνει με διασποράς, χρησιμοποιεί τσοκ διασποράς η ανοιχτά τσοκ και βάζει κουδουνάκι η μπιμπερ στον σκυλο του??
Μάλλον καμμια.....
Όλοι τους καταφέρνουν να κάνουν το κεφι τους ανάλογα κ με τις νοοτροπιες κ τις απαιτήσεις που έχει ο καθένας.......
Έχω ένα θείο μου φίλε έτσι ποτέ διασποράς στο όπλο του μου λέει είναι σαν να μην έχω φυσιγγι μέσα...Κυνηγάει μονο μπεκατσα εδώ και 35 χρόνια το ίδιο και αυτός ούτε κουδούνι ούτε τπτ αλλά πριν δύο χρόνια αγόρασε μπιπερ για κάτι διαφορετικό μου είπε αλλά δεν του αρέσει και πολύ το θυραμα μου λέει πρέπει να το σεβόμαστε και το κυνηγάμε όπως του αξίζει

Περιοχή
Κερατσίνι - Αργολίδα
Όνομα
Κυριάκος
έτσι ακριβώς φίλε μου, είτε απαγορεύονται τα ηλεκτρονικά μέσα στη θήρα για όλους, είτε όχι..........
Μην τα εξομειωσουμε με κραχτες όμως. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Περιοχή
Εύβοια
Όνομα
Βασίλης
Μην τα εξομειωσουμε με κραχτες όμως. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Να μην τα εξομοιώσουμε, δεν παύουν να δίνουν ένα δυσανάλογα μεγάλο πλεονέκτημα στον κυνηγό απέναντι στο θήραμα, με αυτή τη φιλοσοφία απαγορεύονται και τα υπόλοιπα μέσα.
Αν και βγαίνουμε οφτοπικ...οι μπεκάτσες δεν ήταν πάντοτε στη ζούγκλα του Ταρζάν κρυμμένες, κάποιος τις έσπρωξε εκεί και με συγκεκριμένες μεθόδους, τέλος πάντων!
Δεν την χαρακτηρίζουν άδικα πλέον κάποιοι βασίλισσα της τεχνολογίας...από βασίλισσα του δάσους...

Περιοχή
Κερατσίνι - Αργολίδα
Όνομα
Κυριάκος
δεν παύουν να δίνουν ένα δυσανάλογα μεγάλο πλεονέκτημα στον κυνηγό απέναντι στο θήραμα, με αυτή τη φιλοσοφία απαγορεύονται και τα υπόλοιπα μέσα.
Τα υπόλοιπα μέσα, απαγορεύονται επειδή κάποιος Σκορδαλιάς ή κάποιος Πένσας ή κάποιος άλλος άσχετος δεν ξέρει τί του γίνεται και περνάει νόμους χωρίς έρευνα. Σε όλο τον κόσμο δηλαδή που κυνηγάνε με κραχτες είναι ηλίθιοι ή έχουν λιγότερα θηράματα από μας;
Μεγάλο θέμα όμως, εδώ έχουμε άλλα κι άλλα...

Όνομα
Τολης
Τι σημαίνει αντρικο ρε Κωστή? Το θέμα στο κυνήγι είναι να βαζεις ενα φυσίγγιο που θα σου δώσει άμεσες καταβολές χωρίς λαβωμενα πουλιά! Αν εσυ Ντουφεκας πρώτη βολη στα 15-20 γιατί να μην βάλεις διασπορεα στο πρώτο! Εδώ μπορεί να βάλεις στο υδρόβιο ή στην φασσα διασπορεα σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις!
Στη φασσα "απαγωρευετε" το διασπορας

Όλη μέρα για ένα πουλί ψάχνουμε παιδιά σιγα μην ρίξουμε και Άσσεους με αποσπώμενο .

άμα θες σεβασμό (ενώ μπορεις να πιασεισ Πολλά) πιάνεις 3 -4 πουλιά και πας σπίτι το αν θα τα πιάσεις με κουδούνι η gps η ντρουν δεν παβει να είναι 3-4

Ολα εναντίον της είναι.....ο λόγος που έχουμε σκαρφιστεί τοσα τοσα βοηθήματα για την αφεντιά της δείχνει ποσο μαγική είναι......
Είναι πραγματι "μαγική" κ κατά συνεπεια είναι μαγευτικό κ το κυνήγι της..
Και αυτό δεν το γνωρίζουν μόνο όσοι την κυνηγάνε συστηματικά με σκυλο αλλά κ όσοι έτυχε να την ξεπεταξουν μέσα από τα ποδια τους την ίδια γνώμη σχημάτισαν!
Αλλα μας δείχνει κ κάτι άλλο..
Πόσο πολυ "πουλάει" αυτο θήραμα....
Σαν να θέλουν να περασουν στον κυνηγο το μυνημα ότι άκου να δεις φίλε μου αν θες να ασχοληθείς με αυτο το θήραμα πρεπει τα ρουχα σου, ο σκυλος σου, κ το όπλο σου κλπ να ειναι στην πενα-μοδα κ αυτο θα γίνει όταν αγοράσεις όλα αυτά τα μπεκατσο- που σας προσφερουμε....
Δεν ξέρω αν όλο αυτό κάνει ζημιά στο θήραμα..
Σίγουρα ομως δημιουργει πολλες κόντρες μεταξυ συναδελφων που ο καθένας κοιταει να παρει κάθε φορά κάτι πιο μοδατο έτσι ώστε στα ματια των συναδέλφων του να φανεί ότι κατέχει επαξια τον τίτλο του γνησιου "Μπεκατσοκυνηγου"..
Και αν χτυπήσει κ καμμια εκεί να δεις.......
(Εχω τυχει σε παρόμοιες συζητήσεις-ψιλοκαβγαδες κ ειλικρινά είναι πολυ άσχημο αυτό..)
Αν Και ....πολυ απο αυτους ξεχνάνε την παροιμια που λέει οτι τα ρασα δεν κάνουν τον παπα...
Θα μου πεις οι εποχές που ο κυνηγός της πηγαινε κυνήγι ντυμένος με τα ρουχα που φοραγε στο χωράφι κλπ έχουν περασει ανεπιστρεπτί.. Κ όντως έτσι είναι...
Αλλά κ αυτό το χαλι το σημερινό δεν ξέρω που μπορεί να μας οδηγήσει μεθαυριο κ με ποιες επιπτώσεις....
Δεδομένου ότι η "μόδα" δεν σταματάει ποτε κ συνεχεια ανανεώνεται με κάτι νεο...

Last edited:
Όνομα
Τολης
Όλη μέρα για ένα πουλί ψάχνουμε παιδιά σιγα μην ρίξουμε και Άσσεους με αποσπώμενο .

άμα θες σεβασμό (ενώ μπορεις να πιασεισ Πολλά) πιάνεις 3 -4 πουλιά και πας σπίτι το αν θα τα πιάσεις με κουδούνι η gps η ντρουν δεν παβει να είναι 3-4
Δε το ειπα για σεβασμο αλωστε εγω βαραω δυο και φευγω αλλα το λεω γτ οινπερισωτεροι βαρανε στη κουρνια διασπορας και ετσι χανοντε οι φασσες απο το μερος

Όνομα
Λευτερης
Οι άνθρωποι στα πάντα εξελισσομαστε ,αυτό γίνεται για να κάνουμε την ζωή μας ποιο εύκολη και όντως η εξέλιξη προσδίδει σαφέστατα πλεονεκτήματα ,έτσι και στο κυνήγι σίγουρα η εξέλιξη μας δίνει πλεονεκτήματα έναντι του θηραματος το οποίο και αυτό εξελίσσεται με πολύ πιο αργους ρυθμούς από εμάς ,εάν θέλουμε όμως η εξέλιξη μας αυτή μπορεί να μην είναι εις βάρος του θηράματος αρκεί να υπάρχει ήθος , σεβασμός ,κυνηγετική παιδεία πχ μπορούμε να πούμε ότι το Μπίμπερ προσδίδει πλεονέκτημα όντως προσδίδει ,ε την μέρα πόυ βρήκαμε τα πουλιά σε ένα μπασιμο ας αναλογιστούμε ότι λόγω του Μπίμπερ θα μπορούσαμε να πιάσουμε το όριο σχετικά εύκολα εκείνη την ημέρα λοιπόν ας επιλέξουμε 2-3 φάσεις μέσα στο βουνό που ξέρουμε ότι λόγω του Μπίμπερ βρήκαμε τον σκύλο όταν έπρεπε και ας αφήσουμε τα πουλιά να φύγουν ,εάν βρούμε τόσα πουλιά ας μην παρασυρθούμε και ας μείνουμε στο όριο κάρπωσης και ας το πιάσαμε στης 11:00 Υπάρχουν τρόποι όσο και εάν η τεχνολογία μας προσδίδει πλεονεκτήματα αυτά να μην είναι εις βάρος του θηράματος .

Όνομα
nikos
Στο μυαλο μας ειναι ολα Ειχα ενα ποιντερ ,ναι καλα ακουτε,ΠΟΙΝΤΕΡ που το κυνηγουσα χωρις μπιπερ χωρις κουδουνι στην περδικα και στην μπεκατσα ,Ο εκτος ειχε μεγαλη ευρενα ,τρομερη μυτη αλλα πανω απο ολα ειχε μυαλο Ειχε επιστροφες ακομα και στα ποιο πυκνα ,εκανε την ερευνα του 100-150 μετρα ισως και παραπανω αλλα στο 5λεπτο ερχωταν να με βρη ,Αν αργουσε ποιο πολυ ηξερα οτι φερμαρει Εψαχνα και τον εβρισκα ,Και αν δεν τον εβρισκα ερχωταν με εβρισκε και με ξαναπηγενε στο πουλι

Όνομα
Γιώργος
Να μην τα εξομοιώσουμε, δεν παύουν να δίνουν ένα δυσανάλογα μεγάλο πλεονέκτημα στον κυνηγό απέναντι στο θήραμα, με αυτή τη φιλοσοφία απαγορεύονται και τα υπόλοιπα μέσα.
Αν και βγαίνουμε οφτοπικ...οι μπεκάτσες δεν ήταν πάντοτε στη ζούγκλα του Ταρζάν κρυμμένες, κάποιος τις έσπρωξε εκεί και με συγκεκριμένες μεθόδους, τέλος πάντων!
Δεν την χαρακτηρίζουν άδικα πλέον κάποιοι βασίλισσα της τεχνολογίας...από βασίλισσα του δάσους...
Βασίλη και παλαιότερα στις ζούγκλες του Ταρζάν είχε πολλά πουλιά, αλλά δεν είναι εύκολο κυνήγι εκεί μέσα! Παράλληλα είχε αρκετές για να γίνει ενδιαφέρον κυνήγι και σε ανοιχτά μέρη, ακόμα και στον κάμπο. Αυτός είναι ο λόγος που το κυνήγι της μπεκάτσας γινόταν ακόμα και χωρίς κουδούνι. (π.χ. σε κάμπο ή αμπέλια). Παρόμοια κατάσταση με αυτή που περιγράφει ο Νίκος smprk έζησα και εγώ με σέττερ κυνηγούσα τις πέρδικες χωρίς κουδούνι ή μπίπερ αλλά και τις μπεκάτσες στα ντούσκα ... (ήταν άσπρος, μεγαλόσωμος και είχε το μυαλό να βοηθάει να τον εντοπίζω!). Διασποράς στην μπεκάτσα δεν χρησιμοποιώ, 32 γρ Νο 8 και κύλινδρος δεξιά 4* αριστερή. Αν δεν την πετύχω να φύγει...
Το κυριότερο όμως είναι αυτό που γράφει o Νikws 7 , παίρνεις 1-4 πουλιά ακόμα και όταν μπορείς να πάρεις περισσότερα και σταματάς!