Φυσίγγια για μπεκάτσα

φετος μιας και αλλαξα καννη βαζω σαν πρωτο στην μπεκατσα με 4αστρα το GORRILA ELIX 34GR και μου δινει πολυ ωραιες τουφεκιες , δεν ξερω εαν το εχει δοκιμασει και κανεις αλλος εδω μεσα να μας πει τις εντυπωσεις του

Βίκτωρα τα FOB τα σταμάτησες;
 

upload image free

Δοκιμη 36γρ νουμερο 8/9 αναμεικτο στα 15 μετρα με τσοκ 2 μαμισιο 18,7 αυλο διασπορας Καραμανίδης!Την φωτο με την ιδια δοκιμη κ το direct την εσβησα γιατι αντι να σφιξει κ άλλο την τουφεκια την ανοιξε περισσοτερο κ αφηνε τεραστια κενα όπως ειχα ξαναγραψει σε άλλο topic αρα το αποκλειω από την δικη μου φυσιγγιοθηκη λογω υπερβολικου ανοιγματος τουφεκιας!
Γιώργο αν στη συγκεκριμένη απόσταση σου βγάζει επαναλαμβανόμενα αυτή την κατανομή, νομίζω δε χρειάζεται να ψαχτείς άλλο...;)
 
Η κατανομη επηρεαζεται απο την πτωση της θερμοκρασιας ? οταν πεφτει η θερμοκρασια πεφτουν και οι πιεσεις...λογικα επιβραδυνεται η αρχικη ταχυτητα αρα και φονικοτητα.... μπορει να εχουμε διαφορετικοτητα στην τουφεκια μας με 20 βαθμους να μας βγαζει μια αξιοπρεπη τουφεκια αλλα με 5 βαθμους να μας την χαλαει? φυσικα σχετικο ρολο πρεπει να παιζει και η ποιοτητα της μπαρουτης... η να αυξανουμε γραμμαρια ...η να κατεβαινουμε νουμερο σκαγιων οποτε εχουμε πολλους παραγοντες. Στο direct μεταξυ 32 γραμ & 34 υπαρχει διαφορα? στην κατανομη ? δηλαδη εχουμε και στα δυο τα ιδια υλικα? υπαρχει πιθανοτητα σε καποιον φιλο που να μην του βγαζει το οπλο του καλη κατανομη τα 32 γρ. να του βγαζει στα 34 γρ...? τελικα αυτη η βλητικη ειναι ΑΒΥΣΣΟΣ .
 
Αντώνη σίγουρα η κλιματολογικές συνθήκες επηρεάζουν άμεσα την ντουφεκιά, συνήθως όταν πέφτει η θερμοκρασία πέφτουν οι πιέσεις και οι ταχύτητες σε ένα φυσίγγιο και αυξάνει κατά τι η συγκέντρωση.
Ακόμα και το υψόμετρο επηρεάζει τα παραπάνω βλητικά χαρακτηριστικά ενός φυσιγγίου, όσο πιο ψηλά ανεβαίνουμε και αραιώνει η ατμόσφαιρα, τόσο λιγότερη αντίσταση συναντούν τα σκάγια κατά την πορεία τους προς τον στόχο, με αποτέλεσμα να παίρνουμε μεγαλύτερες συγκεντρώσεις και ταχύτητες από ένα φυσίγγιο.
Όλα, άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο, παίζουν ρόλο στην βλητική...
Όρεξη, χρόνο και χρήμα να έχεις να την ψάχνεις...
 
Απλα ολα αυτα τα αναφερω γιατι ενας φιλος που διαμενει σε ενας μερος με υψομετρο να χρησιμοποιει το ιδιο φυσιγγι και να εχει διαφορετικα βλητικα αποτελεσματα απο ενα φιλο που διαμενει και τα κυνηγια του τα κανει σε περιοχη με διαφορετικες κληματολογικες συνθηκες ...ισως.... ειναι αυτο που ελεγα καποτε σε ενα αλλο forum.... στην επιλογη του σκυλου ο τοπος η μορφολογια του εδαφους πρεπει να παιζει ρολο στις επιλογες μας...... αλλα απο την αλλη περι ορεξεως......
 
Αντωνη αν μιλαγαμε για κανονικα φυσιγγια θα σου ελεγα οτι παιζουν ρολο ολα τα παραπανω που σωστα αναφερεις... Στα διασπορας ομως κ σε τουφεκιες στα 15-20 μετρα...χμμμμμμ... δεν νομιζω οτι επηρεαζονται ιδιαιτερα ουτε οι ταχυτητες ουτε η συμπεριφορα... Σιγουρα δεν θα ειναι ιδιες σε ενα μερος με 90 % υγρασια κ 3 βαθμους Κελσιου απο οτι σε ενα αλλο δασος με 15 βαθμους κ 30% υγρασια αλλα δεν νομιζω οτι σε αυτη την αποσταση οι απωλειες θα επηρεασουν οφθαλμοφανεστατα την αποδοση... Απο την αλλη οπως ειπες, αβυσος η βλητικη...
 
Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό,
φέτος ανακάλυψα και χρησιμοποίησα τα superkill του ορτυκιού
και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος στην απόδοσή τους.
Ρίχτηκαν από ένα benelli(τί άλλο θα είχα)18,3 αυλό και τσόκ 4 άστρα.
Πήρα και τα φυσίγγια της μπεκάτσας για να τα ρίξω μιας και δεν έκανα αρχή ακόμα!!
Το μόνο που δεν μ' άρεσε είναι ότι είναι πολλά(για μένα) τα 36 γραμμάρια.
Το direct 32γρ. το έριχνα πέρυσι ως πρώτο με το ίδιο όπλο, και στο πυκνό και στην
μπηχτή τουφεκιά των λίγων μέτρων είχε άριστη συμπεριφορά και απόδοση.
Γι' αυτό άλλωστε είναι και φτιαγμένο.
 
Ο καραμανιδης έβγαλε μια σειρά για 4 θηράματα με επινικελωμενα σκαγια
Super kill nickel series..Μεσα σε αυτά και η μπεκατσα με 34γρ επινικελωμενα και ελικοειδή διασπορεα σε συσκευασίες των 15 φυσιγγιων...Αναμένεται ενδιαφέρον πιστεύω..:)
 
Ο καραμανιδης έβγαλε μια σειρά για 4 θηράματα με επινικελωμενα σκαγια
Super kill nickel series..Μεσα σε αυτά και η μπεκατσα με 34γρ επινικελωμενα και ελικοειδή διασπορεα σε συσκευασίες των 15 φυσιγγιων...Αναμένεται ενδιαφέρον πιστεύω..:)

Για την μπεκατσα επινικελωμενα μου φαινονται υπερβολη. Για τη φασα πολυ καλη ιδεα. Για το παπι ειναι πολυ αργα γιατι πλεον ριχνουμε ατσαλινα.
 
Ο καραμανιδης έβγαλε μια σειρά για 4 θηράματα με επινικελωμενα σκαγια
Super kill nickel series..Μεσα σε αυτά και η μπεκατσα με 34γρ επινικελωμενα και ελικοειδή διασπορεα σε συσκευασίες των 15 φυσιγγιων...Αναμένεται ενδιαφέρον πιστεύω..:)
Τάσο εχεις κάποιο link γιατί δεν τα βρίσκω;
 
Αυτά εδώ είναι Τόλη....

Περισσότερες λεπτομέρειες δεν βρίσκω.
Θα έχουν ενδιαφέρον σίγουρα...
Ευχάριστο να βλέπεις τέτοιες προσπάθειες αναβάθμισης από Έλληνες κατασκευαστές φυσιγγίων και μάλιστα της επαρχίας!
Τώρα και 'γω συμφωνώ ότι είναι υπερβολή η επιλογή επινικέλλωμένων σκαγιών σε ένα φυσίγγιο διασποράς, όπως και σε ένα με μισόταπα (πέρδικα) που προορίζονται κατά κύριο λόγο για κοντινές και μεσαίες αποστασεις, αντίστοιχα.
Ίσως ο κατασκευαστής, σε συνδυασμό και με το 23 χιλ. πάφιλα του κάλυκα, θέλει να τονίσει την ποιότητα της συγκεκριμένης σειράς και την ανάλογη τιμή της...
Κατά τα άλλα πρωτότυπη είναι η συσκευασία των 15 φυσιγγίων καθώς και εξαιρετικά φιλόδοξη, κατά την προσωπική μου άποψη, η αναγραφή ότι προσφέρουν έως 40% μεγαλύτερες επιδόσεις (σε ποιον τομέα?)
Από την αναφορά, ότι είναι γεμισμένα με τροποποιημένη μονοβασική πυρίτιδα, υποθέτω κάποια από τις F2 ή ΜΒ της Bashieri&Pellagri χρησιμοποιεί...
 
Τώρα που το ξανασκέφτηκα ίσως ο κατασκευαστής να μην είχε στο νου του την μπεκατσα..Αλλά τον βιότοπο που κυνηγιεται αυτό το θήραμα κ αποφάσισε να χρησιμοποιήσει αυτά τα σκαγια για καλύτερη διατρηση σε κλαράκια φύλλα φούντες κλπ και σε περίπτωση που συναντήσουν το πουλί να ειναι όσο το δυνατόν λιγότερο παραμορφωμένα.
 
Τώρα που το ξανασκέφτηκα ίσως ο κατασκευαστής να μην είχε στο νου του την μπεκατσα..Αλλά τον βιότοπο που κυνηγιεται αυτό το θήραμα κ αποφάσισε να χρησιμοποιήσει αυτά τα σκαγια για καλύτερη διατρηση σε κλαράκια φύλλα φούντες κλπ και σε περίπτωση που συναντήσουν το πουλί να ειναι όσο το δυνατόν λιγότερο παραμορφωμένα.
.xm.Έχει λογική αυτό που λές, αν και πιστεύω τα περισσότερα σκάγια που χτυπούν σε κλαράκια εξοστρακίζονται.
 
Τώρα που το ξανασκέφτηκα ίσως ο κατασκευαστής να μην είχε στο νου του την μπεκατσα..Αλλά τον βιότοπο που κυνηγιεται αυτό το θήραμα κ αποφάσισε να χρησιμοποιήσει αυτά τα σκαγια για καλύτερη διατρηση σε κλαράκια φύλλα φούντες κλπ και σε περίπτωση που συναντήσουν το πουλί να ειναι όσο το δυνατόν λιγότερο παραμορφωμένα.
Αυτό σκέφτηκα και εγώ Τάσο.
Δεν υπάρχει άλλη χρησιμότητα αυτών των σκαγιών στην μπεκάτσα.
 
Μακραν το καλητερο φυσιγγι διασπορας ειναι το κοντακι στα μετρα μας,δηλαδη στην μπιχτη τουφεκια που πολλες φορες κανουμε
να πανε τα σκαγια εκει που κοιτας εσυ,,αμα τα σκαγια πανε αλλου,οτι και να βαλεις μεσα παει στον γαμω του φιλου μας
τα βαρια φυσιγγια με πολλα σκαγια ειναι αργα λογο πολυ φορτιου,,εμεις θελουμε γρηγορο φυσιγγι στην μπεκατσα
και μην νομεζετε οτι σε λαθος τουφεκια θα πεσει το πουλι απο τα πολλα σκαγια,,
αυτοι που εχουν τσοκ στο οπλο δεν χρειαζονται καν να κοιτανε για διασπορας,υπαρχουν ειδικα τσοκ που δινουν μακραν πολυ καλητερη διασπορα
και κατανομη απο οποιοδηποτε φυσιγγι διασπορας,,για τους τυπους εγω εχω κυλινδρο και στις δυο κανες χωρις τσοκ,ειναι το οπλο παραγγελια ετσι
και αυλος 18,8 για καλες κατανομες

πρωτο βαζω το νταιρεκτ Ν 9 την 25αδα,γιατι η δεκαδα του δεν μου αρεσε καθολου,,δευτερο βαζω το γκοριλα 34 γραμαρια
το νταιρεκτ ειναι πολυ καλο σε γενικες γραμες,καλο σκωτομα με το μεγαλητερο ανοιγμα τουφεκιας
και δεν εχει αυτα τα τρελοσκαγα που ειχανε του στοκα,με τα οποια με μαρτυρα παρεα τουφεκισα απο ενα ζευγαρι την αριστερη μπεκατσα
και επεσε η δεξια με ενα σκαγι στο φτερο,η οποια σηκωθηκε 4 μετρα πιο αριστερα,βγαλτε συμπερασμα
τα γκοριλα ειναι πολυ φονικα σε ολες τις αποστασεις,δεν ανοιγουν οσο λενε αλλα ειναι πολυ καλα,εχουν καλα υλικα μεσα
και ειναι γρηγορα φυσιγγια,,αυτα τα ολιγα απο εμενα,,παντος φυσιγγια καλα εχει πολλα για μπεκατσα
και πιστευω οτι πολυ την ψαχνουμε την δουλεια,και αλλου ειναι το προβλημα,,αλλωστε εκει που την τουφεκαμε 10-15 μετρα το πολυ
και στραγαλια να πανε πανω της θα πεσει,,απλα δεν πανε πανω τους οι τουφεκιες λογο δικων μας λαθων
και μετα ψαχνουμε να δουμε κατα που πηγανε τα σκαγια,και βγαζουμε αχρηστα τα φυσιγγια
και για να μην το ξεχασω,,το πιο καλο και φονικο φυσιγγι διασπορα το οποιο κραταει πολλα χρονια η μπογια του
αλλα βλεπεις εμεις ολο και ψαχνουμε την βελονα στα αχυρα ειναι το κιτρινο του λαμπρου,μπαμ και κατω οπου και να ειναι το πουλι
αρκη να πανε τα σκαγια πανο στο πουλι
 
Για να περασει και λγο η ωρα μιας και σας γραφω απο τον κυνηγοτοπο , αυτο το Σ/Κ εκανα δοκιμη πανω στα πουλια φυσικα στο ELIX34 grm οι πρωτες εντυπωσεις μου ειναι εξαιρετικες , πολυ καλη κατανομη, σαν πρωτη κοντινη τουφεκια πολαπλα τραυματα(σκαγια) επανω στα πουλια πραγ.ατικα .μου εκανε εντυπωση.Τωρα ηταν η μερα μου ....και βγηκαν ωραιες τουφεκιες.... η συνεχεια θα δειξει
 
Last edited:
Back
Top