Φυσίγγια για μπεκάτσα

Καλημέρα,

Και γώ που ρίχνω μόνο μαλλινόταπα στην αριστερή κάνη που έχει τσοκάρισμα εχω μολύβδωση φούλ, αλλα οπως ειπώθηκε ήδη, υπομονή και επιμονή!!

Έχω μια ερώτηση, με τη νούμερο σκάγια την κυνηγάτε την Κυρία; Εγώ βάζω στο δίκανο πρώτη 30γμ ν10(1.9μμ) και στη δέυτερη 32γμ ν9(2.1μμ) ιδιογόμωση, αλλα κάτω που μαζέυω κάλυκες βλέπω όλα τα διασποράς 8-9 και γρμ το ελάχιστο 34.
Να ξέρεις ότι προτιμάει πολύ κόσμος του κουτουμανου την 10αδα στα 40!!!!! Γραμμάρια εκτός από 32-34γρ.εγω μπεκάτσα δεν κυνηγάω, αλλά βλέπω τι αγοράζουν ;)
 
Καλημέρα,

Και γώ που ρίχνω μόνο μαλλινόταπα στην αριστερή κάνη που έχει τσοκάρισμα εχω μολύβδωση φούλ, αλλα οπως ειπώθηκε ήδη, υπομονή και επιμονή!!

Έχω μια ερώτηση, με τη νούμερο σκάγια την κυνηγάτε την Κυρία; Εγώ βάζω στο δίκανο πρώτη 30γμ ν10(1.9μμ) και στη δέυτερη 32γμ ν9(2.1μμ) ιδιογόμωση, αλλα κάτω που μαζέυω κάλυκες βλέπω όλα τα διασποράς 8-9 και γρμ το ελάχιστο 34.
Στα 33-34gr είσαι καλυμένος...είναι θήραμα που το τουφεκάς κοντά...όχι μακριά.
 
Δεν μπορω να καταλαβω πως αγοραζουν διασπορας με τοσα πολλα γραμμαρια για μπεκατσα????Με ποια σκεπτικη???Αφου με 30 εως 33 εισαι κα καλυμμενος.....
Μάρκετινγκ φίλε, κάποιοι νομίζουν όσο πιο πολλά σκάγια τόσο πιο καλά, λάθος, 32.33 γραμμάρια είσαι οκ
 
Πρώτη μου επιλογή σε σκάγιο νο9 και μετά νο8. Με το 10αρι ειχα αρκετά τραυματισμένα και δεν τα έχω ξαναβάλει.
Τώρα από βάρος γομωσεις όπως βολεύεται ο καθένας, πάντως σαν λάτρης του διαμετρήματος 20, έχω δει ότι και με 26-28 γρ μια χαρά κοιμούνται οι βασίλισσες.
 
Τα παραπάνω γραμμάρια τα βάζουν στα διασποράς για να έχει περισσότερα σκάγια στον κύκλο και για να ανεβάζουν τις πιέσεις και να γίνεται μεγαλύτερη διασπορά..... ειδικά αυτά με αποκεντρωτηρα και ελικοειδή διασπορεα
 
Τα πολλα γραμμαρια στα φυσιγγια της μπεκατσας ειναι καθαρα για λογους
καρπωσης θηραματων.Πολλα σκαγια στον "κυκλο" και την ενστικτωδη
ντουφεκια.Πολλα θα σταματησουν στα κλαδια,πολλα θα εκτραπουν απο τα
φυλλα αλλα αρκετα για να φτασουν στο στοχο.Αλλωστε κρατει χρονια η
διαμαχη μεταξυ αυτων που θελουν πολλα και ψιλα σκαγια με αυτος που
θελουν λιγα και χοντρα για να κοβουν.
 
Ξερω πως γινομαι κουραστικος με τα ιδια κ τα ιδια..αλλα αφου το ξαναφερε η κουβεντα ας ξαναπω την αποψη μου..
Και με 40γρ κ με 28γρ πεφτει η μπεκατσα οπως επισης κ με μικρα διαμετρηματα για οσους μερακληδες δεν τους ενδιαφερει τοσο η καρπωση κ κατα συνεπεια ο μεγαλος κυκλος διασπορας..ο καθενας διαλεγει κ περνει..
Θα συμφωνησω οτι πραγματι δεν χρειαζεται κατι παρα πανω απο τα γραμμαρια που αναφερεται..
Και το ορτυκι κοντα τουφεκιζεται..ομως η μπεκατσα δεν κυνηγιεται στα καθαρα αλλα πολλες στον πιο πυκνο βιοτοπο απο ολα τα αλλα θηραματα κ σε συνδιασμο με την ταχυτητα της δυσκολευει αρκετα το εργο( σιγουρα πολλες φορες καποιοι θα αναρωτηθηκαν αν αυτο που σηκωθηκε ηταν μπεκατσα η κατι αλλο..)
Αυτα τα γνωριζουν πολυ καλα οι μπεκατσαδες αλλα κ οσοι την κυνηγησαν εστω κ περιστασιακα..
Το σεμι του κουτουμανου για εμενα ειναι ενα απο τα κορυφαια σε αποδοση διασπορας κ δικαιωματικα κανει πολυ καλες πωλησεις(και)σε μπεκατσαδες..
Εαν καποιος μου ελεγε οτι εχει βρει καποια μερη που βρισκει μπεκατσες στο... καθαρο κ βαζει 40γρ διασπορας τοτε θα του ελεγα οτι εκει μπορει να εχει τα ιδια αποτελεσματα κ με πολυ ελαφρυτερα φυσιγγια...
 
Ξερω πως γινομαι κουραστικος με τα ιδια κ τα ιδια..αλλα αφου το ξαναφερε η κουβεντα ας ξαναπω την αποψη μου..
Και με 40γρ κ με 28γρ πεφτει η μπεκατσα οπως επισης κ με μικρα διαμετρηματα για οσους μερακληδες δεν τους ενδιαφερει τοσο η καρπωση κ κατα συνεπεια ο μεγαλος κυκλος διασπορας..ο καθενας διαλεγει κ περνει..
Θα συμφωνησω οτι πραγματι δεν χρειαζεται κατι παρα πανω απο τα γραμμαρια που αναφερεται..
Και το ορτυκι κοντα τουφεκιζεται..ομως η μπεκατσα δεν κυνηγιεται στα καθαρα αλλα πολλες στον πιο πυκνο βιοτοπο απο ολα τα αλλα θηραματα κ σε συνδιασμο με την ταχυτητα της δυσκολευει αρκετα το εργο( σιγουρα πολλες φορες καποιοι θα αναρωτηθηκαν αν αυτο που σηκωθηκε ηταν μπεκατσα η κατι αλλο..)
Αυτα τα γνωριζουν πολυ καλα οι μπεκατσαδες αλλα κ οσοι την κυνηγησαν εστω κ περιστασιακα..
Το σεμι του κουτουμανου για εμενα ειναι ενα απο τα κορυφαια σε αποδοση διασπορας κ δικαιωματικα κανει πολυ καλες πωλησεις(και)σε μπεκατσαδες..
Εαν καποιος μου ελεγε οτι εχει βρει καποια μερη που βρισκει μπεκατσες στο... καθαρο κ βαζει 40γρ διασπορας τοτε θα του ελεγα οτι εκει μπορει να εχει τα ιδια αποτελεσματα κ με πολυ ελαφρυτερα φυσιγγια...
Οτι δουλευει στον καθενα.Νομιζω οτι οσο της παιρνεις τον αερα τοσο πεφτεις σε γραμμαρια.
Ειναι καθαρα ψυχολογικος ο παραγοντας και μονο.
 
Last edited:
Ξερω πως γινομαι κουραστικος με τα ιδια κ τα ιδια..αλλα αφου το ξαναφερε η κουβεντα ας ξαναπω την αποψη μου..
Και με 40γρ κ με 28γρ πεφτει η μπεκατσα οπως επισης κ με μικρα διαμετρηματα για οσους μερακληδες δεν τους ενδιαφερει τοσο η καρπωση κ κατα συνεπεια ο μεγαλος κυκλος διασπορας..ο καθενας διαλεγει κ περνει..
Θα συμφωνησω οτι πραγματι δεν χρειαζεται κατι παρα πανω απο τα γραμμαρια που αναφερεται..
Και το ορτυκι κοντα τουφεκιζεται..ομως η μπεκατσα δεν κυνηγιεται στα καθαρα αλλα πολλες στον πιο πυκνο βιοτοπο απο ολα τα αλλα θηραματα κ σε συνδιασμο με την ταχυτητα της δυσκολευει αρκετα το εργο( σιγουρα πολλες φορες καποιοι θα αναρωτηθηκαν αν αυτο που σηκωθηκε ηταν μπεκατσα η κατι αλλο..)
Αυτα τα γνωριζουν πολυ καλα οι μπεκατσαδες αλλα κ οσοι την κυνηγησαν εστω κ περιστασιακα..
Το σεμι του κουτουμανου για εμενα ειναι ενα απο τα κορυφαια σε αποδοση διασπορας κ δικαιωματικα κανει πολυ καλες πωλησεις(και)σε μπεκατσαδες..
Εαν καποιος μου ελεγε οτι εχει βρει καποια μερη που βρισκει μπεκατσες στο... καθαρο κ βαζει 40γρ διασπορας τοτε θα του ελεγα οτι εκει μπορει να εχει τα ιδια αποτελεσματα κ με πολυ ελαφρυτερα φυσιγγια...
Τασο κυνηγαω χρονια του κουτουμανου καλα ειναι ειδικα στο πολυ κρυο ,τα εχω βαλει και στην περδικα στο πυκνο με αριστα αποτελεσματα
 
Η μπεκατσα δεν θελει παραπανω απο 34 γραμμαρια ταβανι για να πεσει..για μενα το ιδανικο θα ηταν να την κυνηγουσα με 20αρη πλαγιο 26 γραμμαρια και κομπλε..ρα πιο βαρια φυσιγγια ναι μεν σου προσφερουν περισσοτερα σκαγια με μεγαλυτερη πιθανοτητα καρπωσης αλλα εχουν και ενα βασικο μειονεκτημα..την αυξημενη ανακρουση που εχουν που αν ριχνεται με ενα δικαννο δεν ειναι το θεμα οτι θα την ακουσει ο ωμος που και αυτο παεαγοντας ειναι οπως και σε βαθος χρονου και τα κλειδια του οπλου αλλα το βασικοτερο ειναι οτι εχεις μια Α αναπηδηση στην καννη που σε βγαζει εκτος τροχειας θηραματος για την δευτερη βολη γιατι το βασιοοτερο στις μπουκαριστες τουφεκιες ειναι να κανεις 1 αντε 2 τουφεκιες πανω στο θηραμα..κατα τα αλλα για το νουμερο παει αναλογα και με τον τοπο που κυνηγαμε
 
Πέντε χρόνια κυνήγισα μπεκάτσα με καραμπίνα με 60 εκ καννη μουφα. Με 31 γρ νο9 πέφτανε νεκρές και πίσω από φύλλα. Είναι πολύ μικρές οι αποστάσεις δε θέλει πολλά γραμμάρια. Εκτός από λίγες περιπτώσεις που σηκώνεται μακριά οπότε μέχρι 33-34 νο9 πιστεύω ότι είναι μια χαρά. Σε αυτές τις γομωσεις υπάρχουν πολλά φυσιγγια με χαμηλό λάκτισμα για 12αρι.
 
Back
Top