Φυσίγγια για μπεκάτσα

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Διαβαζω για διασπορας το ενα καλο για φασα αν καταλαβα καλα το αλλο για μπεκατσα του Στοκα καλο , τα Ντιρεκτ κ αυτα καλα .Βλεπω κομενα φυσιγγια διασπορας σε φωτο δεν ειδα πουθενα φωτο με τουφεκιες λογια λογια......Οταν λετε διασπορας πως το οριζετε? Τι ΑΝΟΙΓΜΑ πρεπει να εχει κ στα ποσα ΜΕΤΡΑ για να το πουμε διασπορας. οχι θεωριτικα αλλα μετα απο δοκιμες.Αν καταλαβα καλα κ λεω αν καταλαβα καλα διοτι δεν τα καταλαβενομε κ ολα την ντουφεκια σας δεν την εχετε δει σε πινακαΑν καποιοι εχουν ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ καποια απο αυτα που περιγραψατε θα τους παρακαλουσα κ θα το εκτιμουσα παρα πολυ να εγραφαν τα αυτονοητα αποστασι βολης ανοιγμα θα βοηθουσαν ασχετους σαν κ εμενα να μπουμε στον κοσμο των φυσιγγιων διασπορας. Ευχαριστω
Σωστός ο τρόπος σκέψεις σου. Προσωπικά έχω σταματήσει τις δοκιμές μετά τόσα χρόνια . Εχω κατασταλάξει, Σταύρος με πτερύγια το θεωρώ ημι-διασπορας, max D του στοκα και direct υπερσιασπορας μόνο για πολλή κλειστά κομμάτια μέχρι 15 το πολύ 20 μέτρα, ελικοειδής διασπορεας το χρεισημποιω σαν πρώτη μου επιλογή και τελευταίο ένα φυσηγγι που φέτος μέ εχει εκπλήξει το bashieri disersantre με το ιδιαίτερο βύσμα του σταυρού χωρίς πτερύγια και τη κολονα στη μέση.
Ειναι προσωπική επιλογή ανάλογα τόπου και βιωμάτων η επιλογή του φυσηγγιου για τη μπεκατσα. Επίσης ας μην ξεχνάμε και τα "μαλινα ' που με κύλινδρο ή βελτιωμένο μπορούν να σταθούν επάξια στα πυκνά και όχι μόνο.

Σωστός ο τρόπος σκέψεις σου. Προσωπικά έχω σταματήσει τις δοκιμές μετά τόσα χρόνια . Εχω κατασταλάξει, Σταύρος με πτερύγια το θεωρώ ημι-διασπορας, max D του στοκα και direct υπερσιασπορας μόνο για πολλή κλειστά κομμάτια μέχρι 15 το πολύ 20 μέτρα, ελικοειδής διασπορεας το χρεισημποιω σαν πρώτη μου επιλογή και τελευταίο ένα φυσηγγι που φέτος μέ εχει εκπλήξει το bashieri disersantre με το ιδιαίτερο βύσμα του σταυρού χωρίς πτερύγια και τη κολονα στη μέση.
Ειναι προσωπική επιλογή ανάλογα τόπου και βιωμάτων η επιλογή του φυσηγγιου για τη μπεκατσα. Επίσης ας μην ξεχνάμε και τα "μαλινα ' που με κύλινδρο ή βελτιωμένο μπορούν να σταθούν επάξια στα πυκνά και όχι μόνο.
Σωστα τα λες Γιαννη..περιπου για τον καθε διασπορεα ισχυουν αυτα..ο σταυρος που εχει το b&p ειναι οντως πολυ καλος και σου δινει αρεκτα ολοκληρωμενη τουφεκια γιατι ο σωληνας που εχει στη μεση σου δινει και καποια σκαγια στο κεντρο..πλεον ειναι το πρωτο μου φυσιγγι στην μπεκατσα και ακολουθουν 2 μαλλινοταπα και σε πιο σφηχτο μερος ελικα το πρωτο..πολυ καλα επισης δουλευουν και τα φυσιγγια με φελλο αναμεσα στα σκαγια σε 2 ή 3 στοιβαδες που αναλογα αν θες να γεμισεις περιφερεια ή κεντρο βαζεις τα σκαγια σε αναλογιες 60-40 50-50 αλλα δυστυχως στο εμποριο δεν κυκλοφορουν.
Το διασπορας ειναι τελειως υποκειμενικο αναλογα με το μερος που κυνηγαει ο καθενας και για να ορισειε ενα ανοιγμα σε καποιον που καλυπτει το 80 εκ κυκλο στα 15 μετρα στο αλλο θεωρειται ανεπαρκες..για μενα που πολλα μερη ειναι τελειως κλειστα και οι τουφεκιες ειναι στα 15 μετρα μαξ με περισσοτερες να μου βγαινουν στα 5 θελω το διασπορας μου να εχει ανοιγμα στο 1 μετρο με 1.10. Οτι λεω ειναι μετα απο παρα πολλες δοκιμες στον πινακα αλλα και πανω σε πουλια και εχω καψει αρκετα κιλα πυριτιδα και σιγουρα ενα 20κιλο σκαγια

ρε παιδες απο περυση δουλευω τα gorilla elix 34gr n8 dispersanse και εμηνα ευχαριστημενως πωληηηηη και συνεχηζωωω,το θεμα ειναι οτι με μια τουφεκια που θα κανης η κανες γεμιζουνε μολιβδιαση μωνο μπρωστα στο κονο και εαν το αφυσης μετα απο καμια 10αρια τουφεκιες δεν καθαριζουν η κανες ευκωλα,,,μηπως κανενας απο σας τα δουλευη;; και παθαινη τα ιδια.think.

Περιοχή
Χιος
Όνομα
Michail
ρε παιδες απο περυση δουλευω τα gorilla elix 34gr n8 dispersanse και εμηνα ευχαριστημενως πωληηηηη και συνεχηζωωω,το θεμα ειναι οτι με μια τουφεκια που θα κανης η κανες γεμιζουνε μολιβδιαση μωνο μπρωστα στο κονο και εαν το αφυσης μετα απο καμια 10αρια τουφεκιες δεν καθαριζουν η κανες ευκωλα,,,μηπως κανενας απο σας τα δουλευη;; και παθαινη τα ιδια.think.
Πάρε τον αφρό που είναι για το καθάρισμα της κανης κάνει θαύματα

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Δν ξέρω τη βύσμα έχουν μέσα....Αλλά στα δικά μου τα διασποράς που φτιάχνω έχω κ εγώ μολυβδώσεις στην αρχή της κάννης...ψεκάζω λαδάκι Α2 το αφήνω 10' και μετά τρίβω....

Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Σταύρος
Τα ιδια παθαινω και εγω Σακη
Στο βιντεο να δεις πως φαινεται το καπνισμα

Όνομα
Βασίλης
Το ίδιο και εγώ με άλλα φυσίγγια με ελικοειδή διασπορεα.... μάλλον αυτό φταίει.... καλός ο αφρός... εγώ χρησιμοποιώ και ψιλό σύρμα κατσαρόλας,το τυλίγω στην βούρτσα και βάζω και καθαρή βενζίνη.....με το δράπανο σε χαμηλές στροφές επιμένω στα σημεία που έχει περισσότερα κατάλοιπα. Μάλλον είναι μόλυβδος και πλαστικό μαζί...με υπομονή όμως βγαίνει

Περιοχή
Αθήνα
Καλημέρα,

Και γώ που ρίχνω μόνο μαλλινόταπα στην αριστερή κάνη που έχει τσοκάρισμα εχω μολύβδωση φούλ, αλλα οπως ειπώθηκε ήδη, υπομονή και επιμονή!!

Έχω μια ερώτηση, με τη νούμερο σκάγια την κυνηγάτε την Κυρία; Εγώ βάζω στο δίκανο πρώτη 30γμ ν10(1.9μμ) και στη δέυτερη 32γμ ν9(2.1μμ) ιδιογόμωση, αλλα κάτω που μαζέυω κάλυκες βλέπω όλα τα διασποράς 8-9 και γρμ το ελάχιστο 34.

Όνομα
Αριστος
Καλημέρα,

Και γώ που ρίχνω μόνο μαλλινόταπα στην αριστερή κάνη που έχει τσοκάρισμα εχω μολύβδωση φούλ, αλλα οπως ειπώθηκε ήδη, υπομονή και επιμονή!!

Έχω μια ερώτηση, με τη νούμερο σκάγια την κυνηγάτε την Κυρία; Εγώ βάζω στο δίκανο πρώτη 30γμ ν10(1.9μμ) και στη δέυτερη 32γμ ν9(2.1μμ) ιδιογόμωση, αλλα κάτω που μαζέυω κάλυκες βλέπω όλα τα διασποράς 8-9 και γρμ το ελάχιστο 34.
Να ξέρεις ότι προτιμάει πολύ κόσμος του κουτουμανου την 10αδα στα 40!!!!! Γραμμάρια εκτός από 32-34γρ.εγω μπεκάτσα δεν κυνηγάω, αλλά βλέπω τι αγοράζουν ;)

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Καλημέρα,

Στα 33-34gr είσαι καλυμένος...είναι θήραμα που το τουφεκάς κοντά...όχι μακριά.

Δεν μπορω να καταλαβω πως αγοραζουν διασπορας με τοσα πολλα γραμμαρια για μπεκατσα????Με ποια σκεπτικη???Αφου με 30 εως 33 εισαι κα καλυμμενος.....
Μάρκετινγκ φίλε, κάποιοι νομίζουν όσο πιο πολλά σκάγια τόσο πιο καλά, λάθος, 32.33 γραμμάρια είσαι οκ

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Πρώτη μου επιλογή σε σκάγιο νο9 και μετά νο8. Με το 10αρι ειχα αρκετά τραυματισμένα και δεν τα έχω ξαναβάλει.
Τώρα από βάρος γομωσεις όπως βολεύεται ο καθένας, πάντως σαν λάτρης του διαμετρήματος 20, έχω δει ότι και με 26-28 γρ μια χαρά κοιμούνται οι βασίλισσες.

Όνομα
Βασίλης
Τα παραπάνω γραμμάρια τα βάζουν στα διασποράς για να έχει περισσότερα σκάγια στον κύκλο και για να ανεβάζουν τις πιέσεις και να γίνεται μεγαλύτερη διασπορά..... ειδικά αυτά με αποκεντρωτηρα και ελικοειδή διασπορεα

Alex37

Moderator
Όνομα
Αλεξανδρος
Τα πολλα γραμμαρια στα φυσιγγια της μπεκατσας ειναι καθαρα για λογους
καρπωσης θηραματων.Πολλα σκαγια στον "κυκλο" και την ενστικτωδη
ντουφεκια.Πολλα θα σταματησουν στα κλαδια,πολλα θα εκτραπουν απο τα
φυλλα αλλα αρκετα για να φτασουν στο στοχο.Αλλωστε κρατει χρονια η
διαμαχη μεταξυ αυτων που θελουν πολλα και ψιλα σκαγια με αυτος που
θελουν λιγα και χοντρα για να κοβουν.

Ξερω πως γινομαι κουραστικος με τα ιδια κ τα ιδια..αλλα αφου το ξαναφερε η κουβεντα ας ξαναπω την αποψη μου..
Και με 40γρ κ με 28γρ πεφτει η μπεκατσα οπως επισης κ με μικρα διαμετρηματα για οσους μερακληδες δεν τους ενδιαφερει τοσο η καρπωση κ κατα συνεπεια ο μεγαλος κυκλος διασπορας..ο καθενας διαλεγει κ περνει..
Θα συμφωνησω οτι πραγματι δεν χρειαζεται κατι παρα πανω απο τα γραμμαρια που αναφερεται..
Και το ορτυκι κοντα τουφεκιζεται..ομως η μπεκατσα δεν κυνηγιεται στα καθαρα αλλα πολλες στον πιο πυκνο βιοτοπο απο ολα τα αλλα θηραματα κ σε συνδιασμο με την ταχυτητα της δυσκολευει αρκετα το εργο( σιγουρα πολλες φορες καποιοι θα αναρωτηθηκαν αν αυτο που σηκωθηκε ηταν μπεκατσα η κατι αλλο..)
Αυτα τα γνωριζουν πολυ καλα οι μπεκατσαδες αλλα κ οσοι την κυνηγησαν εστω κ περιστασιακα..
Το σεμι του κουτουμανου για εμενα ειναι ενα απο τα κορυφαια σε αποδοση διασπορας κ δικαιωματικα κανει πολυ καλες πωλησεις(και)σε μπεκατσαδες..
Εαν καποιος μου ελεγε οτι εχει βρει καποια μερη που βρισκει μπεκατσες στο... καθαρο κ βαζει 40γρ διασπορας τοτε θα του ελεγα οτι εκει μπορει να εχει τα ιδια αποτελεσματα κ με πολυ ελαφρυτερα φυσιγγια...

Alex37

Moderator
Όνομα
Αλεξανδρος
Ξερω πως γινομαι κουραστικος με τα ιδια κ τα ιδια..αλλα αφου το ξαναφερε η κουβεντα ας ξαναπω την αποψη μου..
Και με 40γρ κ με 28γρ πεφτει η μπεκατσα οπως επισης κ με μικρα διαμετρηματα για οσους μερακληδες δεν τους ενδιαφερει τοσο η καρπωση κ κατα συνεπεια ο μεγαλος κυκλος διασπορας..ο καθενας διαλεγει κ περνει..
Θα συμφωνησω οτι πραγματι δεν χρειαζεται κατι παρα πανω απο τα γραμμαρια που αναφερεται..
Και το ορτυκι κοντα τουφεκιζεται..ομως η μπεκατσα δεν κυνηγιεται στα καθαρα αλλα πολλες στον πιο πυκνο βιοτοπο απο ολα τα αλλα θηραματα κ σε συνδιασμο με την ταχυτητα της δυσκολευει αρκετα το εργο( σιγουρα πολλες φορες καποιοι θα αναρωτηθηκαν αν αυτο που σηκωθηκε ηταν μπεκατσα η κατι αλλο..)
Αυτα τα γνωριζουν πολυ καλα οι μπεκατσαδες αλλα κ οσοι την κυνηγησαν εστω κ περιστασιακα..
Το σεμι του κουτουμανου για εμενα ειναι ενα απο τα κορυφαια σε αποδοση διασπορας κ δικαιωματικα κανει πολυ καλες πωλησεις(και)σε μπεκατσαδες..
Εαν καποιος μου ελεγε οτι εχει βρει καποια μερη που βρισκει μπεκατσες στο... καθαρο κ βαζει 40γρ διασπορας τοτε θα του ελεγα οτι εκει μπορει να εχει τα ιδια αποτελεσματα κ με πολυ ελαφρυτερα φυσιγγια...
Οτι δουλευει στον καθενα.Νομιζω οτι οσο της παιρνεις τον αερα τοσο πεφτεις σε γραμμαρια.
Ειναι καθαρα ψυχολογικος ο παραγοντας και μονο.

Last edited:
Όνομα
nikos
Τασο κυνηγαω χρονια του κουτουμανου καλα ειναι ειδικα στο πολυ κρυο ,τα εχω βαλει και στην περδικα στο πυκνο με αριστα αποτελεσματα