Φυσίγγια για μπεκάτσα

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Διαβαζω για διασπορας το ενα καλο για φασα αν καταλαβα καλα το αλλο για μπεκατσα του Στοκα καλο , τα Ντιρεκτ κ αυτα καλα .Βλεπω κομενα φυσιγγια διασπορας σε φωτο δεν ειδα πουθενα φωτο με τουφεκιες λογια λογια......Οταν λετε διασπορας πως το οριζετε? Τι ΑΝΟΙΓΜΑ πρεπει να εχει κ στα ποσα ΜΕΤΡΑ για να το πουμε διασπορας. οχι θεωριτικα αλλα μετα απο δοκιμες.Αν καταλαβα καλα κ λεω αν καταλαβα καλα διοτι δεν τα καταλαβενομε κ ολα την ντουφεκια σας δεν την εχετε δει σε πινακαΑν καποιοι εχουν ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ καποια απο αυτα που περιγραψατε θα τους παρακαλουσα κ θα το εκτιμουσα παρα πολυ να εγραφαν τα αυτονοητα αποστασι βολης ανοιγμα θα βοηθουσαν ασχετους σαν κ εμενα να μπουμε στον κοσμο των φυσιγγιων διασπορας. Ευχαριστω
Σωστός ο τρόπος σκέψεις σου. Προσωπικά έχω σταματήσει τις δοκιμές μετά τόσα χρόνια . Εχω κατασταλάξει, Σταύρος με πτερύγια το θεωρώ ημι-διασπορας, max D του στοκα και direct υπερσιασπορας μόνο για πολλή κλειστά κομμάτια μέχρι 15 το πολύ 20 μέτρα, ελικοειδής διασπορεας το χρεισημποιω σαν πρώτη μου επιλογή και τελευταίο ένα φυσηγγι που φέτος μέ εχει εκπλήξει το bashieri disersantre με το ιδιαίτερο βύσμα του σταυρού χωρίς πτερύγια και τη κολονα στη μέση.
Ειναι προσωπική επιλογή ανάλογα τόπου και βιωμάτων η επιλογή του φυσηγγιου για τη μπεκατσα. Επίσης ας μην ξεχνάμε και τα "μαλινα ' που με κύλινδρο ή βελτιωμένο μπορούν να σταθούν επάξια στα πυκνά και όχι μόνο.

Σωστός ο τρόπος σκέψεις σου. Προσωπικά έχω σταματήσει τις δοκιμές μετά τόσα χρόνια . Εχω κατασταλάξει, Σταύρος με πτερύγια το θεωρώ ημι-διασπορας, max D του στοκα και direct υπερσιασπορας μόνο για πολλή κλειστά κομμάτια μέχρι 15 το πολύ 20 μέτρα, ελικοειδής διασπορεας το χρεισημποιω σαν πρώτη μου επιλογή και τελευταίο ένα φυσηγγι που φέτος μέ εχει εκπλήξει το bashieri disersantre με το ιδιαίτερο βύσμα του σταυρού χωρίς πτερύγια και τη κολονα στη μέση.
Ειναι προσωπική επιλογή ανάλογα τόπου και βιωμάτων η επιλογή του φυσηγγιου για τη μπεκατσα. Επίσης ας μην ξεχνάμε και τα "μαλινα ' που με κύλινδρο ή βελτιωμένο μπορούν να σταθούν επάξια στα πυκνά και όχι μόνο.
Σωστα τα λες Γιαννη..περιπου για τον καθε διασπορεα ισχυουν αυτα..ο σταυρος που εχει το b&p ειναι οντως πολυ καλος και σου δινει αρεκτα ολοκληρωμενη τουφεκια γιατι ο σωληνας που εχει στη μεση σου δινει και καποια σκαγια στο κεντρο..πλεον ειναι το πρωτο μου φυσιγγι στην μπεκατσα και ακολουθουν 2 μαλλινοταπα και σε πιο σφηχτο μερος ελικα το πρωτο..πολυ καλα επισης δουλευουν και τα φυσιγγια με φελλο αναμεσα στα σκαγια σε 2 ή 3 στοιβαδες που αναλογα αν θες να γεμισεις περιφερεια ή κεντρο βαζεις τα σκαγια σε αναλογιες 60-40 50-50 αλλα δυστυχως στο εμποριο δεν κυκλοφορουν.
Το διασπορας ειναι τελειως υποκειμενικο αναλογα με το μερος που κυνηγαει ο καθενας και για να ορισειε ενα ανοιγμα σε καποιον που καλυπτει το 80 εκ κυκλο στα 15 μετρα στο αλλο θεωρειται ανεπαρκες..για μενα που πολλα μερη ειναι τελειως κλειστα και οι τουφεκιες ειναι στα 15 μετρα μαξ με περισσοτερες να μου βγαινουν στα 5 θελω το διασπορας μου να εχει ανοιγμα στο 1 μετρο με 1.10. Οτι λεω ειναι μετα απο παρα πολλες δοκιμες στον πινακα αλλα και πανω σε πουλια και εχω καψει αρκετα κιλα πυριτιδα και σιγουρα ενα 20κιλο σκαγια