Φυσίγγια για μπεκάτσα

Περιοχή
Κομοτηνη
Όνομα
Kwstas
κατά τη γνώμη μου ο χειρότερος διασπορέας είναι ο ελικοειδής
αλλά πρέπει αν είναι ο πιο εύκολος στο γέμισμα
υπάρχουν και άλλοι διασπορείς με σταυρό ή με σταυρό και κύλινδρο στη μέση, με πτερύγια κτλ
https://www.baschieri-pellagri.com/public/catalogo/mb_dispersante/mb_dispersante-6.jpg
https://www.baschieri-pellagri.com/public/catalogo/mb_dispersante_cal_20/mb_dispersante_cal_20-3.jpg
Χειρότερος για πιο λόγο( λόγο μπαρούτιου στην καννη οκ)? Έχει γρήγοροτερη ανοιγμα τουφεκιας και αυτός είναι ο λογος διασπορεας. Εαν έχουν γρήγοροτερη ανοιγμα gualandi με σταυρό, κύλινδρο στη μέση, με πτερύγια απο την ελικοειδή εντάξει αλλά δεν το πιστεύω αυτό. (direct,stokas τα κραταω εκτός)

κατά τη γνώμη μου ο χειρότερος διασπορέας είναι ο ελικοειδής
αλλά πρέπει αν είναι ο πιο εύκολος στο γέμισμα
υπάρχουν και άλλοι διασπορείς με σταυρό ή με σταυρό και κύλινδρο στη μέση, με πτερύγια κτλ
https://www.baschieri-pellagri.com/public/catalogo/mb_dispersante/mb_dispersante-6.jpg
https://www.baschieri-pellagri.com/public/catalogo/mb_dispersante_cal_20/mb_dispersante_cal_20-3.jpg
Σε θέμα καρπωσης ειδικά αν έχεις όπλο με σταθερά σφιχτά τσοκαρισματα πιστεύω είναι ο καλύτερος για αποστάσεις μέχρι 20μετρα.... επισης στο γέμισμα αν τον ζορισεις ανεβάζει πιεσεις πιο εύκολα από έναν κοινό συγκεντρωτηρα....αυτά έχω δει εγώ...

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Μια ερώτηση. Ποιες μαρκας έχουν διασπορεα ελικοειδή ΧΩΡΙΣ πτερύγια???
Jordan, super kill άσπρο και super perfection 36γρ, Oscar πράσινο, G7 κόκκινο, gorilla helix και σίγουρα άλλα που μου διαφεύγουν.
Επισης πολκη ωραίο διασποράς το bashieri disersantre......προσωπικα οταν σκεφτομαι διασπορας το μυαλό μου παει σε συγκεντρωτηρα χωρίςπτερύγια, με πτερύγια τα θεωρώ ημι-διασπορας για μεγαλύτερες αποστάσεις.

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Σε θέμα καρπωσης ειδικά αν έχεις όπλο με σταθερά σφιχτά τσοκαρισματα πιστεύω είναι ο καλύτερος για αποστάσεις μέχρι 20μετρα.... επισης στο γέμισμα αν τον ζορισεις ανεβάζει πιεσεις πιο εύκολα από έναν κοινό συγκεντρωτηρα....αυτά έχω δει εγώ...
Σωστός.
Επίσεις ο Θώδη διασπορέας δν κάνει καλή έμφραξη κ αφήνει πάρα μα πάρα πολλές μολυβδώσεις.....όσο για τα οπλα με σταθερά τσοκαρίσματα (1* ή 2*) που κυνηγούν μπεκάτσα, είναι η καλύτερη επιλογή αναγκαστικά!!!

Περιοχή
Κομοτηνη
Όνομα
Kwstas
Jordan, super kill άσπρο και super perfection 36γρ, Oscar πράσινο, G7 κόκκινο, gorilla helix και σίγουρα άλλα που μου διαφεύγουν.
Επισης πολκη ωραίο διασποράς το bashieri disersantre......προσωπικα οταν σκεφτομαι διασπορας το μυαλό μου παει σε συγκεντρωτηρα χωρίςπτερύγια, με πτερύγια τα θεωρώ ημι-διασπορας για μεγαλύτερες αποστάσεις.
Δηλαδη και της B&P dispersantre είναι χωρίς πτερύγια αδερφέ ???

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Δηλαδη και της B&P dispersantre είναι χωρίς πτερύγια αδερφέ ???
Ναι φίλε είναι αυτος
mb_dispersante-6.jpg
Στο κεντρο εχει κύλινδρο που εχουν λιγα σκαγια μεσα, δεν φενεται στη φωτο.
Όταν κυνηγούσα μπεκατσα με το 12αρι τα ειχα απο τα κορυφαία.

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Ναι φίλε είναι αυτος
View attachment 14951
Στο κεντρο εχει κύλινδρο που εχουν λιγα σκαγια μεσα, δεν φενεται στη φωτο.
Όταν κυνηγούσα μπεκατσα με το 12αρι τα ειχα απο τα κορυφαία.
Βυσματάρα απλά....shake hands.

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Βυσματάρα απλά....shake hands.
Κώστα αν και λάτρεις του ελικοειδή διασπορεα για κοντινές τουφεκιές το βύσμα αυτο και το bashieri disersantre το αγάπησα.
20191123_110137.jpg
* Παιδιά ας μεταφέρετε τα τελευταία μυνήματα στο ανάλογο τόπικ μην μπερδεύουμε το θεμα.

Περιοχή
Κομοτηνη
Όνομα
Kwstas
Κώστα αν και λάτρεις του ελικοειδή διασπορεα για κοντινές τουφεκιές το βύσμα αυτο και το bashieri disersantre το αγάπησα.
View attachment 14953
* Παιδιά ας μεταφέρετε τα τελευταία μυνήματα στο ανάλογο τόπικ μην μπερδεύουμε το θεμα.
Έλα ρε μεγάλε τι μας δείχνεις τώρα δικαννακι κ μπεγατσες. Αδυναμία μου μεγάλη .RESPECT..hunter..shake hands.

Περιοχή
Αθήνα
Καλημέρα.
Μιάς και εκτός topic και αναμένοντας την "κίτρινη" κάρτα του γιατρού (Dr) ας πω και εγω την γνώμη μου.

Το πιο καλο βύσμα που "δουλεύει" σε ολη την Ελλαδα και όλες τις εποχές είναι ο ...ξάδερφος Λοχίας στις μεταθέσεις .sarcastic.

elias930i

Staff member
Περιοχή
Περιστερι και Άρτα
Όνομα
Ηλιας
Καλημέρα.
Μιάς και εκτός topic και αναμένοντας την "κίτρινη" κάρτα του γιατρού (Dr) ας πω και εγω την γνώμη μου.

Το πιο καλο βύσμα που "δουλεύει" σε ολη την Ελλαδα και όλες τις εποχές είναι ο ...ξάδερφος Λοχίας στις μεταθέσεις .sarcastic.
Που τέτοια τυχη .sarcastic.

Περιοχή
Κομοτηνη
Όνομα
Kwstas
Όταν λες G7 κοκκινο ήθελες να πεις C7 perfecta σωστα???