Φυσίγγια για μπεκάτσα

Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωστής
Οκ ευχαριστώ. Σκέφτομαι να τα δοκιμάσω φέτος. Όλα τα μάλλινο τάπα που έριχνα superfelt, gigante κτλ εχουν πάει πολύ ψηλά σε τιμή και ψάχνω ένα μαλλλινοταπο σε μια φυσιολογική τιμή
lambro felttro kai jk6 bofors κένταυρος τα πιο οικονομικά σε μάλλινη τάπα ελληνικά και τα δύο
τα direct που λες είναι διασποράς και τα 34 γρ είναι 10άδα ενώ τα 32 25άδα

Όνομα
Dimitris
lambro felttro kai jk6 bofors κένταυρος τα πιο οικονομικά σε μάλλινη τάπα ελληνικά και τα δύο
τα direct που λες είναι διασποράς και τα 34 γρ είναι 10άδα ενώ τα 32 25άδα
Ξέρω για τα direkt. Όπως είπα δοκίμασα τα 34 γρ και δεν μου άρεσαν. Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Όνομα
Ευάγγελος
Οκ ευχαριστώ. Σκέφτομαι να τα δοκιμάσω φέτος. Όλα τα μάλλινο τάπα που έριχνα superfelt, gigante κτλ εχουν πάει πολύ ψηλά σε τιμή και ψάχνω ένα μαλλλινοταπο σε μια φυσιολογική τιμή
gorilla con borra 34gr 25αδα 10 ευρω mygra beccaccia 13,2 ευρω 25αδαhttp://www.albatroseshop.gr/products-page/b-p/φυσιγγια-mygra-beccaccia/

Last edited:
δημητρη για κοιταξε και τα selier bellot σε 10καδα.

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
δημητρη για κοιταξε και τα selier bellot σε 10καδα.
Ωραίο φυσηγγι αλλά προσωπικά τα πήρα μια φορά και τέλος....Είναι χάρτινα και με τα νερά μου φούσκωσαν σε σημείο να μην μπαίνουν ούτε στη θαλαμη...

Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωστής
Παιδιά τα διασποράς με ελικοειδή διασπορέα ναι μεν μπορεί να μας δίνουν αρκετές επιτυχίες σε κοντινές αποστάσεις(μπηχτές τουφεκιές) αφού ανοίγουν γρήγορα την τουφεκιά, αλλά έχουν το εξής πρόβλημα.
Αν κάποιο σκάγι παραμορφωθεί κατά την τουφεκιά(λόγω τριβών στην κάννη και στο τσοκ-ειδικά με στενά τσοκ), ή είναι παραμορφωμένο(μη σφαιρικό, έκκεντρο κτλ) από κατασκευή, με τον ελικοειδή διασπορέα παίρνει ανεξέλεγκτη πορεία και γίνεται αυτό που λέμε τρελό σκάγι, δηλαδή αλλού ρίχνουμε και αλλού πάει, με αποτέλεσμα να κινδυνεύει ο σκύλος μας ή άλλος κυνηγός που βρίσκεται κοντά. Δεν είναι δυνατόν ένα σκάγι να ξεφεύγει 3-5 μέτρα ή παραπάνω από το κέντρο της τουφεκιάς μας.
Πολλοί μικροί κατασκευαστές τον χρησιμοποιούν τον ελικοειδή διασπορέα γιατί το ξαναλέω δίνει καλά αποτελέσματα σε μικρές αποστάσεις, αλλά δε νομίζω να τον χρησιμοποιεί κανείς από τους μεγάλους. Αν δείτε οι μεγάλοι κατασκευαστές φυσιγγίων έχουν άλλους διασπορείς.

Περιοχή
Νεοχώρι Δομοκού - Φίλυρο Θεσσαλονίκης
Όνομα
Κωνσταντίνος
Παιδιά τα διασποράς με ελικοειδή διασπορέα ναι μεν μπορεί να μας δίνουν αρκετές επιτυχίες σε κοντινές αποστάσεις(μπηχτές τουφεκιές) αφού ανοίγουν γρήγορα την τουφεκιά, αλλά έχουν το εξής πρόβλημα.
Αν κάποιο σκάγι παραμορφωθεί κατά την τουφεκιά(λόγω τριβών στην κάννη και στο τσοκ-ειδικά με στενά τσοκ), ή είναι παραμορφωμένο(μη σφαιρικό, έκκεντρο κτλ) από κατασκευή, με τον ελικοειδή διασπορέα παίρνει ανεξέλεγκτη πορεία και γίνεται αυτό που λέμε τρελό σκάγι, δηλαδή αλλού ρίχνουμε και αλλού πάει, με αποτέλεσμα να κινδυνεύει ο σκύλος μας ή άλλος κυνηγός που βρίσκεται κοντά. Δεν είναι δυνατόν ένα σκάγι να ξεφεύγει 3-5 μέτρα ή παραπάνω από το κέντρο της τουφεκιάς μας.
Πολλοί μικροί κατασκευαστές τον χρησιμοποιούν τον ελικοειδή διασπορέα γιατί το ξαναλέω δίνει καλά αποτελέσματα σε μικρές αποστάσεις, αλλά δε νομίζω να τον χρησιμοποιεί κανείς από τους μεγάλους. Αν δείτε οι μεγάλοι κατασκευαστές φυσιγγίων έχουν άλλους διασπορείς.
Από προσωπική εμπειρία, πιο πολύ κινδυνεύει ο σκύλος από φυσίγγια διασποράς με ανάποδο αποκεντρωτήρα (max διασποράς, double διασποράς, direct) παρά από τον ελικοειδή.

Όνομα
Λευτερης
Από προσωπική εμπειρία, πιο πολύ κινδυνεύει ο σκύλος από φυσίγγια διασποράς με ανάποδο αποκεντρωτήρα (max διασποράς, double διασποράς, direct) παρά από τον ελικοειδή.
Η αλήθεια είναι πως και στον πίνακα ποιο ομοιόμορφες και λογικές κατανομές βλέπεις από τον ελικοειδή ,θα μου πεις στον πίνακα θα δεις το ένα σκαγι που θα κάνει την ζημιά ,πιθανόν να μην το δεις ,απλά λέω πως οι εικόνα που βλέπουμε στον πίνακα ποιο πολύ σε προδιαθέτει για αυτό το ένα σκαγι ο ανάποδος από τον ελικοειδή.

Περιοχή
ΡΕΘΥΜΝΟ
Όνομα
ΣΤΡΑΤΟΣ
Tα direct 34gr No5 τα χρησιμοποιούν αρκετοί στην Κρήτη που κυνηγούν καβάλα το λαγό και είναι ευχαριστημένοι λένε. Στις διαμαρτυρίες μου ότι δεν σκοτώνει μου απάντησαν ναι αλλά τον τραυματίζει και μετά τον πιάνουν οι σκύλοι και τον πνίγουν.
Υπάρχουν βέβαια και διασποράς με καλή φονικότητα, όπως ήταν παλιά τα lambroτα κίτρινα, τα Β & Ρ, τα beretta που κυκλοφορούσαν παλιά. Αν έχετε παρατηρήσει λίγες είναι οι εταιρείες που φτιάχνουν διασποράς με χοντρά σκάγια. Ενώ με ψιλά υπάρχουν πολλοί.
Κωστη τα direct 34 οντως σε υγρασια δεν κανουν δουλεια... Παρολα αυτα ομως σε καλες μερες με νουμερο 7.5 εχει τυχει να παρω 2 φορες λαγο με αυτα. Αν εξαιρεσω τον ενα που του εριξα στα 3 μετρα...ο αλλος στα 18 με 20 μετρα περιπου αποσταση με *** τσοκ
εμεινε στον τοπο ακαριαια....θυμαμαι οτι ηταν 2,1 κιλα χωρις τα εντοσθια... και του ειχα σπασει και το ενα πισω ποδι...

Alex37

Moderator
Όνομα
Αλεξανδρος
Πιστευω καποιος που κυνηγα χρονια το οπλο του δεν βαζει ελικωειδη για να διορθωσει
κατι.Βαζει μαλλινοταπο με τα αναλογα τσοκ και κοβει καροτιδες.Αυτο που παντα με ετρωγε
ηταν το νουμερο σκαγιων.Αγαπημενο το 10αρακι στην μπεκατσα αλλα θυμαμαι και 4 λαγους
αντουφεκιστους λογο αποστασης σαν χθες.

Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωστής
το ότι υπάρχουν και χειρότερα βύσματα από τον ελικοειδή αυτό δεν αθωώνει τον ελικοειδή

Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωστής
Το τρελό σκάγι μπορεί να συμβεί με όλων των ειδών τις βυσματώσεις. Γιατί σε ένα μεγάλο βαθμό εξαρτάται από τον κατασκευαστή του σκαγιού. Αν είναι μη σφαιρικό, ανομοιόμορφο, έκκεντρο κτλ. Ο ένας παράγοντας δηλαδή είναι το κατασκευαστικό λάθος.
Ο άλλος είναι η παραμόρφωση του σκαγιού από την επαφή(τριβή) με την κάννη και ο άλλος από τυχόν συσσωματώματα σκαγιών που μπορεί να δημιουργηθούν λόγω ψυχρής(πολυκαιρισμός, υγρασία κτλ) ή θερμής(διαφυγή αερίων) συγκόλλησης σκαγιών.
Αν τώρα αυτό συνδυαστεί με βυσμάτωση που δε σπρώχνει μόνο προς τα μπρος τα σκάγια αλλά τα περιστρέφει κιόλας(και ο ελικοειδής αυτό το κάνει μια χαρά), εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα.
Και άλλες δυνατότητες έχει ένα τρελό σκάγι Νο5 και άλλες ένα Νο8 ή μικρότερο.
Στα σκληρά σκάγια βέβαια αυτό συμβαίνει λιγότερο από ότι στα μαλακά που παραμορφώνονται πιο εύκολα.

Πιστευω καποιος που κυνηγα χρονια το οπλο του δεν βαζει ελικωειδη για να διορθωσει
κατι.Βαζει μαλλινοταπο με τα αναλογα τσοκ και κοβει καροτιδες.Αυτο που παντα με ετρωγε
ηταν το νουμερο σκαγιων.Αγαπημενο το 10αρακι στην μπεκατσα αλλα θυμαμαι και 4 λαγους
αντουφεκιστους λογο αποστασης σαν χθες.
Ο ελικοειδης για μενα τουλαχιστον εχει χρησιμοτητα μονο στα πολυ πυκνα μερη ειδικα σε μενα που γινοντε και βολες και κατω απο 10 μετρα ειναι σωτηριος..αλλα σε νορμαλ αποστασεις που υπαρχει ενα Α περιθωριο τουφεκιας με μαλλινοταπο και το bell πανω στο οπλο ειμαι σκουπα

Ο ελικοειδης για μενα τουλαχιστον εχει χρησιμοτητα μονο στα πολυ πυκνα μερη ειδικα σε μενα που γινοντε και βολες και κατω απο 10 μετρα ειναι σωτηριος..αλλα σε νορμαλ αποστασεις που υπαρχει ενα Α περιθωριο τουφεκιας με μαλλινοταπο και το bell πανω στο οπλο ειμαι σκουπα
ετσι ακριβως ,πρεπει να ξερεις που θα τον χρησιμοποιησης.

Όνομα
Γιώργοs
γιωργο ειναι λιγο αργα αλλα ειναι και πολυ φονικα.
Nαι ρε φίλε δεν είπα ότι δεν σκοτώνουν και εγώ δεν συμπαθώ τα πολύ γρήγορα φυσίγγια απλά αυτά είναι χελωνεs και πρέπει να το επισημάνουμε γιατί κάποιοs μπορεί να μην το καταλάβει και να τα κατηγορήσει