Φυσίγγια για μπεκάτσα

Από προσωπική εμπειρία, πιο πολύ κινδυνεύει ο σκύλος από φυσίγγια διασποράς με ανάποδο αποκεντρωτήρα (max διασποράς, double διασποράς, direct) παρά από τον ελικοειδή.
Η αλήθεια είναι πως και στον πίνακα ποιο ομοιόμορφες και λογικές κατανομές βλέπεις από τον ελικοειδή ,θα μου πεις στον πίνακα θα δεις το ένα σκαγι που θα κάνει την ζημιά ,πιθανόν να μην το δεις ,απλά λέω πως οι εικόνα που βλέπουμε στον πίνακα ποιο πολύ σε προδιαθέτει για αυτό το ένα σκαγι ο ανάποδος από τον ελικοειδή.
 
Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος από έλικα έχω ρίξει πάρα πολλά σε χαρτί και κυνήγι δεν έχει ακανόνιστη συμπεριφορά... Τα σκάγια φακές είναι επικίνδυνα για αυτό τα έκοψε και η rc
 
Tα direct 34gr No5 τα χρησιμοποιούν αρκετοί στην Κρήτη που κυνηγούν καβάλα το λαγό και είναι ευχαριστημένοι λένε. Στις διαμαρτυρίες μου ότι δεν σκοτώνει μου απάντησαν ναι αλλά τον τραυματίζει και μετά τον πιάνουν οι σκύλοι και τον πνίγουν.
Υπάρχουν βέβαια και διασποράς με καλή φονικότητα, όπως ήταν παλιά τα lambroτα κίτρινα, τα Β & Ρ, τα beretta που κυκλοφορούσαν παλιά. Αν έχετε παρατηρήσει λίγες είναι οι εταιρείες που φτιάχνουν διασποράς με χοντρά σκάγια. Ενώ με ψιλά υπάρχουν πολλοί.
Κωστη τα direct 34 οντως σε υγρασια δεν κανουν δουλεια... Παρολα αυτα ομως σε καλες μερες με νουμερο 7.5 εχει τυχει να παρω 2 φορες λαγο με αυτα. Αν εξαιρεσω τον ενα που του εριξα στα 3 μετρα...ο αλλος στα 18 με 20 μετρα περιπου αποσταση με *** τσοκ
εμεινε στον τοπο ακαριαια....θυμαμαι οτι ηταν 2,1 κιλα χωρις τα εντοσθια... και του ειχα σπασει και το ενα πισω ποδι...
 
Πιστευω καποιος που κυνηγα χρονια το οπλο του δεν βαζει ελικωειδη για να διορθωσει
κατι.Βαζει μαλλινοταπο με τα αναλογα τσοκ και κοβει καροτιδες.Αυτο που παντα με ετρωγε
ηταν το νουμερο σκαγιων.Αγαπημενο το 10αρακι στην μπεκατσα αλλα θυμαμαι και 4 λαγους
αντουφεκιστους λογο αποστασης σαν χθες.
 
Από προσωπική εμπειρία, πιο πολύ κινδυνεύει ο σκύλος από φυσίγγια διασποράς με ανάποδο αποκεντρωτήρα (max διασποράς, double διασποράς, direct) παρά από τον ελικοειδή.
το ότι υπάρχουν και χειρότερα βύσματα από τον ελικοειδή αυτό δεν αθωώνει τον ελικοειδή
 
Το τρελό σκάγι μπορεί να συμβεί με όλων των ειδών τις βυσματώσεις. Γιατί σε ένα μεγάλο βαθμό εξαρτάται από τον κατασκευαστή του σκαγιού. Αν είναι μη σφαιρικό, ανομοιόμορφο, έκκεντρο κτλ. Ο ένας παράγοντας δηλαδή είναι το κατασκευαστικό λάθος.
Ο άλλος είναι η παραμόρφωση του σκαγιού από την επαφή(τριβή) με την κάννη και ο άλλος από τυχόν συσσωματώματα σκαγιών που μπορεί να δημιουργηθούν λόγω ψυχρής(πολυκαιρισμός, υγρασία κτλ) ή θερμής(διαφυγή αερίων) συγκόλλησης σκαγιών.
Αν τώρα αυτό συνδυαστεί με βυσμάτωση που δε σπρώχνει μόνο προς τα μπρος τα σκάγια αλλά τα περιστρέφει κιόλας(και ο ελικοειδής αυτό το κάνει μια χαρά), εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα.
Και άλλες δυνατότητες έχει ένα τρελό σκάγι Νο5 και άλλες ένα Νο8 ή μικρότερο.
Στα σκληρά σκάγια βέβαια αυτό συμβαίνει λιγότερο από ότι στα μαλακά που παραμορφώνονται πιο εύκολα.
 
Πιστευω καποιος που κυνηγα χρονια το οπλο του δεν βαζει ελικωειδη για να διορθωσει
κατι.Βαζει μαλλινοταπο με τα αναλογα τσοκ και κοβει καροτιδες.Αυτο που παντα με ετρωγε
ηταν το νουμερο σκαγιων.Αγαπημενο το 10αρακι στην μπεκατσα αλλα θυμαμαι και 4 λαγους
αντουφεκιστους λογο αποστασης σαν χθες.
Ο ελικοειδης για μενα τουλαχιστον εχει χρησιμοτητα μονο στα πολυ πυκνα μερη ειδικα σε μενα που γινοντε και βολες και κατω απο 10 μετρα ειναι σωτηριος..αλλα σε νορμαλ αποστασεις που υπαρχει ενα Α περιθωριο τουφεκιας με μαλλινοταπο και το bell πανω στο οπλο ειμαι σκουπα
 
Ο ελικοειδης για μενα τουλαχιστον εχει χρησιμοτητα μονο στα πολυ πυκνα μερη ειδικα σε μενα που γινοντε και βολες και κατω απο 10 μετρα ειναι σωτηριος..αλλα σε νορμαλ αποστασεις που υπαρχει ενα Α περιθωριο τουφεκιας με μαλλινοταπο και το bell πανω στο οπλο ειμαι σκουπα
ετσι ακριβως ,πρεπει να ξερεις που θα τον χρησιμοποιησης.
 
γιωργο ειναι λιγο αργα αλλα ειναι και πολυ φονικα.
Nαι ρε φίλε δεν είπα ότι δεν σκοτώνουν και εγώ δεν συμπαθώ τα πολύ γρήγορα φυσίγγια απλά αυτά είναι χελωνεs και πρέπει να το επισημάνουμε γιατί κάποιοs μπορεί να μην το καταλάβει και να τα κατηγορήσει
 
Στη μπεκάτσα και στο ορτύκι το καλύτερο διασποράς που έχω χρησιμοποιήσει είναι το
NSI DISPERSANTE 32 HP 32/12/2 σε Νο 8 στη μπεκάτσα και σε Νο 9 στο ορτύκι
https://www.touris.eu/product/3104/dispersante-32-hp-32122-
Καλή διασπορά και καλά σκοτώματα
Καλημέρα Κωστή ! Στη μπεκάτσα καταλαβαινω τη χρησιμότητα του φυσιγγίου διασποράς.......κοντινές αποστάσεις και τις περισσότερες φορές μπηχτες ντουφεκιες, απρόβλεπτο πέταγμα και πορεία του πουλιού κλπ! Το ορτύκι είναι ένα θήραμα με σχεδόν ευθεία πτήση σε ανοικτό πεδίο! Γιατί διασποράς????? Το αφήνεις να πάρει δέκα - δεκαπέντε μέτρα και έχεις μια πολύ εύκολη ντουφέκια!! Προσωπικά βάζω κανονικά φυσίγγια με συγκεντρωτηρα σε 28-30 γραμμάρια σε νούμερο 10 η 9 και όλα καλά.....
 
Καλημέρα Κωστή ! Στη μπεκάτσα καταλαβαινω τη χρησιμότητα του φυσιγγίου διασποράς.......κοντινές αποστάσεις και τις περισσότερες φορές μπηχτες ντουφεκιες, απρόβλεπτο πέταγμα και πορεία του πουλιού κλπ! Το ορτύκι είναι ένα θήραμα με σχεδόν ευθεία πτήση σε ανοικτό πεδίο! Γιατί διασποράς????? Το αφήνεις να πάρει δέκα - δεκαπέντε μέτρα και έχεις μια πολύ εύκολη ντουφέκια!! Προσωπικά βάζω κανονικά φυσίγγια με συγκεντρωτηρα σε 28-30 γραμμάρια σε νούμερο 10 η 9 και όλα καλά.....
το έριχνα παλιότερα με ένα δίκανο με στενούς αυλούς και σφιχτά τσοκ
 
Καλημέρα Κωστή ! Στη μπεκάτσα καταλαβαινω τη χρησιμότητα του φυσιγγίου διασποράς.......κοντινές αποστάσεις και τις περισσότερες φορές μπηχτες ντουφεκιες, απρόβλεπτο πέταγμα και πορεία του πουλιού κλπ! Το ορτύκι είναι ένα θήραμα με σχεδόν ευθεία πτήση σε ανοικτό πεδίο! Γιατί διασποράς????? Το αφήνεις να πάρει δέκα - δεκαπέντε μέτρα και έχεις μια πολύ εύκολη ντουφέκια!! Προσωπικά βάζω κανονικά φυσίγγια με συγκεντρωτηρα σε 28-30 γραμμάρια σε νούμερο 10 η 9 και όλα καλά.....
ανοιγης και τα τσοκ βαγκελη;;
 
ανοιγης και τα τσοκ βαγκελη;;
Προτιμότερο είναι να έχεις ανοιχτά τσοκ.......είναι πολύ ευαίσθητο το ορτύκι,πέφτει πολύ εύκολα και αν πάρει πολλά σκάγια καταστρέφεται εύκολα! Εάν έχεις καραμπίνα ο κύλινδρος η τα τέσσερα αστέρια είναι μια χαρά! Σε δίκανο πέντε -τεσσερα η πέντε τρία είσαι Ο.Κ.
 
Προτιμότερο είναι να έχεις ανοιχτά τσοκ.......είναι πολύ ευαίσθητο το ορτύκι,πέφτει πολύ εύκολα και αν πάρει πολλά σκάγια καταστρέφεται εύκολα! Εάν έχεις καραμπίνα ο κύλινδρος η τα τέσσερα αστέρια είναι μια χαρά! Σε δίκανο πέντε -τεσσερα η πέντε τρία είσαι Ο.Κ.
ετσι ακρηβως κυνηγαω και εγω βαγκελη,,κυλινδρο στην καραμπινα και στο δικανακι 4 5 αστρα ;)
 
Back
Top