Φυσίγγια για μπεκάτσα

Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωστής
Κωστή, για τα Speed Dispersante HP σου απάντησα. Τα άλλα τα παλιά Dispersante τα ανέφερα ως κορυφαίο φυσίγγι διασποράς για εμένα, που με έχει αφήσει πολλές ευχάριστες αναμνήσεις. Τώρα, όσον αφορά τη σειρά Prestige, το διασποράς ίσως το δοκιμάσω φέτος. Μόνο τα 37 gr. με συγκεντρωτήρα έχω ρίξει και δεν με ενθουσίασαν.
το prestige είναι σαν το παλιό speed dispesante ακριβώς με τον ίδιο διασπορέα Loaded with special wad NSI ORIGINAL SPREADER CROSS
δες και τη διατομή του πάνω στο κουτί του prestige
το άλλο το speed dispersante HP δεν ξέρω με τι διασπορέα είναι

Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
το prestige είναι σαν το παλιό speed dispesante ακριβώς με τον ίδιο διασπορέα Loaded with special wad NSI ORIGINAL SPREADER CROSS
δες και τη διατομή του πάνω στο κουτί του prestige
το άλλο το speed dispersante HP δεν ξέρω με τι διασπορέα είναι
Όπως έγραψε και ο Άρις σε προηγούμενο μήνυμα το speed dispersante έχει τον παρακάτω διασπορέα της gualandi:
https://fantomoutdoors.gr/diasporeis_eisagwghs_gualandi_brd_12_24

Περιοχή
Ελευθερούπολη Καβάλας
Όνομα
Τέλης
Μερικά φυσίγγια σε Νο5 έριξα κάποτε στα παπιά σε πρωινό..... hippo
Συμφωνώ Κώστα ξεσκίζει το μόνο λαμπρό που μου αρέσει με αρκετές επιτυχίες στα υδρόβια και σε μπεκάτσες σε αρκετό κρύο όμως!!!

Όνομα
Kostis
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι:
Το καλύτερο φυσίγγι διασποράς (προσωπική γνώμη).
Αναμνήσεις...
το εχω ξαναπει τα διασπορας δεν πασχουν απο ...διασπορα αλλα απο διατρηση. Λογω βυσματος ανεβαζουν ευκολα πιεσεις και αναγκαζουν τις σοβαρες εταιριες για λογους ασφαλειας σε χαμηλη γομωση . Το συγκεκριμμενο το χρησιμοποιουσα 15 χρονια , ειχε την μεγαλυτερη διατρηση απο ολα (ν8)

Όνομα
Ευάγγελος
Εγώ με αυτά έχω πάρει και λαγό που πετάχτηκε σε φέρμα μέσα στα πόδια μου. Τα δουλεύω χρόνια μέσα σε σφιχτά μέρη με πάρα πολυ καλά αποτελέσματα. Δεν τα διαφημίζω απλά γράφω την δική μου εμπειρία πάνω σε αυτά τα φυσίγγια. Ο καθένας εχει την δική του άποψη και είναι σεβαστή.

Όνομα
Γιώργοs
Εγώ με αυτά έχω πάρει και λαγό που πετάχτηκε σε φέρμα μέσα στα πόδια μου. Τα δουλεύω χρόνια μέσα σε σφιχτά μέρη με πάρα πολυ καλά αποτελέσματα. Δεν τα διαφημίζω απλά γράφω την δική μου εμπειρία πάνω σε αυτά τα φυσίγγια. Ο καθένας εχει την δική του άποψη και είναι σεβαστή.
Kαι εγώ σε λαγο τα έχω δει να σφαλουν αναξιόπιστο φυσεκι φίλε. Σε τέτοια κυνήγια με υγρασιεs διάλεξε κάποιο άλλο με διβασικη.

Όνομα
Ευάγγελος
Kαι εγώ σε λαγο τα έχω δει να σφαλουν αναξιόπιστο φυσεκι φίλε. Σε τέτοια κυνήγια με υγρασιεs διάλεξε κάποιο άλλο με διβασικη.
Για μπεκάτσα εχω αναφερθεί για χρήση οχι για λαγό. Απλά έτυχε μια φορά να παρώ και λαγό μέσα στα πόδια μου με direct 8/9 σκάγια σε φέρμα.

Όνομα
Γιώργοs
Για μπεκάτσα εχω αναφερθεί για χρήση οχι για λαγό. Απλά έτυχε μια φορά να παρώ και λαγό μέσα στα πόδια μου με direct 8/9 σκάγια σε φέρμα.
Ναι ρε φίλε σε κατάλαβα απλά σου έδωσα παράδειγμα. Έχει τρομερή διασπορά αλλά ωs εκει.

Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωστής
το εχω ξαναπει τα διασπορας δεν πασχουν απο ...διασπορα αλλα απο διατρηση. Λογω βυσματος ανεβαζουν ευκολα πιεσεις και αναγκαζουν τις σοβαρες εταιριες για λογους ασφαλειας σε χαμηλη γομωση . Το συγκεκριμμενο το χρησιμοποιουσα 15 χρονια , ειχε την μεγαλυτερη διατρηση απο ολα (ν8)
Tα direct 34gr No5 τα χρησιμοποιούν αρκετοί στην Κρήτη που κυνηγούν καβάλα το λαγό και είναι ευχαριστημένοι λένε. Στις διαμαρτυρίες μου ότι δεν σκοτώνει μου απάντησαν ναι αλλά τον τραυματίζει και μετά τον πιάνουν οι σκύλοι και τον πνίγουν.
Υπάρχουν βέβαια και διασποράς με καλή φονικότητα, όπως ήταν παλιά τα lambroτα κίτρινα, τα Β & Ρ, τα beretta που κυκλοφορούσαν παλιά. Αν έχετε παρατηρήσει λίγες είναι οι εταιρείες που φτιάχνουν διασποράς με χοντρά σκάγια. Ενώ με ψιλά υπάρχουν πολλοί.

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Tα direct 34gr No5 τα χρησιμοποιούν αρκετοί στην Κρήτη που κυνηγούν καβάλα το λαγό και είναι ευχαριστημένοι λένε. Στις διαμαρτυρίες μου ότι δεν σκοτώνει μου απάντησαν ναι αλλά τον τραυματίζει και μετά τον πιάνουν οι σκύλοι και τον πνίγουν.
Υπάρχουν βέβαια και διασποράς με καλή φονικότητα, όπως ήταν παλιά τα lambroτα κίτρινα, τα Β & Ρ, τα beretta που κυκλοφορούσαν παλιά. Αν έχετε παρατηρήσει λίγες είναι οι εταιρείες που φτιάχνουν διασποράς με χοντρά σκάγια. Ενώ με ψιλά υπάρχουν πολλοί.
Και του fantom το μάλλινο είναι εξίσου καλό στη μπεκάτσα!!

Όνομα
Ευάγγελος
Με direct 34gr Νο3 με full choke σε λαγό στα 15 μέτρα ο λαγός έμεινε ζωντανός. Μόνο στην μπεκάτσα σαν πρώτο φυσίγγι σε σφιχτό μέρος.

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Με direct 34gr Νο3 με full choke σε λαγό στα 15 μέτρα ο λαγός έμεινε ζωντανός. Μόνο στην μπεκάτσα σαν πρώτο φυσίγγι σε σφιχτό μέρος.
Τα direct 32 αξίζουν περισσότερο από τα 34.....ΑΛΛΑ...είναι και επικύνδινο φυσίγγι κατά την άποψή μου...κινδυνεύει κ ο σκύλος.

Όνομα
Ευάγγελος
Τα direct 32 αξίζουν περισσότερο από τα 34.....ΑΛΛΑ...είναι και επικύνδινο φυσίγγι κατά την άποψή μου...κινδυνεύει κ ο σκύλος.
Τα direct 32 αν δεν κάνω λάθος είναι για δίκανο οχι καραμπίνα, μερικά που δοκίμασα έκανε εμπλοκή η καραμπίνα

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Τα direct 32 αν δεν κάνω λάθος είναι για δίκανο οχι καραμπίνα, μερικά που δοκίμασα έκανε εμπλοκή η καραμπίνα
Δν έχει να κάνει αυτό που λες Βαγγέλη.
Αν η (τάδε) καραμπίνα κάνει εμπλοκή συχνά με 650bar τότε άστα.....εγώ 19 ετών έριχνα direct 32gr στα ορτύκια με 76cm 1* κ δν αντιμετώπησα κάτι τέτοιο...μάλλον θα σου έτυχε...

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Δν έχει να κάνει αυτό που λες Βαγγέλη.
Αν η (τάδε) καραμπίνα κάνει εμπλοκή συχνά με 650bar τότε άστα.....εγώ 19 ετών έριχνα direct 32gr στα ορτύκια με 76cm 1* κ δν αντιμετώπησα κάτι τέτοιο...μάλλον θα σου έτυχε...

Όνομα
Dimitris
Τα 34gr λέω Δημήτρη με την Tecna...
Οκ ευχαριστώ. Σκέφτομαι να τα δοκιμάσω φέτος. Όλα τα μάλλινο τάπα που έριχνα superfelt, gigante κτλ εχουν πάει πολύ ψηλά σε τιμή και ψάχνω ένα μαλλλινοταπο σε μια φυσιολογική τιμή