Φυσίγγια για μπεκάτσα

Ειναι πως θα κατσει το φυσιγγι στο καθε οπλο πιστευω..οχι οτι μπορει να ειναι κακο φυσιγγι το αντιθετο μαλιστα απλα για την Winchester περιμενα κατι λιγο πιο διαφορετικο..αυτο εχει εναν συγκεντρωτηρα τυπου gualandi με τον σταυρο και 2 νουμερα σκαγια..συνηθως η συγκεκριμενη εταιρια βγαζει ψαγμενα πραματακια
Ακριβως ,στην πραξη βεβαια θα φανει τι κανει .
 
Παραείναι ψιλό για τα γούστα μου
Καλώς ή κακώς εδώ και αρκετά χρόνια βάζω μόνο εφταρια
Γιατι ρε φιλε αφου αρκει ενα κ μονο σκαγι για να την ριξει... .yel. .yel.
καλα κανεις..βασικα με οτι εχει συνηθισει κ εμπιστευεται ο καθενας..ολα κανουν δουλεια σε αυτες τις αποστασεις...
Αλλα επειδη φανταζομαι οτι ανηκεις στους λιγους που ριχνουν μονο ν7 στην μπεκατσα( μιας κ οι περισσοτεροι ψαχνουν την μεγαλυτερη δυνατη διασπορα) θα ηθελα να μαθω το σκεπτικο σου..
το θεωρεις ως το ιδανικο νουμερο κ σου δινει αμεσες καταβολες,η πιστευεις οτι σπαει κλαδακια,φυλλωματα και..συνεχιζει προς τον στοχο? η και τα δυο μαζι?
 
Γιατι ρε φιλε αφου αρκει ενα κ μονο σκαγι για να την ριξει... .yel. .yel.
καλα κανεις..βασικα με οτι εχει συνηθισει κ εμπιστευεται ο καθενας..ολα κανουν δουλεια σε αυτες τις αποστασεις...
Αλλα επειδη φανταζομαι οτι ανηκεις στους λιγους που ριχνουν μονο ν7 στην μπεκατσα( μιας κ οι περισσοτεροι ψαχνουν την μεγαλυτερη δυνατη διασπορα) θα ηθελα να μαθω το σκεπτικο σου..
το θεωρεις ως το ιδανικο νουμερο κ σου δινει αμεσες καταβολες,η πιστευεις οτι σπαει κλαδακια,φυλλωματα και..συνεχιζει προς τον στοχο? η και τα δυο μαζι?
Θέλω η να το πάρω η να φύγει οι τρελές διασπορες δεν μου αρέσουν όταν πέφτει το οποιοδήποτε θήραμα τραυματισμένο ξενερώνω σίγουρα θα υπάρξει και αυτό το σενάριο αλλά θέλω να γίνεται όσο το δυνατόν λιγότερο
Και λόγω τόπων που κυνηγάω Τάσο πολλές φορές ίσως οι περισσότερες δεν μπορώ να φτάσω στην φερμα και αναγκαστικά θα κάνω και οριακές τουφεκιές με το εφταρι έχω περισσότερη σιγουριά ότι αν το πάρω θα πέσει ξερό
Ειδικά τα τελευταία χρόνια που λόγω δουλειάς πηγαίνω μόνος για κυνήγι με το φιλαράκι που κυνηγάμε από πιτσιρίκια δεν συμβαδίζουν τα ωράρια πια επειδή δεν μπορώ να κλείσω καλά τα πουλιά πολλές φορές όταν δω την μπεκατσα θα είναι στο όριο
 
Γιατι ρε φιλε αφου αρκει ενα κ μονο σκαγι για να την ριξει... .yel. .yel.
καλα κανεις..βασικα με οτι εχει συνηθισει κ εμπιστευεται ο καθενας..ολα κανουν δουλεια σε αυτες τις αποστασεις...
Αλλα επειδη φανταζομαι οτι ανηκεις στους λιγους που ριχνουν μονο ν7 στην μπεκατσα( μιας κ οι περισσοτεροι ψαχνουν την μεγαλυτερη δυνατη διασπορα) θα ηθελα να μαθω το σκεπτικο σου..
το θεωρεις ως το ιδανικο νουμερο κ σου δινει αμεσες καταβολες,η πιστευεις οτι σπαει κλαδακια,φυλλωματα και..συνεχιζει προς τον στοχο? η και τα δυο μαζι?

Τάσο, χρησιμοποιώ μόνιμα νο 8 (32-34gr) και κύλινδρο στη δεξιά, νο 7 (32-34gr) και *** στην αριστερή.
Οι λόγοι παρόμοιοι, αν πάρει σκάγια πέφτει ξερή αν όχι να φύγει γερή. Στον τόπο που κυνηγάω έχει και δέντρα με φύλλα τον χειμώνα (αριές, ψηλές κουμαριές, πεύκα κ.λ.π.) αν την στιγμή της τουφεκιάς την καλύπτουν φύλλα τα χοντρύτερα σκάγια περνάνε άνετα. Πολλές φορές πλησιάζω στη φέρμα σε βολική θέση, που θα την δω να βγαίνει έξω από τη βλάστηση, σε απόσταση άνω των 25 μέτρων (π.χ. ρέμα που πλησιάζω από την απέναντι μεριά). Επιδιώκω να πάω αθόρυβα στη φέρμα και να πάρω τέτοια θέση, ώστε να τουφεκίσω από απόσταση τουλάχιστον 15-20 μέτρων. Αν πάω πολύ κοντά (μέσα στη βλάστηση και εγώ) το πιθανότερο είναι μόνο να την ακούσω!
Τέλος δεν είναι ακριβές ότι πέφτει με ένα σκάγι! μπορεί να πέσει με ένα ή και "κανένα" σκάγι !!! μπορεί να πάρει σκάγια και να φύγει αρκετά μακρυά όπου και πέφτει τελικά!!! Αν ο σκύλος είναι καλός την ξαναβρίσκει νεκρή!
 
Καλημέρα στην παρέα. Επειδή κακά τα ψέματα, όταν σπας πόδια,μέση λόγο του ότι αυτήν την εποχή τα μέρη που έχει πουλιά είναι σφιχτά, ο πρώτος λόγος είναι να πέσει το πουλί. Ζωντανό νεκρό είναι για μένα δευτερεύων. Δουλειά του σκύλου να απορταρει. Αυτό που με απασχολεί και ψάχνομαι είναι το φυσιγγι,και το τσοκ. Ψάχνω μεγάλο άνοιγμα σε μπιχτη ντουφεκια, χωρίς επιτυχή σκόπευση. Ένα φυσιγγι 12 Πρινς και ένα ντιρεκτ μαύρο σε 70 κανη του μαύρου αετού. Βλέπω να ξοδεύω αρκετά μέχρι να καταλήξω, ειδικά στο τσοκ. Πολλές έφυγαν μέχρι τώρα.
 
Καλημέρα στην παρέα. Επειδή κακά τα ψέματα, όταν σπας πόδια,μέση λόγο του ότι αυτήν την εποχή τα μέρη που έχει πουλιά είναι σφιχτά, ο πρώτος λόγος είναι να πέσει το πουλί. Ζωντανό νεκρό είναι για μένα δευτερεύων. Δουλειά του σκύλου να απορταρει. Αυτό που με απασχολεί και ψάχνομαι είναι το φυσιγγι,και το τσοκ. Ψάχνω μεγάλο άνοιγμα σε μπιχτη ντουφεκια, χωρίς επιτυχή σκόπευση. Ένα φυσιγγι 12 Πρινς και ένα ντιρεκτ μαύρο σε 70 κανη του μαύρου αετού. Βλέπω να ξοδεύω αρκετά μέχρι να καταλήξω, ειδικά στο τσοκ. Πολλές έφυγαν μέχρι τώρα.
Με τι τσοκ τα ρίχνεις αυτά;
 
Καλημέρα στην παρέα. Επειδή κακά τα ψέματα, όταν σπας πόδια,μέση λόγο του ότι αυτήν την εποχή τα μέρη που έχει πουλιά είναι σφιχτά, ο πρώτος λόγος είναι να πέσει το πουλί. Ζωντανό νεκρό είναι για μένα δευτερεύων. Δουλειά του σκύλου να απορταρει. Αυτό που με απασχολεί και ψάχνομαι είναι το φυσιγγι,και το τσοκ. Ψάχνω μεγάλο άνοιγμα σε μπιχτη ντουφεκια, χωρίς επιτυχή σκόπευση. Ένα φυσιγγι 12 Πρινς και ένα ντιρεκτ μαύρο σε 70 κανη του μαύρου αετού. Βλέπω να ξοδεύω αρκετά μέχρι να καταλήξω, ειδικά στο τσοκ. Πολλές έφυγαν μέχρι τώρα.
Γιαννη ενα φυσηγγι που θα σου δώσει το πουλί μετα αππ κακή σκόπευση ειναι τα φυσηγγια υπερ-διασπορας με αποκεντρωτηρα, π.χ direct, cobra κλπ, επόμενος τύπος φυσηγγιου ειναι αυτα με ελικοειδή ή ο σταυρός χωρίς πτερύγια ( π.χ bashieri dispersante) , προσωπικά θα επέλεγα το 4αρι τσοκ.
Αυτο επίσης που θέλω να πω οτι μια λαβωμενη μπεκατσα που θα τρυπώσει περπατώντας μεσα στα βάτα δεν ειναι εύκολη υπόθεση να βρεθεί απο το σκυλί ή να κάνει φτερό λαβωμενη και πέσει πολλα μέτρα παρακάτω. Ο καθε τύπος φυσηγγιου εχει τα υπέρ και τα κατά, θέλεις υπερ-διασποράς αλλα χάνεις σε μέτρα, με ελικοειδή μικρότερο άνοιγμα σε τουφεκιά αλλα κερδίζεις μέτρα......
Προσωπικά τα ελικοειδή ειναι η μεση λύση.....
 
Αν κυνηγάς σε πολύ κλειστά μέρη δοκίμασε φυσίγγια με ελικοειδή διασπορεα. Αυτά με αναστροφη τάπα αφήνουν πολλά κενά στο κέντρο.... αλλιώς πάρε ένα τσοκ διασποράς και θα αποφύγεις και τη μαυρίλα και τα κατάλοιπα και θα κερδίσεις σε κατανομές
 
Μια επίσης καλη λύση που ξεχνάω να αναφέρω σχεδον πάντα......
Σωρηρια λυση Γιαννη..εγω με το bell εχω γλιτωσει τοσο την μαυριλα απο τα διασπορας που τα βαζω μονο οταν ειμαι σε πολυ σφηχτο μερος για βολες στα 5 μετρα
 
δεν εχουμε βατα εδω. τα γαυρα ειναι το θεμα και η πρωτη ντουφεκια στα 5-10 μετρα. τσοκ διασπορας? ειδα και το D της briley και το bell. δεν βαζω κυληνδρο.με 4αρι κυνηγαω.πηρα τελευταια και ενα μυστηριο τσοκ αλλα δεν το δοκιμασα ακομη
 
δεν εχουμε βατα εδω. τα γαυρα ειναι το θεμα και η πρωτη ντουφεκια στα 5-10 μετρα. τσοκ διασπορας? ειδα και το D της briley και το bell. δεν βαζω κυληνδρο.με 4αρι κυνηγαω.πηρα τελευταια και ενα μυστηριο τσοκ αλλα δεν το δοκιμασα ακομη
Ενα με ελικοειδή οπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω θα είσαι μια χαρά πιστεύω Γιάννη.
 
Kαλησπερα.Μηπως ξερει καποιος ποια φυσιγγια εχουν διασπορεα gualandi οπως το lambro κιτρινο,δηλ.με σταυρο και αποσπωμενα πτερυγια?Εαν δε κανω λαθος 3Α ή R12 διασπορας δεν εχουν αποσπωμενα πτερυγια...
 
Kαλησπερα.Μηπως ξερει καποιος ποια φυσιγγια εχουν διασπορεα gualandi οπως το lambro κιτρινο,δηλ.με σταυρο και αποσπωμενα πτερυγια?Εαν δε κανω λαθος 3Α ή R12 διασπορας δεν εχουν αποσπωμενα πτερυγια...
Νομιζω το διασπορας του Κυργια CLUB 32 gr ειναι με gualandi
 
Kαλησπερα.Μηπως ξερει καποιος ποια φυσιγγια εχουν διασπορεα gualandi οπως το lambro κιτρινο,δηλ.με σταυρο και αποσπωμενα πτερυγια?Εαν δε κανω λαθος 3Α ή R12 διασπορας δεν εχουν αποσπωμενα πτερυγια...
NOBEL SPEED DISPERSANTE 34γρ.
 
Back
Top