Φυσίγγια για μπεκάτσα

Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο μαλλινόταπα και πρώτο δεύτερο και και,επειδή χρησιμοποιώ μόνο ανοιχτά τσοκαρίσματα , κύλινδρο και βελτιωμένο κύλινδρο. Σούπερ φελτ 34γρ. Νο 8 και 9 της νόμπελ σπορτ και τα φέλτρο με αντίστοιχα υλικά. Έχω και τα Μύγκρα και κάτι άλλα επιονικελωμένα του Καραμανίδη,αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ακόμη.
Τα δύο πρώτα είμαι ευχαριστημένος για την ώρα. Διασποράς δεν βάζω,έχω μια επιφύλαξη επειδή ανοίγουν πολύ μην κάνω καμιά ζημιά στον σκύλο ή δεν ξέρω μην αφήνουν κενά,ιδίως με ανοιχτά τσοκαρίσματα.
Διότι εάν δεν κάνω λάθος τα φυσίγγια διασποράς βγήκαν, για όπλα με στενά τσοκαρίσματα ή στάνταρ τσοκ, ώστε να αποδίδει σωστά σε κοντινές αποστάσεις, η ντουφεκιά αυτών των όπλων.
Το πρώτο βάζε διασποράς...:). Δεν παθαίνει τίποτα ο σκύλος, να είσαι ψύχραιμος, να την αφήνεις να σηκωθεί και πριν ισιώσει να της την ανάβεις :cool:
 
Το πρώτο βάζε διασποράς...:). Δεν παθαίνει τίποτα ο σκύλος, να είσαι ψύχραιμος, να την αφήνεις να σηκωθεί και πριν ισιώσει να της την ανάβεις :cool:
Αν την προλάβεις,χαχαχα. Αναλόγως μέρους Γιώργο, αν περιμένεις να ισιώσει σε πουρνάρι...πάει πέταξε το πουλί που λένε.
Οι πιο πολλοί γνωστοί μου χρησιμοποιούν σαν πρώτο διασποράς με ελικοειδή, σε πολύ σφιχτά ομως μέρη.
Φέτος στο χωριό, θα δοκιμάσω και εγω του Καραμανίδη με ελικοειδή στα 33γρ., να δω πως πάνε...
 
Παιδιά το καλό σύστημα σε πολύ σφιχτα είναι πρωτο νταιρεκτ δεύτερο ελικα τρίτο συγκεντρωτηρα η μάλλινο.

Σε ποιο ανοιχτά και ανάλογα την συμπεριφορά των πουλιών την συγκεκριμένη μερα αφαιρουμε το ένα από τα διασποράς

Τσοκ τριάρι για να τουμπερνει σιγουρα η ταπα του νταιρεκτ .
 
Μια ερωτηση συναδερφοι..φυσιγγι με ελικοειδη διασπορεα θα δουλεψει με κυλινδρο;θα κερδισω μεγαλυτερη διασπορα απο το να χρησιμοποιουσα demi?
 
Νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα τοπου που κυνηγας τι θα βαλεις μεσα..
Εμενα τα κυνηγια μου με την Κ.Μπεκατσα τα τελευταια 18 χρονια... ειναι σε σφιχτα μεροι κατα 90%
οπου αλλο ενα 80% ειναι οτι το πουλι θα τουφεκιστει πισω απο κλαδια κορμους και οτι διαολο φανταστεις..
Δοκιμασα κατα καιρους πολλα διαπορας..Με μεγαλο προβλημα οταν δεν ειχα καθαρο στοχο................Την ηρεμια μου την βρηκα ομως με κανονικο φυσιγγι 34γρ ν.9 και ενα τσοκ 4*..αν εισαι στον στοχο δεν κανει κιχ..Ας βαλει και μαντροτοιχο μπροστα
 
Νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα τοπου που κυνηγας τι θα βαλεις μεσα..
Εμενα τα κυνηγια μου με την Κ.Μπεκατσα τα τελευταια 18 χρονια... ειναι σε σφιχτα μεροι κατα 90%
οπου αλλο ενα 80% ειναι οτι το πουλι θα τουφεκιστει πισω απο κλαδια κορμους και οτι διαολο φανταστεις..
Δοκιμασα κατα καιρους πολλα διαπορας..Με μεγαλο προβλημα οταν δεν ειχα καθαρο στοχο................Την ηρεμια μου την βρηκα ομως με κανονικο φυσιγγι 34γρ ν.9 και ενα τσοκ 4*..αν εισαι στον στοχο δεν κανει κιχ..Ας βαλει και μαντροτοιχο μπροστα
Όπως ακριβώς γράφεις για την τουφέκια σε πυκνό μέρος με μόνη διαφορά το Νο όπου παίζω σε 8 και 7. Αν το όπλο είναι πάνω σου, άστο να βάλει όλο το δάσος μπροστά... Πάλι θα πέσει ;)
 
Όπως ακριβώς γράφεις για την τουφέκια σε πυκνό μέρος με μόνη διαφορά το Νο όπου παίζω σε 8 και 7. Αν το όπλο είναι πάνω σου, άστο να βάλει όλο το δάσος μπροστά... Πάλι θα πέσει ;)
Και παλι ειναι αναλογα το μερος
 
Μια ερωτηση συναδερφοι..φυσιγγι με ελικοειδη διασπορεα θα δουλεψει με κυλινδρο;θα κερδισω μεγαλυτερη διασπορα απο το να χρησιμοποιουσα demi?
Ναι θα κερδισεις μεγαλυτερη διασπορα,για πολυ ντυμενο θα σου δωσει πουλια
 
Κάνει 6.60 η δεκάδα δηλαδή 16.5 η 25 αδα αν δεν κάνω λάθος . Εγώ που τα έριξα με το όπλο μου beretta 391 teknys ήταν από τα χειρότερα που έχω ρίξει . Τα έχω ρίξει ΚΜΕ σφιχτό και με ανοιχτό τσοκ . Δεν Μ άρεσαν καθόλου . Έχει πολύ πιο ωραία φυσίγγια με ελικοειδή διασπορεα και πολύ πιο οικονομικά .
 
Back
Top