Φυσίγγια για δίκαννα

Εγω χτες σε απογευματινο χρησιμοποιησα το δικαννο 76 cm καννες που πηρα προσφατα με φυσιγγι 30γρ και εκανα τις ωραιοτερες ντουφεκιες !!!
Ομως πρεπει να πω οτι μου εχει κατσει φοβερα πανω μου και κινειται σαν τρενο στο καρτεφι !!!
 
Και το λαμπρο το πρασινο.γεμησμενο με s4 νομηζω
Πανακριβο αλλα πολυ καλό τελικά. Τα εβαλα στο 690 αρχες οκτωβρη και μου φαινονταν δυνατουτσικα. Ομως οσο κρυωνει ο καιρος ειναι πραγματι μαλακά και πολυ αποδοτικά. Απ τις 10 τσίχλες που χτυπησα την Κυριακή οι 9 επεσαν ξερες χωρις αιματα. Πήρα την αποφαση να δουλέψω αυτά εκτός και μου κάνουν νερά αργοτερα
 
Πανακριβο αλλα πολυ καλό τελικά. Τα εβαλα στο 690 αρχες οκτωβρη και μου φαινονταν δυνατουτσικα. Ομως οσο κρυωνει ο καιρος ειναι πραγματι μαλακά και πολυ αποδοτικά. Απ τις 10 τσίχλες που χτυπησα την Κυριακή οι 9 επεσαν ξερες χωρις αιματα. Πήρα την αποφαση να δουλέψω αυτά εκτός και μου κάνουν νερά αργοτερα

Δεν θα σου κάνουν, θα παραμείνουν το ίδιο αποδοτικά.
 
Εγω χτες σε απογευματινο χρησιμοποιησα το δικαννο 76 cm καννες που πηρα προσφατα με φυσιγγι 30γρ και εκανα τις ωραιοτερες ντουφεκιες !!!
Ομως πρεπει να πω οτι μου εχει κατσει φοβερα πανω μου και κινειται σαν τρενο στο καρτεφι !!!

Τι βάρος έχει το δίκανο Αργύρη ;
 
Το ν5 έχει 7 σκαγια στο γρ. άρα 7×28=196 αν είσαι λίγο προσεκτικός στην τουφεκια κάνει για αρκετές χρήσεις
Το ν6 260 περίπου.
Πολυ σωστος! Ειπες το κλειδι... Αν εισαι προσεκτικός. Ενα απο τα μεγαλυτερα πλεονεκτηματα των 28γρ φυσιγγιων. Προσωπικα νιωθω οτι τα 28γρ φυσιγγια μαζι με το φικαννο μ ηταν το μεγαλυτερο σκοπευτικα σχολειο. Τουφεκιες ζυγιαζμενες που αφηναν καπνισματα στα πουλια. Κλείδωνα την εικονα της προσκοπευσης στο μυαλο μου και τέλος.
 
Θελει ψυχισμο στη φασσα δικαννο 28 ν6. Εγω δεν το εχω τολμησει ακομα στη φασσα.
Ουτε εγω το εχω τολμήσει.. Εκανα την αρχη στα κορακοειδη με 28γρ νο8 και ετριβα τα ματια μου. Τα καπνιζα τα πουλια σε αποστασεις εως 20 μετρα. Αν βρω 28 γρ νο 6 θα τα παρω με χιλια για δοκιμη και γιατι οχι και για φασα. Αλλωστε αν βρεις καλο καρτερι που τα πουλια ερχονται κοντα δεν χρειαζεται κατι αλλο. Ασε που εχουν και χαμηλο κροτο και δεν αναστατωνουν τα αλλα εισερχόμενα .my man.
 
Άποψη μου και μόνο είναι ότι τα 33-34 γραμμάρια είναι το κατώτερο όριο για την φάσσα.
Όπως επίσης και πάνω από 38 είναι υπερβολή.
34 με 36 γραμμάρια είναι η χρυσή τομή!
Γιωργο αν και βγαινουμε οφ τοπικ, πιστεύω οτι τα 28 γρ δεν ειναι απαγορευτικα. Εχω παραδειγμα κυνηγου που ριχνει με 16αρι και κανει θραύση. Επειτα προσωπικά ακομη και στον λαγο(ακομη μεγαλυτερο θηραμα απο τη φασσα) ριχνω 33 γρ λαμπρο καφε. Εξαιρετικό φυσιγγι για δικαννα σε αποδωση με φυσιολογικη ανακρουση.
Βεβαια για μεγαλες αποστασεις δε ξερω κατα ποσο τα 28αρια θα δουλεψουν
 
http://www.kalkantzakos.com/Product/4220/practical,-fusiggia-praktikis-skopovolis-lambro
http://www.kalkantzakos.com/Product/4376/a1-28,-fusiggia-lambro
Ενδιαφεροντα φυσιγγι.Γιατί οχι να εχουν και κυνηγετικη εφαρμωγη. Οτι πρέπει για κορακοειδή και αγριοπεριστερα.Γιατι οχι και φασα σε κοντινές αποστασεις( θεμα ψυχολογιας)

για καρακάξες τα πήρα κα εγώ και ειναι οτι πρέπει.. τέλεια προπόνηση...για αυτο τα πήρα και εγώ & για τον πατερα να ρίχνει με το μονόκαννο σε καμια κουρούνα στο χωριό.
*πάντως να ξέρεις η ανάκρουση ειναι μεγαλύτερη απο τα 28γρ που ρίχνεις .. οχι υπερβολική , αλλα μεγαλύτερη
βάζω δυο δοκιμές που ειχα κάνει πριν λιγο καιρό , τα σκαγια ειναι λίγα και θέλει ακρίβεια ..


 
Τα λιγα σκαγια θελουν μεγαλο στοχο,αυτο το ξερουν οσοι εχουν ασχοληθει με μικρα διαμετρηματα ιδιαιτερα,αλλα χωρις λογο να κατεβαινεις σε γραμμαρια,θυσιαζεις την ποιοτητα της τουφεκιας αλλωστε φαινεται και οπτικα με μια μειωση 30 σκαγιων και ανω σε τρυπες.Αν ριχνεις βαρη που αντι να αυξανουν την επιτυχια την μειωνουν η κανουν το ιδιο πραγμα, σωστα γινεται.Η κοντη στηλη σκαγιων ειναι παντα καλυτερη,και φυσικα τα 28γρ. μπορει να καταβαλει φασσες,αλλα να μειωσεις τη στηλη στο 12αρι τοσο δεν υπαρχη λογος,αφου ανετα και ποιοτικοτερα μπορεις να ριξεις εστω 30γρ. και καλυτερα 32 εως 34γρ.Εδω μιλαμε για φασσα,θελω οτι καλυτερο,προσωπικα δεν τη ξερω ουτε την εχω κυνηγησει ποτε,και ουτε εχω υπομονη να κανω αυτο το κυνηγι,αλλα σε ενα τετοιο θηραμα οπως και στο παπι χωρις λογο βαρη δεν θα κατεβαζεις.Στο εμποριο υπαρχουν πολλα φυσσιγκια πατατες με μεγαλα βαρη,που δεν προσφερουν τιποτα,αλλα κατα το πλειστον ξεκινανε απο τα 36γρ και ανω.
 
Back
Top