Φυσίγγια για δίκαννα

Μικροτερη στηλη σκαγιων,λιγοτερες παραμορφωσεις,περισσοτερα "ενεργα"σκαγια,αναλογικα με το βαρος γομωσης.
Πιο απαιτητικα στη σκοπευση!
Μεγαλυτερο βεληνεκες!
Καθαρες καταβολες!Οτι μπει στη τουφεκια...αποδημει παραυτα,εις Κυριον!
Βαλτε 28-30γρμ σε καρτερισιες βολες και....πιστεψτε τα!!
Ανταμοιβουν με χαμογελα....
 
Μικροτερη στηλη σκαγιων,λιγοτερες παραμορφωσεις,περισσοτερα "ενεργα"σκαγια,αναλογικα με το βαρος γομωσης.
Πιο απαιτητικα στη σκοπευση!
Μεγαλυτερο βεληνεκες!
Καθαρες καταβολες!Οτι μπει στη τουφεκια...αποδημει παραυτα,εις Κυριον!
Βαλτε 28-30γρμ σε καρτερισιες βολες και....πιστεψτε τα!!
Ανταμοιβουν με χαμογελα....
- αν δεν μετράει η τιμή
- αν δεν μετράει η ανάκρουση

ένα φυσίγγι π.χ. ν.9 34γρ έχει περίπου (αν δεν κάνω λάθος) 150-200 σκάγια περισσότερα από ένα 28γρ.
άρα και ποιό πολλές θεωρητικά πιθανότητες για καλλίτερη καταβολή.
γιατί λοιπόν το 28γρ. είναι καλλίτερο ?
ρωτάω γιατί οι γνώσεις μου είναι λίγες και το ερώτημα είναι της κοινής και όχι της κυνηγετικής λογικής.
 
- αν δεν μετράει η τιμή
- αν δεν μετράει η ανάκρουση

ένα φυσίγγι π.χ. ν.9 34γρ έχει περίπου (αν δεν κάνω λάθος) 150-200 σκάγια περισσότερα από ένα 28γρ.
άρα και ποιό πολλές θεωρητικά πιθανότητες για καλλίτερη καταβολή.
γιατί λοιπόν το 28γρ. είναι καλλίτερο ?
ρωτάω γιατί οι γνώσεις μου είναι λίγες και το ερώτημα είναι της κοινής και όχι της κυνηγετικής λογικής.
Βγαζεις απο την εξισωση δυο παραγοντες,τιμη και ανακρουση.
Ειναι και οι δυο σημαντικοι.Για μενα,ο δευτερος περισσοτερο.
Λιγοτερη ανακρουση σημαινει πιο καλη δευτερη η τριτη τουφεκια.Δεν "ψαχνουμε" την καννη-νες.
Ειναι πιο ευκολο.
Η σκοπευση ειναι πιο απαιτητικη λογο πιο κλειστης κατανομης.Συγκρινοντας βολες απο την ιδια καννη με το ιδιο τσοκαρισμα.Με εναλλασσομενα,μπορουμε να παμε σε ανοιχτοτερο choke και να "βολευτουμε";)
Τα παραπανησια σκαγια ειναι 110-120,στις γομωσεις και το #9 που φερνεις ως παραδειγμα.
Η καταβολη ειναι ισως πιο πιθανη,οχι ομως απαραιτητα πιο αμεση.
Ειναι πιο "ποιοτικα" και ενεργα τα σκαγια απο το ελαφρυτερο φυσιγγι για τους λογους που ειπαμε.Γι'αυτο παιρνουμε πιο "σφιχτες"τουφεκιες....
Η ατρακτος των σκαγιων ειναι κοντυτερη και πιο συμπαγης.Αυτο που εχει γραψει πολλες φορες ο Παυλος(milvus),σαν αποτελεσμα των "φρενατων" chokes.
Αυτο συνεπαγεται αμεσοτερη καταβολη.:)
 
Και τα 42 και τα 56 γραμμάρια έχουν πολύ περισσότερα σκάγια από τα 28 αλλά δυστυχώς δεν πάει έτσι το πράμα..αυτό που προσφέρουν τα λίγα γραμμάρια είναι όσα ανέφερε ο Γιάννης παραπάνω χωρίς πολλές συσωματώσεις στα σκάγια και πολύ καλύτερη κατανομή..πέρα από το ότι δεν καταπονείται το δίκαννο με τις βαρύτερες γομώσεις
 
κατ΄αρχήν , ευχαριστώ και τον Γιάννη και τον Μίλτο για τις απαντήσεις.
για νέους στο χώρο είναι πολύ σημαντικό να έχουν βοήθεια από παλαιότερους.
- την τιμή τη βγάζω έξω γιατί 1 ευρώ διαφορά στο κουτί (τόσο τα βρίσκω ) σημαίνει 4 λεπτά στο φυσίγγι , δηλ. και 1000 φυσιγγια να ρίξεις είναι 40 ευρώ , ποσό μικρό αν υπολογίσεις τα άλλα έξοδα για να ρίξεις 1000 φυσίγγια. (π.χ. βενζίνες)
- την ανάκρουση την βγάζω έξω γιατί εγώ με το beretta που κυνηγάω κατά 95% , δεν καταλαβαίνω διαφορά από τα 28γρ στα 34γρ.

τα 28γρ τα έχω χρησιμοποιήσει μόνο στο σκοπευτήριο , αλλά θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας και θα τα δοκιμάσω ( ίσως και σήμερα στο απογευματινό καρτεράκι ).
 
κατ΄αρχήν , ευχαριστώ και τον Γιάννη και τον Μίλτο για τις απαντήσεις.
για νέους στο χώρο είναι πολύ σημαντικό να έχουν βοήθεια από παλαιότερους.
- την τιμή τη βγάζω έξω γιατί 1 ευρώ διαφορά στο κουτί (τόσο τα βρίσκω ) σημαίνει 4 λεπτά στο φυσίγγι , δηλ. και 1000 φυσιγγια να ρίξεις είναι 40 ευρώ , ποσό μικρό αν υπολογίσεις τα άλλα έξοδα για να ρίξεις 1000 φυσίγγια. (π.χ. βενζίνες)
- την ανάκρουση την βγάζω έξω γιατί εγώ με το beretta που κυνηγάω κατά 95% , δεν καταλαβαίνω διαφορά από τα 28γρ στα 34γρ.

τα 28γρ τα έχω χρησιμοποιήσει μόνο στο σκοπευτήριο , αλλά θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας και θα τα δοκιμάσω ( ίσως και σήμερα στο απογευματινό καρτεράκι ).
Γιώργο εγώ θα συμπληρώσω στα λεγόμενα του Γιάννη και του Μίλτου,ότι τα 28άρια λόγο του ότι χρησιμοποιούνται στο σκοπευτήριο έχουν κατά κανόνα πολύ ποιοτικότερα υλικά σε σχέση με κυνηγετικές γομώσεις.
Βάλε το ντεμί ή τα δύο άστρα επάνω,πάρε ένα κουτάκι 28άρια και ρίξε.Στο τέλος της ημέρας η ικανοποίηση που θα νιώθεις θα είναι μεγάλη.;)
 
Υπάρχει ένα πολύ ωραίο άρθρο στο hunter passion από τον Αρι για τα σκοπευτικα φυσίγγια στο κυνήγι..
Δεν κάνω διαφήμιση αλλά λέει πολλα κ ωραία πραγματακια..Που πιστεύω ότι θα κάνει κ τους ποιο δύσπιστους να τα δοκιμάσουν..
 
Συναδελφε στην Κυπρο εχουνε μονο δικά να.
Το νούμερο ενα βαρος σκαγιων που δουλεύει εδω στην τσιχλα ειναι το 28 γρ.
Ακολουθει το 32γρ και πολυ ψηλα ποσοστα εχει και το 24γρ.
Κανε δοκιμες να δεις κατανομες στις αποστασεις που σε ενδιαφέρει και με το τσοκ που ταιριαζει στο κυνήγι σου και ριξε αφοβα 28 γρ.
Ειναι υπεραρκετα για την τσιχλα και τα αποτελεσματα θα σε ενθουσιασουν ευχάριστα.
 
Πολλοί το λέμε για τα λίγα γραμμάρια ότι κάνουν μεγάλη διαφορά στο κυνήγι..24 -28 γραμμάρια κάνουν παπάδες..και θα πω και το εξής..δοκιμάστε και το ταπεινό 24άρη φυσίγγι..σφίξτε τσοκ στα όπλα και τα πουλία θα κρεμάνε από τα μεσουράνια..το είδα με τα μάτια μου σε απογευματινό καρτέρι τσίχλας με κάννη 76εκ και σταθερό φουλ να ξεκρεμάω τσίχλα που ίσα ίσα φαινότανε σαν κουνούπι..το φυσίγγι 24 γραμμάρια ν 8 με συγκεντρωτήρα σπάρκ..κλασσικό δηλαδή τραποφύσιγγο
 
Πολλοί το λέμε για τα λίγα γραμμάρια ότι κάνουν μεγάλη διαφορά στο κυνήγι..24 -28 γραμμάρια κάνουν παπάδες..και θα πω και το εξής..δοκιμάστε και το ταπεινό 24άρη φυσίγγι..σφίξτε τσοκ στα όπλα και τα πουλία θα κρεμάνε από τα μεσουράνια..το είδα με τα μάτια μου σε απογευματινό καρτέρι τσίχλας με κάννη 76εκ και σταθερό φουλ να ξεκρεμάω τσίχλα που ίσα ίσα φαινότανε σαν κουνούπι..το φυσίγγι 24 γραμμάρια ν 8 με συγκεντρωτήρα σπάρκ..κλασσικό δηλαδή τραποφύσιγγο
φίλε Μίλτο , η τουφεκιά που αναφέρεις έτσι που την φαντάζομαι έχει να κάνει με ικανότατους σκοπευτές.
για εμένα (και ίσως την πλειοψηφία) μου φαντάζει ακατόρθωτη.
πάντως ..... anyway , θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω .pray to God..pray to God.
 
Μπορεί όντως να είναι και θέμα σκόπευσης αλλά αυτό δεν μπορώ να το κρίνω εγώ..αλλά σίγουρα είναι και θέμα φυσιγγιού το κατά πόσο θα είναι καλή η κατανομή του σε αυτά τα μέτρα και η κινητική ενέργεια που έχουν τα σκάγια σε αυτη την απόσταση για να ρίξουν το πουλί
 
φίλε Μίλτο , η τουφεκιά που αναφέρεις έτσι που την φαντάζομαι έχει να κάνει με ικανότατους σκοπευτές.
για εμένα (και ίσως την πλειοψηφία) μου φαντάζει ακατόρθωτη.
πάντως ..... anyway , θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω .pray to God..pray to God.
Γιώργο και η δική μου γνώμη είναι να δοκιμάσεις και 24γρ , σε πρόσφατο κυνήγι στα μπασιματα κυνηγούσα με τσοκ ***, ** και τα σκοτωματα ήταν πολύ απολαυστικά ιδιαίτερα ,όπως είπε κάι παραπάνω ο Γιάννης ,Όταν έχουν πολύ μικρή ανακρουση και δεν σου προκαλούν πονοκέφαλο η χαρά είναι διπλή.
 
Για δικαννα τα 28 και 30 γραμμαρια ειναι οτι καλυτερο, για να μην τα καλυτερα.
Νικο το δοκίμασες το mezzo 30?
Άλλο ένα φυσίγγι για δικαννα..Πιθανών να ειναι κ το 28 κ το 32 αλλά δεν τα έχω τουφεκισει να δω τι αίσθηση αφήνουν..
 
Γνωρίζεται κάποιο εμπορικό φυσίγγι στα 28 γρ. σε νούμερο 7 ή 6; Να πηγαίνει σε δύσκολους καιρούς.
 
Back
Top