Φυσίγγια για Λαγό

IMG_20220126_121125.jpgIMG_20220126_122633 (1).jpgΓνωμες η πρωτη foto(εφυγε λιγο δεξια) ειναι στα 30 μετρα με τσοκ 3*** και η δευτερη ειναι στα 40 μετρα με τσοκ 2** οπλο beretta 686 e sporting καννη 71cm
αυλοι 18,4 mobile tsok και φυσιγγι Bascheri -pellagri mb long range no 4.Αρκετα χαμηλη ανακρουση για 36 αν και νομιζω οτι τοRottweil waidmansheil ειναι πιο μαλακο παρολο που και τα δυο ειναι γεμισμενα με την ιδια μπαρουτι.
 
Last edited:
Άγγελε η γνώμη μου για τον λαγό είναι πολλά γραμμάρια , μεσαίες ταχύτητες. Νούμερο 5 ημιδιασπορας 36 γραμμάρια για κοντινές βολές και νούμερο 4 συγκεντρωτικο 40 με 42 γραμμάρια ,ταχύτητες 390 με 400 μ/ δ κατά προτίμηση νίκελ. Το νούμερο 4 ( 3,1 ή 3,25 χιλιοστά), έχει αρκετή διάτρηση μέχρι τα 55 μέτρα .
 
να σου πω κι εγω τι γνωμη μου. Για το συγκεκριμμενο φυσιγγι το 3* ειναι καπως σφιχτο. Βαλε 4* στην κατω, μην το φοβασαι.
Αν αφησεις ιδια τα τσοκ, βαλε το ROTWAIL στο3* και το Β P στο 2*
θεωρεις το bp ποιο συγκεντρωτικο απο rottweil ?Η λογω ποιο χαμηλης ανακρουση να βαλω το rottweil στα 3***???
 
Άγγελε η γνώμη μου για τον λαγό είναι πολλά γραμμάρια , μεσαίες ταχύτητες. Νούμερο 5 ημιδιασπορας 36 γραμμάρια για κοντινές βολές και νούμερο 4 συγκεντρωτικο 40 με 42 γραμμάρια ,ταχύτητες 390 με 400 μ/ δ κατά προτίμηση νίκελ. Το νούμερο 4 ( 3,1 ή 3,25 χιλιοστά), έχει αρκετή διάτρηση μέχρι τα 55 μέτρα .
Το πρωτο θα ειναι tricolor bp η rottweil waidmansheil peppe (με μαλλινη ταπα και τα 2) 36γραμ.ν5αλλα θα δοκιμαστουν και αυτα.Δεν θελω να φυγω πανω απο 36 γρ λογω ανακρουσης με το δικαννο.
 
Το πρωτο θα ειναι tricolor bp η rottweil waidmansheil peppe (με μαλλινη ταπα και τα 2) 36γραμ.ν5αλλα θα δοκιμαστουν και αυτα.Δεν θελω να φυγω πανω απο 36 γρ λογω ανακρουσης με το δικαννο.
Σε τι μέρη κυνηγάς το λαγό? πυκνό ή έχει μεγάλες ανοιχτωσιές?
 
Αναμεικτα οποτε πρεπει παντα να υπαρχουν 2 σεναρια!!!!
Αν είσαι σε πυκνό τότε το πρώτο 7αρι διασποράς και το δεύτερο 5αρι συγκεντρωτήρα.
Σε ανοιχτά μέρη το πρώτο 6αρι και το δεύτερο 3αρι αν είναι κάμπος ή δραμάκια αν πας σε υψώματα.
Την κάτω κάνη προτιμότερο είναι 4*.
 
Ανάκρουση την ώρα που έχεις μπροστά σου το λαγό δεν πρόκειται να καταλάβεις. Εγώ θα έλεγα να μην φοβάσαι τα στενά τσοκαρισματα. 1*+3* θα έβαζα γιατί αν σου βγει λίγο μακριά είναι κρίμα να αρπάξει ένα δύο σκάγια και να ψοφήσει μετά από ώρες και να χαθεί ένα τέτοιο θήραμα. Εδώ χτυπάμε την τσίχλα στα 25 μέτρα με φουλ τσοκ ο λαγός θα γλυτώσει; Η επιλογή η δική μου είναι στην έναρξη Remington express no4 για πρώτο και δεύτερο και νούμερο 2 για τρίτο. Μετά που κρυώνει ο καιρός Remington nitro magnum 2 3/4 νούμερο 4 και Remington nitro magnum 3" νούμερο 2 και φουλ τσοκ. Κυνηγάω με επαναληπτική άρα η ανάκρουση είναι ίδια με το δίκαννο.
 
Ανάκρουση την ώρα που έχεις μπροστά σου το λαγό δεν πρόκειται να καταλάβεις. Εγώ θα έλεγα να μην φοβάσαι τα στενά τσοκαρισματα. 1*+3* θα έβαζα γιατί αν σου βγει λίγο μακριά είναι κρίμα να αρπάξει ένα δύο σκάγια και να ψοφήσει μετά από ώρες και να χαθεί ένα τέτοιο θήραμα. Εδώ χτυπάμε την τσίχλα στα 25 μέτρα με φουλ τσοκ ο λαγός θα γλυτώσει; Η επιλογή η δική μου είναι στην έναρξη Remington express no4 για πρώτο και δεύτερο και νούμερο 2 για τρίτο. Μετά που κρυώνει ο καιρός Remington nitro magnum 2 3/4 νούμερο 4 και Remington nitro magnum 3" νούμερο 2 και φουλ τσοκ. Κυνηγάω με επαναληπτική άρα η ανάκρουση είναι ίδια με το δίκαννο.
Για την ανακρουση εχεις μαλλον δικιο.
 
Ανάκρουση την ώρα που έχεις μπροστά σου το λαγό δεν πρόκειται να καταλάβεις. Εγώ θα έλεγα να μην φοβάσαι τα στενά τσοκαρισματα. 1*+3* θα έβαζα γιατί αν σου βγει λίγο μακριά είναι κρίμα να αρπάξει ένα δύο σκάγια και να ψοφήσει μετά από ώρες και να χαθεί ένα τέτοιο θήραμα. Εδώ χτυπάμε την τσίχλα στα 25 μέτρα με φουλ τσοκ ο λαγός θα γλυτώσει; Η επιλογή η δική μου είναι στην έναρξη Remington express no4 για πρώτο και δεύτερο και νούμερο 2 για τρίτο. Μετά που κρυώνει ο καιρός Remington nitro magnum 2 3/4 νούμερο 4 και Remington nitro magnum 3" νούμερο 2 και φουλ τσοκ. Κυνηγάω με επαναληπτική άρα η ανάκρουση είναι ίδια με το δίκαννο.
Με 4αρι πρώτο στο πυκνό ?
 
Με 4αρι πρώτο στο πυκνό ?
Εξαρτάται από το τερέν. Όταν λες πυκνό, πόσο πυκνό; Όταν το τερέν έχει εναλλαγές από σχετικά πυκνό σε ανοιχτό τι θα κάνει θα βιδωνει και θα ξεβιδωνει τσοκακια και θα πηγαίνει από φυσίγγι διασποράς αλλαγή σε συγκεντρωτικό; Δε λέω, υπάρχουν άτομα που αλλάζουν συνεχώς τσοκακια, εγώ δεν αλλάζω. Ξέρω που θα πάω και επιλέγω από πρίν δεν κουβαλάω τσοκοκλειδο και τσοκακια. Έπειτα κυνηγάει καβαλα στα σκυλιά ή κάθεται καρτέρι και μπορεί να του βγει στα πέντε μέτρα ή στα 45 ας πούμε. Μα και καβαλα στα σκυλιά να παει κάποιος μπορεί να αφήσει το λαγό να πάρει λίγα μέτρα και να ρίξει.
 
Εξαρτάται από το τερέν. Όταν λες πυκνό, πόσο πυκνό; Μα και καβαλα στα σκυλιά να παει κάποιος μπορεί να αφήσει το λαγό να πάρει λίγα μέτρα και να ρίξει.
Έχει δίκανο.#1.174
Τσοκάκια δεν αλλάζεις αλλά αλλάζεις φυσίγγια.
 
Last edited:
Back
Top