Φυσίγγια για Λαγό

Καλησπέρα παιδιά! Νέος σχετικά λαγάς, κυνηγάμε στα Τζουμέρκα της Πίνδου άλλες φορές σε πυκνό αλλά τις περισσότερες σε αλπικό ή λάκες με χαμηλή βλάστηση με τις αποστάσεις να κυμαίνονται από 10 έως 50 μέτρα. Κάτοχος Baikal mp153 με 3*. Τι προτείνετε από φυσ

Είμαι μεταξύ αυτού, Remington express long range, Winchester extreme speed 36gr, condor 36gr και Lambro μπλε 34gr. Όλα σε ν 4 η 5
στα αλπικα και μεχρι 50 μ ξεχνα το ν5 ειναι πολυ μεγαλοι οι λαγοι και μακρυνες οι τουφεκιες. Το λαμπρο μπλε οταν σε καλυπτει η ομιχλη στο βουνο και ριχνει παγωμενη ελαφρια βροχοψιχαλα, το Condor αμα δεν σε ενοχλει το κλωτσημα για μια δυο τουφεκιες , δεν χρειαζεσαι την ταχυτητα του win . Ολα θα στην κανουν τη δουλεια μην ανησυχεις εγω ριχνω τα Rottwail kai Rem express που προταθηκαν σε n4 για παντου και παντα
 
στα αλπικα και μεχρι 50 μ ξεχνα το ν5 ειναι πολυ μεγαλοι οι λαγοι και μακρυνες οι τουφεκιες. Το λαμπρο μπλε οταν σε καλυπτει η ομιχλη στο βουνο και ριχνει παγωμενη ελαφρια βροχοψιχαλα, το Condor αμα δεν σε ενοχλει το κλωτσημα για μια δυο τουφεκιες , δεν χρειαζεσαι την ταχυτητα του win . Ολα θα στην κανουν τη δουλεια μην ανησυχεις εγω ριχνω τα Rottwail kai Rem express που προταθηκαν σε n4 για παντου και παντα
Ευχαριστώ!!
 
Καλησπέρα παιδιά! Νέος σχετικά λαγάς, κυνηγάμε στα Τζουμέρκα της Πίνδου άλλες φορές σε πυκνό αλλά τις περισσότερες σε αλπικό ή λάκες με χαμηλή βλάστηση με τις αποστάσεις να κυμαίνονται από 10 έως 50 μέτρα. Κάτοχος Baikal mp153 με 3*. Τι προτείνετε από φυσέκια;
αμα βρεις remighton nitro magnoum 42gr n4
 
Όχι πολύ, αλλά ο ξάδερφός μου έχει ρίξει 2-3 τάνκερ σε παπιά.
Πολύ καλό φυσίγγι !!!!
Από τα καλύτερα παλιά με μη εξωτικά υλικά ...
Εντυπωση μου έκανε το μόνο για άντρες που έγραψες, δεν κλωτσαγε καθόλου το νιτρο όπως όλα τα αμερικανικα, κ το θεωρείς καλυτερο σε βάλτο από το παλιο αντιαεροπορικό Όλυμπος του κουτουμανου ;
 
Εντυπωση μου έκανε το μόνο για άντρες που έγραψες, δεν κλωτσαγε καθόλου το νιτρο όπως όλα τα αμερικανικα, κ το θεωρείς καλυτερο σε βάλτο από το παλιο αντιαεροπορικό Όλυμπος του κουτουμανου ;
Ποτέ δεν έχω ακούσει το Όλυμπος.

Το "μόνο για άντρες" ήταν μια φράση που επαναλάμβανε ο ξάδερφος όταν έβαζε στην 1100 76full σταθερό αυτό το φυσίγγι :) :) :)
Όποτε βλέπω αυτό το φυσίγγι αυθόρμητα μου έρχεται στο μυαλό η φράση αυτή :) :) :)

Δεν το λες πάντως και τσιχλοφύσσιγο, παρόλο που δεν έχω καμία ευαισθησία με την ανάκρουση ...
 
Παιδιά μια χαζή ερώτηση αλλά είμαι πρωτάρης με χωρίς άλλη επιλογή αυτή την στιγμή...έχω φυσίγγια νούμερο 8 28 γρ ..παίζει για λαγό ένα τέτοιο φυσσιγι;;
Άμα δεν του ρίξεις στα 15 μέτρα και να τον πάρει σε ζωτικό σημείο, ούτε κατά διανοια...
 
Φιλοι μου εχω σφαξει 3 φυσιγγια ακομα:
Το NSI lepre Νο3: Μεταλλο 23mm, διαμ. σκαγιων 3.2-3.3 mm - βαρος 38γρ-180σκαγια, βαρος πυριτιδας 2.09γρ.(tecna) Επινικελομενα σκαγια καθαρα. Ωραιο συγκεντρωτηρα!
Το B&P Winter Νο4 : Μεταλλο 20mm, διαμ. σκαγιων 3.1- 3.3mm, βαρος 39.28γρ - 236σκαγια, βαρος πυριτιδας 1.77γρ (mb36). Γυαλισμενα καθαρα σκαγια!!
Και το B&P F2 Long Range No.3 : Μεταλλο 16mm, διαμ. 3.2- 3.35mm, 35.78γρ-172σκαγια, βαρος πυριτιδας 1.88γρ.(f2x36). Επινικελομενα σκαγια αφηναν ομως ασημι βαφη στα χερια!
Τecna 2.10 X38 το LEPRE και κάποιοι εξακολουθούν να πιστεύουν ότι με πορδές -συνταγές 1.85 Χ 38 έστω και σε πιο ψιλό σκάγι
θα πάνε για φάσσες αντί για σπουργίτια .......
 
Καλησπέρα και από εμένα! Κάθε χρόνο μια εβδομάδα πριν την έναρξη του λαγού κάνουμε δοκιμές με τον συγκυνηγό μου στα 30 μέτρα σε πίνακα ώστε να δούμε συγκέντρωση ή κάποιο καινούργιο φυσίγγι που πηγαίνει το όπλο. Οπλό Benelli Montefeltro 66cm με Gemini 3* . Τις καλύτερες συγκεντρώσεις κάνει το Reminghton 35,5 gr σε No 4. Στο κυνήγι όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά...
Τι εννοώ; Σε ντουφεκιές 25-30 μέτρα ο λαγός δεν πέφτει ξερός ακόμα και μετά από 3 φυσίγγια και πέφτει σε μια απόσταση 20-30 μέτρα. Μετά από 2η δοκιμή σε ντενεκέ , λοιπόν, είδαμε ότι μπορεί η συγκέντρωση να είναι η καλύτερη , Η ΔΙΑΤΡΗΣΗ όμως είναι η χειρότερη ( πρώτο το Rottweil Game Edition, μετά το Winchester Super Speed και τελευταίο το Reminghton ,όλα σε Νο 4) .
Το ερώτημα είναι το εξής:
Όλοι εκθειάζουν τα Reminghton ως τα καλύτερα φυσίγγια . Μήπως κάνουμε κάποιο λάθος στο μοντέλο/γραμμάρια ή στο νούμερο;
Ποιο Reminghton έχετε δοκιμάσει εσείς με τα καλύτερα αποτελέσματα και με benelli?
Σας ευχαριστώ!!
 
Last edited:
Back
Top