Φυσίγγια για Λαγό

Ούτε εγώ δεν θέλω να το πιστέψω αλλά ο Νικ έκανε ακριβώς το ίδιο με τα babymagnum. Απλά δεν θυμάμαι την απόσταση.
Πάντα Rem express 35.5gr έριχνα και εγώ και ο πατέρας μου και ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα.
Ειδικά στα 30μ.

Κατω απο 35 μετρα και πανω απο 30 . Υπολογιζω 32-33 μετρα Βασιλη μου!!!
Εμενα με 3 τουφεκιες δεν πηρε ουτε ΕΝΑ σκαγι επανω του....και ο λαγος σταματημενος....καθόταν...
Δεν ξεχνιεται τετοιο χουνερι.....Ο μοναδικος λαγος που εχω πεταλωσει..... με Επωνυμα Ιταλικα!!!!

Σε Καλο μου ''βγηκε''.........Μετα ''επιασα'' ζεστά την ιδιογομωση.... :)
 
Κατω απο 35 μετρα και πανω απο 30 . Υπολογιζω 32-33 μετρα Βασιλη μου!!!
Εμενα με 3 τουφεκιες δεν πηρε ουτε ΕΝΑ σκαγι επανω του....και ο λαγος σταματημενος....καθόταν...
Δεν ξεχνιεται τετοιο χουνερι.....Ο μοναδικος λαγος που εχω πεταλωσει..... με Επωνυμα Ιταλικα!!!!

Σε Καλο μου ''βγηκε''.........Μετα ''επιασα'' ζεστά την ιδιογομωση.... :)
Ακόμα το φυσάς και δε κρυώνει Νίκο;;; .sarcastic.
 
Ακόμα το φυσάς και δε κρυώνει Νίκο;;; .sarcastic.

Λιγο το εχεις βρε φιλε!!! Με εκανε μαλακα ο λαγος.....με τα φολα φυσεκια....Μετα απο τρεις τουφεκιες
να φευγει ανετος και ωραιος.....και εγω μαλακας και αγαλμα....και να μην πιστευω αυτο που βλεπω ???.hair.
 
Λιγο το εχεις βρε φιλε!!! Με εκανε μαλακα ο λαγος.....με τα φολα φυσεκια....Μετα απο τρεις τουφεκιες
να φευγει ανετος και ωραιος.....και εγω μαλακας και αγαλμα....και να μην πιστευω αυτο που βλεπω ???.hair.
Δε πειράζει....έπαθες κι έμαθες...
Το κακό ειναι ότι αυτές οι φάσεις δεν ξεχνιούνται ποτέ....ακόμα και 100 πιο δύσκολους λαγούς να πιάσεις....εκείνον δύσκολα θα τον ξεχάσεις ...
 
Δε πειράζει....έπαθες κι έμαθες...
Το κακό ειναι ότι αυτές οι φάσεις δεν ξεχνιούνται ποτέ....ακόμα και 100 πιο δύσκολους λαγούς να πιάσεις....εκείνον δύσκολα θα τον ξεχάσεις ...

Οχι δεν θα το ξεχασω μεχρι να πεθανω.....ηταν πολυ μεγαλο χουνερι....Απο την ''αλλη'' τον ευγνωμονω
φιλε!!!! ;) :)
 
Τον έφαγες τελικά ;;;; ... δεν μας ολοκλήρωσες την ιστορία :)

Την αλλη μερα επεσε....απο αλλο τουφεκι της παρεας...Εγω τον πεταλωσα σαββατο....
Μεγαλος λαγος ( ''μαυρος'' )....κατσικι ολοκληρο.....φιλε....απο το χρωμα και το μεγεθος πιστευω οτι
ηταν αυτος!!! :)
 
Το καλύτερο φυσιγγι για τον λαγό είναι τα σκυλιά..... ;)

Τα σκυλια κανουν αυτο που πρεπει....βγαζουν τον λαγο και στον φερνουν στο ποστο....
Εαν ο κυνηγος εχει ''φολα'' φυσιγγιο στην θαλαμη του....χαιρετισματα....Δλδ τυχαια πεταλωνουν
τους λαγους οι κυνηγοι ???
Ο κυνηγος...ψυχραιμια....σημαδι....και καλο φυσιγγιο.
Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη!!! :)
 
Τα σκυλια κανουν αυτο που πρεπει....βγαζουν τον λαγο και στον φερνουν στο ποστο....
Εαν ο κυνηγος εχει ''φολα'' φυσιγγιο στην θαλαμη του....χαιρετισματα....Δλδ τυχαια πεταλωνουν
τους λαγους οι κυνηγοι ???
Ο κυνηγος...ψυχραιμια....σημαδι....και καλο φυσιγγιο.
Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη!!! :)
Το πιο σοβαρό από όλα είναι να ξέρει αυτή που θα μαγειρέψει τον λαγό.Ολα τα άλλα είναι τρίχες...
 
Το πιο σοβαρό από όλα είναι να ξέρει αυτή που θα μαγειρέψει τον λαγό.Ολα τα άλλα είναι τρίχες...

Καλα τα λες...αλλα για τον μαγειρεψει...θελει καλο φυσεκι για φτασει στην κατσαρολα....
Με ''αμμοχαλικο'' δεν πεφτει ο λαγος....ουτε στην κατσαρολα μπαινει!!! ;)
 
Καλα τα λες...αλλα για τον μαγειρεψει...θελει καλο φυσεκι για φτασει στην κατσαρολα....
Με ''αμμοχαλικο'' δεν πεφτει ο λαγος....ουτε στην κατσαρολα μπαινει!!! ;)
Μην παιδευεσαι...Το καλύτερο φυσίγγι είναι η ψυχραιμία.Το 95% του κυνηγιού το παίρνουν στις πλάτες τους τα σκυλιά όπως πολύ σωστά είπε ο Σταμάτης.Αμα τρέμεις σαν το ψάρι,δεν πάνα έχεις ότι θες... Ακόμα και μάπα να είναι το φυσίγγι σε λογική απόσταση θα τον κωλωσει και θα γίνει η δουλειά.Θες απλά ένα μέσο φυσίγγι.Αν είσαι σε ανοιχτά σπανα μέρη να το συζητήσουμε το θέμα φυσιγγίου.
 
Τα σκυλια κανουν αυτο που πρεπει....βγαζουν τον λαγο και στον φερνουν στο ποστο....
Εαν ο κυνηγος εχει ''φολα'' φυσιγγιο στην θαλαμη του....χαιρετισματα....Δλδ τυχαια πεταλωνουν
τους λαγους οι κυνηγοι ???
Ο κυνηγος...ψυχραιμια....σημαδι....και καλο φυσιγγιο.
Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη!!! :)

Δεν διαφωνώ Σε αυτά που λες. Σίγουρα χρειάζονται και αυτα. Απλά για μένα τα σκυλιά παίζουν τον ποιο σημαντικό ρόλο από όλα τα υπόλοιπα. Είμαι σε ένα πολύ πυκνό καρτέρι και ο λαγός έρχεται προς το μέρος μου. Είναι τουφέκια που την ρίχνεις στο δευτερόλεπτο και δεν τον ξαναβλεπεις. Με το που σηκώνω το όπλο φρενάρει και γυρνάει πίσω. Και που την έριξα ήταν ήδη αργά απλά την έριξα. Έχουν αρχίσει όλοι και ρωτάνε στον ασύρματο τι έγινε και τι έγινε. Τους λέω μου έφυγε... Τα σκυλιά να κόβουν το τόπο και να μην σταματάνε στην τουφέκια.....για καλή μου τύχη η μια κοριτσάρα μου έρχεται λίγο ποιο χαμηλά απ' την δίωξη. Και τρακάρει μετωπική με το λαγό. Τον πήγαινε με τα μάτια. Τόσο κοντά ήταν. Μου τον ξαναφέρνει στο ίδιο σημείο ακριβώς και τον βαράω. Με ξεντροπιασε. Από εκεί που ήθελα να με καταπιεί η γη, πέταγα στα ουράνια. Όλα αυτά έγιναν μέσα σε τρία λεπτα. Διαφορά από την πρώτη στην δεύτερη τουφέκια. Όταν με είδε ο πατέρας μου να φιλάω το σκυλί λέει πάει αυτός χαζεψε....
 
Δεν διαφωνώ Σε αυτά που λες. Σίγουρα χρειάζονται και αυτα. Απλά για μένα τα σκυλιά παίζουν τον ποιο σημαντικό ρόλο από όλα τα υπόλοιπα. Είμαι σε ένα πολύ πυκνό καρτέρι και ο λαγός έρχεται προς το μέρος μου. Είναι τουφέκια που την ρίχνεις στο δευτερόλεπτο και δεν τον ξαναβλεπεις. Με το που σηκώνω το όπλο φρενάρει και γυρνάει πίσω. Και που την έριξα ήταν ήδη αργά απλά την έριξα. Έχουν αρχίσει όλοι και ρωτάνε στον ασύρματο τι έγινε και τι έγινε. Τους λέω μου έφυγε... Τα σκυλιά να κόβουν το τόπο και να μην σταματάνε στην τουφέκια.....για καλή μου τύχη η μια κοριτσάρα μου έρχεται λίγο ποιο χαμηλά απ' την δίωξη. Και τρακάρει μετωπική με το λαγό. Τον πήγαινε με τα μάτια. Τόσο κοντά ήταν. Μου τον ξαναφέρνει στο ίδιο σημείο ακριβώς και τον βαράω. Με ξεντροπιασε. Από εκεί που ήθελα να με καταπιεί η γη, πέταγα στα ουράνια. Όλα αυτά έγιναν μέσα σε τρία λεπτα. Διαφορά από την πρώτη στην δεύτερη τουφέκια. Όταν με είδε ο πατέρας μου να φιλάω το σκυλί λέει πάει αυτός χαζεψε....


Ουτε εγω διαφωνω με αυτα που λες τωρα.....Απλα εσυ κυνηγας αλλιως τον λαγο....καβαλα στα σκυλια ....ενω εγω
στο ποστο!!! Τωρα μην λες οτι σε ''ξεντροπιασε'''....οκ καταλαβαινω πως το ''λες''.....αλλα δεν νομιζω οτι
υπαρχει λαγας που να μην εχει πεταλωσει λαγο!!!!
Τι να πει ο ''δικος μου'' εδω που παει καβαλα στα σκυλια!!! Δεν εχω δει ποιο αστοχο ανθρωπο...στους 10 λαγους
πεταλωνει τους 8....Ακουμε ΝΤΑΒ - ΝΤΑΒ - ΝΤΑΒ - 3 τουφεκιες...ουτε στον ασυρματο τον ρωταμε τι εγινε...
Ξερουμε....και ειμαστε στην τσιτα και περιμενουμε τον λαγο στα ποστα.....και ο λαγος τις περισσοτερες φορες
πεφτει στο ποστο....Εκτος και αν ειναι πολυ Μαστορας... ή και τυχερος...και φυγει απο αφυλαχτο ποστο!!!
Δλδ να πω του ''δικου μου'' να κανει χαρακιρι .....με τοσα πεταλωματα ??? :D
Περα απο αυτο....τα καλα σκυλια ειναι ανεκτιμητα!!!!:)
 
Ουτε εγω διαφωνω με αυτα που λες τωρα.....Απλα εσυ κυνηγας αλλιως τον λαγο....καβαλα στα σκυλια ....ενω εγω
στο ποστο!!! Τωρα μην λες οτι σε ''ξεντροπιασε'''....οκ καταλαβαινω πως το ''λες''.....αλλα δεν νομιζω οτι
υπαρχει λαγας που να μην εχει πεταλωσει λαγο!!!!
Τι να πει ο ''δικος μου'' εδω που παει καβαλα στα σκυλια!!! Δεν εχω δει ποιο αστοχο ανθρωπο...στους 10 λαγους
πεταλωνει τους 8....Ακουμε ΝΤΑΒ - ΝΤΑΒ - ΝΤΑΒ - 3 τουφεκιες...ουτε στον ασυρματο τον ρωταμε τι εγινε...
Ξερουμε....και ειμαστε στην τσιτα και περιμενουμε τον λαγο στα ποστα.....και ο λαγος τις περισσοτερες φορες
πεφτει στο ποστο....Εκτος και αν ειναι πολυ Μαστορας... ή και τυχερος...και φυγει απο αφυλαχτο ποστο!!!
Δλδ να πω του ''δικου μου'' να κανει χαρακιρι .....με τοσα πεταλωματα ??? :D
Περα απο αυτο....τα καλα σκυλια ειναι ανεκτιμητα!!!!:)

Δεν διαφωνούμε κάπου. Απλά δεν κυνηγάω Καβάλα. Δεν μου αρέσει αυτός ο τρόπος καθόλου. Με καρτέρι και δίωξη κυνηγάω. Απλώς επειδή τα σκυλιά είναι δικά μου θα τα οδηγήσω προς τα καρτέρια και εγώ θα κάτσω ανάλογα με την εξέλιξη του κυνηγιού όπου θεωρώ καλύτερα.
 
Δεν διαφωνούμε κάπου. Απλά δεν κυνηγάω Καβάλα. Δεν μου αρέσει αυτός ο τρόπος καθόλου. Με καρτέρι και δίωξη κυνηγάω. Απλώς επειδή τα σκυλιά είναι δικά μου θα τα οδηγήσω προς τα καρτέρια και εγώ θα κάτσω ανάλογα με την εξέλιξη του κυνηγιού όπου θεωρώ καλύτερα.

ΟΚ...Ετσι για την συζητηση....να πω τα ''δικα μου''. Απο τοτε που ξεκινησα το κυνηγι του λαγου ο
πρωτος μου ''δασκαλος'' ηταν και ειναι απο τους καλυτερους λαγοκυνηγους της Σαμου!!!! Θυμαμαι το πρωτο του
''μαθημα''.....μου ειχε πει...Νικολα ο λαγος ακουει το ανοιγμα και το κλεισιμο που κανεις στα δαχτυλα
της παλαμης σου....εαν τον δεις και ερχετε μην κουνηθεις καθολου....αστον να ερθει σε αποσταση βολης
και μετα σηκωσε το οπλο και ριχτου.....ψυχραιμια....και σημαδεψε καλα!!!
Με βαζει σε ενα ποστο τριστρατο ....και μου λεει....ο λαγος θα ερθει απο μπροστα....αλλα υπαρχει περιπτωση
να ερθει και αριστερα σου....Δεξια σου πολυ δυσκολο να σου βγει!!!
Φευγει....και αμολαει σκυλια.... ( τοτε ακουγα ).....Σε ενα τεταρτο ακουω το πρωτο γαβ....Σε 5 λεπτα αντιλαλουσε
το βουνο απο την διωξη των σκυλιων....και δεν σου κρυβω σαν πρωταρης....η καρδια με 1000 παλμους
στις φτερνες μου ειχε φτασει.
Δεν ντρεπομαι να το πω....παρακουλουσα να μην ερθει ο λαγος σε μενα.....και νασου και τον βλεπω να
ερχετε απο τον δρομο μπροστα μου.!!!!
Δεν ξερω εαν κοκαλωσα απο τρομαρα....η απο ψυχραιμια....Σημασια εχει οτι του εριξα μια τουφεκια
στα 25 μετρα και εμεινε επι τοπου!!!
Και για να καταλαβεις ποσο ΑΣΧΕΤΟΣ ημουν με αυτο το κυνηγι ( ηταν το πρωτο μου ) πηρα ο μαλακας
τον λαγο και τον εβαλα στην καροτσα του αυτ/του....που ηταν 10 μετρα απο μενα στην δεξια πλευρα μου.
Δεν προλαβα να γυρισω στο ποστο εφτασαν τα σκυλια και σταματησαν εκει που επεσε ο λαγος....
Σε 2 λεπτα φτανει και ο φιλος μου..... Απο μακρια ακομα....Που ειναι ο λαγος με ρωταει...Δεν τον πετυχα
και εκανε προς τα κατω ρε φιλε του λεω.....Σιγα μην το κοροιδευα....φτανει εκει που ηταν τα σκυλια... και
μου λεει. Εγω φταιω που δεν σου ειπα οτι τον λαγο δεν παιρνουμε μεχρι να ερθουν τα σκυλια!!!
Πηρε τον λαγο απο την καροτσα...τον ''εδωσε'' να τον μυρισουν τα σκυλια...
Και αυτη ηταν η πρωτη εμπειρια απο το κυνηγι του λαγου!!!

Στην συνεχεια καταλαβα....οτι το ''κοκαλωμα''....δεν ηταν τρομαρα....αλλα ψυχραιμια....
Δεν το λεω για φιγουρα....Ειμαι πολυ ψυχραιμος.....Δεν εχω πεταλωσει λαγο....εκτος απο αυτον τον εναν με
τα φολα ιταλικα φυσιγγια....
Εχω ζησει...και εχω απιστευτα ωραιες στιγμες και εικονες απο το κυνηγι του λαγου...και ειναι το
θηραμα που λατρευω!!!! :)
 
Back
Top