Φυσίγγια για Λαγό

Καλησπέρα και από εμένα! Κάθε χρόνο μια εβδομάδα πριν την έναρξη του λαγού κάνουμε δοκιμές με τον συγκυνηγό μου στα 30 μέτρα σε πίνακα ώστε να δούμε συγκέντρωση ή κάποιο καινούργιο φυσίγγι που πηγαίνει το όπλο. Οπλό Benelli Montefeltro 66cm με Gemini 3* . Τις καλύτερες συγκεντρώσεις κάνει το Reminghton 35,5 gr σε No 4. Στο κυνήγι όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά...
Τι εννοώ; Σε ντουφεκιές 25-30 μέτρα ο λαγός δεν πέφτει ξερός ακόμα και μετά από 3 φυσίγγια και πέφτει σε μια απόσταση 20-30 μέτρα. Μετά από 2η δοκιμή σε ντενεκέ , λοιπόν, είδαμε ότι μπορεί η συγκέντρωση να είναι η καλύτερη , Η ΔΙΑΤΡΗΣΗ όμως είναι η χειρότερη ( πρώτο το Rottweil Game Edition, μετά το Winchester Super Speed και τελευταίο το Reminghton ,όλα σε Νο 4) .
Το ερώτημα είναι το εξής:
Όλοι εκθειάζουν τα Reminghton ως τα καλύτερα φυσίγγια . Μήπως κάνουμε κάποιο λάθος στο μοντέλο/γραμμάρια ή στο νούμερο;
Ποιο Reminghton έχετε δοκιμάσει εσείς με τα καλύτερα αποτελέσματα και με benelli?
Σας ευχαριστώ!!
Δοκιμασε το remington nitro magnum 42gr no4 καμια σχεση με το 35.5 που λες, ειναι πολυ ανωτερο το nitro!
Υπαρχουν επισης παρα πολυ καλα φυσιγγια σε νο4 και νο3 για λαγο δοκιμασμενα απο πολλους με πολυ καλη συγκεντρωση και διατρηση.
 
Καλησπέρα και από εμένα! Κάθε χρόνο μια εβδομάδα πριν την έναρξη του λαγού κάνουμε δοκιμές με τον συγκυνηγό μου στα 30 μέτρα σε πίνακα ώστε να δούμε συγκέντρωση ή κάποιο καινούργιο φυσίγγι που πηγαίνει το όπλο. Οπλό Benelli Montefeltro 66cm με Gemini 3* . Τις καλύτερες συγκεντρώσεις κάνει το Reminghton 35,5 gr σε No 4. Στο κυνήγι όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά...
Τι εννοώ; Σε ντουφεκιές 25-30 μέτρα ο λαγός δεν πέφτει ξερός ακόμα και μετά από 3 φυσίγγια και πέφτει σε μια απόσταση 20-30 μέτρα. Μετά από 2η δοκιμή σε ντενεκέ , λοιπόν, είδαμε ότι μπορεί η συγκέντρωση να είναι η καλύτερη , Η ΔΙΑΤΡΗΣΗ όμως είναι η χειρότερη ( πρώτο το Rottweil Game Edition, μετά το Winchester Super Speed και τελευταίο το Reminghton ,όλα σε Νο 4) .
Το ερώτημα είναι το εξής:
Όλοι εκθειάζουν τα Reminghton ως τα καλύτερα φυσίγγια . Μήπως κάνουμε κάποιο λάθος στο μοντέλο/γραμμάρια ή στο νούμερο;
Ποιο Reminghton έχετε δοκιμάσει εσείς με τα καλύτερα αποτελέσματα και με benelli?
Σας ευχαριστώ!!
Εχω το ιδιο οπλο ....και εμεινα ευχαριστημενος απο τα B&P winter Νο 4 και παλιοτερα απο τα Rottweil waidmansheil (36gr)....σε δοκιμες διατρησης (με το full) που ειχα κανει ειχα μεινει ευχαριστημενος απο Nsi lepre (Νο.3 Νικελ), B&P f2 Long Range (Νο.3 Νικελ) και τα B&P winter (No.4 μολυβδινα)!
 
Καλησπέρα και από εμένα! Κάθε χρόνο μια εβδομάδα πριν την έναρξη του λαγού κάνουμε δοκιμές με τον συγκυνηγό μου στα 30 μέτρα σε πίνακα ώστε να δούμε συγκέντρωση ή κάποιο καινούργιο φυσίγγι που πηγαίνει το όπλο. Οπλό Benelli Montefeltro 66cm με Gemini 3* . Τις καλύτερες συγκεντρώσεις κάνει το Reminghton 35,5 gr σε No 4. Στο κυνήγι όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά...
Τι εννοώ; Σε ντουφεκιές 25-30 μέτρα ο λαγός δεν πέφτει ξερός ακόμα και μετά από 3 φυσίγγια και πέφτει σε μια απόσταση 20-30 μέτρα. Μετά από 2η δοκιμή σε ντενεκέ , λοιπόν, είδαμε ότι μπορεί η συγκέντρωση να είναι η καλύτερη , Η ΔΙΑΤΡΗΣΗ όμως είναι η χειρότερη ( πρώτο το Rottweil Game Edition, μετά το Winchester Super Speed και τελευταίο το Reminghton ,όλα σε Νο 4) .
Το ερώτημα είναι το εξής:
Όλοι εκθειάζουν τα Reminghton ως τα καλύτερα φυσίγγια . Μήπως κάνουμε κάποιο λάθος στο μοντέλο/γραμμάρια ή στο νούμερο;
Ποιο Reminghton έχετε δοκιμάσει εσείς με τα καλύτερα αποτελέσματα και με benelli?
Σας ευχαριστώ!!
σε remington για λαγο θα πας σε remigton nitro magnoym 42gr n4 και rotwiell waidmanshell n3.
 
Καλά, σοβαρολογείτε ;;; :oops: Με όλο το θάρρος και την εκτίμηση που σας έχω! Δεν θέλω να αμφισβητήσω κανένα από τα φυσίγγια που προτείνετε ... Αλλά διαβάσατε καλά ;;; ..."Σε ντουφεκιές 25-30 μέτρα ο λαγός δεν πέφτει ξερός ακόμα και μετά από 3 φυσίγγια και πέφτει σε μια απόσταση 20-30 μέτρα."
Ειλικρινά πιστεύετε ότι αυτό οφείλεται σε ελλιπή διάτρηση ;;;; Με σκάγια Νο 4 ;; Με το οποιοδήποτε φυσίγγι της αγοράς ;;; :oops::eek::rolleyes:
 
Τα biturbo δεν τα δουλευει κανενας;;; Για μενα πριν αρχισω την ιδιογωμοση ηταν το κορυφαιο φυσιγγι με πολυ καλα σκοτωματα σε ολες τις καιρικες συνθηκες σε λαγο παπια σε ολλα τα νουμερα που δουλευα το 36 αρι ,το 38 αρι δεν το εβγαζε τοτε !
 
Καλησπέρα και από εμένα! Κάθε χρόνο μια εβδομάδα πριν την έναρξη του λαγού κάνουμε δοκιμές με τον συγκυνηγό μου στα 30 μέτρα σε πίνακα ώστε να δούμε συγκέντρωση ή κάποιο καινούργιο φυσίγγι που πηγαίνει το όπλο. Οπλό Benelli Montefeltro 66cm με Gemini 3* . Τις καλύτερες συγκεντρώσεις κάνει το Reminghton 35,5 gr σε No 4. Στο κυνήγι όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά...
Τι εννοώ; Σε ντουφεκιές 25-30 μέτρα ο λαγός δεν πέφτει ξερός ακόμα και μετά από 3 φυσίγγια και πέφτει σε μια απόσταση 20-30 μέτρα. Μετά από 2η δοκιμή σε ντενεκέ , λοιπόν, είδαμε ότι μπορεί η συγκέντρωση να είναι η καλύτερη , Η ΔΙΑΤΡΗΣΗ όμως είναι η χειρότερη ( πρώτο το Rottweil Game Edition, μετά το Winchester Super Speed και τελευταίο το Reminghton ,όλα σε Νο 4) .
Το ερώτημα είναι το εξής:
Όλοι εκθειάζουν τα Reminghton ως τα καλύτερα φυσίγγια . Μήπως κάνουμε κάποιο λάθος στο μοντέλο/γραμμάρια ή στο νούμερο;
Ποιο Reminghton έχετε δοκιμάσει εσείς με τα καλύτερα αποτελέσματα και με benelli?
Σας ευχαριστώ!!
Φιλαρακι
Οι λαγοι αυτοι που ηταν κτυπημενοι ;
Ειχαν διαμπερες τραυματα;
Ηταν τα σκαγια ολα στην πετσα του λαγου;
Δεν σε αμφησβητω
Απλα εχουμε παρει καραβια λαγους ατα μετρα που λες με φυσιγγα 29-30-32 και 36γρ με σκαφια νουμερο 6 και 5
Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι σε αυτα τα μετρα το φουσεκι αυτο δεν τον ξετρυπα
Να μου λεγες οτι τον επιανες στο πιαω μερος η κοιλια και να αντεξει να παει 20 μετρα ναι
Στην κοιλια εχεις αυτο το φαινομενο
Αλλα στηθη κεφαλι ο λαγος δεν κανει βημα
Υπαρχει το ο οβερκιλλιγκ στο λαγο αμα η βολη σου δεν ειναι στα καιρια σημεια αλλα ακομη και σε αυτο συνηθως εχεις σπασει και ποδαρια και τον πιανουν τα σκυλια
Εισασταν σιγουρα σωστοι στην σκοπευση σας;
Μηπως με περιφερειακα σκαγια ειχατε πετυχει την καταβολη του;
Αυτο το φουσεκι στα 25 μετρα τον κοβει ατην μεση αμα εισαι πανω του
 
Καλά, σοβαρολογείτε ;;; :oops: Με όλο το θάρρος και την εκτίμηση που σας έχω! Δεν θέλω να αμφισβητήσω κανένα από τα φυσίγγια που προτείνετε ... Αλλά διαβάσατε καλά ;;; ..."Σε ντουφεκιές 25-30 μέτρα ο λαγός δεν πέφτει ξερός ακόμα και μετά από 3 φυσίγγια και πέφτει σε μια απόσταση 20-30 μέτρα."
Ειλικρινά πιστεύετε ότι αυτό οφείλεται σε ελλιπή διάτρηση ;;;; Με σκάγια Νο 4 ;; Με το οποιοδήποτε φυσίγγι της αγοράς ;;; :oops::eek::rolleyes:
σε 25-30 μέτρα με 5άρι πέφτει ξερός
 
Καλά, σοβαρολογείτε ;;; :oops: Με όλο το θάρρος και την εκτίμηση που σας έχω! Δεν θέλω να αμφισβητήσω κανένα από τα φυσίγγια που προτείνετε ... Αλλά διαβάσατε καλά ;;; ..."Σε ντουφεκιές 25-30 μέτρα ο λαγός δεν πέφτει ξερός ακόμα και μετά από 3 φυσίγγια και πέφτει σε μια απόσταση 20-30 μέτρα."
Ειλικρινά πιστεύετε ότι αυτό οφείλεται σε ελλιπή διάτρηση ;;;; Με σκάγια Νο 4 ;; Με το οποιοδήποτε φυσίγγι της αγοράς ;;; :oops::eek::rolleyes:
Δεν εχεις αδικο φιλε, ο εγκεφαλος μου κατεγραψε μονο τη φραση φυσιγγια για λαγο και γι αυτο εγραψα το nitro mag, τα υπολοιπα του ποστ περασαν φευγαλεα... :)
 
Φιλαρακι
Οι λαγοι αυτοι που ηταν κτυπημενοι ;
Ειχαν διαμπερες τραυματα;
Ηταν τα σκαγια ολα στην πετσα του λαγου;
Δεν σε αμφησβητω
Απλα εχουμε παρει καραβια λαγους ατα μετρα που λες με φυσιγγα 29-30-32 και 36γρ με σκαφια νουμερο 6 και 5
Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι σε αυτα τα μετρα το φουσεκι αυτο δεν τον ξετρυπα
Να μου λεγες οτι τον επιανες στο πιαω μερος η κοιλια και να αντεξει να παει 20 μετρα ναι
Στην κοιλια εχεις αυτο το φαινομενο
Αλλα στηθη κεφαλι ο λαγος δεν κανει βημα
Υπαρχει το ο οβερκιλλιγκ στο λαγο αμα η βολη σου δεν ειναι στα καιρια σημεια αλλα ακομη και σε αυτο συνηθως εχεις σπασει και ποδαρια και τον πιανουν τα σκυλια
Εισασταν σιγουρα σωστοι στην σκοπευση σας;
Μηπως με περιφερειακα σκαγια ειχατε πετυχει την καταβολη του;
Αυτο το φουσεκι στα 25 μετρα τον κοβει ατην μεση αμα εισαι πανω του
Δεν θυμάμαι να σου πω σίγουρα για τα σημεία που είχαν σκάγια αλλά το θυμάμαι ότι τα τραύματα δεν ήταν διαμπερή. Εκτός αυτού η δοκιμή σε πίνακα και ντενεκέ έδειξε αυξημένη συγκέντρωση και μειωμένη διάτρηση. Αυτό με προβλημάτισε!
 
Τα biturbo δεν τα δουλευει κανενας;;; Για μενα πριν αρχισω την ιδιογωμοση ηταν το κορυφαιο φυσιγγι με πολυ καλα σκοτωματα σε ολες τις καιρικες συνθηκες σε λαγο παπια σε ολλα τα νουμερα που δουλευα το 36 αρι ,το 38 αρι δεν το εβγαζε τοτε !
Το biturbo 36 εχει μαλακωσει φιλε.
Για το 38αρι ακουω καλα λογια απο φιλους
 
Καλά, σοβαρολογείτε ;;; :oops: Με όλο το θάρρος και την εκτίμηση που σας έχω! Δεν θέλω να αμφισβητήσω κανένα από τα φυσίγγια που προτείνετε ... Αλλά διαβάσατε καλά ;;; ..."Σε ντουφεκιές 25-30 μέτρα ο λαγός δεν πέφτει ξερός ακόμα και μετά από 3 φυσίγγια και πέφτει σε μια απόσταση 20-30 μέτρα."
Ειλικρινά πιστεύετε ότι αυτό οφείλεται σε ελλιπή διάτρηση ;;;; Με σκάγια Νο 4 ;; Με το οποιοδήποτε φυσίγγι της αγοράς ;;; :oops::eek::rolleyes:
Θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε τι εννοείτε ;
 
Ολα μπορουν να συμβουν......Ελαττωματικο φυσιγγιο....ειναι ποιο ''συνηθισμενο''....
Τωρα ''σωστο'' φυσιγγιο που να μην εχει διατρηση στα 25-30 μετρα δεν υπαρχει....ασχετα μαρκας
και αν ειναι εμποριου η Ιδιογομωσης...
Το νουμερο 4 σκαγι στα 50 μετρα με φουλ τσοκ και V1,5-400m/s εχει το μολυβδινο 2,7 χιλιοστα διατρηση
και το επινικελωμενο 4,5 χιλιοστα....
Καταλαβαινουμε λοιπον....τι διατρηση εχει στα 25-30 μετρα....

εικόνα_Viber_2021-07-23_18-22-51-794.jpgεικόνα_Viber_2021-07-23_18-23-06-009.jpgεικόνα_Viber_2021-07-23_18-23-12-953.jpgεικόνα_Viber_2021-07-23_18-23-25-587.jpg

Και αυτη ειναι η μορφη που εχουν....μετα την προσκρουση.....
Σε ελαττωματικο φυσιγγιο ''επεσες'' Βασιλη!!!!
 
Θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε τι εννοείτε ;
Ακριβώς αυτά που έγραψε ο φίλος Χρύσανθος @kurtzhaar λίγο πιο πάνω.
Δεν αμφισβητώ ότι το Remington σας έδωσε λίγο μικρότερη διάτρηση από άλλα φυσίγγια που δοκιμάσατε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η διάτρησή του δεν είναι αρκετή να σκοτώσει άμεσα λαγό, σε αυτές τις αποστάσεις. Σίγουρα σκοτώνει και αρκετά πιο μακριά.
 
Ακριβώς αυτά που έγραψε ο φίλος Χρύσανθος @kurtzhaar λίγο πιο πάνω.
Δεν αμφισβητώ ότι το Remington σας έδωσε λίγο μικρότερη διάτρηση από άλλα φυσίγγια που δοκιμάσατε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η διάτρησή του δεν είναι αρκετή να σκοτώσει άμεσα λαγό, σε αυτές τις αποστάσεις. Σίγουρα σκοτώνει και αρκετά πιο μακριά.

Εχεις ΠΜ Στελιο!!! :)
 
Οι δοκιμες που εκανα σε remington Βολια....με ''τρομαξαν''....
Τα φυσιγγια ειχαν επηρεαστει απο υγρασια.....και δεν πιστευα αυτο που εδειχνε ο ταχογραφος...
Μιλαμε για ταχυτητες απελπισιας....τι διατρηση να εχουν ???
Τα παντα μπορουν να συμβουν....με τα φυσιγγια...
Κατι τετοιο....μπορει να συνεβει και στον Βασιλη.
 
Καλησπέρα και από εμένα! Κάθε χρόνο μια εβδομάδα πριν την έναρξη του λαγού κάνουμε δοκιμές με τον συγκυνηγό μου στα 30 μέτρα σε πίνακα ώστε να δούμε συγκέντρωση ή κάποιο καινούργιο φυσίγγι που πηγαίνει το όπλο. Οπλό Benelli Montefeltro 66cm με Gemini 3* . Τις καλύτερες συγκεντρώσεις κάνει το Reminghton 35,5 gr σε No 4. Στο κυνήγι όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά...
Τι εννοώ; Σε ντουφεκιές 25-30 μέτρα ο λαγός δεν πέφτει ξερός ακόμα και μετά από 3 φυσίγγια και πέφτει σε μια απόσταση 20-30 μέτρα. Μετά από 2η δοκιμή σε ντενεκέ , λοιπόν, είδαμε ότι μπορεί η συγκέντρωση να είναι η καλύτερη , Η ΔΙΑΤΡΗΣΗ όμως είναι η χειρότερη ( πρώτο το Rottweil Game Edition, μετά το Winchester Super Speed και τελευταίο το Reminghton ,όλα σε Νο 4) .
Το ερώτημα είναι το εξής:
Όλοι εκθειάζουν τα Reminghton ως τα καλύτερα φυσίγγια . Μήπως κάνουμε κάποιο λάθος στο μοντέλο/γραμμάρια ή στο νούμερο;
Ποιο Reminghton έχετε δοκιμάσει εσείς με τα καλύτερα αποτελέσματα και με benelli?
Σας ευχαριστώ!!
Δεν είναι φυσιολογικό αυτό.σε αυτά τα μέτρα πέφτει με ότι νά ναι 4αρι και με 6αρι ακόμα.ποτε δε μας συνέβη με αυτό το φυσιγγι κι σε αυτά τα μέτρα.κατι άλλο παίζει.η είναι ελαττωματικά η δεν τονπετυχαίνεις καλα!
 
Καλά, σοβαρολογείτε ;;; :oops: Με όλο το θάρρος και την εκτίμηση που σας έχω! Δεν θέλω να αμφισβητήσω κανένα από τα φυσίγγια που προτείνετε ... Αλλά διαβάσατε καλά ;;; ..."Σε ντουφεκιές 25-30 μέτρα ο λαγός δεν πέφτει ξερός ακόμα και μετά από 3 φυσίγγια και πέφτει σε μια απόσταση 20-30 μέτρα."
Ειλικρινά πιστεύετε ότι αυτό οφείλεται σε ελλιπή διάτρηση ;;;; Με σκάγια Νο 4 ;; Με το οποιοδήποτε φυσίγγι της αγοράς ;;; :oops::eek::rolleyes:
Ούτε εγώ δεν θέλω να το πιστέψω αλλά ο Νικ έκανε ακριβώς το ίδιο με τα babymagnum. Απλά δεν θυμάμαι την απόσταση.
Πάντα Rem express 35.5gr έριχνα και εγώ και ο πατέρας μου και ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα.
Ειδικά στα 30μ.
 
Οι δοκιμες που εκανα σε remington Βολια....με ''τρομαξαν''....
Τα φυσιγγια ειχαν επηρεαστει απο υγρασια.....και δεν πιστευα αυτο που εδειχνε ο ταχογραφος...
Μιλαμε για ταχυτητες απελπισιας....τι διατρηση να εχουν ???
Τα παντα μπορουν να συμβουν....με τα φυσιγγια...
Κατι τετοιο....μπορει να συνεβει και στον Βασιλη.
Με Remington το εχω παρατηρησει κ εγω αυτο.
Μπορει να ειναι παλια η να εχουν παρει υγρασια.
Μεγαλο ρολο παιζει κ ο τροπος μεταφορας τους
 
Back
Top