Φυσίγγια για Λαγό

Εγω εδω δεν κανω μαθημα ουτε τον ξερολα που κανουν καποιοι. Η αποφαση με τι φυσιγγια θα κυνηγησει ο καθενας ειναι δικη του επιλογη

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που το παιζει ξερολας...η κανει ''μαθηματα''....απλα ολοι λεμε τις
αποψεις μας.....σαφως και ο καθε ενας μας κανει τις επιλογες με το τι φυσιγγια θα κυνηγησει...κανεις
δεν μπορει να επιβαλλει στον αλλον το φυσιγγιο που αυτος γουσταρει ....
Μια παρεα ειμαστε και ανταλλασουμε αποψεις....ετσι το βλεπω εγω.
 
Όπως έχουμε πεί πολλές φορές το πρόβλημα με τα φυσίγγια είναι
1 τα υλικά αυτά καθ'αυτά
2 η αλλαγή των υλικών που γίνεται εν αγνοία μας
Με απλά λόγια το καλύτερο φυσίγγι σήμερα μπορεί να είναι μάπα στην επόμενη παρτίδα στις ίδιες συνθήκες και στο ίδιο θήραμα.

Προσοχή λοιπόν.
Το τρίπτυχο του φυσιγγίου θρύλου είναι η ασφάλεια, η σταθερότητα και φονικότητα σε συγκεκριμένες συνθήκες και θήραμα.

Με πιό απλά λόγια ... να είναι ασφαλές για το όπλο μας, οι πρώτες ύλες να είναι καλής ποιότητας και σταθερής απόδοσης, η συνταγή και ο τρόπος γεμίσματος να είναι πάντα ο ίδιος και να ξεραίνει το θήραμα σε συγκεκριμένες αποστάσεις σε συγκεκριμένες περιβαλλοντικές συνθήκες.

Ποιός μπορεί να βρεί τέτοια φυσίγγια ;;;;;
 
Last edited:
Όπως έχουμε πεί πολλές φορές το πρόβλημα με τα φυσίγγια είναι
1 τα υλικά αυτά καθ'αυτά
2 η αλλαγή των υλικών που γίνεται εν αγνοία μας
Με απλά λόγια το καλύτερο φυσίγγι σήμερα μπορεί να είναι μάπα στην επόμενη παρτίδα στις ίδιες συνθήκες και στο ίδιο θήραμα.

Προσοχή λοιπόν.
Το τρίπτυχο του φυσιγγίου θρύλου είναι η ασφάλεια, η σταθερότητα και φονικότητα σε συγκεκριμένες συνθήκες και θήραμα.
Πριν καποια χρόνια είχα μπει σε ένα κυνηγομαγαζο της πολης μου να παρω υλικά ιδιογομωσης, με ρωτάει ο έμπορος γεμίζεις ; του λέω ναι, μου λέει ποια ειναι η καλυτερη μπαρουτη ; του λέω η τάδε, μου λέει τα βλέπεις όλα τα φυσιγγια στα ράφια ;; είναι όλα γεμισμενα με την ιδια μπαρουτη, κ έρχονται οι κυνηγοί κ μου λένε το κίτρινο θάνατος, το κόκκινο μπουρουχα, φίλε μου λέει όλες ιδιες είναι, οποιος πατάει την σκανδάλη κάνει την διαφορά
 
Πριν καποια χρόνια είχα μπει σε ένα κυνηγομαγαζο της πολης μου να παρω υλικά ιδιογομωσης, με ρωτάει ο έμπορος γεμίζεις ; του λέω ναι, μου λέει ποια ειναι η καλυτερη μπαρουτη ; του λέω η τάδε, μου λέει τα βλέπεις όλα τα φυσιγγια στα ράφια ;; είναι όλα γεμισμενα με την ιδια μπαρουτη, κ έρχονται οι κυνηγοί κ μου λένε το κίτρινο θάνατος, το κόκκινο μπουρουχα, φίλε μου λέει όλες ιδιες είναι, οποιος πατάει την σκανδάλη κάνει την διαφορά
Αυτό δεν το συζητάμε ... Έτσι είναι αλλά βρισκόμαστε σε τόπικ με φυσίγγια τώρα οπότε το παρέλειψα :) :)

Μού έχει τύχει όμως "ίδια" φυσίγγια βιοτέχνη αγορασμένα με 2-3 μήνες διαφορά τα μεν να ξεσκίζουν και τα δε να λέω αμάν ...
 
Αυτό δεν το συζητάμε ... Έτσι είναι αλλά βρισκόμαστε σε τόπικ με φυσίγγια τώρα οπότε το παρέλειψα :) :)

Μού έχει τύχει όμως "ίδια" φυσίγγια βιοτέχνη αγορασμένα με 2-3 μήνες διαφορά τα μεν να ξεσκίζουν και τα δε να λέω αμάν ...

Βασιλη αυτο δεν συμβαινει μονο με τους Ελληνες βιοτεχνες....Συμβαινει σε ολες τις εταιρειες ακομα
και στις Επωνυμες....Το εχω ξανα γραψει....την ιδιογομωση την ξεκινησα με αφορμη το πεταλωμα
ενος λαγου με τρεις τουφεκιες με επωνυμο Ιταλικο φυσιγγιο....σταθερος ο λαγος....1000 σκαγια 5ρια
του εριξα....ενα σκαγι δεν τον πηρε....αρα την διαφορα την κανει και το φυσιγγιο και οχι μονο αυτος
που κραταει το οπλο. Ξερω θα μου πεις σημαδευα τον ''μπακαλη''....οχι τον λαγο σημαδευα...και σε
σταθερο στοχο ειμαι πολυ καλος σκοπευτης φιλε!!! :)
 
Εγώ θα το είχα γυρίσει στο ψάρεμα,όχι στην ιδιογομωση μετά από κάτι τέτοιο .yel.

Παρα λιγο....αλλα ειπα να φτιαξω κανα φυσεκι της προκοπης....και μετα απο μερικα χρονια καταλαβα
τι φολες εβαζα στην θαλαμη μου.
Ακριβα φυσιγγια αυτα που εριξα στον λαγο....Επωνυμα σε συσκευασια των 10 φυσιγγιων...
ακομα μετα απο τοσα χρονια...δεν μπορω να το χονεψω!!!:confused:
 
Παρα λιγο....αλλα ειπα να φτιαξω κανα φυσεκι της προκοπης....και μετα απο μερικα χρονια καταλαβα
τι φολες εβαζα στην θαλαμη μου.
Ακριβα φυσιγγια αυτα που εριξα στον λαγο....Επωνυμα σε συσκευασια των 10 φυσιγγιων...
ακομα μετα απο τοσα χρονια...δεν μπορω να το χονεψω!!!:confused:
Πες μου οτι έριξες Lepre..
 
Βασιλη αυτο δεν συμβαινει μονο με τους Ελληνες βιοτεχνες....Συμβαινει σε ολες τις εταιρειες ακομα
και στις Επωνυμες....Το εχω ξανα γραψει....την ιδιογομωση την ξεκινησα με αφορμη το πεταλωμα
ενος λαγου με τρεις τουφεκιες με επωνυμο Ιταλικο φυσιγγιο....σταθερος ο λαγος....1000 σκαγια 5ρια
του εριξα....ενα σκαγι δεν τον πηρε....αρα την διαφορα την κανει και το φυσιγγιο και οχι μονο αυτος
που κραταει το οπλο. Ξερω θα μου πεις σημαδευα τον ''μπακαλη''....οχι τον λαγο σημαδευα...και σε
σταθερο στοχο ειμαι πολυ καλος σκοπευτης φιλε!!! :)
una faccia una razza ...

Συμφωνώ ... και μερικές φορές δεν γίνεται καν ηθελημένα.
Αλλά εκεί έπρεπε να επέμβει η δειγματοληψία.
 
Last edited:
Εγω με 32γρ 6αρι(πρωτο) μια χαρα κανω τη δουλεια μου τοσα χρονια τριαρι τσοκ(στην τσεπη εχω ενα ιδιο αλλα διασπορας αν δω οτι το μερος που παει να μου τον βγαλει ειναι πυκνο αλλαζω και βαζω το διασπορας) .Τα παντα ειναι σχετικα, σε τι μερος κυνηγας με τι σκυλο τον κυνηγας τις κλιματολογικες συνθηκες του μερους σου βαση αυτων ο καθενας κανει τις επιλογες του...Το Νο1 ειναι ο σκυλος και η ψυχραιμια μετα ολα τα υπολοιπα...
Πιό 32άρι φυσίγγι δουλεύεις σε Νο6;;
 
Πιό 32άρι φυσίγγι δουλεύεις σε Νο6;;
Εχω απαντησει πιο πανω Κωστα ,ειναι τοπικου βιοτεχνη ειναι gm3 1,6 32γρ μη με ρωτησεις καψουλια(αμ θες το κοιταω) και τετοια γιατι δεν εχω τετοιες γνωσεις και βγαζει και ενα παρομοιο σε διασπορας αυτα χρησιμοποιω για πρωτο και και απο πισω πιο φορτωμενα και επωνυμα αλλα σπανια τα χρησιμοποιω...ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον.Τωρα ψηνομαι να γεμισω κανενα με sipe se 32 απλο και διασπορας(εχω ολα τα τσιμπραγκαλα mec600 χρονο δεν εχω) αν εχεις καλο σεταπ για χειμωνα(μη φανταστεις πολυ χαμηλες θερμοκρασιες αλλα απο υγρασια μπολικη) ευπροσδεκτο.Ευχαριστω για το ενδιαφερον.
 
Last edited:
Καλησπέρα παιδιά! Νέος σχετικά λαγάς, κυνηγάμε στα Τζουμέρκα της Πίνδου άλλες φορές σε πυκνό αλλά τις περισσότερες σε αλπικό ή λάκες με χαμηλή βλάστηση με τις αποστάσεις να κυμαίνονται από 10 έως 50 μέτρα. Κάτοχος Baikal mp153 με 3*. Τι προτείνετε από φυσέκια;
 
Καλησπέρα παιδιά! Νέος σχετικά λαγάς, κυνηγάμε στα Τζουμέρκα της Πίνδου άλλες φορές σε πυκνό αλλά τις περισσότερες σε αλπικό ή λάκες με χαμηλή βλάστηση με τις αποστάσεις να κυμαίνονται από 10 έως 50 μέτρα. Κάτοχος Baikal mp153 με 3*. Τι προτείνετε από φυσέκια;
Καλη αρχη συναδελφε.Τι ακριβως θες στο κυνηγι σου εσυ απο το φυσιγγι?
 
Back
Top