Φυσίγγια για Λαγό

Φίλος στα 50μ από εμένα.
Τα σκυλιά να σκούζουν και να έρχονται προς τα εμάς.
Το βλέπω διστακτικά να σηκώνει το όπλο.
Το κατεβάζει.
Το ξανασηκώνει σημαδεύει, σημαδεύει, σημαδεύει και μπαμ !!!
Περιμένει ...........
Σημαδεύει ξανά και δεύτερο μπαμ !!!
Πηγαίνει προς τα εκεί που τον τουφέκισε και πριν φτάσει γυρίζει πίσω με κατεβασμένο το κεφάλι.
Τι έγινε τον ρωτάω ;;;;;;
Γ@μ@τ@ απαντά, πέτρα ήτανε :):):):)
Η πέτρα πάντως ψόφησε ...
Θεός .very funny.
 
Πρωί μέσα στο αυτοκίνητο και έξω ψιλόβρεχε.
Οι διπλανοί φτιάχναν φέτες με μερέντα και μας τροφοδοτούσαν :) Νέοι γαρ.
Ξημερώνει και το σκέφτονταν να βρεχτούν.
Βγαίνω τελικά εγώ με τον φίλο μου.

Σε χρόνο ρεκόρ τα σκυλιά τον σηκώνουν και γυρίζουν προς τα εμένα.
Βλέπω τον λαγό πολύ μακρυά από τα σκυλιά και σε απόσταση περίπου 70μ από τον βράχο που καθόμουν να πλησιάζει αργά έχοντας το νου του στα σκυλιά.
Remington 1187 + Remington express 35.5γρ Νο 4 + XF turkey τσόκ (ήταν τις εποχές που το χρησιμοποιούσα).
Τον ισιάζω και το σκεφτόμουνα.
Άμα τον άφηνα θα χανόταν μέσα στο πυκνό.
Ο φίλος μου απέναντι με κοιτούσε που είχα σηκωμένο το όπλο και περίμενε να τουφεκίσω.
Η βροχή δυνάμωνε.
Του χώνω το πρώτο και τον χάνω πίσω από έναν βράχο. Κίνηση μηδέν.
Σε δευτερόλεπτα τον βλέπω να τρέχει, δεύτερο, τρίτο και τον χάνω.
Σε 5 λεπτά τον είχαν πιάσει τα σκυλιά.
Από τα πιο γρήγορα κυνήγια και οι πιο μακρινές τουφεκιές που έχω κάνει σε λαγό.

Άμα θέλει να στον δώσει ... :)
 
Αν θελεις δοκιμασε τα direct νο3 υπερδιασπορας αφου κυνηγας καβαλα στο σκυλο
Ευχαριστω Βαγγελη για την προταση αλλα δεν ειναι καπως υπερβολικο Νο3 στα 15 μετρα?να σου πω και την αληθεια δεν εχω παραπονο απο τα φυσιγγια μου μονο οταν σφιγγει το κρυο υπαρχει ενα θεμα και φετος ειχα παρει ενα κουτι λαμπρο κιτρινα 6αρια αλλα ετσι οπως παει δεν με βλεπω να τα δοκιμαζω...
 
Ευχαριστω Βαγγελη για την προταση αλλα δεν ειναι καπως υπερβολικο Νο3 στα 15 μετρα?να σου πω και την αληθεια δεν εχω παραπονο απο τα φυσιγγια μου μονο οταν σφιγγει το κρυο υπαρχει ενα θεμα και φετος ειχα παρει ενα κουτι λαμπρο κιτρινα 6αρια αλλα ετσι οπως παει δεν με βλεπω να τα δοκιμαζω...
Δεν υπάρχουν μαγικά στα φυσίγγια ούτε μαγικά όπλα.
Με το πάρα πολύ κρύο δοκίμασε στα 15μ σε χαρτόνι 5-10 φυσίγγια και κράτα αυτό που σου δίνει τις κατανομές και διατρήσεις που θες.
Κάνε τον σταυρό σου το επόμενο κουτί που θα αγοράσεις να είναι το ίδιο με αυτό που δοκίμασες.
Αν εμπιστεύεσαι ότι ο κατασκευαστής δεν θα αλλάξει την συνταγή και τα συστατικά τα φυσίγγια θα αποδίδουν το ίδιο με αυτόν τον καιρό.
 
Ευχαριστω Βαγγελη για την προταση αλλα δεν ειναι καπως υπερβολικο Νο3 στα 15 μετρα?να σου πω και την αληθεια δεν εχω παραπονο απο τα φυσιγγια μου μονο οταν σφιγγει το κρυο υπαρχει ενα θεμα και φετος ειχα παρει ενα κουτι λαμπρο κιτρινα 6αρια αλλα ετσι οπως παει δεν με βλεπω να τα δοκιμαζω...
Εγω ριχνω τα nsi lepre νο 3 και μενουν ακινητοι. Εχει και σε νο5 αλλα μην τα φοβασαι καλυτερα νο3 ειναι υπερδιασπορας και ειναι για κοντινες αποστασεις μεχρι 15μ. Σαν πρωτο φυσιγγιο ειναι μια χαρα δοκιμασε το αν θελεις
 
Εγω ριχνω τα nsi lepre νο 3 και μενουν ακινητοι. Εχει και σε νο5 αλλα μην τα φοβασαι καλυτερα νο3 ειναι υπερδιασπορας και ειναι για κοντινες αποστασεις μεχρι 15μ. Σαν πρωτο φυσιγγιο ειναι μια χαρα δοκιμασε το αν θελεις
Ευχαριστω φιλε μου οταν με το καλο ανοιξει το κυνηγι θα τους κανω μια δοκιμη αν και μαλλον φετος παει χαθηκε η χρονια...παντως το ολο θεμα ξεκινησε για ενα οπλο και εφερα το παραδειγμα με το λαγο και μετα εγινε μπαχαλο το ολο θεμα...
 
Ευχαριστω φιλε μου οταν με το καλο ανοιξει το κυνηγι θα τους κανω μια δοκιμη αν και μαλλον φετος παει χαθηκε η χρονια...παντως το ολο θεμα ξεκινησε για ενα οπλο και εφερα το παραδειγμα με το λαγο και μετα εγινε μπαχαλο το ολο θεμα...
Και εγω με τον πατερα μου ειχαμε σκυλο που τους ριχναμε στο ξεφωλιασμα (καβαλα) ενα τετοιο φυσιγγιο πρωτο ο λαγος εμενε ζωντανος. Τωρα με τα σκυλια του κουνιαδου μου τον περιμενουμε στο καρτερι εκει εγω ριχνω τα nsi lepre 3. Οπως και να ειχε το ολο θεμα εγω σου γραφω την εμπειρια μου η αποφαση παντα δικη σου.
 
Αμα ο λαγος φαει ντουφεκια στα πρωτα 20 μετρα και μεινει ζωντανος κατι δεν παει καλα...
Απο κοντακι μεχρι φυσιγγι!Κανονικα πρεπει να μεινει σαν να του τραβας τα μπουζοκαλωδια!
Ξερος!!Απο Ν8 μεχρι 00.Οταν το μερος ειναι ανοιχτο και ο λαγος εχει οπτικη καλη θα συρει
πιο ευκολα με αποτελεσμα οι ντουφεκιες να ξεκινανε απο τα 20-25 μετρα και μετα.Εκει ναι!
Θες ενα φυσιγγι φορτωμενο με χοντρα σκαγια.
 
Εγω με 32γρ 6αρι(πρωτο) μια χαρα κανω τη δουλεια μου τοσα χρονια τριαρι τσοκ(στην τσεπη εχω ενα ιδιο αλλα διασπορας αν δω οτι το μερος που παει να μου τον βγαλει ειναι πυκνο αλλαζω και βαζω το διασπορας) .Τα παντα ειναι σχετικα, σε τι μερος κυνηγας με τι σκυλο τον κυνηγας τις κλιματολογικες συνθηκες του μερους σου βαση αυτων ο καθενας κανει τις επιλογες του...Το Νο1 ειναι ο σκυλος και η ψυχραιμια μετα ολα τα υπολοιπα...
 
Back
Top