Φυσίγγια για Λαγό

ειδαλως πάω σε ρεμι με 45 ευρώ
Γιατί 45 ? 35 τα βρίσκω τα 70mm.
Αν σου κάνουν πάρτα.
Πόσα πια σκοπεύεις να ρίξεις ?
Η remington μπορεί να μην βγάζει τα πιο αξιόπιστα όπλα αλλά τα φυσίγγια της είναι πολύ σταθερά.
Για federal και winchester έχω ακούσει ότι είναι σταθερά επίσης αλλά βασική μου αρχή είναι να μην αλλάζω φυσίγγι που δουλεύει και είναι σταθερό ακόμα και αν έχω βρει άλλο με πυκνότερες κατανομές.
 
Γιατί 45 ? 35 τα βρίσκω τα 70mm.
Αν σου κάνουν πάρτα.
Πόσα πια σκοπεύεις να ρίξεις ?
Η remington μπορεί να μην βγάζει τα πιο αξιόπιστα όπλα αλλά τα φυσίγγια της είναι πολύ σταθερά.
Για federal και winchester έχω ακούσει ότι είναι σταθερά επίσης αλλά βασική μου αρχή είναι να μην αλλάζω φυσίγγι που δουλεύει και είναι σταθερό ακόμα και αν έχω βρει άλλο με πυκνότερες κατανομές.
Δεν έχεις και άδικο κανονικά αυτό είναι ο αμερικανικός θρύλος.
 
Γιατί 45 ? 35 τα βρίσκω τα 70mm.
Αν σου κάνουν πάρτα.
Πόσα πια σκοπεύεις να ρίξεις ?
Η remington μπορεί να μην βγάζει τα πιο αξιόπιστα όπλα αλλά τα φυσίγγια της είναι πολύ σταθερά.
Για federal και winchester έχω ακούσει ότι είναι σταθερά επίσης αλλά βασική μου αρχή είναι να μην αλλάζω φυσίγγι που δουλεύει και είναι σταθερό ακόμα και αν έχω βρει άλλο με πυκνότερες κατανομές.
Α συγγνώμη λάθος δικό μου. Εγώ κοίταγα τα νίτρο και κάτι άλλα που χουν 45 κ κάτι ψιλά. Εσύ λες τα express ναι αυτά δε τα χα δει γύρω στο 30ρη έχουν τα 25..δεν τα λες κ ακριβά έτσι κι αλλιώς λίγα θα ρίξουμε σε αυτό το κυνήγι... Μάλλινη τάπα έχουν αυτά;
 
Α συγγνώμη λάθος δικό μου. Εγώ κοίταγα τα νίτρο και κάτι άλλα που χουν 45 κ κάτι ψιλά. Εσύ λες τα express ναι αυτά δε τα χα δει γύρω στο 30ρη έχουν τα 25..δεν τα λες κ ακριβά έτσι κι αλλιώς λίγα θα ρίξουμε σε αυτό το κυνήγι... Μάλλινη τάπα έχουν αυτά;
Όχι δεν έχουν μαλινοταπα.
 
Οι θερμοκρασίες είναι σχετικά μαλακες. Δοκίμασα το lepre και ένα γουιντζεστερ 36 γραμμάρια souper speed και είχαν πολύ φτωχή κατανομή και τα δύο.. Καποιος μου προτεινε λόγω στενού αυλου και στενού τσοκ να ρίχνω πάντα μάλλινη τάπα (μεγάλος σε ηλικία).. Έψαξα και βρήκα μερικά όπως το mb tricolor, nsi super felt, nsi master hp.. Δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστα και αν βγαίνουν φυσικά σε χοντρά σκάγια τα εν λόγω.
Με μάλλινη φίλε εγώ θα πήγαινα στο mb tricolor, mg2 mythos feltro ή του fantom feltro στα 34 γραμμάρια.
Τα φυσίγγια που αναφέρεις παραπάνω νομίζω βγαίνουν όλα σε χοντρά σκάγια .
 
Οι θερμοκρασίες είναι σχετικά μαλακες. Δοκίμασα το lepre και ένα γουιντζεστερ 36 γραμμάρια souper speed και είχαν πολύ φτωχή κατανομή και τα δύο.. Καποιος μου προτεινε λόγω στενού αυλου και στενού τσοκ να ρίχνω πάντα μάλλινη τάπα (μεγάλος σε ηλικία).. Έψαξα και βρήκα μερικά όπως το mb tricolor, nsi super felt, nsi master hp.. Δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστα και αν βγαίνουν φυσικά σε χοντρά σκάγια τα εν λόγω.
Στην μπενελι δεν ταιριάζουν στις μαλακές θερμοκρασίες τα lepre Winchester ή αλλα δυνατά άσε τα στο κρύο. Δοκίμασε τα φάντομ φελτρο λαμπρο φελτρο τα ιταλικά nsi δεν μου αρέσουν στην κατανομή ούτε στην τιμή, απο αυτά προτιμώ το φάντομ φελτρο ειναι ποιοτικό. Αν θες καλυτερο του φάντομ πας στο ακριβό mythos MG2 37g το Νο5 σκοτώνει ακαριαία λαγό στα 50μ. Καλό ειναι και το Rottweil pape 36γρ με ποιοτικά σκάγια αλλα ακριβό δεν ειδα διαφορά στο κυνήγι με φάντομ η το λαμπρο.
 
Στην μπενελι δεν ταιριάζουν στις μαλακές θερμοκρασίες τα lepre Winchester ή αλλα δυνατά άσε τα στο κρύο. Δοκίμασε τα φάντομ φελτρο λαμπρο φελτρο τα ιταλικά nsi δεν μου αρέσουν στην κατανομή ούτε στην τιμή, απο αυτά προτιμώ το φάντομ φελτρο ειναι ποιοτικό. Αν θες καλυτερο του φάντομ πας στο ακριβό mythos MG2 37g το Νο5 σκοτώνει ακαριαία λαγό στα 50μ. Καλό ειναι και το Rottweil pape 36γρ με ποιοτικά σκάγια αλλα ακριβό δεν ειδα διαφορά στο κυνήγι με φάντομ η το λαμπρο.
Αύριο θα πάρω τα mg2 mythos μίλησα με το παιδί τα χει μου πε αλλά δεν θυμόταν σε τι νούμερο.. Σε 3ρη και 4ρη θα παίξω.. Αν βέβαια λέτε πως και το 5ρη σκοτώνει στα 50 μετρα με βάζει σε σκέψεις.. Πολύ βέβαια λένε πως γενικότερα η μάλλινη δεν κάνει για βολές άνω των 30 μέτρων
 
Αύριο θα πάρω τα mg2 mythos μίλησα με το παιδί τα χει μου πε αλλά δεν θυμόταν σε τι νούμερο.. Σε 3ρη και 4ρη θα παίξω.. Αν βέβαια λέτε πως και το 5ρη σκοτώνει στα 50 μετρα με βάζει σε σκέψεις.. Πολύ βέβαια λένε πως γενικότερα η μάλλινη δεν κάνει για βολές άνω των 30 μέτρων
Στην Βίντσι με 18.3 το Rottweil pappe no4 έχει τα 50μ στο λαγό, έχει πολύ σκληρά σκάγια σε αναλογία νούμερο ειναι κάπου 3.5 ελληνικά σκάγια. Ρίξε σε πίνακα με τα τσοκ σου να δεις πια σύσφιξη προτιμάς. Το μύθος μτζι βγαίνει νο4 δεν θες κατι πιο χοντρό, τα σκάγια του ειναι τα super nickelati διπλής επίστρωσης νικελ τα ίδια βάζει και η gamebore σπάνε πέτρες απο την δύναμη, μην βαράς κοντά με αυτά. Σε ζεστό καιρό μην επιλέξεις φουλ τσοκ.
 
Στην Βίντσι με 18.3 το Rottweil pappe no4 έχει τα 50μ στο λαγό, έχει πολύ σκληρά σκάγια σε αναλογία νούμερο ειναι κάπου 3.5 ελληνικά σκάγια. Ρίξε σε πίνακα με τα τσοκ σου να δεις πια σύσφιξη προτιμάς. Το μύθος μτζι βγαίνει νο4 δεν θες κατι πιο χοντρό, τα σκάγια του ειναι τα super nickelati διπλής επίστρωσης νικελ τα ίδια βάζει και η gamebore σπάνε πέτρες απο την δύναμη, μην βαράς κοντά με αυτά. Σε ζεστό καιρό μην επιλέξεις φουλ τσοκ.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. Θα κάνω τις δοκιμές μου λειαν συντόμως. Τα ροτβαιλ λόγω χώρα προέλευσης δεν τα προτιμώ. Τα mg2 ελπίζω να με καλύψουν αν κ θα πάρω και τα mb tricolor πάλι με μάλλινη.
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. Θα κάνω τις δοκιμές μου λειαν συντόμως. Τα ροτβαιλ λόγω χώρα προέλευσης δεν τα προτιμώ. Τα mg2 ελπίζω να με καλύψουν αν κ θα πάρω και τα mb tricolor πάλι με μάλλινη.
Καλημερα φιλε!Εγω θα σου προτεινα απ' αυτα με συγκεντρωτηρα τα Super Lambro 36,Lambro Καφε,Winchester Super X 36 και Remington Express 35,5.Αν κι επειδη...ειδικα τα τρια τελευταια ειναι αρκετα συγκεντρωτικα,ισως θα 'πρεπε ν' ανοιξεις λιγο τσοκ(π.χ. 3*).Απο τα μαλλινοταπα,πιστευω οτι τα Lambro feltro και τα nsi super felt θα σε καλυψουν.Αν κι απο τα δευτερα,εχω ριξει τα παλια,που ηταν γεμισμενα με tecna,ενω τωρα γεμιζονται με Α1,αν δεν κανω λαθος,σε βαθυ μπλε καλυκα.
 
Αυτο ακριβως...
Απλα ενω με το 36αρι τα πηγαιναμε πολυ καλα, με το 40αρι κατι γινοταν... :confused:
Έχω την εντύπωση ότι έχει μαλακά σκάγια και η παραμόρφωση είναι μεγάλη αν κρίνω από τον λαγό που πήρα στα 12 μέτρα και βρήκα επιδερμικά 9 σκάγια και 5 που μπήκαν μέσα αλλά κανένα πέρα για πέρα. Δεν το έχω ρίξει από τότε γιατί δεν μου άρεσε αυτό που είδα και έχοντας άλλες επιλογές πιο αξιόπιστες πχ biturbo 36 και ας είναι λιγότερα σκάγια.
 
Καλησπέρα, μιας και είσαι μηχανολόγος και δεν είχες προβλήματα με κατανομές πως λες να επηρρέασε ο κώνος την ικανότητα του όπλου να αφήνει ξερά τα πουλιά και όχι ζωντανά ;
Έχεις καμία ιδέα ;
Πείραξες μόνο κώνο ή και τσοκ;
Καλησπερα φιλε μου,μηχανολογος ειμαι οχι βλητικος για να το ξεκαθαρισουμε.Εχω και εγω αποριες πανω στο ζητημα του τι εφταιγε και τι αλλαξε.Αν διαβασεις και το αλλο ποστ (εχω το συνδεσμο σε πιο πανω μηνυμα) γραφω ολες τις λεπτομερειες.Παντως το μονο που πειραξα ηταν ο κωνος ουτε πορτινγκ ουτε τιποτα αλλο απο τσοκ τα εργαστασιακα χρησιμοποιω μονο.Το οπλο το κυνηγαω μπεκατσα και λαγο επειδη ειναι ελαφρυ καρτερι δεν το χρησιμοποιω γιατι λογω βαρους εχει ενοχλητικο κλωτσημα.Καρτερι το πηρα μονο μετα την μετατροπη σε μπασιματα τσιχλας για να δω αν πετυχε η εγχειρηση οπου σε δυο μερες εριξα 100 περιπου φυσιγγια και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος.Μια σεζον μπεκατσα οτι πουλι επρεπε να παρω το πηρα σε λαγο δυστηχως δεν δοκιμαστηκε γιατι δεν πολυπηγα.Φετος που περιμενα να το δοκιμασω και στο λαγο δυστυχως μας εκατσε η απαγορευση.
Παντως αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι πριν την μετατροπη οι δοκιμες στο χαρτι ηταν μια χαρα δεν εβλεπες κατι το ασχημο(αν και το χαρτι γενικα δεν το εμπιστευομαι ειναι μονο ενδεικτικο) το αντιθετο θα ελεγα.Στο κυνηγι ηταν το προβλημα δεν σκοτωνε και μαλιστα αυτο που ειχα παρατηρησει ειναι οτι οσο κατεβαινα γραμμαρια τοσο καλυτερα βαραγε δηλαδη το 28 ηταν το καλυτερο του παρακατω δεν δοκιμασα.Αυτο που θυμαμαι ειναι λαγος στα 15-20 μετρα δυο τουφεκιες(εξαρια) πισωκολα πανω του και οι δυο και ο λαγος εφευγε κανονικα(φαινοταν αρπαγμενος αλλα πηγαινε...) τον λαγο τον βαρεσε το φιλαρακι μου 50 μετρα πιο κατω οταν τον εγδαρε ο κολος του ηταν σουρωτηρι απο τα σκαγια αλλα ολα επιφανειακα...Το σπας η δεν το σπας...?
Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι τα σκαγια τρωγαν υπερβολικη πιεση στον κωνο(για αυτο ισως και η βελτιωση με τα λιγοτερα σκαγια) με αποτελεσμα να χανουν δυναμη(ταχυτητα?) και σφαιρικοτητα και να μην ειναι ικανα να καταβαλουν το θηραμα.Αλλα ολα αυτα ειναι υποθεσεις μπορει ή μπορει και οχι...
 
Αυτο που θυμαμαι ειναι λαγος στα 15-20 μετρα δυο τουφεκιες(εξαρια) πισωκολα πανω του και οι δυο και ο λαγος εφευγε κανονικα(φαινοταν αρπαγμενος αλλα πηγαινε...) τον λαγο τον βαρεσε το φιλαρακι μου 50 μετρα πιο κατω οταν τον εγδαρε ο κολος του ηταν σουρωτηρι απο τα σκαγια αλλα ολα επιφανειακα...Το σπας η δεν το σπας...?
Βλητικός γίνεσαι δεν σπουδάζεις :) :)
Το διάβασα το προηγούμενο πόστ σου.

20μ, 6άρια, 2 τουφεκιές πάνω του, σουρωτήρι και επιφανειακά σκάγια στον λαγό φίλε είναι πρωτάκουστο.

Χαίρομαι που το όπλο τώρα ρίχνει όπως πρέπει.
Η επιμύκηνση κώνου να ξέρεις πάντως ότι οριακά μειώνει και δεν αυξάνει τις ταχύτητες με το ίδιο φυσίγγι.
 
Βλητικός γίνεσαι δεν σπουδάζεις :) :)
Το διάβασα το προηγούμενο πόστ σου.

20μ, 6άρια, 2 τουφεκιές πάνω του, σουρωτήρι και επιφανειακά σκάγια στον λαγό φίλε είναι πρωτάκουστο.

Χαίρομαι που το όπλο τώρα ρίχνει όπως πρέπει.
Η επιμύκηνση κώνου να ξέρεις πάντως ότι οριακά μειώνει και δεν αυξάνει τις ταχύτητες με το ίδιο φυσίγγι.
Ο λαγος φιλε πισωκωλα εχει ξεβρακωσει πολλα φυσιγγια και 5αρια μαλιστα και δεν εχει καπια ζωτικα οργανα στα μπουτια
 
Ο λαγος φιλε πισωκωλα εχει ξεβρακωσει πολλα φυσιγγια και 5αρια μαλιστα και δεν εχει καπια ζωτικα οργανα στα μπουτια
Ακόμα και με τέτοια φυσίγγια στα 20 μ με 2 τουφεκιές δυσκολεύομαι να το πιστέψω φίλε.
Ίσως να έχεις δίκιο.
 
Back
Top