Φυσίγγια για Λαγό

Ακόμα και με τέτοια φυσίγγια στα 20 μ με 2 τουφεκιές δυσκολεύομαι να το πιστέψω φίλε.
Ίσως να έχεις δίκιο.
Μιλαμε για 20 εκατοστα μυων που πελεβουν καθε μερα για επιβιωση δεν ειναι ευκολα τα πραγματα εαν δεν παρει κανενα στον αυχενα κεφαλι λαγαδες που πανε συχνα καβαλα στα σκυλια μπωρουν να στο επιβαιβεωσουν ανετα
 
Μιλαμε για 20 εκατοστα μυων που πελεβουν καθε μερα για επιβιωση δεν ειναι ευκολα τα πραγματα εαν δεν παρει κανενα στον αυχενα κεφαλι λαγαδες που πανε συχνα καβαλα στα σκυλια μπωρουν να στο επιβαιβεωσουν ανετα

Τολη μπορει να συμβει...και εχει συμβει και στις καλυτερες οικογενειες....αλλα ειχα φολα φυσιγγια...
Στα 20 μετρα ενα καλο φυσιγγιο......ή ιδιογομωσης.....τον λαγο θα τον κοψει στα δυο...θα του
αφησει τον κωλο κατω φιλε το εχω δει το ''εργο'' με 5ρια σκαγια.!!
 
Παιδιά ο λαγός πισόκωλα δεν καταβάλλεται εύκολα. Θελει οπως λεει ο Τόλης σκάγια στο κεφάλι και τον σβέρκο για να πεσει .
Μιλάω για αποστασεις 30 με 35 μέτρων που εχω κάποια εμπειρία.
Εννοείται οτι σκάγι ψιλότερο απο 4αρι σε αυτο το θηραμα για εμενα δεν παίζει. Αν σου βγει μακρύτερα τί θα κάνεις;
 
Τολη μπορει να συμβει...και εχει συμβει και στις καλυτερες οικογενειες....αλλα ειχα φολα φυσιγγια...
Στα 20 μετρα ενα καλο φυσιγγιο......ή ιδιογομωσης.....τον λαγο θα τον κοψει στα δυο...θα του
αφησει τον κωλο κατω φιλε το εχω δει το ''εργο'' με 5ρια σκαγια.!!
Τι ειπες "ιδιογωμωση" επηδη ειμαι φερματζης και τις περισωτερες φορες ξερω τι εχει μπρωστατου ο σκυλος και γι αυτο τα πενταρια μου χε τυχει ναμεινει σεκος με δεκαρια μου δωσε πλαι ομως και να πεσει με την τριτη με πενταρια κωλο ομως ολα ειναιι δυνατα!!! Τωρα ετσι που το λες και γω δε το δεχομε στα 20 μετρα να μη του σπασει ουτε ενα ποδι το 5αρι
 
Παιδιά σας παρακαλώ βάλτε μια μεζούρα και μετρήστε 20μ όχι 15 που είπε ο φίλος παραπάνω.
Αν δεν μπορει το 6άρι να σκοτώσει τον λαγό στα 20μ απ'όποια μεριά θέλετε αλλάξτε φυσίγγι. Τι άλλο να πω ;

Αυτά παθαίνεις άμα ρίχνεις remington :)
Χάνεις την αίσθηση του μέτριου φυσιγγίου.

Θετικό που μάλλον όλοι συμφωνούμε πως δεν είναι θέμα κώνου.
 
Τι 20 τι 25 τι 30 μετρα για το ματι δεν εναι τπτ για τα σκαγια ομως ειναι πολλα αλλο 20 αλλο 30

Ακου Τολη μου....ενα 36 γραμμαριων φυσιγγιο εχει 255 σκαγια μεσα Ν5 και σε Ν6- 313 σκαγια.
Οταν λοιπον ενα ΚΑΛΟ φυσεκι σου δινει στα 35 μετρα 85% συγκεντρωση δλδ 216 ειναι σε κυκλο 76
εκατοστων στα 20 μετρα ΟΛΗ η τουφεκια ειναι σε διαμετρο κυκλου 40 - 45 εκατοστων...βαλε τον λαγο
σε μια τετοια διαμετρο κυκλου...και πες μου ποσα σκαγια θα εχει επανω του...και αν τον κοβει στα
δυο η οχι....τα ποδαρια του και ο κωλος του....ενα με το χωμα εγιναν φιλε...δεν φαγαμε λαγο....
 
Ακου Τολη μου....ενα 36 γραμμαριων φυσιγγιο εχει 255 σκαγια μεσα Ν5 και σε Ν6- 313 σκαγια.
Οταν λοιπον ενα ΚΑΛΟ φυσεκι σου δινει στα 35 μετρα 85% συγκεντρωση δλδ 216 ειναι σε κυκλο 76
εκατοστων στα 20 μετρα ΟΛΗ η τουφεκια ειναι σε διαμετρο κυκλου 40 - 45 εκατοστων...βαλε τον λαγο
σε μια τετοια διαμετρο κυκλου...και πες μου ποσα σκαγια θα εχει επανω του...και αν τον κοβει στα
δυο η οχι....τα ποδαρια του και ο κωλος του....ενα με το χωμα εγιναν φιλε...δεν φαγαμε λαγο....
Οπως λεει και ο μπιλιας Νικο τετιο φυσιγγι να χα μονο αλλα πουντο αχαχαχαχαχαχα
 
Παιδιά σας παρακαλώ βάλτε μια μεζούρα και μετρήστε 20μ όχι 15 που είπε ο φίλος παραπάνω.
Αν δεν μπορει το 6άρι να σκοτώσει τον λαγό στα 20μ απ'όποια μεριά θέλετε αλλάξτε φυσίγγι. Τι άλλο να πω ;

Αυτά παθαίνεις άμα ρίχνεις remington :)
Χάνεις την αίσθηση του μέτριου φυσιγγίου.

Θετικό που μάλλον όλοι συμφωνούμε πως δεν είναι θέμα κώνου.
Πρωτη φορα εριξα ρεμι νιτρο μαγκνουμ στον εβρο φιλε και ελαγα εαν ξεκινισω να παω να παρω το παπι εκει που επεσε θα τελιωσει το απογευματινο και με benelli κιωλας εεεεε που δεν σκωτωνει αλλα πανκρυβα και πλεων δεν
 
Παιδιά ο λαγός πισόκωλα δεν καταβάλλεται εύκολα. Θελει οπως λεει ο Τόλης σκάγια στο κεφάλι και τον σβέρκο για να πεσει .
Μιλάω για αποστασεις 30 με 35 μέτρων που εχω κάποια εμπειρία.
Εννοείται οτι σκάγι ψιλότερο απο 4αρι σε αυτο το θηραμα για εμενα δεν παίζει. Αν σου βγει μακρύτερα τί θα κάνεις;

Λεω για τα 20 μετρα....ουτε 25 ουτε 30 ουτε 35....οσο ανεβαινουν τα μετρα αλλαζουν ολα....Στα 20 μετρα
οποιο φυσεκι δεν κραταει λαγο με 6ρια σκαγια....ειναι για τα σκουπιδια...αυτη ειναι η γνωμη μου...
Μην το γυρισουμε ομως απο το τσαμικο στο ''καλαματιανο''....με την προηποθεση να σημαδεψεις τον λαγο
και οχι τον μπακαλη !!!
 
Λεω για τα 20 μετρα....ουτε 25 ουτε 30 ουτε 35....οσο ανεβαινουν τα μετρα αλλαζουν ολα....Στα 20 μετρα
οποιο φυσεκι δεν κραταει λαγο με 6ρια σκαγια....ειναι για τα σκουπιδια...αυτη ειναι η γνωμη μου...
Μην το γυρισουμε ομως απο το τσαμικο στο ''καλαματιανο''....με την προηποθεση να σημαδεψεις τον λαγο
και οχι τον μπακαλη !!!
Τωρα για το σημαδεμα ειναι σηγουρα χαμηλα σε τετιες περιπτωσεις οποτε εχουμε και την περιφερια πανω στο λαγο κι οχι το κεντρο της
 
Ακόμα και με τέτοια φυσίγγια στα 20 μ με 2 τουφεκιές δυσκολεύομαι να το πιστέψω φίλε.
Ίσως να έχεις δίκιο.
Δεν ειναι μονο το φυσιγγι ειναι κι αλλοι παραγωντες οπως χαμηλη τουφεκια λογο και μη υπαρξης τραυματων στο κεφαλι και φαντασου για να μην εχει σκαγι στο κεφαλι ποσο χαμηλα πηγε η τουφεκια και μετα λες ρε μηπως τα σκαγια που βρηκαμε στο μπουτια ειταν τα εξωστρακισμενα απο το χωμα
 
Τωρα για το σημαδεμα ειναι σηγουρα χαμηλα σε τετιες περιπτωσεις οποτε εχουμε και την περιφερια πανω στο λαγο κι οχι το κεντρο της

Γιατι προεξοφλεις το χαμηλα...και οχι το κεντρο ?? Μηπως κυνηγας με μπενελι ??:p .exciting.
 
Γιατι προεξοφλεις το χαμηλα...και οχι το κεντρο ?? Μηπως κυνηγας με μπενελι ??:p .exciting.
Γτ λεμε μπουτια γρματα σκαγια κεφαλι αθικτο Νικο εχω και πενελι αχαχαχαχαχα εχω ενα κολλητο μου λεει το σιχαθικα το μπερεττα εχασα παλι λαγο αχαστο λεω δινω μ2 τραμπα ετσι για την αλλαγη λεει οκ γινετε η τραμπα σαββατο παει για τσιχλα βγαινει ο λαγος με 9 αρακι στα 25 μετρα σεκος ειδες λεει κωλομπερεττα η μπενελλι τον ξερανε αχαχαχαχα
 
Ακόμα και με τέτοια φυσίγγια στα 20 μ με 2 τουφεκιές δυσκολεύομαι να το πιστέψω φίλε.
Ίσως να έχεις δίκιο.
Πιστεψε το φιλε και εγω το πιστεψα γιατι οπως σου ειπα τον λαγο τον πηραμε και τα ειδαμε τα σκαγια που πηρε και οπως σου ειπα παιζει η πρωτη να ηταν στα 15μ και δεν του εσπασε ενα ποδι τιποτα...με το ιδιο φυσιγγι εχω παρει πανω απο τους μισους λαγους που εχω χτυπησει δεν το χρησιμοποιουσα πρωτη φορα(πρωτη φορα το χρησιμοποιουσα με το συγκεκριμενο οπλο)
Δεν ειναι μονο το φυσιγγι ειναι κι αλλοι παραγωντες οπως χαμηλη τουφεκια λογο και μη υπαρξης τραυματων στο κεφαλι και φαντασου για να μην εχει σκαγι στο κεφαλι ποσο χαμηλα πηγε η τουφεκια και μετα λες ρε μηπως τα σκαγια που βρηκαμε στο μπουτια ειταν τα εξωστρακισμενα απο το χωμα

δουλεμενο χωμα σε αμπελι ουτε μια στο εκατομμυριο για εξοστρακισμο αν πηγαιναν στο χωμα θα καρφωνοταν στο χωμα στις τουφεκιες δεν εβλεπα σκονη εβλεπα τουφες μαλλια που του φευγανε για αυτο και δεν πιστευα στα ματια μου...
Παιδια η μια φορα ειναι συμπτωση οι πολλες σημαινει οτι κατι παιζει....Κανενα αλλο οπλο που εχω δεν εχω πειραξει(αν και τωρα με αυτο που ειδα το σκεφτομαι...)και σε αυτην εκανα το πειραμα γιατι την ειχα παροπλισμενη(ειχα βρει μια αλλη μεταχειρισμενη και το οπλο ηταν κομπλε) και για να μου φυγει η περιεργεια...
 
Back
Top