Φυσίγγια για Λαγό

Εγώ παίρνω 3 γεμισιές για τον λαγό.Δηλαδή 6.Για άλλα δεν παίρνω γιατί ούτε φάσσες έχουμε,ούτε τσαρτσάρες κτλ.Πλέον, το μόνο επιπλέον αν πάρω θα ήταν κανένα για αγριογούρουνο γιατί γεμίσαμε....Προφανώς και δεν ρίχνουμε στα άλλα όταν κάνουμε λαγοκυνήγι.
Και εγώ στην Κρήτη με το δίκαννο 6 φυσίγγια όλα και όλα για λαγό συνήθως 2 ή 3 διαφορετικά είδη. Τα μισά με 3 ή 4 νούμερο απο 36 γρ και πάνω για μεσαίες- μακρινές αποστάσεις και τα άλλα μισά γύρο στα 33 γρ νούμερο 5 για μεσαίες-κοντινές αποστάσεις. Καμιά φορά έπαιρνα και ενα-δυο διασποράς -ημιδιασπορας 5-6 νούμερο για πολύ κοντινά λόγο σφιχτού τσοκαρίσματος στο δίκαννο . Με την καραμπίνα έπαιρνα καμια 10αρια φυσίγγια για λαγό γιατί δεν έχεις το πλεονέκτημα να επιλέξεις αμεσα φυσίγγι και τσοκάρισμα όπως το δίκαννο ανάλογα την απόσταση οπότε μπορεί τα πρώτα φυσίγγια να πάνε τσούφια και έτσι χρειάζεσαι παραπάνω φυσίγγια για ασφάλεια μη ξεμείνεις. Ποτέ όμως δεν έριξα πάνω απο 4 φυσίγγια την μέρα σε λαγοκυνήγι. Στην Κρήτη δεν έχει γουρούνια και αλεπούδες οπότε όλα τα υπόλοιπα φυσίγγια στην φυσιγγιοθήκη ήταν για τσίχλες για μετά το κυνήγι του λαγού.
 
2-3 δραμομονόβολα, περίπου 5-6 Rem express #4, μερικά 5άρια και καμιά 10αριά #8-9.
Ακόμα και τώρα στα γουρούνια η αρμάδα δεν είναι γεμάτη ... προσπαθώ να ελαττώσω βάρος.
στα γουρούνια δεν πέφτω κάτω από 20 φυσίγγια, έχει τύχει σε φίλους να ρίξουν και 30!!!!
Εγώ Σιν τις 2 αρμαθιές φυσίγγια, 70 στον αριθμό‼️φοράω κ γιλέκο‼️ με 20 κιλά βάρος σαν τον Γκάλη‼️
Κάνω προπόνηση για ρεμινγκτον‼️😆
εσύ δεν κυνηγάς λαγό όμως!
κι εγώ στα π@π@κι@ και τις φάσσες- τσίχλες πάω γεμάτοοοςςςςςςς
Στη ζώνη βάζω φυσίγγια ανάλογα το τσοκ που έχω επιλέξει. Τώρα έχω φορέσει το φουλ οπότε έχουμε και λέμε. 6 δεκαβολα Remington 000 magnum, 8 Remington nitro magnum 42.5 γραμ νούμερο 4 και 15 Lambro μπλε 34 γρ νούμερο 6. Όταν πάω για πουλιά τα φυσίγγια τα ρίχνω στο γιλέκο.
έχω 6 γιλέκα και καμιά 4-5 φυσιγγιοθήκες που δεν τις χρησιμοποιώ πλέον
τα γιλέκα τα έχω φορτωμένα φυσίγγια και ονοματισμένα:
α) τρυγονογιλέκο
β) ορτυκο-μπεκατσογιλέκο - (και λαγο - γουρουνι μέχρι μέσα οκτωβρίου)
γ) πουλοκαρτερογιλέκο 1 - δεν το πολυ χρησιμοποιώ
δ) πουλοκαρτερογιλέκο 2 - φάσσα πάπια-τσίχλα
ε) γουρουνολαγογιλεκο
ς) Σέρβικο λαγογιλεκο - παροπλισμένο διότι δεν έχει φωσφοριζέ

κάθε φορά που πάω κυνήγι παίρνω ένα (ενίοτε και 2 γιλέκα)

Όταν πηγαίνω για λαγό καμιά δεκαριά λαγοφύσιγγα στο σύνολο,ένα δύο μονόβολα και τέσσερα πέντε δεκαβολα
Για φτερωτά δεν κάθομαι ποτέ εάν έχω πάει για τριχωτά
Εάν έχει τελειώσει το λαγοκυνήγι και μέχρι να φτάσω στο αυτοκίνητο τις τρώει ο κωλος τους τίποτα φάσσες και έρθουν να με φάνε θα μου χαλάσουν τα Remington που θα έχω μέσα....
δεν τουφεκάμε ΠΟΤΕ πουλιά όταν κυνηγάμε τριχωτό
όμως αν τύχει και βρούμε πολλά πουλιά σε λαγοκυνήγι, μαζεύουμε τα σκυλιά και πιάνουμε καρτέρια ΜΑΚΡΥΑ από τα σκυλιά, ακόμα και τα πτερωτά θηράματα τα κρύβουμε να μην τα μυρίσουν.....
 
στα γουρούνια δεν πέφτω κάτω από 20 φυσίγγια, έχει τύχει σε φίλους να ρίξουν και 30!!!!

εσύ δεν κυνηγάς λαγό όμως!
κι εγώ στα π@π@κι@ και τις φάσσες- τσίχλες πάω γεμάτοοοςςςςςςς

έχω 6 γιλέκα και καμιά 4-5 φυσιγγιοθήκες που δεν τις χρησιμοποιώ πλέον
τα γιλέκα τα έχω φορτωμένα φυσίγγια και ονοματισμένα:
α) τρυγονογιλέκο
β) ορτυκο-μπεκατσογιλέκο - (και λαγο - γουρουνι μέχρι μέσα οκτωβρίου)
γ) πουλοκαρτερογιλέκο 1 - δεν το πολυ χρησιμοποιώ
δ) πουλοκαρτερογιλέκο 2 - φάσσα πάπια-τσίχλα
ε) γουρουνολαγογιλεκο
ς) Σέρβικο λαγογιλεκο - παροπλισμένο διότι δεν έχει φωσφοριζέ

κάθε φορά που πάω κυνήγι παίρνω ένα (ενίοτε και 2 γιλέκα)


δεν τουφεκάμε ΠΟΤΕ πουλιά όταν κυνηγάμε τριχωτό
όμως αν τύχει και βρούμε πολλά πουλιά σε λαγοκυνήγι, μαζεύουμε τα σκυλιά και πιάνουμε καρτέρια ΜΑΚΡΥΑ από τα σκυλιά, ακόμα και τα πτερωτά θηράματα τα κρύβουμε να μην τα μυρίσουν.....
Αυτό θα πει καπιταλισμός. Εσύ 6 γιλέκα και άλλες τόσες φυσίγγιο θήκες και η εργατιά, οι ΑΡΙΣΤΕΡΟ (επωμιζωντες) 1+1 δώρο από το πανηγύρι . Δεν έλαμψε ποτέ ο ήλιος!
:p
 
στα γουρούνια δεν πέφτω κάτω από 20 φυσίγγια, έχει τύχει σε φίλους να ρίξουν και 30!!!
5 μονόβολα, 10 δράμια + 5-6τσιχλοφύσσιγα για κόντρα.
Αυτά έχω τώρα.

30;;;;;;; Γρήγορα σκοπευτήριο !!!!
 
Last edited:
Αυτό θα πει καπιταλισμός. Εσύ 6 γιλέκα και άλλες τόσες φυσίγγιο θήκες και η εργατιά, οι ΑΡΙΣΤΕΡΟ (επωμιζωντες) 1+1 δώρο από το πανηγύρι . Δεν έλαμψε ποτέ ο ήλιος!
:p
ΕΝΑ ΓΙΛΈΚΟ ΤΗΝ ΕΞΑΕΤΊΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ σιγά - σιγά κάμποσα, χώρια που κάποια είναι δώρα
 
Το γιλέκο που έχω χωράει 16 φυσίγγια. Οπότε παίρνω μαζί μου 9 λαγοφυσιγγα και 7 γουρουνοφυσιγγα. Από τα 7 τα 3 είναι μονοβολα και τα 4 δράμια. Και του λαγού είναι 3 με μάλλινη τάπα και 6 με συγκεντρωτηρα.
σταματη τι ριχνεις φετος στον λαγο?
 
σταματη τι ριχνεις φετος στον λαγο?

Τα ίδια με πέρσι. Πρώτο βάζω το mg2 37γρ μάλλινη τάπα Νο 5 και δεύτερο και τρίτο το mg2 38γρ Νο 5 με συγκεντρωτηρα. Γουστάρω b&p. Φέτος σκέψου δεν αγόρασα καν φυσίγγια. Είχα από πέρσι
 
Τα ίδια με πέρσι. Πρώτο βάζω το mg2 37γρ μάλλινη τάπα Νο 5 και δεύτερο και τρίτο το mg2 38γρ Νο 5 με συγκεντρωτηρα. Γουστάρω b&p. Φέτος σκέψου δεν αγόρασα καν φυσίγγια. Είχα από πέρσι
Δυνατά φυσίγγια‼️τα 38αρια έχω,ν. 5
 
Τα ίδια με πέρσι. Πρώτο βάζω το mg2 37γρ μάλλινη τάπα Νο 5 και δεύτερο και τρίτο το mg2 38γρ Νο 5 με συγκεντρωτηρα. Γουστάρω b&p. Φέτος σκέψου δεν αγόρασα καν φυσίγγια. Είχα από πέρσι
αυτα ειναι με επιχαλκωμενα σκαγια η απλα?
 
σταματη τι ριχνεις φετος στον λαγο?
Τα ίδια με πέρσι.
Αν περιμενεις να ανοίξεις φυσιγγοσυζητηση με λαγατζη έκανες την δουλειά σου......
Σταθεροτατοι στις προτιμησεις τους....
Ελάχιστοι θα λοξοδρομησουν.......

Ζουν κ αναπνεουν για το κλαφουνισμα του ιχνηλάτη τους.... Πάνω από όλα.........

Τα λέω καλά ρε Σταμ??
 
Αν περιμενεις να ανοίξεις φυσιγγοσυζητηση με λαγατζη έκανες την δουλειά σου......
Σταθεροτατοι στις προτιμησεις τους....
Ελάχιστοι θα λοξοδρομησουν.......

Ζουν κ αναπνεουν για το κλαφουνισμα του ιχνηλάτη τους.... Πάνω από όλα.........

Τα λέω καλά ρε Σταμ??

Καλά τα λες Τάσο. Τα σκυλιά είναι βασικότερο από τα φυσίγγια και τα όπλα σε αυτό το κυνήγι. Εγώ πχ θέλω το φυσίγγι να έχει επινικελωμενα οπωσδήποτε. Το συγκεκριμένο που ρίχνω δεύτερο και τρίτο έχει και ωραίο συγκεντρωτηρα με προκομενα πτερύγια. Και σκέψου ότι ήμουν άνθρωπος που για 15 χρόνια έριχνα μόνο ρεμινγκτον.
 
Εγώ πχ θέλω το φυσίγγι να έχει επινικελωμενα οπωσδήποτε.
Και σκέψου ότι ήμουν άνθρωπος που για 15 χρόνια έριχνα μόνο ρεμινγκτον.
Είδες διαφορά στα επινικελωμενα της b&p απο τα σκληρά μολυβδινα της rem?

Μιλαω για τα σκάγια που έχεις βρει μέσα στα ζώα....
 
Είδες διαφορά στα επινικελωμενα της b&p απο τα σκληρά μολυβδινα της rem?

Μιλαω για τα σκάγια που έχεις βρει μέσα στα ζώα....

Τα επινικελωμενα που βρίσκω είναι συνήθως με πολύ μικρή παραμόρφωση ή και καθόλου. Κάπου είχα βάλει και εδώ μια τέτοια φωτό. Κάποιες φορές έχουν μόνο μικρά βαθουλώματα. Και σκέψου αυτά μετά το μαγείρεμα. Τα σκάγια της ρεμινγκτον ήταν κι αυτά πολύ καλά. Έριχνα πολύ τα επιχαλκωμενα που βγάζει και κάποια απλά.
 
Back
Top