Φυσίγγια για Λαγό

Προχτές στο βουνό συνάντησα έναν φίλο λαγοκυνηγό με τον συγκυνηγό του!
Το μάτι μου έπεσε στην απαστράπτουσα από τα φυσίγγια (με νικελέ πάφυλλα) φυσίγγιοθήκη του συγκυνηγού!
τον ρώτησα!
ΟΛΑ τα φυσίγγια (30-35 τεμάχια) ήταν ενός τύπου σε #3!!!!
δεν είχε άλλα φυσίγγια πάνω του ούτε καν δράμια για κάθε ενδεχόμενο
ΣΟΚΑΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!

εγώ όταν πάω για λαγό έχω 8 φυσσίγια άντε 9 ΕΑΝ πάρω καραμπίνα και ποτέ όλα ίδια, πάντα διαφορετικά ανάλογα τις συνθήκες
το γιλέκο ή η φυσιγγιοθήκη είναι βέβαια μισοάδεια και πολύχρωμη καθότι θα έχω 2-4 δράμια κι άλλα τόσα για καμια κυριαρίνα ΑΝ βολέψει

ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου στον λαγό είχε 5-6 λαγίσια και καμιά 10αρια δράμια στην φυσιγγιοθήκη και επιτρέπονταν τότε 5ασφαιρη!!!!
οι παλιοί λαγάδες έπαιρναν 4 φυσίγγια 2 στο όπλο και 2 στην τσέπη...

εσείς πόσα φυσίγγια κουβαλάτε;
 
Προχτές στο βουνό συνάντησα έναν φίλο λαγοκυνηγό με τον συγκυνηγό του!
Το μάτι μου έπεσε στην απαστράπτουσα από τα φυσίγγια (με νικελέ πάφυλλα) φυσίγγιοθήκη του συγκυνηγού!
τον ρώτησα!
ΟΛΑ τα φυσίγγια (30-35 τεμάχια) ήταν ενός τύπου σε #3!!!!
δεν είχε άλλα φυσίγγια πάνω του ούτε καν δράμια για κάθε ενδεχόμενο
ΣΟΚΑΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!

εγώ όταν πάω για λαγό έχω 8 φυσσίγια άντε 9 ΕΑΝ πάρω καραμπίνα και ποτέ όλα ίδια, πάντα διαφορετικά ανάλογα τις συνθήκες
το γιλέκο ή η φυσιγγιοθήκη είναι βέβαια μισοάδεια και πολύχρωμη καθότι θα έχω 2-4 δράμια κι άλλα τόσα για καμια κυριαρίνα ΑΝ βολέψει

ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου στον λαγό είχε 5-6 λαγίσια και καμιά 10αρια δράμια στην φυσιγγιοθήκη και επιτρέπονταν τότε 5ασφαιρη!!!!
οι παλιοί λαγάδες έπαιρναν 4 φυσίγγια 2 στο όπλο και 2 στην τσέπη...

εσείς πόσα φυσίγγια κουβαλάτε;
2 αρμαθιές‼️μια για παπί 4.5.6 νούμερα ‼️ μια για μπεκάτσα κλπ 9.8.7‼️
 
Προχτές στο βουνό συνάντησα έναν φίλο λαγοκυνηγό με τον συγκυνηγό του!
Το μάτι μου έπεσε στην απαστράπτουσα από τα φυσίγγια (με νικελέ πάφυλλα) φυσίγγιοθήκη του συγκυνηγού!
τον ρώτησα!
ΟΛΑ τα φυσίγγια (30-35 τεμάχια) ήταν ενός τύπου σε #3!!!!
δεν είχε άλλα φυσίγγια πάνω του ούτε καν δράμια για κάθε ενδεχόμενο
ΣΟΚΑΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!

εγώ όταν πάω για λαγό έχω 8 φυσσίγια άντε 9 ΕΑΝ πάρω καραμπίνα και ποτέ όλα ίδια, πάντα διαφορετικά ανάλογα τις συνθήκες
το γιλέκο ή η φυσιγγιοθήκη είναι βέβαια μισοάδεια και πολύχρωμη καθότι θα έχω 2-4 δράμια κι άλλα τόσα για καμια κυριαρίνα ΑΝ βολέψει

ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου στον λαγό είχε 5-6 λαγίσια και καμιά 10αρια δράμια στην φυσιγγιοθήκη και επιτρέπονταν τότε 5ασφαιρη!!!!
οι παλιοί λαγάδες έπαιρναν 4 φυσίγγια 2 στο όπλο και 2 στην τσέπη...

εσείς πόσα φυσίγγια κουβαλάτε;
Σε ολα τα κυνηγια εχω παντα πανω μου 3-4 12βολα win για ασφαλεια, χθες που πηγα για λαγο ειχα και 4 λαγοφυσιγγα μαζι.
Τα δραμια ειναι απαραιτητα ακομα και για τσιχλες να πας
 
Προχτές στο βουνό συνάντησα έναν φίλο λαγοκυνηγό με τον συγκυνηγό του!
Το μάτι μου έπεσε στην απαστράπτουσα από τα φυσίγγια (με νικελέ πάφυλλα) φυσίγγιοθήκη του συγκυνηγού!
τον ρώτησα!
ΟΛΑ τα φυσίγγια (30-35 τεμάχια) ήταν ενός τύπου σε #3!!!!
δεν είχε άλλα φυσίγγια πάνω του ούτε καν δράμια για κάθε ενδεχόμενο
ΣΟΚΑΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!

εγώ όταν πάω για λαγό έχω 8 φυσσίγια άντε 9 ΕΑΝ πάρω καραμπίνα και ποτέ όλα ίδια, πάντα διαφορετικά ανάλογα τις συνθήκες
το γιλέκο ή η φυσιγγιοθήκη είναι βέβαια μισοάδεια και πολύχρωμη καθότι θα έχω 2-4 δράμια κι άλλα τόσα για καμια κυριαρίνα ΑΝ βολέψει

ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου στον λαγό είχε 5-6 λαγίσια και καμιά 10αρια δράμια στην φυσιγγιοθήκη και επιτρέπονταν τότε 5ασφαιρη!!!!
οι παλιοί λαγάδες έπαιρναν 4 φυσίγγια 2 στο όπλο και 2 στην τσέπη...

εσείς πόσα φυσίγγια κουβαλάτε;
Ετσι ο παππους μου....οταν κυνηγουσε....ειχε το μονοκανο baikal και 3 φυσιγγια....εγω εχω φυσιγγιοθηκη γεματη και βαζω και στις τσεπες
 
Ετσι ο παππους μου....οταν κυνηγουσε....ειχε το μονοκανο baikal και 3 φυσιγγια....εγω εχω φυσιγγιοθηκη γεματη και βαζω και στις τσεπες
Θυμήθηκα μια σκηνή πρίν πολλά χρόνια έναρξη ενώ περπατούσαμε παγανιά απο απέναντι προβάλλει
ένα λυκόσκυλλο κι'αρχίζει το κλασικό γαύγισμα .
Σε λίγο ξεπροβάλλει καί το αφεντικό του ένας λεβεντόγερος μ'ένα κάτασπρο μουστάκι γυριστό .
Αρχίζω να τον ρωτάω σε έντονο ύφος γιατί κουβαλά το λυκόσκυλλο να δαγκώσει καί κάποιον (από φόβο )
Χαμογελά ο γεροντάκος καί μου γυρίζει την πλάτη του να δώ την βούρκα .
Βλέπω 4 πόδια να εξέχουν οπόταν κατάπια την γλώσσα μου .Δυό λαγοί .
Τον ένα μούπε τον έπιασε μέσα στην κούτση το λυκόσκυλλο καί τον άλλο τον ντουφέκισε
αφού ξέφυγε κυριολεκτικά μέσα απο το στόμα του μούπε .
 
θυμήθηκα το τελευταίο κυνήγι λαγού πέρσι Νοέμβριο - Δεκέμβριο με κρυο
πάω στο χωριό ενός φίλου στα 1080μ υψόμετρο
κυνηγάμε πάνω από το χωριό από 1100 εως 1800 μ
δίκαννο 6,5/10 και 2,5/10
στο γιλέκο έβαλα:
1 #2 40γρ νικελ
1 #2 35,5 γρ
1 #3 36 γρ νικελ
2 #4 40γρ νικελ
2 #4 35,5 γρ
1 #6 32,5 γρ διασποράς
σύνολο 8 λαγοφύσιγγα που με κάλυπταν για την συγκεκριμένη περίσταση και όλα τα πιθανά υψόμετρα

επιπλέον
2 δράμια 9βολα
5 # 7 1/2 32 γρ (αυτά τα λέω πασπαρτού ή μπαλαντερ απο τσίχλα μέχρι φάσσα)

σύνολο 15 φυσιγγάκια
φτάνουν και περισσεύουν, πόσα θα ρίξεις στον λαγό;
και πόσα θα κάτσει η φάση να τα ρίξεις αλλού;

* την συγκεκριμένη μέρα έριξα τα 5 #7 1/2 και το 1 #6 διασποράς σε κυριαρίνες και.... στον αέρα
είχαμε χάσει την μια σκύλα και ο φίλος με έβαλε να περιμένω σε έναν αυχένα όσο πήγε να την ψάχνει "ρίξε και καμιά στον αέρα, μήπως έρθει"!
 
2-3 δραμομονόβολα, περίπου 5-6 Rem express #4, μερικά 5άρια και καμιά 10αριά #8-9.
Ακόμα και τώρα στα γουρούνια η αρμάδα δεν είναι γεμάτη ... προσπαθώ να ελαττώσω βάρος.
Εγώ Σιν τις 2 αρμαθιές φυσίγγια, 70 στον αριθμό‼️φοράω κ γιλέκο‼️ με 20 κιλά βάρος σαν τον Γκάλη‼️
Κάνω προπόνηση για ρεμινγκτον‼️😆
 
Στη ζώνη βάζω φυσίγγια ανάλογα το τσοκ που έχω επιλέξει. Τώρα έχω φορέσει το φουλ οπότε έχουμε και λέμε. 6 δεκαβολα Remington 000 magnum, 8 Remington nitro magnum 42.5 γραμ νούμερο 4 και 15 Lambro μπλε 34 γρ νούμερο 6. Όταν πάω για πουλιά τα φυσίγγια τα ρίχνω στο γιλέκο.
 
2-3 δραμομονόβολα, περίπου 5-6 Rem express #4, μερικά 5άρια και καμιά 10αριά #8-9.
Ακόμα και τώρα στα γουρούνια η αρμάδα δεν είναι γεμάτη ... προσπαθώ να ελαττώσω βάρος.
μια φορα ειχε παει ο Β.Κ στο χωριο του για κυνηγι...παιρνει ενα μονοκανο και 5 φυσιγγια και παει για λαγο...μαζι του ειχε τον πατερα του, ο οποιος ηταν παπας στο επαγγελμα...αφου εριξε και τα 5 φυσιγγια στο λαγο και δεν τον βαρεσε, του φωναζει ο παπας απο την απεναντι μερια: βαλ του δακτυλος τωρα...
 
εσείς πόσα φυσίγγια κουβαλάτε;
Όταν πηγαίνω για λαγό καμιά δεκαριά λαγοφύσιγγα στο σύνολο,ένα δύο μονόβολα και τέσσερα πέντε δεκαβολα
Για φτερωτά δεν κάθομαι ποτέ εάν έχω πάει για τριχωτά
Εάν έχει τελειώσει το λαγοκυνήγι και μέχρι να φτάσω στο αυτοκίνητο τις τρώει ο κωλος τους τίποτα φάσσες και έρθουν να με φάνε θα μου χαλάσουν τα Remington που θα έχω μέσα....
 
Εάν έχει τελειώσει το λαγοκυνήγι και μέχρι να φτάσω στο αυτοκίνητο τις τρώει ο κωλος τους τίποτα φάσσες και έρθουν να με φάνε θα μου χαλάσουν τα Remington που θα έχω μέσα....
αυτες ερχονται οταν καθεσαι καρτερι και τα σκυλια σου φερνουν το λαγο ή οταν ειναι να τον σηκωσεις....και πετανε στα 20-25 μετρα πανω απο το κεφαλι σου....ξερουν οι παλιοκαργ@@@λες
 
αυτες ερχονται οταν καθεσαι καρτερι και τα σκυλια σου φερνουν το λαγο ή οταν ειναι να τον σηκωσεις....και πετανε στα 20-25 μετρα πανω απο το κεφαλι σου....ξερουν οι παλιοκαργ@@@λες
Γι'αυτό τις σνομπάρω επειδή κάνουν τέτοιες πουτανιές
Και επειδή μου έχει μείνει ψυχολογικό από παλιότερα που πήγαινα για γουρούνια
Οι μισοί κοιτάζαμε κάτω για ντορό και οι άλλοι μισοί πάθαιναν αγκυλώσεις στον αυχένα να κοιτάζουν ψηλά για φάσσες,ούτε με τάμα δεν έσκυβαν το κεφάλι
 
Γι'αυτό τις σνομπάρω επειδή κάνουν τέτοιες πουτανιές
Και επειδή μου έχει μείνει ψυχολογικό από παλιότερα που πήγαινα για γουρούνια
Οι μισοί κοιτάζαμε κάτω για ντορό και οι άλλοι μισοί πάθαιναν αγκυλώσεις στον αυχένα να κοιτάζουν ψηλά για φάσσες,ούτε με τάμα δεν έσκυβαν το κεφάλι
Έτσι κι εγώ πρώτη χρονιά που έβγαζα άδεια.Ήμασταν για λαγό και κοίταζα τις μπασιματιάρες τσίχλες, χαχαχα!!!
 
Εγώ παίρνω 3 γεμισιές για τον λαγό.Δηλαδή 6.Για άλλα δεν παίρνω γιατί ούτε φάσσες έχουμε,ούτε τσαρτσάρες κτλ.Πλέον, το μόνο επιπλέον αν πάρω θα ήταν κανένα για αγριογούρουνο γιατί γεμίσαμε....Προφανώς και δεν ρίχνουμε στα άλλα όταν κάνουμε λαγοκυνήγι.
 
Back
Top