Φυσίγγια για Λαγό

Καλησπέρα, πείτε μου την άποψη σας για φυσίγγια 38g No3 σε σύγκριση με των 36g No4
Θέλω να τα δοκιμάσω φέτος στο λαγό αλλα σκέφτομαι ότι το όπλο μου δεν εχει διευρυμένους αυλούς (18.3 - 18.4)
 
Last edited by a moderator:
Νικολη το 18.4 για εμενα είναι πολθ καλος κυνηγ αυλός.
Αλλα τα 38 αν κυνηγας με δικανο ειδικα ελαφρυ θα σου δωσουν αρκετο λακτισμα κ δυσκολία στην δευτερη νολη αν χρειαστεί.
Εγω θα προτιμούσα γνωστα 36αρια σε 4 αρι σκαι με τσοκ 3 η δύο που έχουν ηπιες πιέσεις.
Ειδικά στην εναρξη.
Καλα κυνήγια φίλε
 
Καλησπέρα, πείτε μου την άποψη σας για φυσίγγια 38g No3 σε σύγκριση με των 36g No4
Θέλω να τα δοκιμάσω φέτος στο λαγό αλλα σκέφτομαι ότι το όπλο μου δεν εχει διευρυμένους αυλούς (18.3 - 18.4)
Νίκο πάρε μια κούτα remington express N4 και μην ασχολείσαι με κανένα άλλο φυσίγγι για λαγό, το αξίζει φίλε.......Γνώμη μου.....
 
παλι τα ιδια θα λεμε? στο λαγο μια ειναι η επιλογη. remington express long range 35,5 γραμ. νο. 4 και για στενο και για διευρυμενο. λαγος ειναι ρε παιδια. δωστε κατι παραπανω. εγω το ριχνω στη φασσα σε 6αρι
Και εσύ με προλαβες φίλε .shake hands..shake hands.
 
Νικολη το 18.4 για εμενα είναι πολθ καλος κυνηγ αυλός.
Αλλα τα 38 αν κυνηγας με δικανο ειδικα ελαφρυ θα σου δωσουν αρκετο λακτισμα κ δυσκολία στην δευτερη νολη αν χρειαστεί.
Εγω θα προτιμούσα γνωστα 36αρια σε 4 αρι σκαι με τσοκ 3 η δύο που έχουν ηπιες πιέσεις.
Ειδικά στην εναρξη.
Καλα κυνήγια φίλε

Μια σκέψη έκανα δεν έχω ρίξει ποτέ με 38g, με 34g πάω στο λαγό και σπάνια με 36 αν ειναι ανοικτό το μέρος.
Τσοκ έχω 4 - 3. 3250kg ειναι το ποζε μου.
 
Ειναι πολλα τα 38γρμ για τον αυλο σου,Νικο!Γιατι δεν ξεκινας χαμηλοτερα και ΠΑΝΤΑ δοκιμαζοντας,κατανομες και διατρησεις?Πρωτα στον πινακα!

Καλά λες πρέπει να κάνω δοκιμές για αποκρυστάλλωση γνώμης
 
Πάνε στα 36 γραμμάρια Νίκο.
Το λέω γιατί πιο πριν έγραψες ότι κυνηγάς με 34 γραμμάρια.
Η μετάβαση από τα 34 στα 38 θα σου φανεί κάπως.
Τα 36 γραμμάρια είναι μια μέση λύση.

Καλά λες ένα 36 τεσσάρι θα ειναι ότι πρέπει, με τα 34g έχω βολευτεί γιατί το 90% των λαγών ειναι κάτω των 20 μέτρων ίσως να λέω και πολλά. Αλλα στα 40-45 μέτρα το beretta 34g δεν κάνουμε δουλειά μαζί.
 
παλι τα ιδια θα λεμε? στο λαγο μια ειναι η επιλογη. remington express long range 35,5 γραμ. νο. 4 και για στενο και για διευρυμενο. λαγος ειναι ρε παιδια. δωστε κατι παραπανω. εγω το ριχνω στη φασσα σε 6αρι

:) πάλι τα ίδια Ευρυπίδη γιατί ειμαι νέος κυνηγός, λογικά βαράς λαγούς σε μεγάλες αποστάσεις
 
Καλά λες ένα 36 τεσσάρι θα ειναι ότι πρέπει, με τα 34g έχω βολευτεί γιατί το 90% των λαγών ειναι κάτω των 20 μέτρων ίσως να λέω και πολλά. Αλλα στα 40-45 μέτρα το beretta 34g δεν κάνουμε δουλειά μαζί.
Σ'αυτα τα μετρα,Νικο,ειναι σουπερ ενα καλο 6αρι στα 33-34γρμ.Ακουγεται λιγο,δεν ειναι ομως!Για την ανοιχτη καννη.Θα 'χεις μικροτερο λακτισμα και πιο ευκολη δευτερη.Που δεν θα τη χρειαστεις.....
 
Αναλογα και στον τοπο που τον κυνηγας,Νικο.Οπως και στον τροπο.Αν εισαι "καβαλα"και στο "πεταμα"εισαι ΟΚ.Ισως εβαζα 2* αντι για 3*.Το 4* στη μια καννη ειναι μια χαρα!
προφανως είναι τεχνικές (καβαλα πεταμα) δεν τις ξέρω, για πες μου τι ειναι. το 2* δεν το εχω κανει πρόβα ακομα μου φαινεται απαιτητικό
 
Back
Top