Φυσίγγια για Λαγό

Χεχεχε, όλα γίνονται, ο άλλος τουφέκισε το γουρούνι, το πήρε αλλά πήρε και λίγο από το αμάξι του. Όσο για την αλεπού, όταν την είδα μέσα στα κέδρα δεν το περίμενα γιατί η σκύλα δεν τις κυνηγάει καθόλου. Έλα όμως που είχε τελικά και λαγό μπροστά και όσο εγώ κάπνιζα τσιγάρο και περίμενα τον πατέρα μου να κατέβει από την πλαγιά - του είχα μιλήσει να μαζέψει και το σκυλί - μου πέρασε στα κλεφτά στα 20 μέτρα βγαίνοντας σε δρόμο. Ξαναβάλαμε τη σκύλα αλλά δεν μπόρεσε να τον πάει καλά και εκεί τέλειωσε η υπόθεση. Σόρυ για το οφφ τοπικ!!! Πάντως η αλεπού με το ρεμιγκτον έμεινε άγαλμα!


Ενα παρομοιο και απιστευτο περιστατικο μου το εχει περιγραψει αρκετες φορες ο πατερας μου. Με ενα σμπαρο να εχει τραυματισει τον λαγο και πηγαινοντας να δει τι εγινε με τον λαγο βλεπει την αλεπου να χτυπιεται μεσα στα πουρναρια τον λαγο τον επιασαν τα σκυλια μετα απο τουλαχιστον 500 μετρα καθως 1 'η 2 σκαγια του ειχαν σπασει το ενα πισω ποδι του λιγο πιο πανω απο τον αστραγαλο.

Και για να μην βγαινω off topic 1ο φυσιγγι remington 4Χ6 2ο το remington pheasant no 4 και 3ο nsi lepre no3
 
Και για να μην βγαινω off topic 1ο φυσιγγι remington 4Χ6 2ο το remington pheasant no 4 και 3ο nsi lepre no3
Μια χαρά είσαι .shake hands.
Αν και εγώ προσωπικά θα έβαζα και για 3ο remington pheasant no 4...
Δεν έχουν σαν Νο διαφορά...
Νο 3 Ιταλικό 3,3χιλ.
Νο 4 Αμερικάνικο 3,25χιλ.
 
Ομολογω πως αυτο δεν το ηξερα για τα αμερικανικα και τα ιταλικα φυσιγγια.
Δηλαδη ο πατερας μου που βαζει remington νο 2 στην τριτη τουφεκια ειναι σαν να βαζει το Ελληνικο νο 1;;;;
 
Ομολογω πως αυτο δεν το ηξερα για τα αμερικανικα και τα ιταλικα φυσιγγια.
Δηλαδη ο πατερας μου που βαζει remington νο 2 στην τριτη τουφεκια ειναι σαν να βαζει το Ελληνικο νο 1;;;;
Ναι :)
 
Ομολογω πως αυτο δεν το ηξερα για τα αμερικανικα και τα ιταλικα φυσιγγια.
Δηλαδη ο πατερας μου που βαζει remington νο 2 στην τριτη τουφεκια ειναι σαν να βαζει το Ελληνικο νο 1;;;;
Eiναι ποιο χοντρο απο 1, γερνει προς το 0νικο. οι Αμερ. δεν εχουν 1
 
Μου φαίνεται υπερβολή το νουμερο 1 κ δυο για τον λογο οτι εαν δεν εχει πολλα γραμαρια λογικα θα χουν μεγσλα κενα.
Με βαση την λογικη μου τουλαχιστον.

Εμεις χρηδιμοποιουμε μεχρι το 3 αν κ εγω εχω σαν βαση μου το 4 κ 5 κ κάποτε το 6 ανάλογα τοπου.

Εχω κ δυο bb μαζί εαν χρειαστει αλλα κοντευουν δεκαετια το κουτι τους για να καταλαβεις.
 
Εμεις χρηδιμοποιουμε μεχρι το 3
και πολύ καλα κανετε , ισως η τελειοτητα αυτό το σκαγι , προσωπικη επιλογή πολλα χρονια στα παπια , οσο αφορα το πληθος σκαγιων η λυση πολύ απλη , παιρνουμε το τσοκοκλειδο μας και βαζουμε το φουλ , δεν παθαινουμε ουτε αλλεργια ουτε τιποτα , απλως το βιδωνουμε στην κανη μας με απαλες κινησεις , δεν απευθύνομαι φιλε σε εσενα προσωπικα , μην παρεξηγηθώ
 
Μιλαμε Δημητρη κ είμαστε άντρες.
Αμα παρεξηγηθουμε για το τσοκ να φορεσουμε φουστανια κ να πάμε κλαιμε στην γωνια:)
Για μενα που χω σταθερα τσοκ 4-2 κ κυνηγω καβαλα τα σκαγια που δουλευω στα χω πει.
Απο την αλλη είναι κ ψυχολογικο.
Ξερω τυπο που χει κτυπησει λαγους ενα πλοιο μονο σε πυκνο κυνηγάει κ γθα χρόνια ριχνει ενα σκοπευτικο παλιο 32 γρ νούμερο 9:)

Ξερεις τα σκυλια τα οπλα κ τα φυσιγγια εχουν μεγαλη ψυχολογικη επίδραση πανω μας.
Π.χ......εγω δεν μπορώ να παρω φυσιγγια απο αλλον να ριξω στο λαγο.
Πες το πάραξενια.
Πρεπει να τα αγορασω εγω .
Αν πρεπει να το πάρω οπωσδήποτε απλα θα το φυλαξω:)
 
Εγω το 3αρι ρε π...η μου δεν μπορω να το βρω καλα σκοπευτικα... .buy buy. Κ βλεπω τι κανει σε χερια αλλων κ μου ανοιγει η ορεξη....eat. Μου φαινεται μιας φορα θα γεμισω μονο 3αρια κ θα το παιξω ετσι, γιατι τωρα μετα απο καμια συνεχομενη αποτυχια ξαναγυριζω στο 4αρι που το ξερω κ το τουφεκαω απο τα 10 μεχρι τα 60 μετρα...
 
Ενα παρομοιο και απιστευτο περιστατικο μου το εχει περιγραψει αρκετες φορες ο πατερας μου. Με ενα σμπαρο να εχει τραυματισει τον λαγο και πηγαινοντας να δει τι εγινε με τον λαγο βλεπει την αλεπου να χτυπιεται μεσα στα πουρναρια τον λαγο τον επιασαν τα σκυλια μετα απο τουλαχιστον 500 μετρα καθως 1 'η 2 σκαγια του ειχαν σπασει το ενα πισω ποδι του λιγο πιο πανω απο τον αστραγαλο.

Και για να μην βγαινω off topic 1ο φυσιγγι remington 4Χ6 2ο το remington pheasant no 4 και 3ο nsi lepre no3
Το lepre ειναι ποιο αδυναμο,απο τα αλλα 2.Αλλα αν ειναι ο συνδ. που σε βολεβη τοτε πασο.;)
 
Αυτό μου το λέει αρκετές φορές φίλος τσιχλας ότι δεν βάζει ποτέ ν8 αλλα μόνο ν9 γιατί όσες φορές το δοκιμασε είχε αποτυχίες.
Τι μπορεί να συμβαίνει δεν ξέρω,ούτε έχουν καμιά τεράστια διαφορά σε πλήθος σκαγιων τόσο κοντινά νούμερα στα ίδια γραμμάρια.
Μάλλον ψυχολογικο.xm.
Θα πάω στην ζούλα να του αλλάξω τα φυσίγγια από το γιλέκο σε 8αρια να δω τι θα γίνει.
 
Εγω το 3αρι ρε π...η μου δεν μπορω να το βρω καλα σκοπευτικα... .buy buy. Κ βλεπω τι κανει σε χερια αλλων κ μου ανοιγει η ορεξη....eat. Μου φαινεται μιας φορα θα γεμισω μονο 3αρια κ θα το παιξω ετσι, γιατι τωρα μετα απο καμια συνεχομενη αποτυχια ξαναγυριζω στο 4αρι που το ξερω κ το τουφεκαω απο τα 10 μεχρι τα 60 μετρα...
Ετσι Ετσι φυλε ....Οσο μεγαλωνεις μαθαινεις.
 
Εγω το 3αρι ρε π...η μου δεν μπορω να το βρω καλα σκοπευτικα... .buy buy. Κ βλεπω τι κανει σε χερια αλλων κ μου ανοιγει η ορεξη....eat. Μου φαινεται μιας φορα θα γεμισω μονο 3αρια κ θα το παιξω ετσι, γιατι τωρα μετα απο καμια συνεχομενη αποτυχια ξαναγυριζω στο 4αρι που το ξερω κ το τουφεκαω απο τα 10 μεχρι τα 60 μετρα...
Αρι σοβαρα τορα μεχρι τα 50 μετρα ισος να ειναι και καλ. Αλλα βλεπεις η δηναμη της σηνηθ.:)
 
Εγω το 3αρι ρε π...η μου δεν μπορω να το βρω καλα σκοπευτικα... .buy buy. Κ βλεπω τι κανει σε χερια αλλων κ μου ανοιγει η ορεξη....eat. Μου φαινεται μιας φορα θα γεμισω μονο 3αρια κ θα το παιξω ετσι, γιατι τωρα μετα απο καμια συνεχομενη αποτυχια ξαναγυριζω στο 4αρι που το ξερω κ το τουφεκαω απο τα 10 μεχρι τα 60 μετρα...
το πρόβλημα σου είναι καθαρα ψυχολογικο φιλε
 
Φίλος του πατέρα μου, λαγοκυνηγος παλαιάς κοπής, τουφεκαει μόνο στη δίωξη, μιας και στα μέρη που μεγάλωσε (νόμος Ηλείας) έτσι έμαθε να κυνηγάει λαγό, σε ισπανικό πλάγιο με κάννες 76 εκ. τσοκ 1-2 βάζει στη δεξιά Rotweill waindmannsheil 4αρια και στη αριστερή το ίδιο σε 2αρια και αν κρίνω όλα τα χρόνια από τις επιτυχίες του έχει βρει για αυτόν το τέλειο συνδυασμό.
 
Κι εγω το νο 2 το θεωρω οριακο για τον Λαγο αλλα το χρησιμοποιουμε με *** και παντα στην 3 τουφεκια εχω δει τον Πατερα μου να βγαζει τουφεκια με νο2 στον Λαγο στα 65 μετρα περιπου Ισως και για αυτο να τα εμπιστευεται αν και γενικοτερα εχει την ταση να χρησιμοποιει ενα κλικ πιο χοντρα σκαγια απο οτι αυτα που προτείνονται. Οσο για τον φιλο Kurtzhaar πραγματι κι εγω χρησιμοποιω ειδικα τον Οκτωβρη το νο 6 σαν πρωτο γιατι καμια φορα πεφτει στην Περδικα και ταυτοχρονα ειναι αρκετα αποτελεσματικο και στον Λαγο.
 
Back
Top