Φυσίγγια Διασποράς

Σκάγια φακες δεν υπάρχουν στο εμπόριο τουλάχιστον στην Ελλάδα...
Υπήρχαν ιταλικά διασποράς που περιειχαν αυτά τα σκάγια αλλά επέστρεψαν στα "νορμαλ" γιατί μαζί με την μεγάλη διασπορά παρουσιαζαν κ επικίνδυνες εκτροπές σκαγιων κ είχαν τραυματιστεί σκυλιά...κατα τα λεγόμενα.....
Και λογικό μου ακουγεται.......

Νίκο είχες δει κάτι τέτοιο?

Βεβαια φαντάζομαι οτι κατι τέτοιο δεν θα φανεί στο χαρτί στα πχ 10μ....

Τασο μου.....ποτε δεν τραυματισα σκυλι......Ποτε δεν εριχνα χαμηλα....Τα σκαγια που ηταν περισσοτερο
πατημενα απο το σφυρι....ηταν ανεξελεγκτα....Ειχα κανει δοκιμες σε στοχο 2χ2 και το ηξερα φιλε !!!
 
Και όμως φίλε βρήκα. Έτσι μου είπε ένας γνωστός μου δηλαδή ότι πέρσυ τα έπαιρνε από το Παπαδάκη στον περιφερειακό για Θυμιανά. Θα πάω να τσεκαρω να δω αν έχει. Ξέρεις μήπως αν του Ρουμελιώτη τα φέρνει κανένας εδώ?
Όχι δεν έχω ακούσει τπτ να σου πω την αλήθεια
 
Έχει δοκιμάσει κανένας με σκάγια σε μορφή φακής ;
Υπάρχουν τέτοια σκάγια στην Ελλάδα ;
Έχουμε καμιά αποτύπωση ;
Είχα ρίξει πριν 20χρονια είχε φέρει ένας φίλος στον πατέρα μου από Ιταλία δύο κουτιά νομίζω ότι είναι ότι πρέπει σε καμία παρεξήγηση με καμία 15 άτομα στα 15 μέτρα με κύλινδρο δε θα μείνει κανείς παραπονούμενος σίγουρα .Φυσίγγι για πολύ πυκνό θα το εκείνα και με έλεγχο της περιμέτρου για λόγους ασφαλείας και προσοχή χαμηλά για τα σκυλιά δεν είναι ντουφέκια που μπορείς να την προσδιορίσεις ακόμη και αν έχει πολύ αέρα μπορεί να κάνουν πολύ περίεργες πορείες τα σκάγια προσωπικά δεν μου άρεσαν επικίνδυνα θα τα χαρακτήριζα λόγο τροχιών .
 
Γιατί δεν δοκιμάζεται υπέρ ταχυτητες (440m/s +)για να αυξήσετε την διασπορά των σκαγιων?
Ηθελε εμπορικα ο φιλος αλλα αν γεμιζει μπορει να πετυχει μεγαλο ανοιγμα με s4-op-Diana-αντιστροφο-2 νουμερα σκαγιων χοντρα κατω ψιλα πανω και ανοιχτο τσοκ
 
Επειδή τελευταία έτυχε να κάνουμε με το συγκυνηγο μου πολλές δοκιμές.....τα 10 διασποράς του Ζαραλη και τα elix σε 34 και 36 γραμμάρια σε 8 και 9 έδωσαν καλές κατανομές.... με κύλινδρο....τώρα θέλω να δοκιμάσω μισοταπο 9 και 8 gorilla με τσοκ διασποράς briley και μαλλινοταπο 8 superfelt για πρώτη τουφεκιά. Συνήθως οι αποστάσεις που ρίχνω την πρώτη τουφεκιά είναι 15-18 μέτρα σε πυκνά....
 
Έχει δοκιμάσει κανένας με σκάγια σε μορφή φακής ;
Υπάρχουν τέτοια σκάγια στην Ελλάδα ;
Έχουμε καμιά αποτύπωση ;
Πριν αρκετα χρονια δοκιμασα τα RC.Ανοιγουν αρκετα αλλα περιεργα με ατακτες κατανομες.
Εγω τα σταματησα οταν παρατηρησα σκονη απο σκαγια μακρια απο εκει που εριχνα.
Απαγορευονται σε κυνηγι με σκυλο.
 
Πριν λιγα χρονια σε περπατητο τσιχλας εριξα σε περδικα στα 15 μετρα κ την πηρα το πουλι σηκωθηκε στις 360 μοιρες πχ κ η τουφεκια μου εφυγε κατα λαθος στις 50-60 μοιρες. Μιλαμε για τρελη διαφορα. Φυσιγγι max disp μαυρο.
 
Έχει δοκιμάσει κανένας με σκάγια σε μορφή φακής ;
Υπάρχουν τέτοια σκάγια στην Ελλάδα ;
Έχουμε καμιά αποτύπωση ;
Ναι Βασίλη υπάρχει αυτό.Αλλα αυτό που ειδα είναι ότι όσα πουλιά ήταν μέσα σε αραιά φυλοματα και ενώ ήμουν πάνω στο πουλί δεν το σπέρμα όσα πουλιά τουφέκισα στα καθαρά το πήρα . Όμως αυτό είδα εγώ χωρίς να σημαίνει κάτι.
Έχει δοκιμάσει κανένας με σκάγια σε μορφή φακής ;
Υπάρχουν τέτοια σκάγια στην Ελλάδα ;
Έχουμε καμιά αποτύπωση ;

IMG_20210929_124642.jpgIMG_20210929_124622.jpg
 
Επειδή τελευταία έτυχε να κάνουμε με το συγκυνηγο μου πολλές δοκιμές.....τα 10 διασποράς του Ζαραλη και τα elix σε 34 και 36 γραμμάρια σε 8 και 9 έδωσαν καλές κατανομές.... με κύλινδρο....τώρα θέλω να δοκιμάσω μισοταπο 9 και 8 gorilla με τσοκ διασποράς briley και μαλλινοταπο 8 superfelt για πρώτη τουφεκιά. Συνήθως οι αποστάσεις που ρίχνω την πρώτη τουφεκιά είναι 15-18 μέτρα σε πυκνά....
Με τον συνδυασμό τσοκ brileyκαι b&p mygra που είναι μαλινοταπο αλλά το briley το μομπιλ είχα πάρα πολύ καλά αποτελέσματα στην μπεκάτσα. Κάποιοι φίλοι μου με το κρύοπλας diffusion μου έλεγαν ότι κοντά η τα διαλουσαν τα πουλιά η δεν τα Επερνάν . Το στεισιμο μου ήταν benelli deluxe 61εκ briley diffusion mobil kai b&p mygra για πρώτη βολή .
 
Επειδή τελευταία έτυχε να κάνουμε με το συγκυνηγο μου πολλές δοκιμές.....τα 10 διασποράς του Ζαραλη και τα elix σε 34 και 36 γραμμάρια σε 8 και 9 έδωσαν καλές κατανομές.... με κύλινδρο....τώρα θέλω να δοκιμάσω μισοταπο 9 και 8 gorilla με τσοκ διασποράς briley και μαλλινοταπο 8 superfelt για πρώτη τουφεκιά. Συνήθως οι αποστάσεις που ρίχνω την πρώτη τουφεκιά είναι 15-18 μέτρα σε πυκνά....
Επίσης για οικονομικούς λόγους τα πούλησα όλα και τώρα κυνηγάω με 61εκ εξωτερικά τσοκ χρησιμοποιώ το lambro direct.Αλλα τον προηγούμενο συνδυασμό δεν τον έχω φτάσει ούτε ξεπεράσει σε πουλιά.
 
Back
Top