Φυσίγγια Διασποράς

Σε αυτές τις μαύρες που λέμε όμως δεν έχω βρει ακόμα γιατρειά. Είναι κωμικοτραγικό να σκοτώνω στα 5-10 μέτρα με συγκεντρωτηρες και όχι με διασποράς. Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου !
Τι να σου πω ρε Μάνο.. Και με τα τσοκ που έχεις είναι παραξενα πραγματα...
Δεν μπορω να καταλάβω τι μπορεί να φταίει..
Δεν λες τι νο σκάγια βάζεις αλλά φαντάζομαι οτι στις μαυρες θα χρησιμοποιεις το 9 σαν το πιο "χοντρό"...
 
Τι να σου πω ρε Μάνο.. Και με τα τσοκ που έχεις είναι παραξενα πραγματα...
Δεν μπορω να καταλάβω τι μπορεί να φταίει..
Δεν λες τι νο σκάγια βάζεις αλλά φαντάζομαι οτι στις μαυρες θα χρησιμοποιεις το 9 σαν το πιο "χοντρό"...
Ακριβώς!
 
Εγώ χρησιμοποιώ μάλλινη σε μεσαίες αποστάσεις ..σε αυτές τις μαύρες που λέμε όμως δεν έχω βρει ακόμα γιατρειά. Είναι κωμικοτραγικό να σκοτώνω στα 5-10 μέτρα με συγκεντρωτηρες και όχι με διασποράς. Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου !
ρουμελιωτης ,ελικοειδης διασπορεας ν9 33γρ.[και οικονομικα]
 
σε αυτές τις μαύρες που λέμε όμως δεν έχω βρει ακόμα γιατρειά. Είναι κωμικοτραγικό να σκοτώνω στα 5-10 μέτρα με συγκεντρωτηρες και όχι με διασποράς.
Σε αυτές τις αποστάσεις, πίστεψέ με, το φυσίγγι δεν παίζει κανένα μα κανένα ρόλο. Ούτε το τσοκ. Το θέμα στις περιπτώσεις που περιγράφεις είναι απλές συμπτώσεις, ψυχολογικό, ή δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Συνήθως οφείλεται σε βιαστική, νευρική και άτσαλη επώμιση, δηλαδή κακή εκτέλεση της βολής. Δεν εστιάζουμε καλά στο πουλί, ή ακόμη ίσως, έχοντας φυσίγγι διασποράς δεν συγκεντρωνόμαστε καλά, θεωρώντας υποσυνείδητα ότι η διασπορά θα καλύψει το όποιο σκοπευτικό σφάλμα. Μέγα λάθος !!!
Στις αποστάσεις 5-10 μέτρων κανένα φυσίγγι διασποράς δεν ανοίγει αρκετά ώστε να σου δώσει το πουλί, αν δεν είσαι ακριβώς πάνω του. Η τουφεκιά είναι ακόμη πολύ σφιχτή ... Είτε με Gualandi, είτε με ελικοειδή, είτε με ανάποδο αποκεντρωτήρα, δεν ανοίγει περισσότερο από ένα πιάτο (20-30 πόντους). Το ίδιο ισχύει και με τα τσοκάκια διασποράς.
Έχω ξαναπεί ότι με το μονό Baikal (full τσοκ) στις τσίχλες χρησιμοποιώ συνήθως Lambro classic dispersante ή Tordo dispersante & Direct 32. Και έχω πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας. Ιδανικά στα 15-30 μέτρα με τα 2 πρώτα, και στα 10-20 με το Direct ...
Αλλά, έχω κλαμπανίσει και ουκ ολίγες, στα 5-6-7 μέτρα με Direct 32 !!!... Όπως και με το τσοκάκι Brain BL στο δίκαννο ... .yel. :eek:
Ψυχραιμία θέλει μόνο, και όχι νευρικότητα. Καλή εστίαση στο στόχο. Ένα φτηνό φυσιγγάκι. Και τουφέκι που να μας κάθεται σωστά. ;)
 
Σε αυτές τις αποστάσεις, πίστεψέ με, το φυσίγγι δεν παίζει κανένα μα κανένα ρόλο. Ούτε το τσοκ. Το θέμα στις περιπτώσεις που περιγράφεις είναι απλές συμπτώσεις, ψυχολογικό, ή δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Συνήθως οφείλεται σε βιαστική, νευρική και άτσαλη επώμιση, δηλαδή κακή εκτέλεση της βολής. Δεν εστιάζουμε καλά στο πουλί, ή ακόμη ίσως, έχοντας φυσίγγι διασποράς δεν συγκεντρωνόμαστε καλά, θεωρώντας υποσυνείδητα ότι η διασπορά θα καλύψει το όποιο σκοπευτικό σφάλμα. Μέγα λάθος !!!
Στις αποστάσεις 5-10 μέτρων κανένα φυσίγγι διασποράς δεν ανοίγει αρκετά ώστε να σου δώσει το πουλί, αν δεν είσαι ακριβώς πάνω του. Η τουφεκιά είναι ακόμη πολύ σφιχτή ... Είτε με Gualandi, είτε με ελικοειδή, είτε με ανάποδο αποκεντρωτήρα, δεν ανοίγει περισσότερο από ένα πιάτο (20-30 πόντους). Το ίδιο ισχύει και με τα τσοκάκια διασποράς.
Έχω ξαναπεί ότι με το μονό Baikal (full τσοκ) στις τσίχλες χρησιμοποιώ συνήθως Lambro classic dispersante ή Tordo dispersante & Direct 32. Και έχω πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας. Ιδανικά στα 15-30 μέτρα με τα 2 πρώτα, και στα 10-20 με το Direct ...
Αλλά, έχω κλαμπανίσει και ουκ ολίγες, στα 5-6-7 μέτρα με Direct 32 !!!... Όπως και με το τσοκάκι Brain BL στο δίκαννο ... .yel. :eek:
Ψυχραιμία θέλει μόνο, και όχι νευρικότητα. Καλή εστίαση στο στόχο. Ένα φτηνό φυσιγγάκι. Και τουφέκι που να μας κάθεται σωστά. ;)
Ναι ρε συ έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Απλά επειδή με τους συγκεντρωτηρες διαλύονται τα πουλιά γι'αυτό σκεφτόμουν για διασποράς αλλά όπως είπες ούτε στα 5-10 μέτρα ανοίγει το διασποράς όπως θέλουμε
 
Μόνο απευθείας από εκείνον, εδώ δεν τα έχει κανείς.
Και όμως φίλε βρήκα. Έτσι μου είπε ένας γνωστός μου δηλαδή ότι πέρσυ τα έπαιρνε από το Παπαδάκη στον περιφερειακό για Θυμιανά. Θα πάω να τσεκαρω να δω αν έχει. Ξέρεις μήπως αν του Ρουμελιώτη τα φέρνει κανένας εδώ?
 
Εγώ χρησιμοποιώ μάλλινη σε μεσαίες αποστάσεις ..σε αυτές τις μαύρες που λέμε όμως δεν έχω βρει ακόμα γιατρειά. Είναι κωμικοτραγικό να σκοτώνω στα 5-10 μέτρα με συγκεντρωτηρες και όχι με διασποράς. Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου !
Στα 5 με 10 μετρα βαλε αντιστροφο με σκαγια 10νο κ ανοιχτο τσοκ κ στο φιναλε ας γλιτωσει κ καμία.
 
Παιδιά χωρίς πλάκα, αν καταφέρνετε και χτυπάτε αυτές τις σα'ί'τες κατάκεντρα και θέλετε τα διασποράς για να μην τις χαλάτε, τότε μπράβο σας. Εγώ πολλές φορές δεν προλαβαίνω καν να επωμίσω...
 
Παιδιά χωρίς πλάκα, αν καταφέρνετε και χτυπάτε αυτές τις σα'ί'τες κατάκεντρα και θέλετε τα διασποράς για να μην τις χαλάτε, τότε μπράβο σας. Εγώ πολλές φορές δεν προλαβαίνω καν να επωμίσω...
Δεν το παίζω εκτελεστής και Λούκι Λουκ. Η περισσότερες προφανώς και δεν τις προλαβαίνω και δόξα τω θεώ την γλιτώνουν . Απλά επειδή παίρνω κάποιες ,ήθελα με διασποράς να δω αν θα έχω κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα . Όχι να επωμισω δεν προλαβαίνω, ούτε να τις δω .sarcastic.
 
Κανένα διασποράς για τσίχλα ρε παιδιά υπάρχει ?
Καλησπερα Μανο. Τα διασπορας του Ρουμελιωτη στα 34gr με ελικοειδη οπως ειπαν και οι συναδελφοι πιο πανω ειναι πολυ καλα στα 7.40ε. Εγω εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος και με τα Club διασπορας 32gr με Gualandi του Κυργια στα 9ε. Με τα Club εχω κανει τουφεκιες και στα 10 μετρα σε ορτυκια με το δικαννο 2-4 σταθερο και ειχα ωραια σκοτωματα χωρις να διαλυονται τα πουλια.
 
Έχει δοκιμάσει κανένας με σκάγια σε μορφή φακής ;
Υπάρχουν τέτοια σκάγια στην Ελλάδα ;
Έχουμε καμιά αποτύπωση ;

Δεν ξερω εαν υπαρχουν σκαγια ( φακές ) στο εμποριο Βασιλη .
Τα εφτιαχνα μονος μου......34 γραμμαρια - 16 γραμμαρια Ν7 φακες κατω+ 18 γραμμαρια Ν9 απο
πανω.....εντυπωσιακο διασπορας για την μπεκατσα....και οχι μονο.....
Θανατος σε κοντινες αποστασεις!!!!
 
Δεν ξερω εαν υπαρχουν σκαγια ( φακές ) στο εμποριο Βασιλη .
Τα εφτιαχνα μονος μου......34 γραμμαρια - 16 γραμμαρια Ν7 φακες κατω+ 18 γραμμαρια Ν9 απο
πανω.....εντυπωσιακο διασπορας για την μπεκατσα....και οχι μονο.....
Θανατος σε κοντινες αποστασεις!!!!
Πώς έφτιαχνες φακές κ.Νίκο o_O με το σφυρί ;
 
Πώς έφτιαχνες φακές κ.Νίκο o_O με το σφυρί ;

Πρωτα με σφυρι....δεν ειχα καλο αποτελεσμα...αλλα σκαγια ηταν ''πιτα'' και αλλα οβαλ....δεν εβγαζα καλες
κατανομες....
Επιασα ματσολα μικρη και τα εβγαζα ομοιομορφες φακές.....ειχα πολυ καλες κατανομες και ανοιγμα
τουφεκιας αν θυμαμαι καλα πανω απο 1,5 μετρο στα 15 μετρα.
Ειναι παλιες δοκιμες....εαν τις βρω θα ανεβασω φωτο....Κλεισιμο 2 σταδιων στην ΜΕΚ 600.
Θελει πολυ υπομονη Λαμπη μου!!!
 
Σκάγια φακες δεν υπάρχουν στο εμπόριο τουλάχιστον στην Ελλάδα...
Υπήρχαν ιταλικά διασποράς που περιειχαν αυτά τα σκάγια αλλά επέστρεψαν στα "νορμαλ" γιατί μαζί με την μεγάλη διασπορά παρουσιαζαν κ επικίνδυνες εκτροπές σκαγιων κ είχαν τραυματιστεί σκυλιά...κατα τα λεγόμενα.....
Και λογικό μου ακουγεται.......

Νίκο είχες δει κάτι τέτοιο?

Βεβαια φαντάζομαι οτι κατι τέτοιο δεν θα φανεί στο χαρτί στα πχ 10μ....
 
Έχει δοκιμάσει κανένας με σκάγια σε μορφή φακής ;
Υπάρχουν τέτοια σκάγια στην Ελλάδα ;
Έχουμε καμιά αποτύπωση ;
Παλιότερα είχα διαβάσει για τουφεκιές από απαράδεκτες έως επικίνδυνες που έγραψε και ο Τάσος δεν είχα δοκιμάσει ποτέ προσωπικά
 
Back
Top