Φυλάχτρες (Αυτοσχέδιες και Μη)

Τώρα που το θυμήθηκα ο Μουζακης(κλωστές πεταλούδα) στο βιβλίο του μια παρόμοια φυλαχτρα περιέγραφε που την είχε φτιάξει επάνω σε μια ελιά στην Ζακυνθο κ καρτερευε τα απριλιατικα τρυγονια.Αλλες εποχές..
 
Καπως επρεπε να παω την σκαλα και την καρεκλα στη φυλαχτρα
20151005_150912.jpg

20151005_150312.jpg
Σκέψου να πας κάνα πρωί και να δεις κάποιον αραχτό στην πολυθρόνα, καφεδάκι τσιγάρα κι και να σου πει τι θέλεις εδώ ρε μεγάλε..sarcastic.
 
Μια τέτοια θέλω να κάνω και εγώ αυτές τις μέρες για την υποδοχή της φασσας, πανω στις βελανιδιές, το λίγο ομως γιατί θελω να βάλω μπαλέτα αλλα τα κλαδιά των κορυφών ειναι πολυ λεπτα για να την σταθεροποιήσω, προσπάθησα να βρω κανενα σχέδιαγραμα η φωτογραφίες(ευδιακριτες) απο τους ιταλούς και τους γαλλους που εχουν τετοιες φυλαχτρες αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι...
 
Η φυλαχτρα ειναι μονιμα τοποθετημενη σε περιφραγμενο λιοστασι εδω και αρκετα χρονια διοτι δεν μπορω την πολυκοσμια στο κυνηγι...Ειναι απλο παταρι με παλετα στηριγμενη σε μαδερια στα μπρατσα της ελιας. Εχει και καθετα υποστηριγματα για επιπλεον σταθεροτητα. Ηλια λογικα θα χρειαστεις σκαλωσια, ισως και διπλη για να φτασεις πανω απ τις βελανιδιες, οτιδηποτε αλλο θα ειναι επικινδυνο.
Δεν ξερω αν ειδατε την θηκη "νεα φυτινη" για τον καφε, πρωτοποριακη :p
 
Σπύρο, σε τι ύψος την έχεις; βγάλε κανα2 φωτογραφίες απο γύρο να παίρνουμε καμιά ιδέα, η και το οπτικό πεδίο απο πάνω μπας κ το πάρω απόφαση να πάω να ασχοληθώ και εγω λιγο πρίν έρθουν οι κυρίες..
 
Μια τέτοια θέλω να κάνω και εγώ αυτές τις μέρες για την υποδοχή της φασσας, πανω στις βελανιδιές, το λίγο ομως γιατί θελω να βάλω μπαλέτα αλλα τα κλαδιά των κορυφών ειναι πολυ λεπτα για να την σταθεροποιήσω, προσπάθησα να βρω κανενα σχέδιαγραμα η φωτογραφίες(ευδιακριτες) απο τους ιταλούς και τους γαλλους που εχουν τετοιες φυλαχτρες αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι...
Σκαλωσια οικοδομικη βαμμένη παραλλαγης.
 
Back
Top