Φυλάχτρες (Αυτοσχέδιες και Μη)

Παιδια, δεν ηερω εαν υπαρχει αναλογο θεμα...εαν ναι, ας το μετακινησουν...
Οι...καρτερετζηδες, τι φυλαχτρα χρησημοποιουν? Δηλ, αυτοσχεδια, κοβουν λιγα κλαδια και τα προσαρμοζουν σε ειδος φυλαχρας, διχτυ παραλλαγης, με τα αναλογα κλαδια τρυγυρω, καλυψη(πιστευω αυτο κανουν οι ποιο πολλοι ;)) πισω απο κανενα δεντρο/α? η του εμποριου?
Γι'αυτη τι λετε? λογικα πιανει και λιγο χωρο...

http://www.ebay.co.uk/itm/HUNTING-H...391?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item5b0f5938af
.xm.
 
Παιδια, δεν ηερω εαν υπαρχει αναλογο θεμα...εαν ναι, ας το μετακινησουν...
Οι...καρτερετζηδες, τι φυλαχτρα χρησημοποιουν? Δηλ, αυτοσχεδια, κοβουν λιγα κλαδια και τα προσαρμοζουν σε ειδος φυλαχρας, διχτυ παραλλαγης, με τα αναλογα κλαδια τρυγυρω, καλυψη(πιστευω αυτο κανουν οι ποιο πολλοι ;)) πισω απο κανενα δεντρο/α? η του εμποριου?
Γι'αυτη τι λετε? λογικα πιανει και λιγο χωρο...

http://www.ebay.co.uk/itm/HUNTING-H...391?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item5b0f5938af
.xm.

Σε τι κυνήγι θα την χρησιμοποιήσεις ; είναι πολύ χαμηλή ,μόλις 70 εκ απ ότι είδα.
Εγώ στη φάσα χρησιμοποιώ ένα δίχτυ παραλλαγής και κλαδιά από την τριγύρω βλάστηση.
 
σκεφτομουν για γενικο...καρτερι..επειδη λογικα διπλωνει και πιανει λιγο χωρο,αλλα επειδη ειναι χαμηλη, και με προσθηκη κλαδιων γυρω... το θεμα σε σχεση με το διχτυ θα ειναι πιο...ματσοβολη? Ισως ομως οχι τοσο σταθερη σε σχεση με το διχτι και του πασαλους....xm.
Παντως πιστευω ειναι ενα ωραιο θεμα για συζητηση:)
 
Εγώ το δίχτυ δεν το στήνω με πασσάλους.Έχω περάσει σχοινί στην μέση και άλλο ένα στην άκρη.Ετσι έχω επιλογές να το δουλέψω διπλο η μονό ανάλογα με το ύψος που χρειάζεται.Τις άκρες τις δένω σε δενδράκια.
 
  • Like
Reactions: jnp
.shake hands.
πολυ ωραια μεθοδο....αλλα εαν εισαι σε καμπο, δυσκολα να βρεις δεντρακια...μαλον θα χρειασθεις και δυο πασαλους....hair.
 
Εγώ φάσσα κυνηγάω σε ορεινή περιοχή οπότε δεν έχω πρόβλημα τέτοιο. Σε κάμπο θέλεις οπωσδήποτε πασσάλους..
 
  • Like
Reactions: jnp
Εγω προσπαθω να χρησιμοποιω οτι μου δινει το γυρω περιβαλλον για να μην ξενιζει... Στο βουνο τα πραγματα ειναι ευκολα, στον καμπο εκμεταλλευομαι τα φυσικα χωρισματα μεταξυ των χωραφιων και τα αυλακια αναμεσα τους που αν κ αβολευα ειναι πρωτης ταξεως φυλαχτρα...
Κ παντα χρησιμοποιω καρεκλακι, ακομα κ μεσα στη μεση του πουθενα να ειμαι... Το καρεκλακι "κρυβει" τον ευθειο ογκο του σωματος μας κ δεν ξενιζει τα θηραματα...
Αλλο ενα καλο κ ελαφρυ κολπο για να στηριζεται τα δυχτακια παραλλαγης η να φτιαχνετε ενα σχεδιο φυλαχτρας ειναι οι βασεις στηριξης καλμιων ψαρεματος... Εχουν τρια ποδια, ειναι αλουμινενιες κ παναλαφρες, μικρες σε ογκο οταν διπλωνουν, ρυθμιζονται σε υψος, πολυ οικονομικες κ το πλατος της καθε βασης αρκει για να κρυφτει ενα ατομο... ;)
 
Eχω παντα ενα πολυ ελαφρυ διχτυ στο σακιδιο μου το οποιο το στερεωνω με μεγαλα μανταλακια σε κλαδια και θαμνους. Για ειδικες καταστασεις οπως καμπους και λιμνες με λιγες πιθανοτητες αποκρυψης χρησιμοποιω το backbacker blind της hunter specialities.


H hunter specialities εχει πολυ καλα αξεσουαρ αποκρυψης σε καλες τιμες. www.hunterspec.com
 
Αλλο ενα καλο κ ελαφρυ κολπο για να στηριζεται τα δυχτακια παραλλαγης η να φτιαχνετε ενα σχεδιο φυλαχτρας ειναι οι βασεις στηριξης καλμιων ψαρεματος... Εχουν τρια ποδια, ειναι αλουμινενιες κ παναλαφρες, μικρες σε ογκο οταν διπλωνουν, ρυθμιζονται σε υψος, πολυ οικονομικες κ το πλατος της καθε βασης αρκει για να κρυφτει ενα ατομο... ;)
Καλό είναι να βαφουν τα αλουμινια με πράσινο -καφέ χρώμα για να μην γυαλιζουν.
 
Eχω παντα ενα πολυ ελαφρυ διχτυ στο σακιδιο μου το οποιο το στερεωνω με μεγαλα μανταλακια σε κλαδια και θαμνους. Για ειδικες καταστασεις οπως καμπους και λιμνες με λιγες πιθανοτητες αποκρυψης χρησιμοποιω το backbacker blind της hunter specialities.


H hunter specialities εχει πολυ καλα αξεσουαρ αποκρυψης σε καλες τιμες. www.hunterspec.com

Πολυ ωραιο το backbacker blind, αλλα ειδα οτι ζυγιζει περιπου 4 κιλα? τα μεταφορικα ειναι λιγα, αλλα ενδεχεται να πληρωσουμε κανα 50αρικο στο ταχυδρομειο.....xm.
 
Θυμήθηκα να σας πω για μια φυλαχτρα που είχε φτιάξει ένας
Μπάρμπας στα τρυγονοπερασματα..Ειχε καρφώσει τέσσερις σιδερόβεργες και γύρω γύρω το ειχε κλείσει με πλέγμα οικοδομικό...και μέσα στο πλέγμα είχε σφηνώσει διάφορα κλαδιά από τους γύρω θάμνους..Ωραία και μερακληδικη κατασκευή..Σχήμα τετράγωνο ειχε η φυλαχτρα...Εμπενε μέσα κ καθόταν σε μια καρέκλα...
 
Καπως επρεπε να παω την σκαλα και την καρεκλα στη φυλαχτρα
20151005_150912.jpg

20151005_150312.jpg
 
Έχεις φτιάξει δεντρόσπιτο πάνω στις ελιές. Βάλε φώτο και πες μας περισσότερα για την κατασκευή του ... :)
 
Back
Top