Φτιάξ' το μόνος σου

έχω βάλει άλλη μια επιπλέον διάφανη ταινιά ακριβώς μπροστά από τον μαγνήτη και πάνω που βγαίνει ο κάλυκας,,θα το δω στην πράξη αυριο Τόλη ,δεν ξέρω αν δουλέψει αλλά αν γίνει δουλειά με διευκολύνει πολύ στο σκοπευτήριο !
 
έχω βάλει άλλη μια επιπλέον διάφανη ταινιά ακριβώς μπροστά από τον μαγνήτη και πάνω που βγαίνει ο κάλυκας,,θα το δω στην πράξη αυριο Τόλη ,δεν ξέρω αν δουλέψει αλλά αν γίνει δουλειά με διευκολύνει πολύ στο σκοπευτήριο !
Καλη μαγγια φενετε και οι μαγνητες πολυ δυνατοι ειναι πιστευω να πετυχει
 
έχω βάλει άλλη μια επιπλέον διάφανη ταινιά ακριβώς μπροστά από τον μαγνήτη και πάνω που βγαίνει ο κάλυκας,,θα το δω στην πράξη αυριο Τόλη ,δεν ξέρω αν δουλέψει αλλά αν γίνει δουλειά με διευκολύνει πολύ στο σκοπευτήριο !
Πιστεύω θα κάνεις δουλειά Παυλο αλλά πιστεύω θα σου παίρνει τα μάτια στην δεύτερη τουφεκιά μέχρι να το συνηθίσεις.
Μπράβο σου όμως για τον σεβασμό που δείχνεις στον συμπαίκτη σου.
Είναι σπαστικό να τρώς φυσίγγια από τον διπλανό.
Δεν είναι τυχαίο βέβαια.
Είσαι χρόνια στα σκοπευτήρια και πάντα σωστός στην συμπεριφορά σου.
 
για να δω θα το βρει κανείς ; μαγνήτης νεοδυμίου 40*20*5

αύριο η δοκιμή , αν πετύχει θα είμαι πολύ χαρούμενος :)
View attachment 41026View attachment 41027View attachment 41028
Ωραία ιδέα ...
Πες μας αποτελέσματα ... έχω μαγνητάκια νεοδυμίου αρκετά σε διάφορα μεγέθη και σχήματα
 
Ωραία ιδέα ...
Πες μας αποτελέσματα ... έχω μαγνητάκια νεοδυμίου αρκετά σε διάφορα μεγέθη και σχήματα
Για βγαλε ενα προγραμμα να δουμεβμε τη ταχυτητα φυγεινο καλυκες σε οπλο αρμδρανειας μπρεντα και αν τον προλαβενει ο μαγνητης και αν εχουνε καλη κατανομη ο ενας διπλα στον αλλον οι σκορπια του τραβαει αχχαχαχα
 
Ούτε μία φορά δεν το άρπαξε ν το κρατήσει?
Ισως χρειάζεται ποιό δυνατό μαγνήτη?
καμία φορά , την ώρα που πετάγεται ο κάλυκας μήπως θέλει περισσότερο μαγνητισμό να αρπάζει γρήγορα,,αλλά χρησιμοποίησα ίδιο μέγεθος μαγνήτη με τον τύπο στο βίντεο

Μηπως το μεταλλο του καλυκα επειδη ειναι κραμα δεν εχει αρκετο σιδηρο?

ο μαγνήτης κρατάει άνετα 6-7 γεμάτα φυσίγγια μαζί και αν είχε χώρο παραπάνω
 
θα ήλεθα να δοκιμάσω το save it που έχιε ο διαμαντόπουλος αλλά φοβάμαι ότι πάλι δεν θα δουλέψει με τον μεγάλο μοχλό όπλισης που έχω

https://www.diamanco.gr/en-gb/Products/accessoir-Birchwood-casey|Save-It™ Shell Catcher 1 Catcher Right Handed
Παρτο δοκιμασε το και αν δεν, οπως δειχνει και στο βιντεο, παρε μια maxus να κανεις τη δουλεια σου......big smile.
 
Παίδες την βοήθειά σας. Σε παλιό κοντάκι που κάνω ανακαίνιση είδα ότι έχει πέσει πολύ λάδι και βερνίκι . Οταν λέμε πολύ εννοούμε ότι σε κάποια σημεία - πχ στην λαβή ή στις συναρμογές ξύλου και μέταλλου - το ξύλο ήταν μαύρο. Εβαλα remover και το βερνίκι έφυγε αφήνοντας το ξύλο ποτισμένο με το όποιο λάδι υπήρχε . Τώρα που άρχισα τα γυαλόχαρτα συνάντησα το εξής φαινόμενο. Το ξύλο "ιδρώνει" και βγάζει συνέχεια λάδι. Στην αρχή νόμιζα ότι λαδώθηκε πολύ το όπλο στην βάση και ποτίστηκε και το ξύλο με το οποίο έρχονταν σε επαφή αλλά βλέπω ότι το "ιδρωμα" γίνεται και σε σημεία που είναι μακρυά από τα μέταλλα. Ακόμα και η σκόνη από το γυαλοχαρτάρισμα είναι ποτισμένη. Δεν είναι ξερή. Θεωρώ ότι πριν περαστεί με βερνίκι, είχε περαστεί όλο το κοντάκι με κάποιο λάδι, που από την φύση του δεν στέγνωνε εύκολα . Ηρθε και το βερνίκι και το εγκλώβησε οπότε τώρα που έφυγε το βερνίκι και άρχισε το ξύλο να ανασαίνει, το λάδι άρχισε να βγαίνει στην επιφάνεια.

Το ερώτημα είναι πως , μπορώ να απομακρύνω το λάδι που εμπεριέχεται στο ξύλο; κάτι είχα διαβάσει για ασετόν αλλά δεν θυμάμαι που. Επίσης το να αφήσω το ξύλο - κοντάκι ένα διάστημα μήπως και στεγνώσει μόνο του είναι μία ενδεχόμενη λύση αλλά σκέφτομαι ότι μπορεί το λάδι που χρησιμοποιήθηκε να στεγνώνει πολύ δύσκολα οπότε θα πάρει πολύ χρόνο. Εχει κάποιος φίλος κάποια πρόταση;
 
Παίδες την βοήθειά σας. Σε παλιό κοντάκι που κάνω ανακαίνιση είδα ότι έχει πέσει πολύ λάδι και βερνίκι . Οταν λέμε πολύ εννοούμε ότι σε κάποια σημεία - πχ στην λαβή ή στις συναρμογές ξύλου και μέταλλου - το ξύλο ήταν μαύρο. Εβαλα remover και το βερνίκι έφυγε αφήνοντας το ξύλο ποτισμένο με το όποιο λάδι υπήρχε . Τώρα που άρχισα τα γυαλόχαρτα συνάντησα το εξής φαινόμενο. Το ξύλο "ιδρώνει" και βγάζει συνέχεια λάδι. Στην αρχή νόμιζα ότι λαδώθηκε πολύ το όπλο στην βάση και ποτίστηκε και το ξύλο με το οποίο έρχονταν σε επαφή αλλά βλέπω ότι το "ιδρωμα" γίνεται και σε σημεία που είναι μακρυά από τα μέταλλα. Ακόμα και η σκόνη από το γυαλοχαρτάρισμα είναι ποτισμένη. Δεν είναι ξερή. Θεωρώ ότι πριν περαστεί με βερνίκι, είχε περαστεί όλο το κοντάκι με κάποιο λάδι, που από την φύση του δεν στέγνωνε εύκολα . Ηρθε και το βερνίκι και το εγκλώβησε οπότε τώρα που έφυγε το βερνίκι και άρχισε το ξύλο να ανασαίνει, το λάδι άρχισε να βγαίνει στην επιφάνεια.

Το ερώτημα είναι πως , μπορώ να απομακρύνω το λάδι που εμπεριέχεται στο ξύλο; κάτι είχα διαβάσει για ασετόν αλλά δεν θυμάμαι που. Επίσης το να αφήσω το ξύλο - κοντάκι ένα διάστημα μήπως και στεγνώσει μόνο του είναι μία ενδεχόμενη λύση αλλά σκέφτομαι ότι μπορεί το λάδι που χρησιμοποιήθηκε να στεγνώνει πολύ δύσκολα οπότε θα πάρει πολύ χρόνο. Εχει κάποιος φίλος κάποια πρόταση;

σε ακετόνη το εβαλα εγω
διαβασε αυτη την σελιδα και θα καταλάβεις

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Το-Ξύλο-βγήκε-από-τον-παράδεισο.267/page-62#post-497805

ανεβασε και καμια φωτο πριν και μετα να δουμε
 
Back
Top