Φάτε Μάτια Ψάρια!

Για το SO λέει πως είναι το αποτέλεσμα προσπάθειας πολλών ετών της beretta να σχεδιάσει ένα όπλο δίχως να ακολουθεί τα τρία βασικά μηχανικά πρότυπα των αλληλεπιθετων, ΑΛΛΆ σημειώνει << δεν γίνεται να μην δεις ότι το κλείσιμο εχει παρθεί από το Lebeau -Courally, ενώ το σύστημα οπλισης προέρχεται από το Woodward και οι εξωλκεις είναι αυτοί που εφηύρε και πατενταρισε η Cogswell & Harrison τον περασμένο αιώνα >>. Αυτό δεν μειώνει την αξία του ποζε της beretta που στην συγκεκριμένη σειρά έχει δείξει τον καλύτερο εαυτό της και κατά καιρούς έχει βγάλει αριστουργηματα όπως αυτό το ανεπανάληπτο so που προσφερε στην βασίλισσα Ελισάβετ της Βρετανίας για την 25η επέτειο της βασιλείας της.
 

Attachments

  • 20230408_153057.jpg
    20230408_153057.jpg
    202,1 KB · Προβολές: 30
Γιώργο,αν θυμάμαι είναι 34 χιλιοστά πάχος και στα 36-36,5 μήκος.
Στις κλίσεις, συνήθως 55-37 +-...
Ίσια και με χτένι ξυράφι.🙂
ΠΑΣ εύκολα πάνω τους!
Έρχεται της Μπραου....
Ωστόσο η κατασκευή είναι άλλο πράγμα και εκεί ικανοποιείς τα "θέλω" σου σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Το μήκος είναι 35,56cm. 14 ίντσες.
 
Για το SO λέει πως είναι το αποτέλεσμα προσπάθειας πολλών ετών της beretta να σχεδιάσει ένα όπλο δίχως να ακολουθεί τα τρία βασικά μηχανικά πρότυπα των αλληλεπιθετων, ΑΛΛΆ σημειώνει << δεν γίνεται να μην δεις ότι το κλείσιμο εχει παρθεί από το Lebeau -Courally, ενώ το σύστημα οπλισης προέρχεται από το Woodward και οι εξωλκεις είναι αυτοί που εφηύρε και πατενταρισε η Cogswell & Harrison τον περασμένο αιώνα >>. Αυτό δεν μειώνει την αξία του ποζε της beretta που στην συγκεκριμένη σειρά έχει δείξει τον καλύτερο εαυτό της και κατά καιρούς έχει βγάλει αριστουργηματα όπως αυτό το ανεπανάληπτο so που προσφερε στην βασίλισσα Ελισάβετ της Βρετανίας για την 25η επέτειο της βασιλείας της.
Αυτό θα πάρω όταν μεγαλώσω!
 
Νικηφόρε όταν αποφασίσω να αγοράσω ... (σίγουρα μετά από 3-4 χρόνια) θα πάμε μαζί Ιταλία.
Καλά να είμαστε μέχρι τότε.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Να είμαστε καλά και να πάμε παρέα. Χαρά μου! Ότι πληροφορία θέλετε και την γνωρίζω, πολύ ευχαρίστως να την μοιραστώ.
 
Νικηφορε το βιβλίο του Gianoberto Lupi για το SO το έχεις διαβάσει ; Αυτός ίσως να είναι ο κορυφαίος Ιταλός γνώστης για δικαννα . Μια και μιλάτε για ποζε με ολόκληρες φωτιές, ο συγκεκριμένος θεωρουσε τρία μόνο ως αληθινά έργα τέχνης και α'ξια να φέρουν τον τίτλο του καθαροαιμου ,όπως χαρακτηριστικά έγραψε : Boss, Woodward και Francotte. Όσον αφορά την αυθεντικοτητα και την αξία σαν γενάρχες για όλα τα υπόλοιπα ποζε, θεωρούσε τα Boss, Woodward, Merkel, Browning. Πέρα από τα πέντε πιο πάνω αλληλεπιθετα, θεωρούσε όλα τα υπόλοιπα μπασταρδα και κακέκτυπα, εξαιρουσε μόνο ορισμένα όπως τα Holland, Dickson, Westley Richards, Lang ,Deffourny , Purdey, κλπ, τα οποία όμως δεν επηρέασαν καμία άλλη οπλοκατασκευη, και για το μόνο σύγχρονο ποζε που εξέφρασε θαυμασμό ήταν για το Fabbri.
Έχω 2 από τα βιβλία του και κάποια στιγμή θα βρω και τα άλλα. Ο Λούπη, πολύ σωστά αναφέρεις ότι αυτά τα 4 είναι οι γενάρχες των αλληλεπίθετων. Για το έργα τέχνης, ας μας συγχωρέσει αλλά δεν θα συμφωνήσω!
Τώρα είμαστε στο 2023 και μπορούμε να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
Το Boss και το Woodward είναι αυτό που μπορούμε να πούμε ότι είναι τα καθαρόαιμα, σχεδιασμένα σε λευκό χαρτί για να γίνουν αλληλεπίθετα. Το Β25 και το 303 Μέρκελ που αυτό ήταν το πρώτο αλληλεπίθετο που παράχθηκε παγκοσμίως, έχουν επιρροές ή καλύτερα έχουν αντιγράψει τα πλαγιόκαννα! Στην ουσία δεν είναι τίποτα παραπάνω από 2 πλαγιόκαννα με κάννες η μία πάνω στην άλλη. Και πάνω σε αυτόν τον σχεδιασμό τους βρίσκονται και τα ελατώματά τους.
 
Νικηφορε ένα ASE ( ακόμα καλύτερα ένα από τα λίγα με βάση από ατσάλι ανοξείδωτο) πόσο το βρίσκεις ;
Ένα Ase90 όπως αυτό που είχα, ριγμένο, το βρίσκεις από 2800 περίπου. Έχω δει ένα από τα 10 τιτανίου που έχουν παραχθεί και 1 από τα 10 κυνηγετικά με βάση ergal, χωρίς να ρωτήσω τιμή για κανένα από αυτά είναι αρκετά ακριβότερα. Από ανοξείδωτο ατσάλι δεν έχω συναντήσει. Αν ποτέ βρω θα το αναφέρω.
Για εμένα το Ase90 είναι το πιο γερό και ίσως το πιο καλοφτιαγμένο Boxlock αλληλεπίθετο που έχει κατασκευαστεί!
 
Για το SO λέει πως είναι το αποτέλεσμα προσπάθειας πολλών ετών της beretta να σχεδιάσει ένα όπλο δίχως να ακολουθεί τα τρία βασικά μηχανικά πρότυπα των αλληλεπιθετων, ΑΛΛΆ σημειώνει << δεν γίνεται να μην δεις ότι το κλείσιμο εχει παρθεί από το Lebeau -Courally, ενώ το σύστημα οπλισης προέρχεται από το Woodward και οι εξωλκεις είναι αυτοί που εφηύρε και πατενταρισε η Cogswell & Harrison τον περασμένο αιώνα >>. Αυτό δεν μειώνει την αξία του ποζε της beretta που στην συγκεκριμένη σειρά έχει δείξει τον καλύτερο εαυτό της και κατά καιρούς έχει βγάλει αριστουργηματα όπως αυτό το ανεπανάληπτο so που προσφερε στην βασίλισσα Ελισάβετ της Βρετανίας για την 25η επέτειο της βασιλείας της.
Και τους διακεκομένους ώμους από έναν Γάλλο οπλοκατασκευαστή τους δανείστικε, όπως και την βάση σε σχήμα U.
Όμως ο σκοπός τότε της Beretta δεν ήταν να παράξει πάλι κάτι ακριβό όπως τα εγγλέζικα, σε μια εποχή του μεσοπολέμου όπου η ανέχεια επικρατούσε. Την ενδιέφερε να κτυπήσει το πολύ πετυχημένο και οικονομικό Β25! Δεν είναι τυχαίο ότι η πρώτη φορά που αναφέρεται η άσχημη τραχιά ψηλή βάση του Β25 και φυσικά μετά και των υπολοίπων, αναφέρεται από την Μπερέτα για το Β25! Ως ψηλό τραχί που δεν αρμόζει στην αισθητική μας!
 
Και τους διακεκομένους ώμους από έναν Γάλλο οπλοκατασκευαστή τους δανείστικε, όπως και την βάση σε σχήμα U.
Όμως ο σκοπός τότε της Beretta δεν ήταν να παράξει πάλι κάτι ακριβό όπως τα εγγλέζικα, σε μια εποχή του μεσοπολέμου όπου η ανέχεια επικρατούσε. Την ενδιέφερε να κτυπήσει το πολύ πετυχημένο και οικονομικό Β25! Δεν είναι τυχαίο ότι η πρώτη φορά που αναφέρεται η άσχημη τραχιά ψηλή βάση του Β25 και φυσικά μετά και των υπολοίπων, αναφέρεται από την Μπερέτα για το Β25! Ως ψηλό τραχί που δεν αρμόζει στην αισθητική μας!
Μην της μπει κάτι στο μάτι ,η το εξαγοράζει, η το συκοφαντεί .
 
Ειχα ονειρο να παρω ενα so cal 28 της κορης μου .Αλλα δεν το βλεπω μας πελεκισανε τα αυτια
Χαρά μας να το αποκτήσετε κ.Νίκο! Θα είναι μοντέλο so9 ή so10!! Καλύτερα για την κόρη σας να της αγοράσετε ένα διαμέρισμα και να το νοικιάζει!
 
Νικηφορε για το B25 ειδικά έχω άλλη άποψη, σαφώς και ξεκίνησε η σκέψη πως θα χτιστεί ένα δίκαννο με τις κάννες σε κατακόρυφη διάταξη αλλά υπάρχουν πολλές ευφυείς λύσεις που εμπνεύστηκε και συνέθεσε με μαεστρία. Για το ASE συμφωνώ, αλλά έχω δύο προτιμήσεις πάγιες, δεν μου αρέσουν τα sidelocks και θέλω μόνο ατσαλινες βάσεις. Όσο για τον Lupi, αποδίδει τα δέοντα στους κορυφαίους χωρίς να σνομπάρει τους καλούς κατασκευαστές του σήμερα, όπως πολλοί αδαείς.
 
Νικηφορε για το B25 ειδικά έχω άλλη άποψη, σαφώς και ξεκίνησε η σκέψη πως θα χτιστεί ένα δίκαννο με τις κάννες σε κατακόρυφη διάταξη αλλά υπάρχουν πολλές ευφυείς λύσεις που εμπνεύστηκε και συνέθεσε με μαεστρία. Για το ASE συμφωνώ, αλλά έχω δύο προτιμήσεις πάγιες, δεν μου αρέσουν τα sidelocks και θέλω μόνο ατσαλινες βάσεις. Όσο για τον Lupi, αποδίδει τα δέοντα στους κορυφαίους χωρίς να σνομπάρει τους καλούς κατασκευαστές του σήμερα, όπως πολλοί αδαείς.
Μα φυσικά και έχει εφυείς λύσεις πάνω του και δανειστής πολλών άλλων. Απλά την αρχική ιδέα λέμε. Τα sidelock γιατί δεν σου αρέσουν? Ασχέτως για τον πιο περίπλοκο μηχανισμό τους, αυτό δεν μας ενδιαφέρει όταν συγκρίνουμε ολική κατασκευή, ζύγισμα και αίσθηση στα χέρια είναι ανώτερα!
Ακόμα και ένα ταπεινό μπαϊκάλ ή κάποιο άλλο αντίστοιχο τουφέκι, έχει κατασκευαστεί με κάποια λογική και χρήση, οποίος τα σνομπάρει λόγο ότι κρατάει στα χέρια ένα Φάμπρι απλά δεν γνωρίζει το σημαντικό της ύπαρξης τους!
 
Όταν πιέζουμε τον μοχλό ανοίγματος ενός συμβατικής σχεδίασης δικαννου, μετακινούμε κατά ένα περίπου εκατοστό ένα συρτάρι 50 γραμμαρίων και έχουμε μια ιδέα της πίεσης που χρειάζεται. Στην περίπτωση αυτού του μηχανισμού με ίδιο εύρος κίνησης, έστω και με διπλάσια μόχλευση, μετακινούμε το μισό βάρος του όπλου κατά δύο εκατοστά, ταυτόχρονα οπλιζουμε δύο σφυρες και τους εξωλκεις, και επιπλέον τα δύο μέρη δεν είναι ομοαξονικα αλλά η σύνδεση τους είναι μακριά από τα κέντρα μάζας τους και οι ροπές κατά την κίνηση, όπως και οι τριβές μεγενθυνονται, δεν το βρίσκω λειτουργικό ούτε αξιόπιστο.
 
Μα φυσικά και έχει εφυείς λύσεις πάνω του και δανειστής πολλών άλλων. Απλά την αρχική ιδέα λέμε. Τα sidelock γιατί δεν σου αρέσουν? Ασχέτως για τον πιο περίπλοκο μηχανισμό τους, αυτό δεν μας ενδιαφέρει όταν συγκρίνουμε ολική κατασκευή, ζύγισμα και αίσθηση στα χέρια είναι ανώτερα!
Ακόμα και ένα ταπεινό μπαϊκάλ ή κάποιο άλλο αντίστοιχο τουφέκι, έχει κατασκευαστεί με κάποια λογική και χρήση, οποίος τα σνομπάρει λόγο ότι κρατάει στα χέρια ένα Φάμπρι απλά δεν γνωρίζει το σημαντικό της ύπαρξης τους!
Τα sidelock είναι όμορφα, είτε σκαλισμενα είτε απλά λειασμενα, απαιτούν τέλειες εφαρμογές και είναι εκτεθειμένα. Προτιμώ τους μηχανισμούς Blitz που αποτελούν ένα σώμα με την βάση λιγότερα κινητά μέρη, πιο ανθεκτικό δέσιμο βάσης κοντακίου και πιο συμπαγής κατασκευή. Το βάρος όπως και στα sidelock παραμένει γύρω από την σκανδάλη και η κατασκευή μπορεί να γίνει πολύ πιο στιβαρή και ανθεκτική, απροσβλητη από χτυπήματα ή στρεβλώσεις. Είναι και πιο λιτή, μινιμαλιστικη κατασκευή και ειδικά αν συνδυαστεί με ευθύγραμμες σφυρες ( θεωρώ πως όλα τα δίκανα θα έπρεπε να έχουν μεταβεί στις ευθύγραμμες σφυρες για βελτίωση και αξιοπιστία), υπερέχει και μηχανικά. Το μπαικαλ ειδικά το πλάγιο, μηχανικά οχι μόνο δεν υστερεί αλλά υπερέχει του fabbri, η ποιότητα υλικών, και συνολικά της κατασκευής δεν αμφισβητειται, αλλά η ευφυΐα και η απουσία στοιχείων που πλεοναζουν κάνουν ένα προϊόν ανώτερο πρακτικά από πολλά άλλα ακριβότερα. Δείτε αυτό το ραβδωτό μονοκαννο της holland &holland του 1900, ένα από τα απλούστερα, τελειότερα και ανθεκτικοτερα. Στον αντίποδα την ίδια εποχή όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές και έως σήμερα ,φτιάχνουν μηχανισμούς εξεζητημενους, πολυπλοκους και το τελικό προϊόν παραμένει πίσω από αυτό στα βασικά ζητούμενα του πελάτη.
 

Attachments

  • 20230409_084251.jpg
    20230409_084251.jpg
    336,3 KB · Προβολές: 18
  • 20230409_084325.jpg
    20230409_084325.jpg
    308,7 KB · Προβολές: 18
  • 20230409_084321.jpg
    20230409_084321.jpg
    225,8 KB · Προβολές: 18
  • 20230409_084316.jpg
    20230409_084316.jpg
    295,5 KB · Προβολές: 18
Πάντα το απλό δείχνει εξυπνάδα κατασκευής και εννοείται μακροχρόνια διαβίωση και ειδικά αν φτιαχτεί το κάθε εξάρτημα με σωστό υλικό για την εργασία που εκτελεί φτάνει στο τέλειο κάτι που κάνει η perazzi ,εξού και το όνομα που έχει δημιουργήσει γύρω της .Το ίδιο και η benelli.Αλλα στο μυαλό μας μιλώντας για κατασκευή μόνο παίζει πολύ η εικόνα ,η χειροποίητες δημιουργίες,τα πολύπλοκα συστήματα που όπως και τα πολύ απλά έχουν και αυτά την δική τους εξυπνάδα διότι όσο μυαλό θέλει να φτιάξεις κάτι με 5 πράγματα άλλο τόσο θέλει και να φτιάξεις το ίδιο με 15 ,έχοντας την ίδια λειτουργία και ανθεκτικότητα.Ειναι θέμα προσωπικής αντίληψης και γούστου παραπέρα το τι κατακτά την ψυχή του καθενός ώστε να θέλει να το αποκτήσει.
 
Καλά τα ακριβά ολοσκαλιστα και αν σου περισσεύουν τα φράγκα γιατί να μην αποκτήσεις κάνοντας το κέφι σου.Αλλα και όμορφο όπλο είναι αυτό που σε κάνει να χαμογελάς χωρίς να ξοδευτεις.IMG_20230408_193836~2.jpg
 
Last edited:
Back
Top