Φάτε Μάτια Ψάρια!

Κι άλλο τρίκαννο από τον οίκο Κορτέζι...!!! Τούτο εδώ είναι από παλαιότερη γενιά τής οικογενείας, από την 10ετία του '50.

www.steniron.com/canna_liscia/cortesi-f-lli-vergiano-2/

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Τώρα που ανακάλυψες τον Steni! Μαύρο φύδι που μας έφαγε! Καλή ανάγνωση Νικόλα!
Πάρε και εδώ κάποια Κορτέσι και το μοναδικό και ακριβότερο που έφτιαξαν το αλληλεπίθετο κοκκοροτούφεκο!received_981644102988612.jpegreceived_1972699909741432.jpegreceived_1076742353301103.jpegreceived_977915836922170.jpegreceived_268076525556430.jpeg
 
H, αν μη τι άλλο, τιμιότατη UGARTECHEA, εκτός από την κατά κόρον παραγωγή της σε πλάγια δίκαννα, παλαιότερα, είχε βγάλει και μερικά εξαιρετικά, χειροποίητα ορθόκαννα δίκαννα, πιστά στη φημισμένη κι εγνωσμένης αξίας ανατολικογερμανική Σχολή και τεχνοτροπία, ωσάν το ολοσκάλιστο κάτωθι, του 1975...!!!

www.steniron.com/canna_liscia/ugartechea-eibar-spagna-2/

Ομολογουμένως, πάρα πολύ ωραίο κομμάτι...!!! o_Oo_Oo_O
 
Last edited:
Εν υπόψη ο Αμερικανός liutic έχει κυνηγετικά και σκοπευτικά όπλα τα οποία κατασκευάζει ο ίδιος με τεράστια αντοχή ένα συγκεκριμένο με το οποίο η σύζυγος του έχει πάρει το πρωτάθλημα στην Αμερική κάποιες φορές έχει ξεπεράσει το 1 εκατομμύριο φυσίγγια χωρίς να το έχει αγγίξει χέρι για οτιδήποτε έχω διαβάσει .
 
Ποιο πολύ σαν ψαροτούφεκο ελατηρίου της δεκαετίας του 60 μοιάζει πάρα με τουφέκι. Το παράδοξο είναι ότι είναι και αρκετά ακριβό και έχει και μεγάλη απίχειση από τους σκοπευτές!
Που το θυμήθηκες το ψαροντούφεκο ελατηρίου όντως ίδιο είναι
 
Που το θυμήθηκες το ψαροντούφεκο ελατηρίου όντως ίδιο είναι
Οικογενειακή παράδοση και αυτό! Ο πατέρας του και ο μπάρμπας μου υπήρξαν οι πρώτοι ψαροτουφεκάδες στο νησί την δεκαετία του 50. Και έχω ακόμα 2 τέτοια ψαροτούφεκα εκ'των οποίων το 1 είναι και 2 μέτρα μήκος!
 
Ο πατέρας του και ο μπάρμπας μου υπήρξαν οι πρώτοι ψαροτουφεκάδες στο νησί την δεκαετία του 50.

...Ώρε κάτι ψαρούκλες και χταποδάρες που θα 'χαν καμακώσει αυτοί οι δυο εκείνα τα χρόνια...!!! Τα χρόνια τής αφθονίας...!!! .pray to God.
 
Τοτε φίλε και ψάρια και πουλιά έπαιρνες όσα ήθελες .Σήμερα απαιτούν πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια και κόπο.Που έχει και αυτό τα καλά του γιατί αν δεν έχεις γνώσεις και επιμονή δεν έχεις αποτέλεσμα.
Εχει παιξει και αυτο το ρολο του για τη σημερινη μας καταντια..
 
Από τα πρώτα αλληλεπίθετα τής θρυλικής σειράς ''S'' τής Βeretta...!
Ένα από τα πρώτα ''S1'' από το μακρινό 1941...!
Με εκπληκτικό, λιτό κι απέριττο φινίρισμα ''καθρέπτη'' (mirror finish)...!!

Απολαύστε το: www.steniron.com/canna_liscia/beretta-p-s1-bs/

.pray to God..pray to God..pray to God.
 
Από τα πρώτα αλληλεπίθετα τής θρυλικής σειράς ''S'' τής Βeretta...!
Ένα από τα πρώτα ''S1'' από το μακρινό 1941...!
Με εκπληκτικό, λιτό κι απέριττο φινίρισμα ''καθρέπτη'' (mirror finish)...!!

Απολαύστε το: www.steniron.com/canna_liscia/beretta-p-s1-bs/

.pray to God..pray to God..pray to God.
Από το πρωτότυπο του 1936 έως το 1947 νομίζω, το είχαν αλλάξει 3 φορές. Μετά καθιερώθηκε στο κλασικό του σχεδίου όπως το γνωρίζουμε, το 1967 η Beretta πατεντάρει τον μηχανισμό Χόλαντ σε δικό της σχεδιασμό μέχρι το 1982 όπου ξανά μειώνει κατά 2 τα μέρη της φωτιάς. Έχει μεγάλο ενδιαφέρον η ιστορική εξέλιξη των SO τόσο για την ιστορία της Μπερέτα όσο και για άλλες.Έχω φάει πάνω από χρόνο διαβάζοντας στο διαδίκτυο και αγοράζοντας βιβλία μελετώντας τα SO!IMG_20230117_074156.jpg
 
Από το πρωτότυπο του 1936 έως το 1947 νομίζω, το είχαν αλλάξει 3 φορές. Μετά καθιερώθηκε στο κλασικό του σχεδίου όπως το γνωρίζουμε, το 1967 η Beretta πατεντάρει τον μηχανισμό Χόλαντ σε δικό της σχεδιασμό μέχρι το 1982 όπου ξανά μειώνει κατά 2 τα μέρη της φωτιάς. Έχει μεγάλο ενδιαφέρον η ιστορική εξέλιξη των SO τόσο για την ιστορία της Μπερέτα όσο και για άλλες.Έχω φάει πάνω από χρόνο διαβάζοντας στο διαδίκτυο και αγοράζοντας βιβλία μελετώντας τα SO!View attachment 69993
Εξαιρετικά όπλα απλά δεν μπόρεσα ποτέ την εικόνα τέτοιων όπλων με αγγλε κοντάκι.
 
Back
Top