Φάτε Μάτια Ψάρια!

Εξαιρετικά όπλα απλά δεν μπόρεσα ποτέ την εικόνα τέτοιων όπλων με αγγλε κοντάκι.
Ένα SO κυνηγετικό με αγγλέ κοντάκι είναι ένα πάρα πολύ λεπτό τουφέκι με υπέροχη αίσθηση στα χέρια! Φυσικά έβγαινε και με πιστολέ κοντάκι όπως το παραπάνω είτε σαν σκοπευτικό είτε σαν καρτεροτούφεκο.
Στα δικά μου μάτια και χέρια ένα SO αγγλέ δισκάνδαλο είναι αξεπέραστο!
Και μια μικρή διόρθωση ως προς τον χαρακτηρισμό του Νικόλα όπου αναφέρει το so1 που ποστάρισε ως καθρέφτης, mirror. Δεν το αποκαλούν ως mirror οι Ιταλοί τα so αλλά ως ice,πάγος.
 
Είχα και εγώ ένα verney caron με αγγλε δισκανδαλο όσον αφορά το αγγλε γράφω λεπτό ωραίο αλλά ποτέ δεν με βόλεψε το αγγλε ίσως λίγο μεγάλης παλάμης δεν ξέρω αλλά δεν μου άρεσε και πότε σαν αισθητική εικόνα.Ενοειται πως το so είναι κορυφαίο όπλο αν και νομίζω ότι όταν φτάνεις εκεί πρέπει να βάλεις στο παιχνίδι και το 303 merkel που κατά την γνώμη μου είναι και αυτό κορυφαίο
 
Είχα και εγώ ένα verney caron με αγγλε δισκανδαλο όσον αφορά το αγγλε γράφω λεπτό ωραίο αλλά ποτέ δεν με βόλεψε το αγγλε ίσως λίγο μεγάλης παλάμης δεν ξέρω αλλά δεν μου άρεσε και πότε σαν αισθητική εικόνα.Ενοειται πως το so είναι κορυφαίο όπλο αν και νομίζω ότι όταν φτάνεις εκεί πρέπει να βάλεις στο παιχνίδι και το 303 merkel που κατά την γνώμη μου είναι και αυτό κορυφαίο
Συμφωνώ με το ισάξια όπως είπατε με μόνη διαφορά το αισθητικό κομμάτι που δεν είναι αντικειμενικό!
 
αγγλε δισκανδαλο όσον αφορά το αγγλε γράφω λεπτό ωραίο αλλά ποτέ δεν με βόλεψε το αγγλε ίσως λίγο μεγάλης παλάμης
Αυτό κρατήστε το που είπατε! Είναι η ουσία της κατασκευής ενός κοντακιού στα μέτρα μας!
Ποτέ δεν συνάντησα άνθρωπο με μεγάλη παλάμη ή χοντρό χέρι που να τον βόλεψε το αγγλέ κοντάκι!
 
Αυτό κρατήστε το που είπατε! Είναι η ουσία της κατασκευής ενός κοντακιού στα μέτρα μας!
Ποτέ δεν συνάντησα άνθρωπο με μεγάλη παλάμη ή χοντρό χέρι που να τον βόλεψε το αγγλέ κοντάκι!
Αυτό!
Μια πολύ λεπτή αγκλε λαβή(π.χ.Φ32mm),θα "χαθεί" σε μεγάλη παλάμη!
Αν γίνει Φ36-37,αλλάζει πολύ δίνοντας σιγουροτερη λαβή .
 
Αυτό!
Μια πολύ λεπτή αγκλε λαβή(π.χ.Φ32mm),θα "χαθεί" σε μεγάλη παλάμη!
Αν γίνει Φ36-37,αλλάζει πολύ δίνοντας σιγουροτερη λαβή .
Η λαβή των Remington 1100-11-87 πόσο είναι Γιάννη;
Γενικά το κοντάκι τους τι διαστάσεις είναι περίπου,γίνεται να έρθει ένα κοντάκι πχ από browning όσο το δυνατόν πιό κοντά με αυτό της Remington ή χρειάζεται καινούργιο από την αρχή;
 
Η λαβή των Remington 1100-11-87 πόσο είναι Γιάννη;
Γενικά το κοντάκι τους τι διαστάσεις είναι περίπου,γίνεται να έρθει ένα κοντάκι πχ από browning όσο το δυνατόν πιό κοντά με αυτό της Remington ή χρειάζεται καινούργιο από την αρχή;
Γιώργο,αν θυμάμαι είναι 34 χιλιοστά πάχος και στα 36-36,5 μήκος.
Στις κλίσεις, συνήθως 55-37 +-...
Ίσια και με χτένι ξυράφι.🙂
ΠΑΣ εύκολα πάνω τους!
Έρχεται της Μπραου....
Ωστόσο η κατασκευή είναι άλλο πράγμα και εκεί ικανοποιείς τα "θέλω" σου σε πολύ μεγάλο βαθμό.
 
Πολύ μου άρεσε πάντα αυτό το όπλο
Έχει την δική του ομορφιά, καμία σχέση με τα 201,203.
Μαζί με το SO τα θεωρώ ότι καλύτερο σε ολόκληρες φωτιές μπορεί να αγοραστεί. Και κατασκευασμένα για χρήση κυνηγετική και όχι στολίδι βιτρίνας!
 
Μαζί με το SO τα θεωρώ ότι καλύτερο σε ολόκληρες φωτιές μπορεί να αγοραστεί. Και κατασκευασμένα για χρήση κυνηγετική και όχι στολίδι βιτρίνας!
SO ... αν αγοράσω ποτέ δίκανο αυτό θα πάρω ... αλλιώς θα πεθάνω με παλιοκαραμπίνες.
 
SO ... αν αγοράσω ποτέ δίκανο αυτό θα πάρω ... αλλιώς θα πεθάνω με παλιοκαραμπίνες.
Εργαλείο δυνατό και πενταμόρφο = πολλά φράγκα
Πόσο να ξεκινάει ένα μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση;
Για καινούριο δεν ρωτάω καθόλου θα ξεκινάει από πενταψήφιο νούμερο
 
SO ... αν αγοράσω ποτέ δίκανο αυτό θα πάρω ... αλλιώς θα πεθάνω με παλιοκαραμπίνες.
Για καινούριο, μιλάμε για το so5 ξεκινάει στα 28χιλ. ενώ το so6 σύν 10 και ανεβαίνει...
Στα μεταχειρισμένα εδώ στην Ελλάδα κάποια so2 γύρω στα 3500 με 4. Το so4 από 4500 μέχρι 7500 το έχω δει.
Τώρα στην Ιταλία που έχει και την μεγαλύτερη αγορά από αυτά, πέζουν από 2000 έως 10χιλ ανάλογα την έκδοση και την κατάσταση, μιλάμε για τα so μέχρι το 5. Γιατί τα so6 9 10 φεύγουν...
Τις προάλλες που ήμουν Ιταλία είδα αρκετά, π.χ. αυτό το so2 σε αξιοπρεπή κατάσταση έκανε 2500 και αυτά τα so4 από 3800 ως 6500. Ενώ κάποια SO3eell από 6500.IMG_20230320_154019.jpgreceived_1149200595768251.jpeg
 
Για καινούριο, μιλάμε για το so5 ξεκινάει στα 28χιλ. ενώ το so6 σύν 10 και ανεβαίνει...
Στα μεταχειρισμένα εδώ στην Ελλάδα κάποια so2 γύρω στα 3500 με 4. Το so4 από 4500 μέχρι 7500 το έχω δει.
Τώρα στην Ιταλία που έχει και την μεγαλύτερη αγορά από αυτά, πέζουν από 2000 έως 10χιλ ανάλογα την έκδοση και την κατάσταση, μιλάμε για τα so μέχρι το 5. Γιατί τα so6 9 10 φεύγουν...
Τις προάλλες που ήμουν Ιταλία είδα αρκετά, π.χ. αυτό το so2 σε αξιοπρεπή κατάσταση έκανε 2500 και αυτά τα so4 από 3800 ως 6500. Ενώ κάποια SO3eell από 6500.View attachment 70056View attachment 70057
Νικηφόρε όταν αποφασίσω να αγοράσω ... (σίγουρα μετά από 3-4 χρόνια) θα πάμε μαζί Ιταλία.
Καλά να είμαστε μέχρι τότε.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 
Από το πρωτότυπο του 1936 έως το 1947 νομίζω, το είχαν αλλάξει 3 φορές. Μετά καθιερώθηκε στο κλασικό του σχεδίου όπως το γνωρίζουμε, το 1967 η Beretta πατεντάρει τον μηχανισμό Χόλαντ σε δικό της σχεδιασμό μέχρι το 1982 όπου ξανά μειώνει κατά 2 τα μέρη της φωτιάς. Έχει μεγάλο ενδιαφέρον η ιστορική εξέλιξη των SO τόσο για την ιστορία της Μπερέτα όσο και για άλλες.Έχω φάει πάνω από χρόνο διαβάζοντας στο διαδίκτυο και αγοράζοντας βιβλία μελετώντας τα SO!View attachment 69993
Νικηφορε το βιβλίο του Gianoberto Lupi για το SO το έχεις διαβάσει ; Αυτός ίσως να είναι ο κορυφαίος Ιταλός γνώστης για δικαννα . Μια και μιλάτε για ποζε με ολόκληρες φωτιές, ο συγκεκριμένος θεωρουσε τρία μόνο ως αληθινά έργα τέχνης και α'ξια να φέρουν τον τίτλο του καθαροαιμου ,όπως χαρακτηριστικά έγραψε : Boss, Woodward και Francotte. Όσον αφορά την αυθεντικοτητα και την αξία σαν γενάρχες για όλα τα υπόλοιπα ποζε, θεωρούσε τα Boss, Woodward, Merkel, Browning. Πέρα από τα πέντε πιο πάνω αλληλεπιθετα, θεωρούσε όλα τα υπόλοιπα μπασταρδα και κακέκτυπα, εξαιρουσε μόνο ορισμένα όπως τα Holland, Dickson, Westley Richards, Lang ,Deffourny , Purdey, κλπ, τα οποία όμως δεν επηρέασαν καμία άλλη οπλοκατασκευη, και για το μόνο σύγχρονο ποζε που εξέφρασε θαυμασμό ήταν για το Fabbri.
 
Για καινούριο, μιλάμε για το so5 ξεκινάει στα 28χιλ. ενώ το so6 σύν 10 και ανεβαίνει...
Στα μεταχειρισμένα εδώ στην Ελλάδα κάποια so2 γύρω στα 3500 με 4. Το so4 από 4500 μέχρι 7500 το έχω δει.
Τώρα στην Ιταλία που έχει και την μεγαλύτερη αγορά από αυτά, πέζουν από 2000 έως 10χιλ ανάλογα την έκδοση και την κατάσταση, μιλάμε για τα so μέχρι το 5. Γιατί τα so6 9 10 φεύγουν...
Τις προάλλες που ήμουν Ιταλία είδα αρκετά, π.χ. αυτό το so2 σε αξιοπρεπή κατάσταση έκανε 2500 και αυτά τα so4 από 3800 ως 6500. Ενώ κάποια SO3eell από 6500.View attachment 70056View attachment 70057
Ασκάλιστο ή με λίγα σκαλίσματα είναι ότι πιό όμορφο στα δικά μου μάτια
 
Νικηφορε το βιβλίο του Gianoberto Lupi για το SO το έχεις διαβάσει ; Αυτός ίσως να είναι ο κορυφαίος Ιταλός γνώστης για δικαννα . Μια και μιλάτε για ποζε με ολόκληρες φωτιές, ο συγκεκριμένος θεωρουσε τρία μόνο ως αληθινά έργα τέχνης και α'ξια να φέρουν τον τίτλο του καθαροαιμου ,όπως χαρακτηριστικά έγραψε : Boss, Woodward και Francotte. Όσον αφορά την αυθεντικοτητα και την αξία σαν γενάρχες για όλα τα υπόλοιπα ποζε, θεωρούσε τα Boss, Woodward, Merkel, Browning. Πέρα από τα πέντε πιο πάνω αλληλεπιθετα, θεωρούσε όλα τα υπόλοιπα μπασταρδα και κακέκτυπα, εξαιρουσε μόνο ορισμένα όπως τα Holland, Dickson, Westley Richards, Lang ,Deffourny , Purdey, κλπ, τα οποία όμως δεν επηρέασαν καμία άλλη οπλοκατασκευη, και για το μόνο σύγχρονο ποζε που εξέφρασε θαυμασμό ήταν για το Fabbri.
Για τα SO τι έγραφε δηλαδή Λευτέρη ?

Νικηφορε ένα ASE ( ακόμα καλύτερα ένα από τα λίγα με βάση από ατσάλι ανοξείδωτο) πόσο το βρίσκεις ;
Και εσύ Ιταλία το 2027 ... έκλεισε. :p
 
Back
Top