Τυρί και μυτζηθρας ΟΡΕΙΝΉΣ ΑΡΚΑΔΊΑΣ




Γάλα πρόβειο από βλαχοπροβατα Αρκαδίας
Βράσιμο στο καζάνι στους 65⁰ προσέχουμε να μην κοχλαξει, και ανακατεύουμε με ξύλινη κουτάλα στον πάτο της κατσαρόλας για να μην πιάσει. Το αφήνουμε να κρυώσει στους 35⁰ ( παραδοσιακά η γιαγιά το μετράει με το δάχτυλο να αντέχει μέχρι τον αριθμό35). Το πηζουμε με παραδοσιακή πυτια η έτοιμη σε υγρή μορφή με δοσολογια 1 προς 3 νερό (έχει οδηγίες χρήσης)το αφήνουμε για 45 λεπτά να πήξει (παραδοσιακός τρόπος ελέγχου ανάποδη πλευρά της παλάμης του χεριού το επάνω μέρος δηλαδή να μην κολλάει το τυρί).κατόπιν το σταυρονουμε τρεις φορές και το κόβουμε μικρά κομμάτια με σιδερένια τρυπητή κουτάλα (κεψε)και το ρίχνουμε λίγο λίγο στην τσαντίλα ειδική για τυρί ή σε καλούπι να στραγγισει. Το αφήνουμε 4-5 ωρες μέσα στην τσαντίλα την οποία έχουμε δέσει σφιχτά στο πάνω μέρος σιδερένιο ταψί και το γυρνάμε πλευρά να στραγγισει εντελώς.Στη συνέχεια το κόβουμε φέτες το αλατιζουμε με χοντρό αλάτι καί το τοποθετούμε ξεσκέπαστο σε πλαστικο δοχείο ή εναλλακτικά σε λεκάνη για μια εβδομάδα στο ψυγείο (παραδοσιακά στο κατωι του σπιτιού)Τέλος το βάζουμε σε δοχείο με τα υγρά του (σαλαμουρα)να το σκεπάζουν. Αν δεν είναι αρκετό βράζεις λίγο νερό με αλάτι χοντρό και συμπληρώσουμε. Σε τρεις μήνες είναι ψημένο έτοιμο για κατανάλωση. Καλή σας επιτυχία!!!
 
Last edited:
Συνταγή μυτζηθρας.Το τυρογαλο πού μας μένει από το τυρί το βράζουμε ανακατευοντας συνέχεια και μόλις αρχίσει να κοχλαζει βάζουμε γάλα 1 προς 5κιλα τυρογαλο (ανάλογα με την ποσότητα)αρχίζει να βγάζει μυτζηθρα στο πάνω μέρος ρίχνουμε λίγο αλάτι χοντρό και αναδεύουμε μέχρι να κάνει φουσκάλες και το σβήνουμε. Ρίχνουμε τη μυτζηθρα στην τσαντίλα να στραγγισει το δένουμε σφιχτά στο πάνω μέρος και το τοποθετούμε σε ταψί με το πλάι τη γυρνάμε συχνά εως ότου στραγγισει εντελώς.Στη συνέχεια τις βγάζουμε και τις αλατιζουμε και τις τοποθετούμε σε δίχτυ να ξεραθουν! καλοφαγωτες
 
Είχα μια ελπίδα ότι το πουλούσες, μετά κατάλαβα ότι συνταγή είναι :(
Οχι φίλε δεν πουλάω καταρχάς δεν φτάνει για μενα... η γιαγιά πλέον είναι αρκετά μεγάλη και την είχα στο παρακαλετο από το Πάσχα να μου φτιάξει...
 
Λαθος έκανα, δεν το πουλάς, άλλα ούτε συνταγή είναι... "ζήλια...ζήλια!!!!" είναι αυτό το πόστ.... ;)
Είναι και δύσκολο να πετύχει πιστεύω...
Μου έλεγε η γιαγιά θελει ποιο νωρίς ο καιρός..
Εντωμεταξύ της είχα φέρει από άλλο βοσκό γαλα με διασταυρομενα πρόβατα και μου λέει αυτό δεν το φτιάχνω έχει λίγα λιπαρά θα στο κάνω γιαούρτι καλύτερα..
 
Μοιαζει αρκετα με το τροπο που κανουμε εμεις την αναρη και το χαλουμι οσον αφορα την παρασκευη του Νικολα

Αναρη= μυζηθρα κυπριακη
Χαλουμι = κυπριακο τυρι

Μεχρι σχετικα προσφατα (μια δεκαετια περιπου) φτιαχναμε δικα μας
Αναρη
Χαλουμι
Γιαουρτι

Και απο αλαντικα
Λουκανικα
Ζαλατινα
Παστα κρασατα καπνιστα
Τσαμαρελλα

Απο ολους μονο εγω ασχολουμε και ο πατερας και δεν μενει χρονος πλεον να φτιεχνονται, η ζωη εχει γινει συμεχεια τρεξιμο

Θελω να φτιαξω λιγη τσαμαρελλα τωρα τον Αυγουστο, θα δειξει(αγοραστο κρεας)

Το μονο που κραταω ακομη ειναι το οικοσιτο χοιρινο κοτες κουνελια
 
Η
Είναι και δύσκολο να πετύχει πιστεύω...
Μου έλεγε η γιαγιά θελει ποιο νωρίς ο καιρός..
Εντωμεταξύ της είχα φέρει από άλλο βοσκό γαλα με διασταυρομενα πρόβατα και μου λέει αυτό δεν το φτιάχνω έχει λίγα λιπαρά θα στο κάνω γιαούρτι καλύτερα..
Η γιαγια σου ξερει να ξεχωριζει το γαλα με το ματι και με το δακτυλο!
 
Η

Η γιαγια σου ξερει να ξεχωριζει το γαλα με το ματι και με το δακτυλο!
Ναι τα ξεχωρίζει και το γιδινο δεν το θέλει καθόλου δεν ξέρω τι περίεργες είναι αυτές .big smile.
Εχει 10 χρόνια που έφυγε ο παππούς και εχαν δώσει τα πρόβατα κάμποσα χρόνια Πριν..
Και όταν στέλνει κανας αλλος θείος η χωριανος φτιάχνει αλλά δεν το τρώνε όλοι το χωριάτικο τυρί και φτιάχνει λίγο αλλά την μπριζωνω και φτιάχνει παραπάνω για μένα .my man.
 
Μοιαζει αρκετα με το τροπο που κανουμε εμεις την αναρη και το χαλουμι οσον αφορα την παρασκευη του Νικολα

Αναρη= μυζηθρα κυπριακη
Χαλουμι = κυπριακο τυρι

Μεχρι σχετικα προσφατα (μια δεκαετια περιπου) φτιαχναμε δικα μας
Αναρη
Χαλουμι
Γιαουρτι

Και απο αλαντικα
Λουκανικα
Ζαλατινα
Παστα κρασατα καπνιστα
Τσαμαρελλα

Απο ολους μονο εγω ασχολουμε και ο πατερας και δεν μενει χρονος πλεον να φτιεχνονται, η ζωη εχει γινει συμεχεια τρεξιμο

Θελω να φτιαξω λιγη τσαμαρελλα τωρα τον Αυγουστο, θα δειξει(αγοραστο κρεας)

Το μονο που κραταω ακομη ειναι το οικοσιτο χοιρινο κοτες κουνελια
Βάλε συνταγές και φωτογραφίες να απολαύσουμε την ελληνική παράδοση ανά περιοχή!
 
Βάλε συνταγές και φωτογραφίες να απολαύσουμε την ελληνική παράδοση ανά περιοχή!
Θα ανοιξουμε ενα θεμα με παραδοσιακα φαγητα -τυρια-αλλαντικα του τοπου μας να μπαινουν εκει με τιτλο το καθε ενα
Ετσι θα τα βλεπουν ολοι μαζεμενα
 
Θα ανοιξουμε ενα θεμα με παραδοσιακα φαγητα -τυρια-αλλαντικα του τοπου μας να μπαινουν εκει με τιτλο το καθε ενα
Ετσι θα τα βλεπουν ολοι μαζεμενα
Καλύτερα έτσι γιατί και εγώ το έβαλα εδώ που είχε συνταγές για κυνήγια
 
Θα ανοιξουμε ενα θεμα με παραδοσιακα φαγητα -τυρια-αλλαντικα του τοπου μας να μπαινουν εκει με τιτλο το καθε ενα
Ετσι θα τα βλεπουν ολοι μαζεμενα
Ναι...κανονιστείτε...., βάλτε και διεύθυνση πού μένετε να ξέρουμε πού θα ερχόμαστε να ψωνίζουμε οι υπόλοιποι ;)
 
Φτιάξτε τα εκεί όσο πιο αγνά γίνεται και ευχαριστηθείτε τα η οικογένεια και αν περισσεύει δώστε σε κανένα φίλο,γείτονά κτλ.Αν αρχίσεις να κάνεις εμπόριο χάθηκε το παιχνίδι.
 
Ειχα παει για περδικες σε οροινο χωριο της αρκαδιας Μετα σε ενα ταβερνακι κατσαμε για φαγητο και πουλουσε και μυτζιθρες .Πηρα και εγω δυο για το σπιτι χωρις να τις δοκιμασω.Την αλλη ημερα πηγα να δοκιμασω και βρωμαγαν .Θελουν ποσοχη μερκοι βλαχοι Στο αλλο κυνηγι του τις πηγα πισω με την ιδια συσκευασια.
 
Back
Top